Тема: Основи проектної діяльності

Про матеріал
Урок з предмету «Технології» Клас: 5 НУШ Тема: Основи проектної діяльності Мета: ознайомити з поняттям і призначенням проєктування, навчити окреслювати проблему і шукати шляхи її вирішення, розробляти за допомогою вчителя критерії, яким має відповідати об’єкт проєктування, та визначати його параметри; розвивати аналітичні та комунікативні навички; виховувати активність, зосередженість, акуратність, обережність, інтерес та повагу до праці, власних або чужих результатів проєктно-технологічної діяльності.
Перегляд файлу

Урок з предмету «Технології»

Клас: 5 НУШ

Тема: Основи проектної діяльності

Мета: ознайомити з поняттям і призначенням проєктування, навчити окреслювати проблему і шукати шляхи її вирішення, розробляти за допомогою вчителя критерії, яким має відповідати об’єкт проєктування, та визначати його параметри; розвивати аналітичні та комунікативні навички; виховувати активність, зосередженість, акуратність, обережність, інтерес та повагу до праці, власних або чужих результатів проєктно-технологічної діяльності.

Обладнання для вчителя: конспект уроку, підручник, білий та кольоровий папір, олівці, ножиці, клей, лінійка, зразок готового виробу.

Обладнання для учня: підручник з трудового навчання, білий та кольоровий папір, олівці, ножиці, клей, лінійка.

Література: за модельною навчальною програмою «Технології. 5-6 класи», (Ходзицька І.Ю., Горобець О.В., Медвідь О.Ю., Пасічна Т.С, Приходько Ю.М), рекомендованою міністерством освіти і науки України (наказ № 795 від 12.07.2021 р.), за підручником «Технології. 5 клас» авторського колективу під керівництвом Ходзицької І. Ю. (К., «Ранок», 2023). 

                                                                Хід уроку

I. Організаційна частина:

1. Привітання, створення позитивного настрою на роботу.

— Добрий день, дорогі діти! Сьогодні до уроку я підготувала для вас гарне висловлювання французького письменника Андре Жи́да: «Жоден шедевр людини не був створений без великої праці». Як ви розумієте це висловлювання? (Учні висловлюють припущення.) Чи стосується цей вираз тільки шедеврів? (Учні висловлюють свої припущення.)

— Бажаю, діти, щоб справа, якою ми будемо займатися, прийшлася вам до душі. І щоб до будь-якої праці ви ставилися, як до справжнього шедевра!

2. Перевірка готовності до заняття.

— А зараз перевіримо, як ви підготувалися до роботи. Чи лежать у вас на партах: підручник з трудового навчання; білий та кольоровий папір; олівці; ножиці; клей; лінійка?

(Учитель роздає матеріали за потреби)

— Чудово, у всіх є потрібні матеріали. Отже, ми забезпечені всім необхідним для роботи!

II. Основна частина.

1. Створення позитивного психологічного клімату, постановка проблеми.

— Перш, ніж ми почнемо роботу, пропоную вам послухати казку. Жив на світі один пастух. Батьки його давно померли і залишили йому у спадок отару овець та старенький будинок. Будинок стояв під високою-високою горою. Одного разу, коли пастух погнав своїх овець пастися на лузі, з гори скотився величезний камінь і потрапив прямісінько у будинок! Повернувся чоловік з пасовища, а його хати більше нема. Навкруги тільки уламки каміння і дерева. Поплакав він, але треба ж якось далі жити. Ночі в горах прохолодні! Потрібен будинок. Почав пастух збирати каміння і складати його, сподіваючись, що складеться хатка. Але натомість вийшла лише купа каміння. «Мабуть, я не там каміння складаю!» – подумав він. І почав перетягати камінці з одного місця на інше. Але й там будинок не побудувався, і знову на місці омріяної хатки опинилася лише купа каміння…

2. Повідомлення теми, мети, мотивація трудової діяльності.

— Отже, ви прослухали казку. Пастух дуже хотів побудувати хатинку, старався, докладав зусиль. Скажіть, чому ж він не зміг цього зробити?

(Учні висловлюють припущення.)

— Дійсно, йому не вдалося, бо він намагався все зробити одразу. Він не продумав і не спланував свою роботу. А без цього неможливо щось побудувати. Чоловік упорався б набагато краще, якби перед початком роботи склав проєкт. Отже, наша сьогоднішня тема уроку: «Основи проєктування».

3. Ознайомлення з етапами проектування, первинне закріплення.

— То що ж таке проєктування? Розгляньте малюнок 125. На ньому зображено проєктування будинку. Як ви вважаєте, чи легше було б пастухові побудувати хатинку, якби він склав такий проєкт?

(Учні висловлюють припущення.)

— Як ви вважаєте, з цього ж розпочати проєктування? (Учні висловлюють припущення.) Перше, що необхідно для проєкту – це невирішена проблема. Що є найпершою, найголовнішою проблемою для пастуха з нашої казки? (Відсутність домівки.)

— Правильно, проблема – відсутність дому. І пастухові необхідно перед початком роботи створити проєкт. Яким буде його перший крок? Для того, щоб дійти висновку, пограймо у гру «Я – пастух». Кожен по черзі скаже: «Я –пастух, і я зробив би так…», висловлюючи свої ідеї подальших дій пастуха. (Учитель допомагає обрати правильну відповідь.)

— У вашому підручнику першим етапом проектування назване визначення призначення майбутнього виробу. Тобто, ми маємо зрозуміти, для чого потрібен цей виріб. Пастух з нашої казки сказав би, що будинок йому потрібен, щоб сховатися від холоду, дощу і вітру. Це і є призначення будинку. З чим асоціюється у вас цей етап? Яким значком ви б його позначили, щоб краще запам’ятати?

Учні пропонують свої варіанти, які обов’язково слід записати. Один з варіантів обирає учитель або голосують учні, наприклад, позначка – дах будинку; обрану позначку на дошці малює один з учнів.

— Наступний етап – це вимоги до майбутнього виробу. Що б на це сказав наш пастух? Продовжуємо гру «Я-пастух». Тепер кажемо: «Я – пастух, і мені треба…», висловлюючи одну вимогу до майбутнього будинку.

Всі вимоги записуються.

— Правильно, він сказав би, що будинок має бути міцний і теплий, з дверима, щоб зайти всередину, з вікном, щоб у будинок потрапляло світло, з дахом, що не протікає, … (далі перелічуються інші можливі вимоги). А як ми позначимо цей етап?

Учні пропонують свої варіанти, які записуються; як і минулого разу, обирається позначка для цього етапу проєкту, що фіксується наступною на дошці.

— Наступний етап – аналіз можливих варіантів моделей виробу. Для того, щоб проаналізувати варіанти виробів, можна скористатися своїм або чужим досвідом. Якщо б ви обирали будинок, то подивилися б в Інтернеті та побачили б там усі можливі варіанти будинків. Але у нашого пастуха в горах Інтернет відсутній, отже, йому б довелося скористатися власним досвідом. Тобто, він мав би порівняти той будинок, який у нього був раніше, з іншими, які він бачив раніше. Наприклад, в будинку його родичів із сусіднього села було не 2, а 3 кімнати, а вікна були більші за розміром. Порівнюючи їх між собою, пастух аналізує можливі варіанти моделей виробу. Як ви вже зрозуміли, нам треба обрати позначку для цього етапу.

Учні пропонують свої варіанти, які записуються. Один з варіантів позначки обирає вчитель або голосують учні (наприклад, позначка – вікно будинку з різною рамою).

— Наступний етап – розробка ескізу майбутнього виробу. Для того, щоб знати, як виглядатиме будинок, його треба було б намалювати. Малюнок дасть можливість зрозуміти, як саме виглядатиме будинок, який треба побудувати. Такий приблизний малюнок майбутнього виробу називають нарисом або ескізом. Що ми маємо зробити зараз? (Створити позначку для цього етапу.)

Учні пропонують свої варіанти, які записуються. Один з варіантів обирає учитель або голосують учні (наприклад, позначка – будинок без вікон і дверей з намальованим в ньому знаком питання).

— Далі потрібно приступити до виконання розрахунків, уточнення форми та конструкції виробу. Для того, щоб будинок пастуха не був просто купою каміння, необхідно провести розрахунки: скільки для цього будинку буде потрібно каменю, піску, глини, покрівлі для даху, деревини для дверей і вікон тощо. Якщо раптом те, що задумано на ескізі, неможливо буде виконати в реальності, якісь елементи будівлі можна буде змінити, спростити. Обираємо позначку для запам’ятовування етапу.

Учні пропонують свої варіанти, які записуються. Один з варіантів обирає учитель або голосують учні (наприклад, позначка – схематичний калькулятор).— Останнім етапом проектування буде створення робочої документації. Що ж таке робоча документація? (Учні висловлюють свої припущення.) Це креслення та кінцеві розрахунки всіх матеріалів, які будуть потрібні для будівництва. Коли будуть визначені необхідні матеріали і їх кількість, треба буде прорахувати вартість кожного з них. Пастух в горах, може, і назбирає все, що йому знадобиться для будівництва, безкоштовно. А нам із вами всі матеріали треба буде купити. Тому дуже важливо прорахувати вартість всіх матеріалів перед початком будівництва, щоб його не довелося зупиняти через брак коштів. Після створення такої документації етап проєктування закінчується, і починається технологічний етап. Тепер оберемо останню позначку.

Учні пропонують свої варіанти, які записуються. Один з варіантів обирає учитель або голосують учні (наприклад, позначка – будинок, намальований пунктиром). Всі позначки малюються учителем або учнями у стовпчик, але не підписуються.

— Повторімо ще раз, які існують етапи проєкту? (Учні повторюють етапи, користуючись позначками.) Для того, щоб у вас перед очима було нагадування про послідовність роботи над проєктом, замалюйте ці позначки у зошити в тому ж порядку, в якому ми зобразили їх на дошці, та підпишіть.

III. Практична частина уроку.

1. Повторення правил техніки безпеки, аналіз зразка.

— А зараз об’єднайтесь у групи по троє, щоб кожна група зробила свій особливий будиночок для пастуха. Всі ви знаєте, що робота не принесе задоволення, якщо не буде здоров’я, тому треба обов’язково згадати правила безпечної праці з ножицями і клеєм, щоб не травмуватися.

Інструктаж з техніки безпеки (правила називають учні, учитель доповнює чи коригує за потреби)

— Кладіть ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого місця. Ножиці кладемо по праву сторону, якщо ви правша, по ліву, якщо шульга, кінцями від себе. Не працюйте з ножицями зі слабким шарнірним кріпленням. У процесі роботи з ножицями тримайте матеріал лівою рукою (або правою, якщо ви шульга), щоб пальці були осторонь від леза. Не розмахуйте ножицями, не підходьте до товариша під час різання. Передавайте ножиці товаришу лише в закритому вигляді, тримаючи їх за робочу частину (кільцями вперед). Не тримайте ножиці кінцями вгору, не залишайте після роботи в розкритому вигляді. Клей треба тримати щільно закритим, під час намазування не брати його пальцями, а користуватись пензликом для нанесення. Наносити клей на деталь треба від середини до країв.

2. Вступний інструктаж.

— А тепер завдання. Перший учень у команді намалює на білому папері будинок для пастуха: стіни, дах, вікна, двері так, як хочеться. Але не розфарбовує. Потім вся команда спільно вирішує якого кольору буде кожен елемент малюнка (стіни, дах, двері, вікна, віконниці тощо). Завданням другого учня буде вимірювання розмірів кожного елемента намальованого будинку. За цими розмірами третій учень креслитиме на кольоровому папері деталі. Всі троє вирізають деталі і наклеюють їх на малюнок так, щоб будівля вийшла гарною і акуратною. Щоб пастух обрав саме ваш проект для свого будівництва.

3. Виконання завдання, поточний інструктаж.

IV. Заключна частина.

1. Підсумок уроку, рефлексія.

— А зараз ми з вами перевіримо нашу пам’ять. Ви бачите перед собою позначки етапів проєктування. Давайте пригадаємо, які етапи ними позначались.

Учні відповідають. Як варіант, можна знайти відповідність між позначками та етапами проєктування.

— Що нового ви дізналися сьогодні? Чи запам’ятали ви, що таке проєктування та для чого воно потрібне? А які в проєктуванні етапи?

Відповідають учні, учитель доповнює чи коригує за потреби.

2. Виставка робіт учнів, оцінювання.

— Молодці! Сподіваюся, що наш пастух не замерзне під відкритим небом до нашого наступного уроку, і ми обов’язково допоможемо йому збудувати дім.

3. Прибирання робочих місць.

 

docx
Додано
6 лютого
Переглядів
122
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку