План-конспект
Пробного уроку Я досліджую світ
Проведеного в 3-А класі
м. Корсуня-Шевченківського школа № 1
студенткою-практиканткою 401 групи
Осіпенко Мариною Володимирівною
Тему одержано 26.09.2023
Консультацію дано:
вчителем:26.09.2023
методистом: 26.09.2023
Конспект затверджено:
вчителем____________ Панасюк А.А.
методистом _________ Рибченко С.М.
Оцінка за конспект:
Оцінка за урок:
Тема тижня: Мандрівка у світ живої природи.
Тема уроку: Рослини моєї Батьківщини. Хвойні рослини.
Мета:
навчальна: закріпити і розширити уявлення учнів про різноманіття рослин, їхню будову, про приналежність рослин до груп «листяні рослини», «хвойні рослини»; сформувати поняття «листяні та хвойні рослини»; вчити робити висновки у вигляді правил «спільне…відмінне»; закріпити знання про частину мови- прийменник;
розвивальна: розвивати мислення, вміння аналізувати, виокремлювати головне, порівнювати за аналогією, узагальнювати; розвивати мовлення, вміння давати розгорнуту відповідь та відповідати повним реченням; розвивати уяву;
виховна: виховувати спостережливість, самостійність мислення, прагнення знаходити відповідь на поставлене запитання; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання вивчати її, піклуватися про Батьківщину.
Обладнання: мультимедійна дошка, зошит з друкованою основою.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
За формою проведення: інтегрований.
Хід уроку:
I. Організація класу
-Доброго дня, діти. Сідайте, будь ласка. Мене звати Марина Володимирівна. Сьогодні урок Я досліджую світ проведу у вас я.
Ранкова зустріч:
1.Привітання
Добрий день, добрий день.
Пташки співають нам пісень.
Ми у коло дружно станем.
У віконечко поглянем.
2. Робота з календарем.
Діти, яка зараз пора року?
День тижня?
Що ви бачили дорогою до школи?
Який стан природи?
3.Щоденні новини.
Тема тижня: Мандрівка у світ живої природи.
Діти, скажіть, а яке значення для нас мають дерева?
Які ще рослини ви знаєте?
Які рослини ви любите, та як за ними доглядаєте?
Отже, висновок такий, без рослин неможливо уявити життя людини. Рослини-це «легені» нашої планети. Вони дають нам чисте повітря, фрукти, роблять нашу планету красивою.
II Актуалізація опорних знань
Отже, ми пригадали, що листяні дерева на гілочках мають плоскі зелені листочки, великі, як долонька у людини. Наприклад, дуб, береза, тополя. Листяні дерева скидають листочки восени, а навесні у них виростає нове молоде листя. Листяні дерева мають плоди та квітки.
III Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні на уроці ми ознайомимося з хвойними рослинами, їх будовою. Хвойні рослини — це вічнозелені дерева і кущі.
Біля будинків, у парках і лісах росте багато хвойних рослин. Кожна з них — особлива. Це — сосна, ялина, кипарис, смерека, модрина, тис, ялівець. Хвойні рослини мають усі органи, крім квіток і плодів. Їхнє насіння утворюється в шишках. Хвойні рослини замість листків мають зелені голки — хвоїнки. У зимовий період вони не опадають, а на місці одних голок виростають інші. Таке явище відбувається протягом року, тому ці рослини називають вічнозеленими.
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Знайомство з будовою хвойної рослини.
-У робочих зошитах розгляньте малюнок. Напишіть назви органів хвойної рослини. Закінчивши завдання перевірте себе, прочитайте нижче, під малюнком, наукову довідку.
2. Робота в парі.
- Попрацюйте у парі. Прочитайте наукову довідку (ст.7), підготуйте своєму напарнику пару запитань до тексту. Таким чином ви перевіряєте знання один одного, маєте право доповнювати і коригувати почуте.
Наукова довідка:
Хвойні рослини мають добре розвинене коріння, просякнутий смолою стовбур (стебло), голкоподібне листя (хвою) та шишки з насінням. Насіння розташоване на лусочках шишок та нічим не захищене. Хвойні рослини мають приємний аромат. Вони виділяють у повітря багато фітонцидів –речовин, які згубно діють на хвороботворні бактерії. Більшість хвойних рослин вічнозелені, лише деякі з них належать до листопадних, наприклад модрина.
Приклади запитань:
-Яку користь приносять хвойні рослини?
- Що таке фітонциди?
3. Доповни схему.
-З’ясуємо, що спільне та відмінне в будові квіткових і хвойних рослин.
Спільне: мають корінь, стебло, листки.
Відмінне: хвойні рослини утворюють шишки.
-На основі цього висновку доповніть схему (роб. зош.ст 8)
-Будьте уважні, у кожної рослини є своє забарвлене коло, де два кола перетинаються- вписуємо їх спільне.
4. Робота ланцюжком.
Учні читають текст ланцюжком по одному реченню, підбираючи потрібне слово в дужках.
-Допишіть у зошитах назви поширених хвойних дерев України.
-Підкресліть назву найпоширенішого хвойного дерева України.
5.Перегляд відео
-Яку хвойну рослину ви побачили?
-Де знаходяться насіння сосни?
-Що відбувається коли насінина дозріває?
Отже, насіння розташована на лусочках шишки. Коли воно дозріває, лусочки розтуляються і насіння висипається. Його підхоплює вітер і розносить на значні відстані.
5. Фізкультхвилинка
6. Карта знань.
-Повторимо, що ви знаєте про прийменник. Прийменник це незмінна службова частина мови, яка пов’язує слова в реченні. Вони не мають самостійного лексичного значення, тому членами речення не вступають.
-За поданою картою доповніть речення.
Наприклад: Прийменник Не є членом Речення.
-Прочитайте подані сполучення слів. Підкресліть в дужках прийменники, які слід ужити для зв’язку слів.
Наприклад: Шишки ( на , з, під) модрині.
-Поясніть прислів’я, як ви його розумієте.
Від яблуні яблучка, від сосни шишки.
V.Підсумок уроку
Інтерактивна гра «Кубування»
Учні відповідають на запитання, зазначені на сторінках куба, що повернуті до них.
Наприклад: мені сподобалося працювати в парі, так я відчула себе інтерв’юером.
-Давайте повторимо, якими характерними ознаками відрізняються листкові рослини від хвойних?
-Які хвойні дерева ви вже знаєте?
-Які хвойні рослини не бояться холоду?
Отже, на сьогоднішньому уроці ми ознайомилися з хвойними рослинами. Ми порівнювали хвойні рослини з листяними рослинами, дійшли висновку, що вони мають усі органи, крім квіток і плодів. Їхнє насіння утворюється в шишках. Хвойні рослини замість листків мають зелені голки — хвоїнки. А ще їх називають вічнозеленими, тому що замість одних голок відразу виростають нові, а нам здається, що вони завжди зелені.
VI. Оголошення домашнього завдання
-Складіть порівняльну таблицю листяної та хвойної рослини, доповнюючи їх малюнками.