Тема року " Гігієна школяра ".

Про матеріал
План - конспект уроку
Перегляд файлу

Тема. Гігієна школяра.

Мета. Ознайомити учнів з поняття «гігієна школяра», з’ясувати   

           призначення предметів індивідуального користування;

           формувати і розвивати культурно-гігієнічні навички під час   

           догляду за порожниною рота, руками та волоссям;

           виховувати охайність, акуратність. 

 

Обладнання. Демонстраційні плакати «Догляд за зубами», прислів’я і  

                        загадки про здоров’я, мило, зубну пасту (чи порошок),  

                        зубну щітку, гребінець.

 

Хід уроку

 

І.  Організаційний момент.

 

ІІ. Повторення вивченого.


 

  • Які корисні справи для свого здоров’я ви робили протягом тижня ?
  • Що таке режим дня ?
  • Розкожіть про свій режим дня. Чи завжди ви його дотримуєтеся ?

 

ІІІ.Вивчення нового матеріалу.



 

  1. Розповідь учителя.
  • Слово «гігієна» походить від імені міфологічної богині Гігієї – доньки бога лікування Ескулапа. З її іменем уособлювався культ охайності і чистоти тіла. Сучасне поняття «особиста гігієна» включає утримання в чистоті тіла (шкіри, волосся, порожнини рота), натільної та постільної білизни, одягу, взуття, житла. Дотримання особистої гігієни сприяє збереженню та зміцненню здоров’я.


 

  1.               Робота за таблицею чи ілюстраціями.

 

а) Розгляд ілюстрацій ( дитина вмивається. Приймає душ, миє руки з милом, чистить зуби, взуття, одяг; розчісуватися, прибирає в класі або вдома).

 

б) Відповіді на запитання.

- Що включає в себе поняття «особиста гігієна»?

- Чому потрібно дотримуватись особистої гігієни ?

- Які предмети індивідуального користування потрібні для дотримання особистої гігієни ?

 

в) Відгадування загадок.

* Зубів багато, а нічого не їсть. (Гребінець)

* Гладеньке й пахуче, миє чисто. (Мило).

* Костяна спинка, на черевці щетинка, по брамі стрибала, кришки виганяла. (Зубна щітка)

* Поки вона гуляла, спинка рожевою стала. (Губка)


 

  1.               Про вмивання.

 

Насамперед миють руки з милом. Намиленою щіткою для нігтів добре почистити кінчики пальців. Потім змити мильну піну. 

Лице, вуха, шию мити чистими, вдруге намиленими руками.

Закінчувати вмиватися рекомендовано прохолодною водою, що загартовує організм.

Купатися (під душем чи у ванні) потрібно щодня. Витиратися треба особистим чистим і сухим рушником. Якщо дозволяють умови, походити 3-5 хвилин по кімнаті невдягненим – така «повітряна ванна» підвищує опірність організму.



 

  1.               Про догляд за ротовою порожниною і зубами.

 

Загадка.    На околиці вологій

                    Білі голубочки

                    Обіч ями край дороги

                    Сіли в два рядочки.      (Зуби.)

 

а) Для чого потрібно чистити зуби ?

На зубах постійно відключаються м’які нашарування у вигляді жовтуватої плівки. Особливо помітна вона на лінії зубів і ясен – своєрідна візитка неохайних людей. Такі нашарування – сприятливе середовище для мікробів та вірусів, що призводять до запальних процесів і руйнування зубів (карієсу).

 

б) Як чистити зуби ?

Чистять зуби змоченою у воді зубною щіткою із нанесеною на неї зубною пастою. Рухами знизу-вгору чистять нижні зуби, а зверху-вниз – верхні зуби.

Коловими рухами щітки чистять зовнішню і внутрішню поверхні кутніх зубів.

 

в) Якщо сімя з тієї чи іншої причини не може придбати дитячу зубну 

пасту, можна скористатись перевіреним народним засобом і пожувати  

кусочок почищеної сирої картоплини зі щіпкою солі, а потім вказівними 

пальцами обох рук почистити зуби, як зубною щіткою. Після цього рот 

сполоснути водою кімнатної температури.

 

г)  Якщо у школярика розболівся зуб – потрібно над хворим зубом (на яснах) потримати тампончик, змочений часниковою водичкою.

 

д) Фантазування.

 Намалюйте веселий зуб, сумний зуб.


 

  1.               Гігієна вух.

 

 Природа дивовижним чином передбачила періодичне очищення вуха від сторонніх речовин переміщенням сірки зсередини назовні.

Переміщенню сірки сприяє масаж зовнішнього вуха – вушної раковини:

  • загнути вушну раковину ззаду наперед, злегка відтягуючи – 5 разів;
  • затиснувши козелок великим і вказівним пальцями, порухати його за годинниковою стрілкою – 5-7 разів;
  • відтягувати донизу мочку вуха – 5-7 разів.

Такий масаж вушної раковини знімає втому, головний біль, підвищує розумові здібності.


 

  1.               Гігієна носа. 

 

Носова хустинка – надійний помічник учня у підтриманні вільного носового дихання цьому сприятиме також масаж носа, про який говорилося на попередньому уроці.

Коли нежить тільки починається, його можна «злякати» енергійно потупати у холодній воді по щиколотки (у ванні) або по мокрій траві, - нежить пройде.

Якщо нежить не «злякався», то його потрібно «вбити» - змастити носові проходи Квачиком у мильній воді.


 

  1.  Догляд за ногами.

 

Не можна забувати і про елементарні гігієнічні правила догляду за ногами: тримати у чистоті шкарпетки, панчохи, колготки; 

          стежити за чистотою шкіри й нігтів; 

          правильно підбирати взуття.

Щоденне миття ніг повинно увійти в звичку, особливо в теплу пору року.

Щоб уникнути грибкових захворювань стоп, не треба користуватися чужим взуттям, шкарпетками, колготками. Відвідуючи душові, лазні, басейни, необхідно взувати купальні тапочки або пляжні капці.


 

  1.               Догляд за волоссям.

 

Треба мати особистий гребінець.

 

Вірш.

 

Я голівку розчешу,

Заплету косички,

Ну а бантики свої

Віднесу сестричці.

Заплету в косички їй

Стрічечки червоні,

І в сестрички на плечах

Зацвітуть півонії.

 

Візьму в руки гребінець,

Стану до люстерка,

Щоб побачив промінець –

Я вже не маленька!

Я волоссячко своє

Розчешу, як мама.

Жаль, не вмію косу я 

Заплести руками.

Я волосся заколю,

Щоб було в порядку.

Мама скаже, як завжди:

  • Ти – немов кульбабка !





 

  1.               Догляд за нігтями, руками.

 

Якщо не стежити за чистотою рук, не обрізувати регулярно нігті, то на руках і під нігтями скупчуються хвороботворні мікроорганізми та яйця глистів.

Легковажна звичка гризти нігті може призвести до запального процесу, зараження глистами або іншими небезпечними хворобами. 


 

  1.           Робота з підручником.

 

а) Розгляд малюнків.

б) Читання статті.

в) Виведення основних правил дотримання особистої гігієни.

г) Правила чищення зубів.

 

VI. Робота в зошиті.

 

VIІ. Повторення та закріплення вивченого.


 

  • Що таке особиста гігієна ?
  • Навіщо потрібно вмиватися? Чистити зуби ?
  • Як правильно чистити зуби ?
  • Що слід робити, щоб завжди гарно виглядати ?

 

Загадки.

 

Гарне я і запашне.

Роботяще змалку.

Люблять всі чомусь мене

Вдень і на світанку.

Кажуть, я даю красу,

І здоровя, й силу.

Чистоту у дім несу.

Звуть мене всі…(Мило.)

 

Я невтомна трудівниця, 

Мені вірять люди.

Хто зі мною поведеться – 

Той здоровий буде.

Буде часто усміхатись

Білими зубами.

Мене знає вся малеча, 

І бабусі, й мами.

Чистоту триваю в домі,

Справу знаю чітко.

Вам імя моє знайоме,

Бо зубна я … ( Щітка.)

 

Я м’якенька полотнинка,

Випрана дбайливо,

Не серветка. Не хустинка,

Знаю своє діло.

Я до щіток, до голівки

Притулюсь ласкаво.

Я вберу усі краплинки

З тіла після ванни.

Я не гість – хазяїн в домі,

І лежати я не звик.

Вам імя моє відоме,

Пригадайте, я -… (Рушник.)

 

VIІІ. Підсумок уроку.


 

  • Як ви розумієте ці прислів’я ?

 

Прислів’я. 

 

В здоровому тілі – здоровий дух.

Чистота – запорука здоров’я.

Чиста вода – для здоров’я біда.

Здоров’я – всьому голова.

Шкіра – дзеркало здоров’я.

Як про здоров’я дбаєш, так і маєш.

Твоє здоров’я – у твоїх руках.




 

Вірш  « Здоровим будь!»

 

З фізкультурою ми дружим,

Різні вправи любим дуже.

«Раз. Два, три, чотири!» -

Чути з нашої квартири.

 

Глянь: без мила і водиці

Умиваються дві киці.

Язичком вмиваються,

Лапками втираються.

 

Я до крана сам дістану,

Умиваюсь біля крана.

Мию милом щоки, шию,

І водою добре мию.

 

Колета – глянуть любо:

Об морквинки чистять зуби.

І тому в них зубки цілі –

Гострі-гострі, білі-білі.

 

В мене щіточка зубна,

Подивіться: ось вона!

Зверху вниз і навпаки

Чищу зуби залюбки.

 

Носить півник-співунець

На голівці гребінець.

Гребінцем тим, знає кожний,

Причесатися не можна.

 

А у мене, а у мене

Є гребіночка зелена.

Я нічого не прошу, -

Сам голівку причешу.

 

Поросяткам у корито

Їжі свіжої налито.

Нечепури лізуть прямо

У корито із ногами.

 

Коли я кінчаю їсти,

На столі у мене чисто:

Скатертину не заллю,

Бо порядок я люблю.  

 

docx
Додано
11 листопада 2025
Переглядів
89
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку