Тема уроку: Додавання і віднімання десяткових дробів.
Мета уроку: вдосконалювати навички порівняння десяткових дробів, формувати навички додавання і віднімання десяткових дробів, розвивати навички усної лічби, розумову активність, спонукати до творчої роботи на уроці.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: плакати для усної лічби, картки із завданнями.
Структура уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ІV. Усний рахунок.
V. Робота в парах.
VI Закріплення матеріалу. Тести
VІІ. Самостійна робота із взаємоперевіркою.
VІІІ. Робота в парах.
ІX. Робота з підручником.
X. Задача-рецепт.
XІ. Гра «Хто швидше».
XІІ. Підсумок уроку.
XІІІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми, мети уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
На екрані зображено правильні відповіді до домашньої роботи.
№869 №871
1) 10,5 4) 1,552 1) 2,5 4) 42,549
2)10,35 5) 29,091 2) 9,77 5) 3,622
3) 20,6 6) 94,500 3) 5,22 6) 20,66
Учні перевіряють відповіді, одержані в результаті виконання домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
«Бліц-інтерв’ю»
ІV. Усний рахунок
Учні ланцюжком зачитують і розв’язують приклади:
1,2 + 2,4 = 3,6
9,7 – 5,1 = 4,6
7,8 – 0,2 = 7,6
4,6 + 3,7 = 8,3
2,5 + 5,5 = 8
5,4 – 2,5 = 2,9
3,9 – 3,7 = 0,2
3,5 + 4,4 = 7,9
4,8 + 3,2 = 8
10 – 2,6 = 7,4
12,6 – 2,9 = 9,7
V. Робота в парах
Учневі 5 класу дали завдання порівняти дроби. Результати його роботи перед вами.
Завдання. Виписати в зошит тільки ті приклади, в яких знак стоїть правильно. Разом з прикладом необхідно переписати і букву в дужках.
43,04 > 43,10 (а)
0,5 > 0,49 (д)
4,586 < 4,59 (р)
34,25 < 35,25 (о)
68,34 > 68,345 (ш)
18,263 > 18,2631 (м)
45,20 = 45,2 (б)
342,05 < 342,4 (и)
Зачитайте, яке слово ви одержали в колонці справа (дроби).
VI. Закріплення матеріалу.
Зараз діти ми поділимось на групи. Одна група буде виконувати завдання на комп’ютерах, для цього розроблені тести «Десяткові дроби. Сума і різниця». (Я на уроках використовую тестову оболонку Тest-W2)
ТЕСТИ
1.Знайти суму 4,3 + 5,9 =
а) 10,2*; б)9,3; в)9,9; г)9,12; д)9.
2.Знайти суму 20 + 7,357 =
а) 27,357*; б)27; в)27,3; г)27,35; д)27,4.
3.Знайти різницю 14,7 – 8,4 =
а) 23,1; б)6,3*; в)6,7; г)6,4; д)6.
4.Знайти різницю 53 – 4,23 =
а)49,23; б) 49,77; в)48; г) 52,77; д)48,77*.
5. Виконати додавання: 38,25 + 21,13 =
а)59,38*; б) 59; в)59,13; г) 59,35; д)59,25.
6. Виконати додавання: 3,1 + 12,2983 =
а)15; б) 12,6083; в)12,2983; г) 12,2914; д)15,3983*.
7. Розв’язком рівняння х + 4,83 = 9 є
а)9; б) 4,83; в) 4,17; г)8,83; д)5,17*.
8. Розв’язком рівняння х - 6,24 = 8,1 є
а)14,34*; б) 14,86; в) 1,86; г)14,2; д)14,04.
9. Записати десятковим дробом 23 цілих 5 десятих
а)235; б) 23,5*; в) 23,05; г)2,35; д)0,235.
10. Записати десятковим дробом 5 цілих 7 десятих 8 сотих
а)5,78*; б) 57,5; в) 0,578; г)5,78; д)578.
Друга група в зошитах буде розв’язувати приклади на округлення дробів і рівняння.
В – І |
В – ІІ |
В – ІІІ |
Округлити дроби до десятих |
Округлити дроби до сотих |
Округлити дроби до тисячних |
8,75 |
9,573 |
7,6581 |
4,257 |
5,377 |
6,0157 |
12,42 |
16,8349 |
13,45891 |
78,1358 |
23,1476 |
38,21356 |
Розв’язати рівняння |
Розв’язати рівняння |
Розв’язати рівняння |
х + 13,4 = 15,82 |
х + 24,7 =29,8 |
10,6 + х = 19,7 |
20 – х = 12,3 |
30 – х = 18,3 |
41– х =21,7 |
9 – (7,3 – х) = 3,2 |
14 – (х – 3,25) = 5,7 |
28 – (х –11,25) = 15,4 |
(х + 3,6) – 1,3 = 5,8 |
(х + 3,2) – 1,5 = 4,9 |
(х + 2,8) – 1,8 = 5,9 |
Третя група виконуватиме на дошці естафетні завдання на порівняння дробів .
В – І |
В – ІІ |
В – ІІІ |
Порівняти дроби |
Порівняти дроби |
Порівняти дроби |
43,1 43,02 |
34,2 34,09 |
13,9 14,9 |
1,53 1,5 |
2,7 2,71 |
45,3 45,05 |
7 7,197 |
8,209 8 |
3,8 3,82 |
10,4 12,6 |
14,3 15,1 |
9,345 9 |
25,0 24,999 |
45,99 46,0 |
54,998 55,0 |
0,59 1,1 |
1,2 0,56 |
1,7 0,97 |
17 17,0 |
22,0 22 |
36,0 36 |
39,06 38,98 |
56,08 55,87 |
68,78 69,09 |
VIІ. Самостійна робота із взаємоперевіркою
Завдання. Обчислити зручним способом.
І варіант
а) (3,75 + 0,273) + 0,25 4,273
б) 2,47 + 3,57 + 4,43 10,47
в) 0,9 + (2,78 + 4,1) 7,78
г) (2,143 + 1,74) + 4,857 8,74
д) 1,725 + 2,48 + 3,275 + 4,52 12
ІІ варіант
а) (2,78 + 1,145) + 2,22 6,145
б) 3,84 + 7,59 + 1,16 12,59
в) 1,7 + (3,48 + 0,3) 5,48
г) (4,287 + 7,38) + 5,713 17,38
д) 3,428 + 5,74 + 2,572 + 4,26 16
Обміняйтеся зошитами, звірте результати з дошкою, поставте оцінку (кожна правильна відповідь 2 бали).
VIIІ. Робота в парах
Завдання. Результати, одержані обома варіантами при виконанні самостійної роботи, розмістити в порядку зростання.
Для того, щоб перевірити правильність виконання, кожній відповіді поставимо у відповідність букву.
Підпишіть під числами букви і прочитайте слово, яке ви одержали.
І варіант ІІ варіант
4,273 м 6,145 т
10,47 а 12,59 и
7,78 е 5,48 а
8,74 м 17,38 а
12 т 16 к
4,273; 5,48; 6,145; 7,78; 8,74; 10,47; 12; 12,59; 16; 17,38
м а т е м а т и к а
ІХ. Робота з підручником
№ 942
№ 944
№946.
Х. Задача-рецепт
Для приготування крему слід узяти вершки, сметану і цукрову пудру. Сметана і вершки важать 84,47кг, а цукрова пудра і вершки – 79,31кг. Скільки окремо вершків, сметани і цукрової пудри міститься у 102,08кг крему?
Відповідь: 61,7кг; 22,77кг; 17,61кг
ХІ. Гра «Хто швидше»
Друкуючи завдання, я випадково пропустила в числах коми.
Завдання. Відновити записи.
52 + 18 = 7
74 – 24 = 5
736 – 336 = 4
725 + 275 = 10
ХІІ. Підсумок уроку
Яку тему ми повторили на сьогоднішньому уроці?
Що вам сподобалося, що не сподобалося на уроці?
Виставляю оцінки за урок/
ХІІІ. Домашнє завдання
Повторити п.33. Розв’язати № 943, 945, 947.