"Тема уроку: Тварини"

Про матеріал
Містить виконання завдань, що формують практичні навички, розвивають мовлення, пам"ять, увагу, мислення, творчі здібності, формування любові до тварин.
Перегляд файлу

               Тема уроку: Тварини.

 

         Підтема уроку: Які вони – тварини.

         Мета уроку:

освітня – домогтися міцного засвоєння знань, формування практичних навичок з навчального матеріалу – називати тварин, їх розміри, знаходити названих тварин,  повторити літери і рахунок до 10;

розвиваюча -  розвивати мовлення, пам’ять, увагу, мислення, спостережливість, активність і самостійність; розвивати індивідуальні творчі здібності;

виховна – сприяти формуванню моральних, естетичних якостей особистості кожного школяра; формувати любов до тварин.

 

Література :  Get Set Go 2 (WB, PB, TB)

 

 

Обладнання : flashcards, the ABC, figures, copies, posters, a tedy-bear.

 

 

Оформлення класної дошки: Thursday, the 18th of December.

            Class work.

 A n i m a l s .

                Хід уроку :

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного  середовища.

 

     1. Організаційна частина уроку.

          Teacher: Stand up, everybody. Good-morning, pupils.

           Pupils: Good-morning, teacher.

           T.: Are you ready for the lesson? Look at each other, please. Smile to each

                other, please. How are you, Karina?

           Karina: I`m fine, thank you.

           P.1. – P.2. …

     2. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

           T.: Thank you, pupils. Open your books at page 25, exercise 1.  Imagine we

                 are at the zoo. Listen to the tape-recorder and say.        

                 So, the theme of our lesson is “A n i m a l s”.

 

 II. Основна частина уроку.

 

  1. Актуалізація опорних знань учнів шляхом:

-  в в е д е н н я   н о в о ї   л е к с и к и :

      T: Open your PBs. Ex. 2, p. 26 and look at the animals. Let`s name them.

          What`s this? (Ps: This/It is…) Animals can be: big & small

                                                                                      young & old

                                                                                      short & long

                                                                                       tall & short

                                                                                        fat & thing

    -     п е р в и н н о г о  з а к р і п л е н н я :

       T.: Repeat after me, please:

  • з а в д а н ь : (copies p.63,  p.66)

        T.: Let`s do the task at page 63. So, read and match. Thank you. And now, let

            us do the task at page 66. Count and write.

  • з а п и т а н ь.

              T.: Look at the poster. Answer my questions:

                                                           elephant?      ( It is big/old/ fat.)

                                                            snake?           ( … long.)   

 zebra? ( … thin.)

 horse? ( … tall/thing.)

                What is a(n)                         spider? ( … small.)

                                                             tiger? ( … young.)

                                                             dolphin? ( … big.)

                                                             giraffe? ( … long.)

                                                             crocodile?  ( … long/big/old.)

                                                              hippo?    ( … fat/small/young.)

  1. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
  • The game “A Magic Bag”

T.: Find a letter for an animal. Here`s a magic bag and letters. Take a

      Letter and say: e.g.: Ll – L is for a lion and lizard.

                                      ( Hh – a horse & a hippo.

                  Ee – an elephant.

                                        Zz – a zebra.

                                        Cc – a crocodile.

                                        Ss – a snake & a spider.

                                        Ii – insects.

                                         Dd – a dolphin.                                          

                                         Mm – a monkey.

                                          Tt – a tiger. 

                                          Gg – a giraffe.) 

  • Listen, read and repeat.

T.: And now let us do ex.4, p.27.

    -     A poem.

           T.: Let`s say “hello” to Tedy-bear. Stand up, please (a poem “Tedy-bear”).

    -    The game “Memorize & close your eyes.”

           T.: Let`s play the game with Tedy-bear. Look at the pictures. Memorize

                and close your eyes. E.g.: a tiger, a lion, a giraffe…

            P.: No crocodile.

     -    Read and draw.

            T.:And now, read about Toffee. Take your pencils and colour Toffee.

 

ІІІ. Заключна частина уроку.

 

  1. Підсумкова частина уроку.
  2. Оцінка роботи учнів.
  3. Повідомлення домашнього завдання.

        T.: Open your day-books, pupils. Your hometask is: WB ex.5, p.35.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       i   [ I ]

in      pit       film

it       lit kid

is bit did

ill miss   mill

sit rid     milk

hill pill    till

lip kiss   pin

        a  [   ] 

cap    ban    man

cat     tap     wax

rat      sat    bag

cat      mass  at

had     pat    sad

can     fat     lad

lab      apple

       o  [    ]

cop         cot     dot          top   cod         pot    moss      box    pot          dot    hot          fox    flop         rod

     ck [ k ]   lock        clock    block    knock

pocket   cock

pick          lick

sick         stick clack      suck        duck      black

     i/y [ ai ]

wide         tide

side          line

like          bike 

my            why  cry            fly

pie            rye

   ight   [ait]

night      light

fight    knight

fight       sight

right     plight

might     tight

 

   ee/ea  [ I:]

feet         aet

heel       team

meet      seat

deed      lean

fifteen  speak

beetle  cream

     oo  [ u : ]

tool       mood

food        took

look        nook

foot         wool

looking-glass

school  cartoon

to     two    do

  o/oa [ov]

no   go   ago

bone    woke

stone     nose

coke      coat

boat      float

road      zone

 

  u   [     ]

bug      bud

but       cut

lug        pun

tub        sun

trunk    luck

dust     duck

funny  lucky

   u/ew [ ju:]

tube     cube

due       tune

new       few

view     stew

cute    knew

duty    dupe

 

   a (ai/ay) [ei]

date    plate

face    Kate

plane  cake

late     save

rate     play   

say      may

wait     tail

   th [     ]

thick    think

thank   both

fifth      path

tooth   three

teeth   thrill

throat  thumb

   th  [     ]

the       they

father  there    then

mother

brother

another

 

    e [e]

ten          pet

bell         pen

well        wet

beg         leg

get          met

Ben        less

mess      Ted

    sh [   ]

ship      cash

push    shop

she       shut

shine    fish

shelf    short

sheep  shall

 

   ch [    ]

cherry   match

choose

chance

cheap

much

children

   ng [   ]

wing    ring

sing     song

thing    king

wrong

writing

young

 

 al(l) [   l]   all        ball   

 wall      fall

 call      small

 tall       talk

 recall

 pall

    ar [ a: ]

park     dark

car       scarf

hard     mark

arm      yard

lark      large

cart      spark

     or [    ]

port      north

store    fork

pork     port

cord     born

horn     short

 

er/ir/yr/ur[  :]

sir         sister

shirt     dirty

turn      girl

hurt      skirt

burn      bird

further

  air/ear [    ]

bear      chair

hair       wear

air           pair

affair      pear

 

 

 

doc
Додано
4 січня 2022
Переглядів
625
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку