Урок української мови у 2-му класі
М.Г.Маркарян , вчитель початкових класів, Миколаївська обл.
Тема:Слова, що відповідають на питання який? яка? яке?які? (прикметники)
Мета:формувати поняття про слова,що називають ознаки предметів, уміння ставити запитання до означених слів в однині та множині (без уживання термінів);
учити розпізнавати предмети за їх ознаками; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати старанність,уважність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХіД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вже пролунав шкільний дзвінок.
Покликав всіх він на урок.
— Готові? (Так!)
— Тож успіх всіх чекає вас!
Вправа «Очікування»
— Чого ви очікуєте від уроку?
— Яких результатів ви хотіли б досягти наприкінці уроку?
II. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилина
— До вас завітала гостя. Зараз ви її впізнаєте.
Послухайте.
Наша матінка завія
Нас із сита всюди сіє.
А як сонце припече —
Ми струмочком потечемо.
— Ви здогадалися? До нас завітала Сніжинка.
— Визначте перший звук у цьому слові.
— Охарактеризуйте його.
— Позначте буквою.
— Згадайте, як пишуться букви Сс.
— Напишіть.
С с Сс сс Сн іж инк сніжинка
2. Ознайомлення з планом уроку
— Вона принесла вам план уроку.
— Від хвилини каліграфії, що вже минула, сніговою стежиною ми дійдемо до палацу «Частини мови», де на нас чекає чарівник;
через місток потрапимо до Комп’ютерного містечка;
попрацюємоз підручником;
через сквер Творчості дістанемося двору Розваг.
3. Повторення вивченого про іменник
Метод «Кубування»
Завітав сьогодні в клас
На урок знов до нас
Кубик, діти, не простий —
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання наші перевіряє.
— Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
Той, хто отримує кубик, читає наступне за по-
рядком завдання на стороні куба, відповідає і передає кубик іншому учневі. Якщо не знаєте відповідь, передаєте кубик іншому.
Завдання:
1. Слова, що вивчили. (Іменники)
2. Що вони означають? (Назви предметів)
3. На які питання відповідають? (Хто? Що?)
4. Питання хто? ставлять... Питання що? ставлять...
5. Слова, що пишуться з великої букви.
6. Я знаю 5 назв... (меблів, посуду, рослин, тварин, професій).
— Молодці, діти, ви чудово впоралися з цим
III. Мотивація навчальної діяльності
Створення ситуації успіху
— До вас завітав чарівник. Він каже: «Привіт,друзі! Я — чарівник-художник. Хочете зі мною
потоваришувати й дізнатися, як мене звуть? Тоді виконайте мої завдання, я відкрию вам таємниці і своє ім’я».
— Відгадайте загадки чарівника.
_____________ y вуха, хвіст,
_______________сам на зріст.
Я ___________,__________ .
Відгадайте, хто такий?
— Чи можете відгадати хоч одну з загадок?
— Чому ні?
— Справа в тому, що пустунка Сніжинка позабирала слова із загадок.
— Можете відразу сказати, яких саме слів бракує? (Слів, що пояснюють, які вуха, який
хвіст...)
IV. Повідомлення теми і мети уроку
— Отже, на сьогоднішньому уроці ми почнемо вивчати слова, що відповідають на питання який?
яка? яке? які?.
V. Сприймання й усвідомлення нових знань
1. Аналіз мовного матеріалу
— Погляньте на малюнок-відгадку до першої загадки. (Заєць)
— Які слова слід додати? (Довгі, куций, невеличкий)
— На що вказують ці слова? (Розмір, зріст)
— Поставте до них питання.
— Погляньте на малюнок-відгадку до другої загадки. (Перець)
— Які слова слід додати? (Червоний, солоденький)
— Що називають ці слова? (Колір, смак)
— Поставте до них питання.
— Що означають слова, що ви вставили в текст загадок? (Це прикмети предмета, за якими його
можна впізнати.)
— Отже, слова, якими відновлювали загадки,— це прикмети, або ознаки кожного з предме-
тів, за якими їх можна впізнати, описати.
— За якими ознаками ми розпізнавали предмети? (Розмір, зріст, колір, смак)
2. Словникова робота
— Запишіть і запам’ятайте нове слово, що дуже подобається чарівникові, це — ... (ознака).
— Як ви розумієте значення цього слова?
Ознака — це характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що-небудь, відрізнити
предмет від інших.
3. Складання схеми-опори
— Відновіть діаграму — і ви дізнаєтеся, як називаються ці слова, і як звуть нашого чарівника.
8 9 10 4 1 2 3 5 6 7
н и к к п р и м е т
п р и к м е т н и к
— Як же звуть нашого чарівника?
— Отже, слова, що називають ознаки предметів, відповідають на які питання?
— Як називаються такі слова?
4. Заучування правила
— Розгорніть підручник
— Прочитайте правило мовчки.
— Розкажіть одне одному в парі.
— Над якими словами ми почали працювати?
VI. Осмислеення нових знань
1. Дидактична гра «Відгадай, хто я?»
— Чарівник нам каже, якщо точно описати предмет за допомогою ознак, то його можна
впізнати навіть тоді, коли ми його не бачимо. Пограймо у гру «Відгадай, хто я?».
— У скверику Творчості на вас чекає завданнявипробування від чарівника Прикметника.
— Упізнайте за словами-ознаками тваринок,які заховалися у зимовому скверику.
Руда, хитра, хвостата — це... (лисиця).
Вухатий, боязкий — це... (заєць).
Мала, спритна, руда — це... (білочка).
— Спишіть речення, замінюючи малюнки словами.
— Чого ми вчилися, виконуючи цю вправу?
2. Поширення речень словами-ознаками предметів
— Ось ви і прийшли на подвір’я Розваг.
— Прочитайте перше речення.
— За допомогою яких слів можна його поширити?
Настала зима. Настала чарівна зима.
— Прочитайте друге речення.
— Самостійно поширте його словами, що називають ознаки предмета. Запишіть своє речення.
Випав сніг. Випав пухнастий сніг.
— Що означають слова чарівна, пухнастий..?
— Яка роль слів ознак-предметів у реченні?
VII. Підсумок уроку
— Чи справдилися ваші очікування?
— З якими новими словами ви ознайомилися на уроці?
— Які ознаки називають ці слова?
— Чи потрібно вживати ці слова у мовленні?
— Чому?
— Ось і наша Сніжинка!
— Яка вона за кольором, формою, розміром, вагою? Тобто назвіть ознаки Сніжинки.
— Прочитайте, яка Сніжинка. (Біла, легенька,пухнаста, ніжна, шестикутна)