Тема. Грошові одиниці. Дії з іменованими числами. Числа третього розряду.
Мета: повторити з учнями грошові одиниці та удосконалити вміння працювати з іменованими числами; вчити визначати розряди чисел ; розвивати логічне мислення, уважність; виховувати доброзичливість ,вміння працювати в колективі, інтерес до вивчення математики.
Навчальні цілі. Учень/учениця:
-виконує додавання і віднімання іменованих чисел;
-записує результати виміряних величин у гривнях, копійках;
-визначає розряд числа.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: сигнальні картки, купюри , завдання для гри «Гаманець», зображення до гри «Магазин», ноутбк, мікрофон
Перебіг уроку
І .Організація класу до роботи на уроці
1.Привітання.
-Добрий день ,діти! Я рада вас бачити .Сподіваюсь у вас всіх сьогодні гарний настрій. Тож розпочнемо урок математики.
2.Емоційне налаштування.
Девізом нашого уроку буде:(повторюємо разом)
Міркуємо — швидко!
Відповідаємо — точно!
Лічимо — правильно!
Пишемо — гарно!
ІІ. Перевірка домашнього завдання
-На домашнє завдання ви мали виконати завдання 510,511.
-Перевіримо як ви впоралися з цими завданнями.
510
За три дні майстриня вишила 12 серветок. Скільки серветок вишиває майстрин за 5 днів?
Що відомо в задачі?(скільки серветок майстриня вишиває за 3 дні)
Що потрібно дізнатися?(скільки вишиває за 5 днів)
Що потрібно найперше зробити?(дізнатися скільки вишиває за 1 день)
Як ви дізналися скільки серветок майстриня вишила за один день?
1)12:3=4(с.)
Коли ми дізналися , скільки майстриня вишиває за один день, можемо дізнатися скільки вона вишиває за 5 днів?
Як це дізнатися?
2)4*5=20(с.)
В-дь:20 серветок.
511
Знайди значення виразу с+с:9, якщо с=54,с=81,с=27.
Зачитайте вирази ,які ви склали:
1)54=54:9=60
2)81+81:9=90
3)27+27:9=30
-У кого вийшов інший результат?
ІІІ .Актуалізація опорних знань
1.Усна лічба.
-Назвіть попереднє число від числа 200.
-Назвіть наступне число від числа 135.
-Назвіть сусідів числа 299.
-Назвіть число більше на 5 одиниць від числа 255.
-Назвіть число менше на 1 десяток від число 160.
2.Каліграфічна хвилинка.
-Каліграфічно у своїх зошитах запишіть число , яке складається з 3 сотень .Пишемо один рядок. Пам’ятаємо, що кожна цифра знаходиться в своїй клітинці-в своєму будиночку.
ІV.Мотивація навчальної діяльності.
Розгадайте загадку
Щодня потроху їх збирала,
І у скарбниченьку складала,
Коли потрібну кількість мала,
Подарунок мамі придбала. (Гроші)
Для чого нам потрібні гроші? (Відповіді учнів)
V.Повідомлення теми.
Тема нашого уроку – грошові одиниці. Дії з іменованими числами .Числа третього розряду. Впродовж уроку ми будемо виконувати дії з числами, використовуючи числа першого, другого, третього розряду. А також продовжимо виконувати дії з іменованими числами.
VI.Формування нових знань , способів дій
1.Розповідь вчителя про гроші.
Гроші виникли дуже давно. У Стародавній Греції вважали, що числа створили боги, а тому вони мають начебто магічну силу. З найдавніших часів грішми були різні товари: хутра звірів, металеві сокири. Але найбільш вживаними стали метали : золото і срібло. Згодом вони набирають форму монет - це золоті і срібні монети, та монети із сплаву кількох металів.
2. Робота з підручником с. 91 №512
Пропоную вам розглянути грошові банкноти України на с.91.
-Які грошові купюри є в обігу в Україні?(1,2,5,10,20,50,100,200,500,1000грн.)
-Які монети є в обігу?(10к,50к,1 грн.,2грн.,5 грн,10грн)
-Які монети вийшли з обігу?(5к,25к)
-На яких грошових купюрах вартість позначена одноцифровим числом?
-На яких двоцифровим?
-Трицифровим?
— Яких видатних людей України ви впізнали?
Молодці! Ви багато знаєте про гроші.
3.Гра «Гаманець»(робота в парах)
Перед тим як робити покупки потрібно розміняти гроші ,зараз ми перевіримо чи вмієте ви це робити.
У кожному гаманці є чотири купюри номіналами 10грн, 20 грн або
50 грн. Запиши, які купюри є в кожному гаманці.
Перевірка
-Які купюри записав перший ряд?
-Які купюри у другого ряду?
-Які у третього.
Завдання 513(письмово)
-Потрібно підрахувати гроші.
-Прочитайте умову завдання.
- Записуємо у зошит.
-Ви гарно впоралися з цим завданням. Я вами задоволена.
Завдання 514(усно)
Розгляньте рівності.
До якого розряду належать числа у першому стовпчику?(до 1 розряду,крім 10)
До якого розряду належать числа у другому стовпчику?(до 2 розряду,крім 100)
-До якого розряду належать числа у третьму стовпчику?(до 3 розряду, крім 1000)
-Прочитайте ці числа.
-Отже, до третього розряду належать числа (від 100 до 900)
Завдання 515
Прочитайте умову завдання.
-Назвіть числа записані в таблиці.
Запишіть ці числа у зошит.
-Що спільного і що відмінного між цими числами?(спільне-однаковий розряд десятків і одиниць ,відмінне – розряд сотень)
4 .Гра «М’ячик»
Завдання 516
Погляньте на завдання 516,прочитайте умову завдання, але будемо не просто відповідати , а зіграємо в гру ,кому я кидатиму мячик ,той відповідає.
Руханка
-Підведіться з робочих місць проведемо руханку.
5. Метод «Мікрофон»
Завдання 517
6.Розв’язування задачі № 520 с. 93
-Погляньте на задачу ,завдання 520.прочитайте умову задачі.
Що нам відомо ?(скільки з’їдає 1 і 2 кролик за день)
-Що потрібно знайти?(за скільки днів вони з’їдять 30 морквин)
-Що нам потрібно дізнатися найперше ,щоб розв’язати задачу?(скільки вони разом з’їдають за один день)
-Як ми це обчислимо?(дією додавання)
1)3+2=5(морк.)
Чи можемо тепер дізнатися за скільки днів вони зїдять 30 морквин ?
-Яку дію виконаємо?(ділення)
2)30:5=6(дн.)
В-дь: на 6 днів кроликам вистачить 30 морквин.
|
За 1 день |
За 1 день разом |
За ? днів |
І кролик |
3 морквини |
? морквин |
30 морквин |
ІІ кролик |
2 морквини |
Гра «Магазин»
Зіграємо в гру. Уявіть ,що ви прийшли до магазину, мама вам дала список . Ви маєте сто гривень на покупки Нам потрібно підрахувати ,яка решта.
Підрахуємо скільки коштують продукти
1)2*15 +19+45=94(грн)-вартість продуктів
2)100-94=6(грн)-решта
Завдвння 519.
-Погляньтке на завдання 519.Попрацюємо з рівняннями.(робота біля дошки)
56-х=49
-Що є не відомим у цьому рівнянні?(від’ємник)
-Що потрібно зробити ,щоб знайти від’ємник.(від зменшуваного відняти різницю)
56-х=49
Х=56-49
Х=7
56-7=49
56:с=8
Що є невідомим у цьому рівнянні?(дільник)
Що потрібно зробити ,щоб знайти дільник?(ділене поділити на частку)
56:с=8
с=56:8
с=7
56:7=8
а*4=28
Що є невідомим у цьому рівнянні?(перший множник)
Що потрібно зробити ,щоб знайти невідомий множник?(добуток поділити на відомий множник)
а*4=28
а=28:4
а=7
7*4=28
Гра «Хто швидше?(в групах)
Кожна з груп отримує отримує умовні купюри різних номіналів. Завдання груп підрахувати гроші, та визначити на яких грошових купюрах вартість позначена числами третього розряду. Група , яка впорається швидше –перемогла.
VII.Оголошення домашнього завдання
Вдома ви попрацюєте над завданнями 522,523.Запишіть домашнє завдання у щоденники.
VІІІ .Підсумок уроку
1.Робота з сигнальними картками
Число 99 двоцифрове;
На купюрі в 50 грн зображено Т. Шевченка;
Сума іменованих чисел 40 грн і 60 грн дорівнює 100 грн
Число 200 не належить до третього розряду.
У числі 350 немає розряду сотень
У числі 207 дві сотні і 7 одиниць
В магазині можна розрахуватися монетами 5 і 25 к.
1000 належить до 3 розряду.
Рефлексія «Лайк –дизлайк»
-Оцініть свою роботу на уроці.
-Якщо на уроці вам було цікаво ,все вдавалося ,ви впоралися з усіма завданнями зробіть лайк.
-Якщо навпаки- виникали труднощі ,ви не все зрозуміли – зробіть дизлайк.
-Наш урок завершено ,готуйтеся до наступного уроку.