Тема: Ділення нуля. Неможливість ділення на нуль. Задачі, що передбачають суми 3 і 2 чисел. Задачі на дві дії, що передбачають знаходження невідомого компонента. (№ 768 – 778)
Мета: пояснити правило ділення на нуль, обґрунтувати, чому на нуль не можна ділити; опрацювати задачу, яка включає суми трьох і двох доданків.
Обладнання: приклади на картках, таблиця для усних обчислень.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація та корекція сенсорного досвіду та
опорних знань
1. Робота з картками.
Картка 1
Обчислити.
0 · 3 + 6 · 1 (15 – 5) : 2 · 1
4 · 1 + 5 : 5 16 : 4 : 4
Розв’язати рівняння.
x · 2 = 2 x : 1 = 3
Картка 2
Обчислити.
0 · 5 + 7 · 1 (30 – 20) : 5 : 2
6 · 1 + 4 : 4 (2 + 6) : 2 · 1
Розв’язати рівняння.
x · 5 = 5 x : 1 = 4 8 : x = 8
2. Колективна робота.
Ділене 56 36 16 45 36
Дільник 7 6 9 5 9
Частка 8 6 4 9
3. Математичний диктант.
Перший множник 15, другий множник 1. Знайти добуток.
Ділене 0, дільник 5. Знайти частку.
Перший множник 9, добуток 9. Чому дорівнює другий множник?
У скільки разів 4 більше від 1?
Знайти добуток чисел 8 і 10.
Знайти частку чисел 7 і 7.
(Відповідь: 15, 0, 1, 4, 3, 80, 1).
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
IV. Мотивація навчальної діяльності
• Завдання 768, с. 115. Коментоване розв’язання.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового
навчального матеріалу
• Завдання 769, с. 115.
Бесіда.
0 · 4 = 0. Розділимо добуток 0 на другий множник 4,
одержимо 0, тобто 0 : 4 = 0. При діленні нуля на будь-яке число в частці дістаємо нуль, тобто 0 : а = 0.
Ділити на нуль неможливо! Не можна 3 поділити на нуль, бо немає такого числа, при множенні якого на 0 дістали б число 3.
• Завдання 770, с. 115. Прокоментувати розв’язання прикладів.
• Завдання 771, с. 115. Фронтальна робота
(72 – 72 : 9; 63 : (63 – 54)).
• Завдання 774, с. 115. Коментоване виконання.
VI. Розвиток математичних знань
• Завдання 772, с. 115. Самостійне виконання.
Взаємоперевірка.
• Завдання 773, с. 115. Ознайомлення зі змістом задачі. Аналіз змісту, складання плану розв’язання.
Розв’язання записати самостійно.
• Завдання 775, с. 116. Прочитати задачу. Проаналізувати її і скласти план розв’язання. Самостійно записати розв’язання задачі (двоє учнів працюють на
дошці за допомогою виразу та дій).
Додаткові завдання (на вибір)
а) Завдання 776*, с. 116. Колективне виконання.
б) До шкільної їдальні привезли 6 ящиків винограду по 6 кг у кожному ящику і 2 ящики мандаринів по 5 кг. Скільки кілограмів фруктів привезли до
їдальні?
Відповідь: а) 36 кг; б) 10 кг; в) 41 кг; г) 46 кг.
в) Записати математичні вирази, обчислити їх значення.
Добуток чисел 7 і 1 збільшити на добуток чисел 1 і 0.
Суму чисел 18 і 43 помножити на 1.
Частку чисел 0 і 8 збільшити у 7 разів.
Перший множник 1, другий на 49 більше. Знайти добуток.
Різницю чисел 7 і 7 збільшити на добуток цих чисел.
• Виконати дії з іменованими числами.
1 м 60 см + 50 см 4 дм 8 см + 4 см
3 м 20 см – 3 м 6 дм 5 см – 3 см
9 м 50 см + 50 см 9 дм 4 см + 4 дм
7 дм 8 см – 2 дм 6 см 2 м 10 см + 25 см
7 дм 2 см – 3 дм
• Вставити пропущені числа.
15 + ... = 21 – ... 17 + ... = 25 – ...
20 – ... = 1 + ... 30 – ... = 1 +
VII. Підсумки уроку
Обчислити з поясненням.
0 · 6 + 4 0 : 6 + 4
2 + 0 : 2
VIII. Повідомлення домашнього завдання
№777, 778, с. 116.