Тема. В. Сосюра «Любіть Україну». Патріотичний пафос поезії.

Про матеріал
Розробка містить творчі роботи з української літератури. Мета: Продовжити знайомити учнів із творчістю В.Сосюри, усвідомити ідейно-художній зміст, значення поезії; - формувати навички аналізу поетичних творів; розвивати пам'ять, образне мислення, уміння висловлювати свої думки, робити висновки, узагальнювати матеріал; -виховувати любов до при роди, до рідної землі, до Батьківщини.
Перегляд файлу

Тема. В. Сосюра «Любіть Україну». Патріотичний пафос поезії.

Мета.
- Продовжити знайомити учнів із творчістю В.Сосюри,   усвідомити ідейно-художній зміст, значення поезії;
- формувати навички аналізу поетичних творів;
розвивати пам'ять, образне мислення, уміння висловлювати свої думки, робити висновки, узагальнювати матеріал;
-виховувати любов до при роди, до рідної землі, до Батьківщини.

Формування  предметних  компетентностей,   спілкування  державною  мовою,  загальнокультурної  грамотності, формування самоосвітньої компетентності, громадянської  компетентності.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, символи України, презентація.

Форма  проведення  ( урок-дослідження)

 

Епіграф.

…Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе як є – дорога, явори,

Усе моє, все зветься Україна.

                       Л. Костенко.

 

 

                          Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

    Сподіваюсь, ми плідно попрацюємо сьогодні. Налаштуватись на роботу нам допоможе аутотренінг «Настрій». Подивіться на дошку і прочитайте кожен для себе.

2.Психологічний аутотренінг «Настрій».

   Я- творча особистість.

   Я думаю, отже, я живу.

   Я вчуся аналізувати, спів ставляти.

   Я вмію висловлювати свої думки.

   Я хочу знати!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Презентація про життя і творчість В.Сосюри (випереджувальне завдання).

3.Ознайомлення з хронологічною таблицею життя і творчості поета(випереджувальне завдання)

4. Повідомлення про цікаві факти життя(випереджувальне завдання).

А)З 16 років юнак починає писати вірші. Під впливом величезної кількості перечитаних книг російських авторів він пише російською мовою, а потім, після тривалих роздумів і творчих шукань, — українською. У книзі "Третя Рота" поет розповідає, як, навчаючись у тодішньому університеті ім. Артема, він "розв'язав для себе свої вагання в сторону рішучого і беззастережного переходу на українську мову":

"Справа в тому, що за мій перехід як поета з російської мови на українську я не подобався багатьом студентам. Вони дорікали мені за це майже як за національну зраду, вважали українським націоналістом.

І коли я говорив їм, що писав би російською мовою, якби народився в Росії, бо я знаю тільки літературну російську мову, а народної не знаю. Без знання ж народної мови письменником, яким я хочу стати, не станеш.

 

4. Виділіть риси характеру поета, гідні наслідування, створіть «психологічний портрет».

С- скромний

О- об’єктивний

С- серйозний

Ю- юний душею

Р-  розумний

А- активний

 

ІІІ. Визначення теми та мети уроку. Мотивація навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

 Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те міс

 Це, де вона народилася, де промайнуло її дитинство. Затишна батьківська оселя- це родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. Саме з них, цих маленьких батьківщин,починається вся наша велична й неповторна Вітчизна.

              Сьогодні ми будемо говорити про Україну, адже ми- українці, говоримо українською мовою, живемо у прекрасному квітучому краї, що зветься Україною. Діти, а що для вас є Україна?

 У всiх людей одна святиня,                     

Куди не глянь, де не спитай,

Рiднiша їм своя пустиня,

Анiж земний в чужинi рай.

Їм красить все їх рiдний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батькiвщини.

 М. Чернявський

Одна Батьківщина і двох не буває
Місця, де родилися завжди святі
Хто рідну оселю свою забуває, той долі не знайде в житті
Марія Бакай

2.Вправа «Асоціативний кущ»

Україна- це:

- земля,де я народився і живу;

- мій рідний дім;

- моя батьківщина;

- українська мова;

- рідний край;

- тут живе моя родина;

- батьківська земля;

- найкращий край.

 Тема нашого уроку: В.Сосюра «Любіть Україну».

 

ІV.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

 

  •                   Діти, пригадайте, хто з письменників звертався до образу України?
  •                   Українська література щедра на таланти,на щирих і задушевних поетів.

Серед них і В. Сосюра.

І мені дуже хотілося б, щоб ви сьогодні доторкнулися до таємного дивосвіту поета, який не схожий  на інших, особливий, оригінальний, дивовижний, занурилися в художній світ поезії В.Сосюри «Любіть Україну», навчилися її аналізувати, визначати віршований розмір ліричних творів, узагальнити та систематизувати набуті знання.

Упевнена, що наш урок допоможе кожному з вас зрозуміти силу любові до рідної Батьківщини. Тож до роботи!

 

  1.               Історія написання вірша «Любіть Україну»

А) Вірш був написаний у 1944р., коли в жорстоких боях українська зе

мля була звільнена від фашистських загарбників, коли весь світ зрозумів, що Україна непереможна, а її народ – безсмертний. Згодом поезія увійшла до збірки «Щоб сади шуміли»,яка у 1948 році була удостоєна Державної премії.

У січні 1948 року вся громадськість України вітає поета з 50-річчям його народження, а на грудях у нього з’являється найвища урядова нагорода. У   привітанні Спілки письменників України відзначалося, що ім’я Сосюри невід’ємне від історії української літератури, він виступав як поет- патріот.

 Прослуховування вірша В.Сосюра «Любіть Україну». Аудіозапис           

  1.               Словникова робота.

Купина- у біблійній  міфології- кущ, який горить і не згорає;

пурпуровий- темно-червоний (колір);

багнети- ножі на рушницях.

  1.               Виразне читання поезії учнями. Слухайте уважно, проведемо вікторину.
  2.               Вікторина.

А) Назвіть стихії, що згадані у вірші. (Вогонь, вітер, води, сонце).

Б) Який птах згадується в поезії? (Соловей- мова солов’їна).

В) Які твори фольклору згадані? (Пісня, дума).

Г) Які кольори зустрічаються? (Багряний,пурпуровий, зелений, голубий).

Д) Яку річку названо у поезії? (Дніпро).

5.Повторне читання   поезії.

6. Бесіда.
До кого звертається автор зі словами «любіть Україну»?

Чому Сосюра вважає, що любити Україну необхідно і в щасливу годину , і в «годину негоди»?

 Чому Україна в поета вишнева?

Що означають рядки: «Любіть Україну всім серцем своїм  І всіми своїми ділами»?

Україна для В.Сосюри – це сонце, вітер, трави… (продовжте перечислення по змісту вірша)

-Чому автор порівнює Україну з купиною?

 Як у поезії згадує воєнне лихоліття?

 З якими застереженнями звертається поет до молодих людей?

 Які думки викликала у вас ця поезія?

 

 

Що вразило вас у поезії?

З яким закликом звертається поет?

Чому вірш закінчується зверненням до молоді?

А чи можна В. Сосюру вважати патріотом? Які рядки про це свідчать?

V.Хвилина відпочинку

VI. Формування вмінь та навичок учнів.

  1. Виконати ідейно – художній аналіз поезії  В.Сосюри «Любіть Україну».
    І група.
    Визначити тему та ідею, жанр поезії, вид лірики, основну думку, зміст.

II група.
Визначити художні засоби вірша.

 

А) Визначити тему та ідею, жанр поезії.

Тема. Зображення поетичного образу України, її краси та величі.

Ідея. Возвеличення любові українців до рідного краю.

Жанр. Вірш належить до громадянської лірики, але є і філософські

Мотиви.

 

Б) Визначити художні засоби вірша.

Епітети: вишнева(Україна),солов’їна (мова),пурпурові (хмари),

світлі і щирі(весни).

Порівняння: Любіть Україну,як сонце любіть,як вітер, і трави,і

води.

Метафори: в просторі солодкому чарі.

Звертання: Юначе! Дівчино!

Анафора: Любіть Україну.

 

 

 

  1. Дослідницько-пошукова робота в групах.

Iр - Підрахувати кількість ужитого у вірші дієслова «любити» в різних формах, іменника «Україна».
II група - Зробити висновок.(Це особливий стилістичний прийом, який виділяє головну думку.) «Любіть Україну» анафора

 

  1. Географічний опис України   паралельно  в і  ршу
    4. Творча робота в групах
    I група. Скласти синквейн до слова «Україна»
     

Синквейн– п’ятирядкова  строфа неримованого вірша.

 

Правила написання синквейна  такі:

1.Перший рядок має бути представлений іменником, що розкриває головну думку ( про що йдеться);

2. Другий рядок містить два прикметники, що характеризують цю головну думку;

3. Третій рядок – це три дієслова, які називають дії, пов’язані з головною думкою в межах теми;

4. Четвертий рядок – вислів з декількох слів, що розкриває авторське ставлення до теми;

5. П’ятий рядок – особливе ставлення читача до теми.

Зразок:

Оксана (М.В.Гоголь «Ніч перед Різдвом»)

Оксана

Красива, самовпевнена

Дивує, кохає, кокетує

«Ще ніколи вона не була такою напрочуд гарною»

Мені подобаються щирість та винахідливість героїні

II група. Скласти інформаційне гроно до образу України.

 Україна:

Вишнева

Красива

Мова солов’їна

В світі єдина,одна

Очі її ніжно-карі

Як та купина,що горить не –згора

VII. Закріплення вивченого матеріалу. 
1.Проведення тестового опитування

1.1.Віршований розмір вірша:

а) хорей; б) ямб; в) дактиль;г) амфібрахій.

2. Поезія має форму:

а) послання; б) монологу; в) діалогу г) полілогу.

3. Художній засіб у творі «Любить Україну!»:

а) гіпербола; б) анафора; в) антитеза; г) епітет.

4. Уперше вірш був опублікований у:

а) «Громаді»; б) «Житті і слові»; в) «Літературній газеті»;г) «Новій зорі

5. Україну В. Сосюра називає:

а) могутньою; б) великою; в) радісною; г) вишневою.

6. З порадою бути вірним у своїй палкій любові рідній Україні звертається поет до: а) юнака; б) дівчини; в) вихованців дитячого садку;

г) тих, хто у скрутній для країни час зрадив її.

7. «Всім серцем любіть Україну свою, - і вічним ми будемо з нею».

Дані рядки в композиційній будові твору є:

а) експозицією; б) кульмінацією; в) зав’язкою; г) розв’язкою.

8. Дерева, які шумлять над ставом:

а) тополі; б) берези в) верби; г) клени.

9. Українську мову В. Сосюра називає:

а) милозвучною; б) солов’їною в) гучною; г) веселою.

10. Рідна країна горить – не згорає, як та:

а) зірка; б) райдуга; в) діброва г) купина.

11. Любити свій край потрібно:

а) як вишневий сад; б) у годину негоди в) мов цінну річ; г) не звертаючи уваги на ментальність його народу.

12. Без Батьківщини кожний українець:

а) сирота; б) вітер в полі; в) порох і дим; г) дорожній пил

VIII.Підсумок вивченого матеріалу.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».

 Скласти портрет українця.

Я українець тому, що…

  •                   народився в Україні;
  •                   живу в Україні;
  •                   моя рідна мова українська;
  •                   вивчаю історію України;
  •                   шаную традиції
  •                   вірю в її прекрасне майбутнє.

 

 

 Роки незалежності України переконали світ у тому,що наша держава несе світло миру, добра і злагоди. І кожен з нас пов’язує долю з Україною.

Сьогодні 2015рік. Уявіть, що ви перенеслися в Україну 2025 року. Ці прапорці- символи  України. Візьміть їх у руки і спрогнозуйте майбутнє України.

Метод «Незакінчене речення»

Я бачу Україну…

 

Я хотів(ла) би(б), щоб Україна…

IX. Оцінювання.

 

X. Рефлексія.

На уроці мені було…(підкресліть потрібне)

Рефлексія навчальної діяльності

Прийом «Займи позицію»

Над чим змусила задуматися поезія В. Сосюри?

Метод « Незакінчене речення.Учням пропонується продовжити речення « Сьогодні на уроці я…»

-          Дізнався нового…

-          Зрозумів …

-          Навчився…

-          Отримав…

-          Не знав, але тепер знаю …

XI Домашнє завдання.

     1.Вивчити напам’ять вірш «Любіть Україну».

     2.Визначити віршовий розмір поезії.

 

 

docx
Додано
30 січня 2019
Переглядів
1012
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку