Тема. Аплікація. Дерева.
Мета: познайомити учнів із новим видом роботи — аплікацією; дати поняття об'ємної роботи, аплікації, ескізу; познайомити з правилами роботи ножицями, клеєм; виховувати працьовитість, любов до природи, акуратність, розвивати фантазію; виробляти уміння організувати порядок на робочому місці.
Обладнання: готова робота вчителя; ляльки.
Матеріали: альбом, кольоровий папір, ножиці, клей ПВА, нитки семи основних кольорів.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вчитель задає шість запитань з пройденого матеріалу. Поділяє клас на три команди (по рядах). Для відповідей викликає по два учні з кожної команди. Найвищу оцінку одержують учні, що дали найбільш правильну й повну відповідь. Бали гравців кожної команди підсумовуються. Перемагає команда, яка набрала більшу кількість балів. Запитання:
— Назвіть основні кольори. Що ви про них знаєте?
— Назвіть складені й похідні кольори. Що ви про них можете розповісти?
— Які кольори із семи кольорів райдуги вважаються теплими? Розкажіть про них.
— Який формат підійде для зображення високої фігури? Дайте визначення цього формату.
— Який формат підійде для широкого зображення? Чому цей формат носить таку назву?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ ЗАНЯТТЯ
IV. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда.
— Слово «аплікація» походить від латинського «прикладати» і означає створення художніх зображень шляхом наклеювання, нашивання на тканину або папір різнобарвних шматочків яких-не-будь матеріалів. Щоб виконати об'ємну роботу, потрібно спочатку намалювати ескіз. Ескіз — попередній начерк, що фіксує задум художнього твору.
На попередньому занятті ми виконували ескіз дерев у кольорі. А до сьогоднішнього уроку жабеня Токі -Токі розповість нам про нову техніку виконання зображення дерев із паперу. Кращі роботи Токі-Токі передасть пану Пензлику.
3. Аналіз готової роботи.
Давайте роздивимося готову аплікацію.
— Що в ній незвичного? (Дерева і трава не плоскі, а об'ємні, як живі; кора схожа на дійсну.)
— Якого кольору фон у цій роботі? (Зелений.)
—А яким він ще міг би бути? (Синім, блакитним.)
—З чого виконані стовбури дерев? (З кольорового паперу.)
— Завдяки чому робота здається об'ємною? (На стовбури наклеєні нитки.)
— Чи відрізняється колір нитки від кольору стовбура? (Так, до кольору кожного стовбура підібраний колір, що входить у теплу або в холодну гаму.)
— Чому трава вийшла як жива? Як її приклеювали? (її приклеїли тільки за нижній край.) зараз ми спробуємо виконати подібну роботу.
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА
3. Пояснення правил роботи з клеєм:
4. Етапи роботи.
Беремо аркуш паперу зеленого кольору. Це фон. Намічаємо простим олівцем групу дерев (робимо ескіз).
VI. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
— Яку роботу ми виконували сьогодні на занятті? — Як можна передати фактуру стовбурів?
— Що таке аплікація?
— Що таке ескіз?