Тема. Людина і природа в Середньовіччі.
Мета:з’ясувати, що представляла з себе людина Середньовіччя,як складалися її відносини з природою, яким було населення в цілому;дослідити як природні умови впливали на господарське життя людей в Середньовіччі;з’ясувати причини і наслідки колонізаційних процесів у Середні віки;дослідити питання поширення епідемій в Середньовічній Європі;розвивати в учнів уміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал;сприяти вихованню учнів в дусі толерантного ставлення до людей рідного походження.
Основні поняття: «внутрішня колонізація», «зовнішня колонізація», «Чорна смерть».
Обладнання: зошити, ілюстративний матеріал з підручника, хрестоматія, історична карта, атласи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Ознайомлення з темою і планом уроку. Позитивний настрій на майбутню роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
Пригадайте,учні, якою була взаємодія людей із природою у Стародавні часи?Чи залежили первісні люди від природи?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Пригадайте/дізнайтеся значення слів історичної хмаринки. Що може бути причинами представлених у добірці явищ?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Людина і природа.
Із стародавніх часів життя людей залежало від природи — клімату й ландшафту. Так було й за Середньовіччя.
На рівнинах поблизу водойм розвивалось землеробство, у більш посушливих степах — скотарство. На степових просторах особливу цінність для людей мали коні, які забезпечували їжею і можливостями пересування. У гірській місцевості пасли кіз та овець, вирощували виноград.
Фортеці й міста розташовувалися на пагорбах, поблизу водних джерел. Річки й озера були природними перепонами, які захищали від нападів ворогів.
Робота з підручником(с.82)
Середньовічна людина вважала себе господарем природи, що може необмежено використовувати її багатства. У період раннього Середньовіччя були в основному втрачені традиції землеробства античних часів. Господарство селянина, як правило, орієнтувалося на освоєння лісових ресурсів. За висловом французького історика Марка Блока, ліс супроводжував селянина «від колиски до домовини».
Водночас водойми мали важливе значення для торгівлі — у Середні віки саме через річки й моря пролягали основні торговельні маршрути. Уздовж річок, озер, морів люди здавна займалися рибальством.
Кліматичні зміни протягом Середніх віків впливали на зміни в господарстві, способі життя людей та суспільні відносини.
Робота з таблицею(с.83)
Вплив кліматичних змін на господарство і населення Європи
|
Кліматичний період |
V ст. — IX ст. |
X ст. — XIII ст. |
XIV ст. — XIX ст. |
|
Похолодання раннього Середньовіччя |
Середньовічний теплий період |
Малий льодовиковий період |
|
|
Кліматичні зміни |
Похолодання. Збільшення опадів. Зростання площі льодовиків. Часті повені |
М’які зими. Потепління. Зменшення кількості стихійних погодних явищ |
Зниження середньорічних температур (найнижчі за 2 тис. років). Зменшення чисельності опадів. Суворі сніжні зими. Установлення вічної мерзлоти в Ґренландії |
|
Стан господарства |
Загальний занепад землеробства |
Піднесення землеробства. Розвиток виноградарства в північних районах Європи (Шотландія та ін.) |
Криза сільського господарства та пошук ефективніших способів заробітку (торгівля, ремесло, мореплавство). Удосконалення одягу(використання ґудзиків, петель, плетіння білизни) |
|
Вплив на людину / суспільство |
Частий голод. Зростання захворюваності, дитячої смертності. Епідемії. Зменшення чисельності населення. Посилення міграцій (Велике переселення народів) |
Заснування постійних сіл. Розселення землеробських народів. Колонізація вікінгами північних районів (Гренландія, Ісландія) |
«Великий голод» першої половини XIV ст. Поширення епідемій (смерть унаслідок епідемії чуми 30 % населення Євразії). Посилення соціальних протиріч. Переслідування різних груп населення, яких звинувачували в бідах громад (полювання на відьом, євреїв та ін.) |
• Визначте за змістом таблиці, чи могли негативні природні зміни стимулювати прогрес у розвитку суспільства. Наведіть приклади за таблицею.
2.Внутрішня і зовнішня колонізація.
Робота з підручником (с.84)
Опрацюйте навчальний текст на с. 84-85, з’ясуйте причини і наслідки колонізаційних процесів у Середні віки. За результатами роботи доповніть схему.
Орієнтовні відповіді:
Внутрішня колонізація (у межах країни)
Причини:
Наслідки:
Зовнішня колонізація (за межі країни, континенту)
Причини:
Наслідки:
Робота з термінами і поняттями
Зовнішня колонізація — заснування поселень за межами своєї країни, що відбувається, як правило, за допомогою війни, насильницьких методів.
Внутрішня колонізація — заселення і господарське освоєння людьми вільних земель своєї країни.
Робота з підручником(с.84)
Розгляньте фрагменти середньовічного календаря. Розташуйте їх у хронологічному порядку виконання сільськогосподарських робіт. Виконайте дослідження ілюстрацій як історичного джерела (скористайтеся пам’яткою на с. 207).
3. «Чорна смерть».
На розвиток середньовічного суспільства суттєво впливали хвороби, що часто переростали в епідемії. У середині XIV ст. в Європі вибухнула епідемія страшної хвороби — чуми, яка охопила весь континент. «Чорна смерть» мала катастрофічні наслідки в Європі — тут загинуло до половини усього населення.
Епідемія значно вплинула на духовне й культурне життя середньовічного суспільства. Дехто вирішив, що «чорна смерть» — це Божа кара людству. З’явилися флагеланти — люди, які шмагали себе батогом на знак каяття за свої і чужі гріхи. Натомість інші люди поринали в розваги і втіхи.
Робота з підручником(с.86)
Уважно перегляньте фрагмент відеофільму та дайте відповіді на запитання.
qr.orioncentr.com.ua/H1r22
Робота з термінами і поняттями
Карантин — заходи для запобігання поширенню інфекційних хвороб — вперше запроваджувалися в XIV ст. Кораблі, які прибували до Венеції з місць, уражених чумою, повинні були відстояти на якорі 40 днів (італійською — quaranta giorni).
V.Узагальнення і систематизація знань.
Бесіда за запитаннями
VI.Домашнє завдання
1.Вивчити параграф 15.
2.Проаналізуйте середньовічну мініатюру (с.87) як історичне джерело (скористайтеся пам’яткою на с. 207). Порівняйте мініатюру та сучасне фото. Знайдіть спільний елемент.