Тема. «Світле свято Великодня. Історія і традиції святкування.»

Про матеріал
Урок вміщує дослідження , інтерактивні вправи, виготовлення панно, пальчиковий театр, віртуальна подорож до Всеукраїнського фестивалю писанки (відео), гра "лото, вірш Шевченка. Мета. Сприяти розвитку інтересів дітей про свято Великдень. Виховувати повагу до традицій свого народу, любов до рідного краю. Розширити та поглибити знання дітей про Великодні свята (обереги, символи). Показати красу і значущість одного з найвеличніших християнських свят.
Перегляд файлу

1

 

Тема. «Світле свято Великодня. Історія і традиції святкування.»

Мета. Сприяти розвитку інтересів дітей про свято Великдень. Виховувати повагу до традицій свого народу, любов до рідного краю. Розширити та поглибити знання дітей про Великодні свята (обереги, символи). Показати красу і значущість одного з найвеличніших християнських свят.

Хід уроку

І. Ранкова зустріч

1. Привітання

Ранок розпочавсь цікаво,

Світить сонечко ласкаво,

В календарик заглядає

І від посмішки аж сяє.

Знає сонце гомінливе –

День сьогодні особливий!

 

В цьому класі друзі всі: (три оплески)

Я і ти, і ми, і ви.              (три оплески)

Добрий день, тому, хто зліва. (поворот ліворуч)

Добрий день, тому, хто справа. (поворот праворуч)

Ми – одна  сім’я. (Розводять руки в сторони, показують на всіх)

 

2. Сьогодні помічником дня буде … і він надасть інформацію про дату, назву місяця, погоду. Кількість присутніх.

 

3. Вправа «Очікування»

- Послухайте вірш. Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Від цього уроку я очікую… . На уроці я сподіваюся дізнатися…)

Великдень − свято на весні.

Веселий гомін у шпаківнях.

Прозоре небо. Дні ясні.

Птахи вже повернулись з півдня.

До нас в кімнату залюбки

Веселий промінь сонця лине:

На вишивані рушники,

На стіл, на білу скатертину,

На паски пишні та пухкі,

На їх брилі молочно-білі,

На паростки вівса легкі,

Де крашанки лежать в тарілі.

Великдень… Все добро небес

Сьогодні тут у нашім домі.

Вітаємось: — Христос воскрес!

Заходьте, друзі і знайомі!

 

- А я сподіваюся, що кожен отримає задоволення , порцію знань і проявіть себе якнайкраще.

- А свої правильні відповіді ви будете об’єднувати із пелюсточок  у квіточку.

ІІ. Актуалізація знань

1.Відео і повідомлення учнів

      Разом із пробудженням природи від зимового сну в Україні починаються весняні свята. Коли починали танути сніги й наставала тепла пора, наші пращури святкували прихід весни.

      Свято в українській народній традиції завжди займало провідну роль. Усі свята українського календарного року пов’язані з господарським життям та побутом українців.

      З початку березня по кінець червня здійснювалися весняні свята та обряди.

Кажуть. весну приносять на своїх крилах птахи. Коли природа вдягалася в буйну зелень, люди починали готуватися  до веснянок і гаївок. Справляли їх переважно в квітні або травні. Це залежало від того, якою була весна – ранньою чи пізньою. Тому в Україні здавна повелося випікати о цій порі з тіста жайворонків.

        Діти носили жайворонків по селу й закликали весну:

«Весно, весно красна,

прийди, весно, з радістю,

з великою милістю!»

Веснянки та гаївки починалися й закінчувалися масовими хороводами.

       7 квітня – Благовіщення. Одне з найбільших православних свят, яке пов’язане з благою вістю, яку сповістив Діві Марії архангел Гавриїл. Це вість про те, що вона має народити сина Божия.

        Вербна неділя. Останній тиждень перед Великоднем називається Вербним.

Свято Пасхи недалечко,

Люди звичай бережуть, –

Розмальовують яєчка,

Пишні пасочки печуть.

Святкування йде віками, –

Це такі чудові дні:

В гості йти, під рушниками

Страви нести запашні.

Доброзичливо, з любов’ю

Мати щирі почуття,

Людям зичити здоров’я

І щасливого життя.

Святість – це чарівне слово,

Тільки треба так зуміть,

Щоб життя своє святково

У труді й добрі прожить.

 

  • Утворення груп
  • (Кожен з учнів отримує індивідуальну картку-малюнок: паска, ковбаска, писанка, сир,  сіль.  Однакові малюнки отримують по5-6 учнів в класі, і відповідно збираються в групи).

 

Вчитель. Групи у нас утворені і тому ми повторимо правила роботи у групах.

G:\soft\конвертер для видео\37922645_1782176188530428_8207627797657550848_n.jpgG:\soft\конвертер для видео\images.jpgG:\soft\конвертер для видео\37935704_1782174518530595_2299359464022605824_n.jpgG:\soft\конвертер для видео\37999994_1782175731863807_984044485744787456_n.jpgG:\soft\конвертер для видео\images (1).jpgG:\soft\конвертер для видео\003.gif

 

Вчитель. Кожна група отримала завдання записати запитання, які їх цікавлять, стосовно свята, яке наближається і разом з членами родини дослідити ці питання. Ознайомившись із ними ми вибрали найактуальніші.

 

  • Дослідження інформації про Великий день

Вчитель. Презентуйте результати своїх досліджень.

- Яке свято незабаром нас очікує? (Навесні усі з нетерпінням чекають на свято Великодня)

- Що таке Великдень? (Великдень – це релігійне велике свято. Відзначаючи його, ми шануємо диво, що сталося багато років тому, та дякуємо Господу за надію на вічне життя.)

- Чому його святкують християни?(Це найрадісніший день для всіх християн, людей , які вірують в Ісуса Христа. Люди з вуст в уста передають «благу» звістку, вітаючи одне одного: «Христос Воскрес!»)

-- Хто такий Ісус Христос? (У далекому минулому,  на землі жив Ісус Христос, син Божий, що багато подорожував країною і говорив людям про любов, вічне життя, необхідність допомагати одне одному, не грішити та прощати проступки. Він зцілював хворих  та співчував усім, хто цього потребував.)

- Чому його розп’яли? (Царі боялись Ісуса і не любили його. Один із апостолів його зрадив. Увечері варта схопила Ісусі, мучили його , а потім засудили до смерті. В п’ятницю на горі Голгофі розіп’яли на хресті. Надвечір того дня він помер і був похований у склепі.)

- Як він воскрес? (На третій день після поховання Ісуса Христа сталося диво – він воскрес із мертвих, довівши цим , що душа є безсмертною.

Вчитель.

Висновок. Найкращий спосіб відзначення Великодня – добрі вчинки, світлі думки, єднання з родиною.

 

  • Дослідження «Які традиції святкування Великодня в моїй родині».

Вчитель. Слідуючим завданням дослідження було взяти інтерв’ю у своїх рідних про родинні традиції святкування Великодня.

(У групах представляють інтерв’ю, яке готували у родинах «Родинні традиції Великодня»).

Вчитель.

Висновок. Дуже цікаві повідомлення. Добре, що ваші батьки продовжують традиції своїх рідних.

 

  • Творча робота в групах

Інтерактивна вправа «Знайди відповідність»

Вчитель. Кожна група бере участь у наступному завданні. Поєднати фото (на дошці) з відповідними реченнями (на партах).

  1. Напередодні Великодня розписуємо писанки різними візерунками і кольорами.
  2.  Бабця і мама печуть великодній хліб – Паску. Вона солодка, з родзинками.
  3.  Освячувати великодні страви будемо у кошику. Тому кошик прикрашаємо квітами, готуємо серветку.
  4. У неділю вранці на подвір’ї церкви освячуємо паски. Це давня традиція, яку пам’ятають ще бабусі і дідусі.
  5. До свята Великодня прибираємо оселю: миємо вікна. Стелимо святкову скатертину на стіл. Прикрашаємо живими квітами.

  C:\Users\Home\Desktop\4d50054b-ab0f-4fcc-a838-2fcd6df70c82_w408_r1_s.jpg C:\Users\Home\Desktop\maxresdefault.jpg

C:\Users\Home\Desktop\images.jpg  C:\Users\Home\Desktop\ua_57_400_1743594094.jpgC:\Users\Home\Desktop\img_6144_6145.1800x1200.jpg

 

  • Читання/слухання оповідання Г. Волошки «Івасева пасочка» Івасева пасочка

Великодній сніданок скінчився. Івась вийшов на двір. Сонячне проміння посвятковому заливало все довкола. Івась тішився, що мав свою маленьку пасочку, яку вчора спекла йому мама. Така традиція. Івась навіть гордився нею, бо до того ж була вдало спечена, рум’яненька, із гарним хрестиком посередині, що аж сяяла. А сьогодні вдосвіта він ходив з мамою до церкви і освятив її. Івась не їстиме своєї пасочки − нехай стоїть на столі через усі свята і пишається своєю красою.

Христос воскрес! – раптом почув біля себе чийсь ніжний голос.

Озирнувся. Біля воріт стояла сирітка Ганнуся.

– Воістину воскрес! – відповів Івась і запитав. – Куди йдеш, Ганнусю, так рано, хіба ти вже поснідала?..

– Ні, – сказала тихо дівчинка. – Моя бабуся дуже старенька і нездужає спекти

паску, а я ще не вмію. Ми нічого й не посвятили…

Ці слова якось немило зачепили Івася. Йому шкода стало дівчинки. Захотіло- ся  чимось допомогти. Зміркувавши щось, сказав:

– Зачекай хвильку, я зараз… – і побіг до хати.

Незабаром вернувся, несучи невеличку пасочку і кілька писанок.

– На, – простягнув Ганнусі, – це моя пасочка, вона свячена і писанки теж. Бери!

– Дякую, – відповіла дівчинка й сльоза збентеження і радості з’явилася на очах. Івась помітив яким щастям засяяло обличчя в Ганнусі. Він був радий, що своєю маленькою пасочкою приніс велику радість бідній сирітці.

 

Запитання для обговорення:

- Про яку традицію Великодня йде мова в оповіданні?

- Що може Івась розповісти про себе?

- Що може Ганнуся розповісти про себе?

- Чому Ганнуся плакала?

- Яку гарну традицію показує нам Івась? (вміння дарувати).

 

  • Колективна робота «Створення Великоднього панно»

Вчитель. Сьогодні ми з вами створимо колективне Великоднє панно. Для роботи  знадобляться відбитки ваших рученят, які ви приготували на уроці «Дизайну і технологій»

Вчитель.

Висновок.  Ви тільки що подарували тепло своїх  долоньок один одному і оточуючим.

 

  • Дослідження писанок у групах

Вчитель. Невід’ємна частина великоднього свята – писанка. У наших предків яйце було символом весняного відродження природи , зародження життя, продовження роду. Назва «писанка» походить від слова писати . Вони писані малюнками, орнаментами.

 Слідуючим завданням вашого дослідження було дізнатися якомога більше про писанку .

 

  • Пальчиковий театр «Писанка»

Вчитель. Давйте  пограєм у пальчиковий театр з писанок, використовуючи слова:

Я є писанка.

Мене розмалювали різними візерунками

 І занурили у різні фарби.

Я є крапанка.

На мене наносили крапки воском

І опускали у фарбу.

Я є крашанка.

Мене розмалювали в один колір.

Я є дряпанка.

Мене пофарбували в один колір,

Голкою видряпали візерунки

Я є мальованка.

Мене виточили з дерева

 І розмалювали.

 

  • Віртуальна подорож на Всеукраїнський фестиваль писанки (відео)

Вчитель. Вже 10 раз поспіль напередодні Великодня в історичному центрі Києва відбувається Всеукраїнський фестиваль писанки.

Захід покликаний підтримати й популяризувати українські народні традиції, сприяти розвитку народного мистецтва, вивченню культури та історії українського народу на прикладі феномину писанок.

Фестиваль зазвичай триває понад місяць. Участь беруть художники зі всієї України.

 

  • Інтерактивна вправа. Гра «Лото».

(Діти об’єднуються у групи й отримують набір, у якому 5 розрізаних крашанок 5-ти кольорів (червоний, жовтий, зелений, блакитний, коричневий, чорний).

Завдання: поєднайте частини писанок одного кольору і прочитайте, що означає цей колір (написано на звороті крашанки).

Символіка кольорів

Червоний колір символізує добро, радість життя. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя.

Жовтий колір – сонце, тепло, врожай.

Зелений колір – означає весняне пробудження природи, надію, життя.

Блакитний колір – означає небо, повітря, чистота і здоров'я

Коричневий колір – землю і її приховану життєдайну силу.

Чорний колір – колір ночі, всього невідомого і таємного. Також символізує

нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.

Вчитель. Тепер кожен буде точно знати який колір що символізує.

 

  • Дослідження, яким розчином найкраще пофарбувати крашанку

Вчитель. Вдома з батьками ви фарбували яйця натуральними відварами та розчинами, які можна використати для фарбування крашанок (діти розповідають як фарбували і чим)

1. Гарячий відвар цибулі (окріп).

2. Натуральний сік із моркви.

3. Розведену у гарячій воді куркуму.

4. Натуральний сік із червоного буряка.

Вчитель.

Висновок. для фарбування яєць такі барвники краще використовувати, ніж штучні, бо вони не шкодять нашому здоров’ю.

 

  • Бесіда за сюжетною картиною «Весняне свято»

 

C:\Users\Home\Desktop\images (1).jpg

 

Орієнтовні запитання для бесіди:

- Розгляньте малюнок, він називається «Весняне свято». Цікаво, яке саме?

- Поясніть, чому малюнок має таку назву?

- Відшукайте на малюнку і покажіть предмети, які підказали назву малюнка?

- Полічіть, скільки на малюнку писанок?

- Скільки будинків намальовано?

- Чи є на малюнку будиночки для птахів? Для яких саме? Як називаються ці

будиночки? Порахуй, скільки шпаківень?

- Чи можете ви назвати птахів, які зображені на малюнку? Порахуйте їхню

кількість.

- В якому місяці повертаються в Україну шпаки, а ластівки?

- Який настрій передав художник на малюнку?

- Чи можете пояснити, чому художник намалював такі велетенські писанки?

- Які звуки можуть лунати на картині? ( відео «Великодні дзвони»)

 

  • Вірш Т. Шевченко

Вчитель. Зацитуйте  вірш. З чим асоціюється  прочитане?

Село! І серце одпочине.

Село на нашій Україні −

неначе писанка, село.

Зеленим гаєм поросло.

Цвітуть сади, біліють хати,

а на горі стоять палати,

неначе диво. А кругом

широколистії тополі,

а там і ліс, і ліс, і поле,

і сині гори за Дніпром.

          Сам Бог витає над селом.

 

  • Дослідження «Що кладемо у великодній кошик?»

1. Слухання вірша Ореста Даниляка «Великодня казка»

Вчитель. Слухаємо вірш. З’ясуємо: що кладемо у великодній кошик?

Ось мій кошик-мандрівник!

Він ходить багато звик:

влітку ягідки збирав,

восени гриби шукав,

цілу зиму він стояв,

трохи порохом припав.

А на весну він умився,

зіллячком причепурився

і почав гостей чекать.

А вони не забарились,

і, як в казці, появились…

(робимо паузу у читанні і пропонуємо наступне задання).

 

2. Вправа «Які речі зайві у кошику»

Вчитель. Які продукти кладуть у великодній кошик у їхній родині?

  Які речі зайві у кошику?


 


Ковбаска

Свічка

Салат

Сметана

Хрін


Лампочка

Паска

Сир

Сіль

Цукор


3. Гра у парі «Святковий кошик»

Вчитель. Зберіть великодній кошик із малюнків, слухаючи вірш:

Раз – беремо пухку Паску,

Два – запашну, смачну ковбаску,

Три – варені яєчка,

Кладемо скраєчку.

Трохи солі – це чотири,

П’ять – беремо грудку сиру,

Шість – ковбаску потісни –

Поруч масло поклади.

Сім – вже чути з церкви дзвін,

Поспішаймо, кладем хрін.

Вісім – писанки-панянки

У шкарлупах-вишиванках,

Дев’ять – свічку не забудь!

Десять – вирушаєм в путь!

Кошик свій ще прикраси:

Гілку мірту заплети,

Рушничком застели

І до Бога принеси.

Словникова робота.

- Які слова для вас виявилися незрозумілими?

Мірт – це дерева з вічнозеленим листям з білими пухнастими квітками, що містять ефірні масла.

Хрін – багаторічна трав’яниста рослина, коріння якої вживають як приправу до їжі, у  консервування та в домашньому лікуванні.

 

• Обведіть у вірші назви страв, які покладете в кошик

(продовження читання вірша «Великодня казка»

Ось, нарешті, всі зійшлись,

І до церкви подались.

Кошик вбрався в вишиванку.

Це було в неділю зранку.

Коло церкви дівочки

Водили гаївочки.

Покропили всіх їх рясно,

Стало нам свячене все.

Засіяло сонце ясно!

Христос Воскрес!

Воістину Воскрес!

Вчитель.

 Висновок. Якщо ви разом із батьками готуєте свій Великодній кошик, то сфотографуйте його. Підпишіть фото і розмістіть у класній фотогалереї.

ІІІ. Підсумок уроку

Вчитель. А тепер пригадаємо все, про що йшлося на уроці, і створимо свою хмару «Великодніх слів».

C:\Users\Home\Desktop\загружено.jpg

- Як виглядає наша хмара слів? (святково, радісно, яскраво)

Великдень

      На столі – духмяна паска,

                                               А круг неї – писанки.

Уділи нам, Боже, ласки

На всі дні, на всі віки!

 

Немала у нас родина,

Та молитва всіх єдина:

Хай розквітне Україна,

Як в погожі дні – весна.

Рефлексія. Вправа «Вітерець»

Вчитель. Вітерець дме для тих, хто правильно і чітко відповідав на уроці.

Вітерець дме для тих, хто дізнався нового на уроці.

Вітерець дме для тих, хто кому було цікаво на уроці.

Прикрасьте нашу галявину своїми квіточками.

 

ІV.Д/з. Дослідити: в які ігри грають на Великдень.

Як святкують Великдень в інших країнах.

Всіх вітаємо з прийдешнім світлим святом Великоднем. Бажаємо всім миру. Добра. Благополуччя.

docx
Додав(-ла)
Марченко Надія
Пов’язані теми
Я досліджую світ, 4 клас, Сценарії
НУШ
Додано
27 січня
Переглядів
37
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку