Тема уроку: "Основні відмінності тварин від рослин та грибів. Особливості живлення тварин"

Про матеріал

Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями будови та життєдіяльності тварин; навчити відрізняти тварин від рослин і грибів; ознайомити з властивостями притаманим тваринам.

Перегляд файлу

Тема: Основні відмінності тварин від рослин та грибів. Особливості живлення тварин

 

Мета:

освітня: ознайомити з особливостями будови та життєдіяльності тварин; навчити відрізняти тварин від рослин і грибів; ознайомити з властивостями тварин;

розвивальна: формувати навички роботи з текстом, додатковою літературою; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення

виховна: виховувати любов до живих організмів.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Методи і методичні прийоми: інформативно-рецептивні (бесіда, робота з підручником, схемами), репродуктивні (робота в парах),  проблемно-пошукові, інтерактивні вправи.

Основні поняття і терміни:  живий організм, зоологія, глікокалікс, фагоцитоз, живлення

Внутрішньо- і міжпредметні зв’язки: ботаніка, фізіологія тварин, анатомія

Обладнання та матеріали: опудала, колекції зображень тварин.

 

Структура уроку

  1. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

 

  1. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Слово вчителя

Тваринам, як і усім живим організмам, притаманні певні властивості. Більшість з них вам відома ще з курсу «Природознавства», який ви вивчали в початковій школі та в 5-му класі, а також з курсу біології у 6-му класі. Давайте пригадаємо основні властивості живих організмів.

«Асоціативний кущ»

 

 

 

 

 

 

 

 

Індивідуальні картки кросворд із ключовим словом

 

1 Р

І

С

Т

 

2 Р

О

З

В

И

Т

О

К

3 Д

И

Х

А

Н

Н

Я

 

 

 

4 Р

У

Х

 

 

5 В

И

Д

І

Л

Е

Н

Н

Я

6 Р

О

З

М

Н

О

Ж

Е

Н

Н

Я

 

 

7 Ж

И

В

Л

Е

Н

Н

Я

Запитання:

1. Кількісні зміни організму.

2. Якісні зміни організму.

3. Процес поглинання кисню та виділення вуглекислого газу.

4. Здатність організмів активно пересуватись.

5. Виведення кінцевих продуктів обміну речовин з організму.

6. Відтворення собі подібних.

7. Надходження в організм, перетворення та засвоєння поживних речовин.

Фронтальне опитування:

  • Які основні ознаки рослин?
  • Які основні компоненти входять до складу клітин рослин?
  • Чим відрізняються гриби від рослин?

 

  1. Мотивація навчальної діяльності

Епіграф до уроку

Природа — це єдина книга, з великим змістом на кожній сторінці.

Й. Гете

Слово вчителя

Сьогодні ми продовжимо гортати сторінки книги «Природа». Дізнаємося більше про тварин, згадаємо те, що нам вже відомо про рослини і гриби. Зможемо порівняти ці організми та виявити їхні особливості. Повідомлення теми, формулювання разом з учнями мети та завдань уроку.

 

4. Вивчення нового матеріалу

План

  1. Спільні ознаки тварин, рослин і грибів
  2. Основні процеси життєдіяльності тварин
  3. Особливості живлення тварин

 

  1. Спільні ознаки тварин, рослин і грибів

Самостійна робота, заповнення таблиці

Учитель пропонує учням розділити сторінку в зошиті навпіл і в лівій її частині записати ті ознаки, що є спільними для тварин, рослин і грибів. Заповнення таблиці, частково-пошукова діяльність, робота з підручником та додатковою літературою.

Спільні ознаки та. відмінності тварин, рослин і грибів

Спільні ознаки

Відмінні ознаки

1. Складаються з клітин

2. Обмін речовин та енергії.

3. Ріст і розвиток

4. Розмноження

5. Подразливість

6. Передача спадкової інформації

7. Спільне походження

1. Більшість тварин є гетеротрофами.

2. Здатні до активного руху.

3.  Відсутність клітинної стінки, пластид і вакуолей з клітинним соком.

4. Мають системи органів.

5. Більшість мають обмежений ріст

Учні заповнюють таблицю, користуючись власним досвідом та текстом підручника. Якщо в учнів виникнуть труднощі, учитель має натякнути їм на правильні відповіді.

 

2. Основні процеси життєдіяльності тварин

На початку уроку ми з вами повторили основні властивості організмів. Деякі учні виконали випереджувальне домашнє завдання.

Повідомлення учнів «Особливості будови та життєдіяльності, що притаманні тільки тваринам»

 

Властивості тварин

Властивість

Сутність

Значення для організму

Живлення

Процес надходження в організм, перетворення та засвоєння поживних речовин

 

Дихання

 

Кисень окиснює органічні речовини та допомагає вивільняти енергію

Виділення

 

 

 

Ріст

Збільшення розмірів і маси організму

 

 

Розвиток

Набуття нових якостей

 

 

Розмноження

Відтворення подібних до себе (буває статеве й нестатеве)

 

Подразливість

 

 

 

Рух

 

Забезпечує активну поведінку, переміщення, розселення організмів

 

3. Особливості живлення тварин

Фронтальна бесіда, робота зі схемою

  • Які типи живлення бувають у живих організмів?

 

 

 

 

 

 

  1. Узагальнення та систематизація знань

5.1. Вправа «Вірю — не вірю»

Учням пропонується виконати завдання, у якому вони мають погодитись або не погодитись із твердженнями.

1. Тварини — живі організми.

2. Тварини живляться автотрофно.

3. Більшість тварин активно рухаються.

4. У більшості тварин обмежений ріст.

5. Більшість тварин є одноклітинними.

6. Більшість тварин ростуть протягом усього життя.

7. У тваринних клітинах немає клітинної стінки.

8. У тваринних клітинах немає пластид.

9. У тваринних клітинах є вакуолі з клітинним соком.

10. Більшість тварин мають системи органів.

11. Тварини не здатні до подразливості.

12. Тварини й рослини мають спільне походження.

Відповіді:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

+

+

+

+

+

+

+

5.2. «Установіть відповідність»

Властивість

Значення для організму

1 Живлення

А Кисень окиснює органічні речовини та допомагає вивільняти енергію

2 Дихання

Б Забезпечує активну поведінку, переміщення, розселення організмів

3 Розмноження

В Очищення організму від шкідливих речовин, підтримка сталого складу організму

4 Рух

Г Отримання поживних речовин, з яких вивільнятиметься енергія, необхідна для процесів життєдіяльності

5 Розвиток

Д Передача генетичного матеріалу від батьківського покоління наступному, що забезпечує відтворення ознак даного виду

6 Виділення

Є Формування організму, органів, систем органів

Відповіді: 1 – Г, 2 – А, 3 – Д, 4 – Б, 5 – Є, 6 – В.

5.3. Фронтальне опитування

  • Які основні ознаки тварин?
  • Порівняйте тварин і рослин. Знайдіть спільні і відмінні ознаки
  • Порівняйте тварин і гриби. Знайдіть спільні і відмінні ознаки
  • Які типи живлення притаманні тваринам?

 

6. Підбиття підсумків уроку, рефлексія

 Вправа «Незакінчене речення»

  • На уроці я дізнався, що…
  • Мені особливо сподобалось…
  • Цікавим виявилося…
  • Раніше я не знав, що

 

7. Домашнє завдання

- опрацювати § 2. Дати відповідь на запитання після параграфу;

- дати відповідь на запитання «Для допитливих та кмітливих»

 Індивідуальне завдання:

- підготувати повідомлення або презентацію «Тканини тварин»

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ярош Юрій Миколайович
    Корисний матеріал. Щиро дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 серпня 2018
Переглядів
46964
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку