Урок природознавства у 1 класі
НА ТЕМУ:
Тема. Вода та її властивості.
Демонстрація властивостей води.
Мета. Ознайомити дітей з деякими властивостями води.
Формувати уявлення про зміни станів води.
Виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання. Ноутбук, екран, проектор, склянки з водою та речовини для
дослідів.
Хід уроку
І. Фенологічні спостереження
- Який сьогодні день тижня? - Чи світить сонечко? - Чи йде дощ? (Відмітити у календарі спостережень за погодою) - Подивіться у вікно на наше дерево. Які зміни ви бачите?
|
|
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Давайте пригадаємо:
- Що таке природа? (Все, що нас оточує, крім того, що зроблено руками людини)
- Яка буває природа?(Жива і нежива)
- Що належить до неживої природи?
- З якими обʼєктами неживої природи ми познайомились на минулих уроках? (Сонце, повітря)
- Яку роль у природі виконує сонце?
- Яке значення має повітря?
- А які властивості повітря ви запамʼятали?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо ще про один обʼєкт неживої природи. Про який? Відгадайте:
Мене пʼють,
мене ллють,
усім потрібна я.
Хто я така? (Вода)
- Де ми можемо побачити воду?
- Отже мова сьогодні на уроці йтиме про воду. Що ж цікавого може бути в звичайнісінькій воді, яку ми бачимо кожного дня і користуємось багато разів на день? Допоможе нам у цьому розібратись Карасик Золотенко.
ІV. Сприйняття й осмислення нового матеріалу
1. Слухання казки від Карасика Золотенка.
- Карасик хоче розповісти нам казку. Давайте послухаємо. (Діти слухають казку)
Розлютився злий чарівник, що не зміг Сонце вкрасти. Та й вирішив він тоді всю воду на землі випити. |
|
|
Спочатку випив струмки. Потім за річки взявся. Але побачило це Сонце. Засвітило яскравіше, і вся вода зникла. Ніби її й не було. Тільки білі хмари на синьому небі виблискують. Чаклун до них – а вони почорніли і рясний дощ пішов. Він до дощу, а мороз дощ на сніг перетворив. Злодій до снігу – а то вже лід. |
Не встиг чарівник за лід ухопитися, як той розтанув, і знову веселі струмочки потекли. А деякі з них, про всяк випадок, під землю заховалися…
- Коли вода буває рідиною?
- Якою стає вода, коли сильний мороз?
- Коли вода перетворюється на хмаринку?
2. Дослідницька лабораторія.
- Перейдемо до дослідницької лабораторії. Сьогодні тут розглядаємо яку тему? (Вода) - Коли Карасик Золотенко розповідав вам казку, він говорив про те, як крапельки води перетворилися на …(пару) і стали … (хмаринками). |
|
Спочатку вони були якого кольору? (білими). А потім … (почорніли) і з них пішов дощ. Згодом чаклун дощ перетворив на … (сніг).
(На дошці зʼявляються записи: Хмари → дощ → сніг)
- У фізиці, науці,яку ви будете вивчати в старших класах, говорять, що вода має три стани: рідкий, твердий, газоподібний.
|
- Карасик цікавиться, чи зрозуміли ви його? Чи зможете малюнки із зображенням різних станів води розподілити і сказати, який стан має вода? (Діти беруть малюнки, пояснюють, який стан води зображено і розміщують на дошці у відповідну ячейку) |
V. Динамічна пауза
VІ. Дослідницька діяльність
|
|
Дослід 1. Понюхати воду в склянці. Висновок. Вода → без запаху.
Дослід 2. - А яка ж вода на смак? Покуштуйте. Солодка? Кисла? (Ні) Висновок. Вода → без смаку.
Дослід 3. Опустити у воду ложку.
- Чи добре її видно?
- Про яку властивість води це свідчить? Висновок. Вода → прозора.
Дослід 4. - Діти, а якого кольору вода? Червона? Синя? Зелена?
Висновок. Вода → безбарвна.
Дослід 5. Налити воду у високу склянку, у широку, у блюдце.
- Яку форму мала вода у високій склянці? А в широкій?
- Яку форму набула у блюдці?
- Чи має вода-рідина свою форму?
- Зробимо висновок. Вода-рідина → не має форми (набуває форму
посудини, в яку її наливають).
Дослід 6. Виллємо трохи води на тарілку.
- Що трапилося з водою? (Розтікається) Висновок. Вода → текуча.
VІІ. Узагальнення та закріплення знань
1. Гра «Закінчи речення» Вода – це дощ, …, …, … (річка, океан, море) Замерзла вода – це …, …, … (сніг, лід, бурулька) Вода не має – …. (форми) Хмари – це … (водяна пара)
2. Робота в зошиті. |
|
VІІІ. Підсумок уроку
|
|