Хід уроку
I. Організаційний момент
•• Вправа «Погода»
Яка зараз пора року?
Який місяць?
Яке число?
Тепло чи холодно надворі?
Який стан неба?
Яка температура повітря?
Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
•• Робота над загадками
У сукні зеленій стою цілий рік:
Сонечко світить, чи падає сніг.
Голок багато в ґадзівстві тримаю,
Тільки не шию і не вишиваю. (Ялинка)
- За якими ознаками ви дізналися, що це дуб?
- Які у нього плоди?
- Хто живиться його плодами?
Природознавство
Урок 25
Тема. Рослини, їх будова. Практична робота. Вивчення будови рослин
Мета: ознайомити дітей із будовою рослин; з'ясувати значущість кожної частини рослини; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
•• Вправа «Погода»
Яка зараз пора року?
Який місяць?
Яке число?
Тепло чи холодно надворі?
Який стан неба?
Яка температура повітря?
Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
•• Робота над загадками
У сукні зеленій стою цілий рік:
Сонечко світить, чи падає сніг.
Голок багато в ґадзівстві тримаю,
Тільки не шию і не вишиваю. (Ялинка)
- За якими ознаками ви дізналися, що це дуб?
- Які у нього плоди?
- Хто живиться його плодами?
• І красива, і пахуча
Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда)
• Намистиночки малі
Стебло тягнуть до землі. (Конвалія)
• Я тримаю у долоні
Намистиночки червоні.
Ягідка ця кислувата,
На кущі їх так багато! (Порічка)
• Лист різний із оксамита,
Соком ягідка налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки - чай з... (малини).
• На кущах росте низенько
Оця ягідка кисленька.
Рвеш, так не подряпай ручки,
Бо на тих кущах колючки. (Аґрус)
Назвіть усі ці предмет одним словом. (Рослини)
Сьогодні на уроці ми говоритимемо про рослини, зокрема про їх будову.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда про рослини
- Рослини - це жива чи нежива природа?
- Доведіть, що це жива природа. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають.)
- Що потрібне рослині для життя? (Світло, тепло, вода, ґрунт, вітер)
- Що дає світло і тепло? (Сонце)
- Сонце - це жива або нежива природа?
- Навіщо рослині світло і тепло?
- Звідки рослини беруть воду? (З ґрунту)
Отже, рослини пов'язані з ґрунтовою вологою.
- Для чого рослинам потрібен вітер?
- Вода і вітер - це жива або нежива природа?
Висновок. Жива природа пов'язана з неживою.
2. Практична робота. Вивчення будови рослин
1) Робота з малюнками яблуні, чорної смородини, помідора.
- Розгляньте малюнок яблуні.
Які частини яблуні зображено? (Яблуко, листя, квіти, корінь, стовбур)
Які кущі зображені? (Чорна смородина)
Назвіть частини цієї рослини. Ягоди листя, квіти, корені, стебла)
Назвіть частини помідора. (Помідор, листя, квіти, стебло, корінь)
Як назвати одним словом яблуко, ягоди смородини, помідор? (Це плоди)
Де утворюються плоди? (Плоди утворюються на місці квіток.)
Учитель розрізає яблуко, помідор, ягоду смородини.
Що міститься всередині кожного плоду? (Усередині завжди є насіння.)
Що є спільного в усіх рослин? (У усіх рослин є корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння.)
Висновок. Усі рослини мають однакову будову:
корінь; стовбур; лист; квітка; плід.
2) Робота в парах.
На кожну парту до уроків розкладають розрізану на частини рослину. Це можуть бути загальновідомі невисокі трав'янисті рослини.
Розгляньте окремі частини рослини. Назвіть їх одне одному.
Покажіть корінь, стебло, листя, квітку. (Діти беруть до рук кожну частину рослини і показують учителеві.)
Складіть їх у такій послідовності, щоб утворилася ціла рослина.
3) Розповідь про значення кожної частини рослини.
- Навіщо рослині коріння?
РОЗПОВІДЬ ДІДУСЯ КОРЕНЯ
Я сьогодні завітав до вас, щоб ви, діти, почули розповідь дідуся-кореня. У ґрунті міститься велика кількість коріння. Коріння дерев живуть довго — від 50 до 500 років, кущів — від 10 до 20 років, а трав — від 1 року до 20.
Коріння ростуть упродовж усього життя рослини. Вони рухаються між частками ґрунту у пошуках води і мінеральних солей.
Своїм коренем я закріплюю рослину в ґрунті, міцно утримую її. Чим більше рослина, тим більше корінь.
Коренем я дістаю з різних куточків ґрунти воду для рослини з розчиненими в ній мінеральними солями, які відправляю по стволу до гілок і листя.
- Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв'язок усіх частин рослини.
Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)
Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
Висновок. Усі частини рослини важливі та взаємопов'язані. Це єдиний організм.
•• Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
. Робота над загадками
• Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив — його не займає. (Барвінок)
• Стоїть, колихається,
Головою величається,
А торкнеш — кусається. (Будяк)
І їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля)
• Сидить баба на грядках,
Вся закутана в хустках. (Капуста)
• Дівка в коморі, а коса надворі. (Морква)
• Сидить Марушка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
Без рук, без ніг, а вилізе на пліт. (Гарбуз)
• Били мене, били, на шматочки порвали,
У воді мочили, по траві валяли.
Одну половину з кашею поїли,
Другу половину - на плечі наділи. (Коноплі)
• Заглядає у віконечко
Зрощене з зерняток сонечко. (Соняшник)
Росту при дорозі, всім допомагаю. Лікую тих, хто опіки має. (Подорожник)
Росте низько, до землі близько. (Полуниця.)
Є рослина в нас така, що від неї кінь скака. (Овес)
- Листя яких рослин людина використовує в їжу?
V. Підсумок уроку