Урок української мови для 2 класу
Тема: Слова, близькі та протилежні за значенням (дієслова)
Мета:
Ознайомити учнів із словами-синонімами та антонімами серед дієслів.
Розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас.
Формувати вміння добирати синоніми та антоніми до дієслів.
Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання:
Картки зі словами.
Ілюстрації дій (бігти, стрибати, плакати, сміятися тощо).
Відео або презентація з анімацією рухів.
Роздаткові матеріали для роботи в групах.
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання.
Перевірка готовності учнів до уроку.
Мотиваційне запитання: “Що таке друзі у словах?”
Актуалізація знань
Гра “Вгадай слово”
Учитель показує дію (наприклад, махає рукою) – діти називають дієслово (махати).
Питає: “Як можна сказати по-іншому?” (розмахувати, махнути – синоніми).
Бесіда
Пояснення, що слова, які означають одне й те саме, але звучать по-різному, називаються синонімами.
А слова, які мають протилежне значення, – антонімами.
Вивчення нового матеріалу
Досліджуємо слова-синоніми
Робота з картками: говорити – розмовляти, кричати – волати, йти – крокувати, бігти – мчати, сміятися – реготати.
Гра “Хто більше?” – діти добирають синоніми до запропонованих дієслів.
Досліджуємо слова-антоніми
Обговорення пар антонімів: плакати – сміятися, бігти – стояти, будувати – руйнувати, давати – брати.
Гра “Знайди пару” – діти поєднують картки з антонімами.
Закріплення знань
Гра “Живі антоніми”
Учитель називає слово, а діти показують протилежну дію (наприклад, сказав сидіти – діти встають).
Завдання в групах
Одні діти пишуть список синонімів до дієслів, інші – антонімів.
Кожна група зачитує свої слова.
Підсумок уроку
Що нового ви дізналися?
Наведіть приклад синонімів і антонімів.
Домашнє завдання
Придумати 5 пар синонімів і 5 пар антонімів серед дієслів.
Намалювати малюнок до однієї з пар слів (за бажанням).
Такий урок буде цікавим і динамічним, допоможе другокласникам легко засвоїти тему!