Тема: Практична робота: порівняння будови мохів, папоротей та покритонасінних рослин.

Про матеріал
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про основні особливості будови та розповсюдження мохів, папоротей, покритонасінних рослин.
Перегляд файлу

Тема: Практична робота: порівняння будови мохів, папоротей та покритонасінних рослин.

Мета уроку:

  • узагальнити і систематизувати знання учнів про основні особливості будови та розповсюдження мохів, папоротей, покритонасінних рослин;
  • продовжити формування умінь і навичок виконувати практичну роботу, порівнювати, встановлювати риси подібності й відмінності між групами рослин, робити відповідні висновки, пояснювати більш високу організацію покритонасінних;
  • виховувати розуміння значущості рослин, прагнення охороняти їх та естетичне сприйняття природи.

Тип уроку:  застосування знань, умінь і навичок.

Методи та методичні прийоми: інформаційно-рецептивний, репродуктивний, практичний.

Обладнання: живі, фіксовані або гербарні зразки мохів, папоротей і покритонасінних, квітучі кімнатні рослини, таблиці, картини.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Привітання учнів, перевірка відсутніх.

2. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань.

Бесіда:

  1. Які рослини називають вищими?
  2. В чому особливості вищих спорових рослин?
  3. Які рослини належать до вищих спорових?
  4. Які мохи вам відомі?
  5. Як розмножуються мохи?
  6. Що переважає в їх життєвому циклі?
  7. Чому, будучи вищими рослинами, мохи не стали панівними на планеті?
  8. Чим особливі папороті?
  9. Як вони розмножуються?
  10. Що переважає в їх життєвому циклі?
  11.  Які рослини називають насінними?
  12. Які насінні рослин вам відомі?
  13.  В чому особливості голонасінних?
  14. Чим покритонасінні відрізняються від голонасінних?
  15. Що переважає в їх життєвому циклі?
  16.  Який зв’язок існує між розвитком рослин і переважанням спорофіту над гаметофітом?
  17.  Як розвиваються вегетативні органи у різних груп рослин?

Гра «Поле чудес» Об’єднання в команди по рядах, нарахування балів команді, за кожне правильно вгадане слово.

  1. Не розчленоване на органи тіло рослини?

 5 букв.

  1. Ниткоподібні вирости гаметофіту, що виконують функцію кореня?

7 букв.

  1. Клітина, вкрита щільною оболонкою, яка забезпечує нестатеве розмноження материнського організму?

5 букв.

  1. Спорофіт мохоподібних, що складається з коробочки, ніжки і стопи?

8 букв.

  1. Нижня частина моху, якою він з’єднується з гаметофітом?

9 букв.

  1. Частина спорогону, де розміщуються спорангії?

9 букв.

  1. Жіноча статева клітина?

11 букв.

  1. Рухома чоловіча статева клітина з джгутиком?

12 букв.

  1. Клітина, яка утворюється внаслідок злиття жіночої статевої клітини та чоловічої статевої клітини?

      6 букв.

  1.  Чоловічі статевий орган наземних рослин?

9 букв.

  1.  Жіночий статевий орган наземних рослин?

9 букв.

  1.  Статеве покоління в життєвому циклі рослин?

9 букв.

  1.  Рослини, у яких статеві органи розміщуються на різних особинах?

8 букв.

  1.  Рослини, статеві органи яких розміщуються на одній особині?

9 букв.

  1.  Трав’янисті тропічні папороті, які оселяються на деревах?

7 букв.

  1.  Листок папоротей:

4 букви.

  1.  Потовщена частина стебла, де прикріплюються листки?

5 букв.

  1.  Підземний видозмінений пагін?

10 букв.

  1.  Орган нестатевого розмноження?

9 букв.

  1.  Зібрання спорангіїв у папоротей?

5 букв.

  1.  Генеративний орган покритонасінних, видозмінений пагін?

6 букв.

  1.  Одиниця розмноження насінних рослин?

8 букв.

  1.  Видозмінена, у процесі запліднення, квітка?

4 букви.

  1.  Сукупність пилкових зерен?

     5 букв.

  1.  Отвір на верхівці насінного зачатка?

9 букв.

Відповіді: слань, ризоїди, спора, спорогон, гаусторій, коробочка, яйцеклітина, сперматозоїд, зигота, антеридій, архегоній, гаметофіт, дводомні, однодомні, епіфіти, вайя, вузол, кореневище, спорангій, сорус, квітка, насінина, плід, пилок, мікропіле.

Робота з таблицями. Уважно розглянути таблиці та назвати особливості будови: мохоподібних, папоротеподібних та покритонасінних.

3.Повідомлення теми, мети, задач уроку, мотивація навчальної діяльності.

Відгадайте загадки:

Де краплина є води –

Там, ти можеш їх знайти:

На болоті, в горах, лісі,

На колоді, і на стрісі,

Де вологи є запас –

Скрізь ростуть вони у нас. (Мохи)

Дивна в лісі є трава –

Не лопух, не кропива,

Коли хочуть щастя – влітку

Все шукають її квітку.

Хоч півсвіту обійди –

Того цвіту не знайти. (Папороть)

На городі молода

Пишні коси розпліта,

У зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза)

Представниками яких груп є ці рослини?

Повідомлення мети уроку і завдань.

4. Виконання практичної роботи.

Хід роботи

  1. Уважно розгляньте запропоновані зразки рослин і визначте:

- особливості будови вегетативних органів;

- особливості будови генеративних органів.

2. Результати дослідження занесіть до таблиці.

Ознаки

Мохи

Папороті

Покритонасінні

Корінь

 

 

 

Стебло

 

 

 

Листок

 

 

 

Ризоїди

 

 

 

Квітка

 

 

 

Спорангій

 

 

 

Насінина

 

 

 

Плід

 

 

 

 

5. Підведення підсумків уроку.

Вкажіть риси подібності  та відмінності в будові мохів, папоротей та покритонасінних рослин.

Риси подібності: усіх відносять до вищих рослин, багатоклітинні, мають органи і тканини.

Риси відмінності: мохи та папороті розмножуються спорами, мають спорангії, життєвий цикл включає два покоління, мохи мають ризоїди замість кореня та фотосинтезуючим є статеве покоління, у папороті фотосинтезуючим є нестатеве покоління, а покритонасінні розмножуються вегетативно і насінням, мають квітку, насіння, захищене стінкою плода, характерне подвійне запліднення.  

 

6.Рефлексія.

Сьогодні я дізнався...

Було цікаво...

Було важко...

Я зрозумів, що...

Тепер я можу...

У мене вийшло...

Я зміг...

Мене здивувало...

Мені захотілося...

7. Повідомлення домашнього завдання: підготувати доповідь про рослини, що ростуть в нашій місцевості.

 

 

docx
Додано
28 березня 2021
Переглядів
7487
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку