Даний урок дозволяє використовувати різні форми роботи з класом: робота в парах, мозковий штурм, лекція. Під час лікції вчителя складаємо опорні конспекти з даної теми.
Урок №5. Тема. Фотон
Мета. Сформувати поняття про фотон. Розвивати логічне мислення, уміння давати аналіз фізичних величин, явищ, закріпити вміння вибирати головне з джерел інформації.
Обладнання. Опорні конспекти з теми. Картки з питаннями для груп учнів.
План уроку
Методичні рекомендації.
І. Перевірку домашнього завдання учні проводять в парах, оцінюючи роботи однокласників.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Корисно на дошці записати питання, на які потрібно дати відповідь:
ІІІ. Вивчення нового навчального матеріалу. При викладання нового навчального матеріалу є необхідність складання опорного конспекту (дивись додаток ).
ІV. Закріплення проводиться в парах (по картках), вчитель проходить та прослуховує відповіді. При необхідності виправляє помилки. Кількість задач та питань дається з надлишком з метою врахування рівня підготовки класів.
V. Домашнє завдання. Опорний конспект. Задачі - на картці.
Задача 1. Рубіновий лазер випромінює в імпульсі 2∙ 1019 фотонів з довжиною хвилі λ = 694нм. Яка середня потужність спалаху лазера, якщо його тривалість 2∙ 10-3с?
Задача 2. З якою швидкістю повинен рухатися електрон, щоб його імпульс дорівнював імпульсу фотона випромінювання з довжиною хвилі λ = 5,2∙ 10-7м ?
Питання для закріплення.
Задача №1. Визначити енергію фотонів, які відповідають найдовшим довжинам хвиль λ = 0,75мкм та найкоротшим λ = 0,4 мкм хвилям видимої части спектра.
Задача №2. Фотоелектрони «вибивається» з цезію з кінетичною енергією 2еВ.Яка максимальна довжина хвилі світла, яка може «вибити» цей фотон?
Задача №3. Визначити довжину хвилі випромінювання, якщо енергія фотона дорівнює енергії спокою електрона.
Задача №4. Який імпульс фотона з енергією 6еВ? Яка довжина хвилі такого випромінювання?
Задача №5. Око людини сприймає світло з довжиною хвилі 5∙ 10-7м, якщо потужність світла, що падає на око, не менша за 2,7∙ 10-17Вт. Яка кількість фотонів щосекунди попадає на сітківку ока?
Опорний конспект
з теми
«Фотони »
І. Енергія Е = hυ якщо ћ =
Е = hυ= ћ ω
ћ = 1, 05∙10-34Дж∙с ω = 2πυ
ІІ. Маса
Згідно ТВ Е = mc2 → mc2 = hυ → m= ( m= )
ІІІ. Імпульс р
р = mc = = наявність імпульсу підтверджується
експериментально – існуванням світлового тиску.
ІV. Основні властивості фотона: