Тема. Володимир Сосюра. Інтимні, пейзажні мотиви творів «Васильки», «Осінь». Аналіз поезій, виразне читання. ТЛ: громадянська лірика, інтимна лірика, пейзажна лірика"

Про матеріал

Мета: опрацювати ідейно-художній зміст творів поета «Васильки», «Осінь»;

розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно і вдумливо читати твори висловлювати власні думки, робити висновки;

виховувати почуття пошани до творчості В.Сосюри, повагу до щирого почуття – кохання та любові до рідної природи.

Перегляд файлу

Тема. Володимир Сосюра. Інтимні, пейзажні  мотиви творів   

           «Васильки», «Осінь». Аналіз поезій, виразне читання.

   ТЛ: громадянська лірика, інтимна лірика, пейзажна лірика.

 

Мета: опрацювати ідейно-художній зміст творів поета «Васильки», «Осінь»;

розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно і вдумливо читати твори висловлювати власні думки, робити висновки;

виховувати почуття пошани до творчості В.Сосюри, повагу до щирого почуття – кохання та любові до рідної природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет В.Сосюри, бібліотечка творів письменника, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

 

Хід уроку

    І. Організаційний момент

 На дошці: портрет В. М. Сосюри і слова:

                                          „ Як не можна уявити весни без березневої безпосередності, а осені без вересневої щедрості,

так не можна уявити нашої поезії

 без Володимира Сосюри"

                                                                                                    М. Стельмах

Вчитель: І це, безумовно, висока оцінка творчої спадщини українського солов’я.

Володимир Михайлович Сосюра — талановитий поет-лірик, співець боротьби і кохання, неперевершений майстер чарівного слова. Він співець червоних, суворих осінніх вітрів: важких років, замріяний живописець світанків, журавлиних перельотів і голубих далей. Поет був ніжний, мов пісня солов’їна і тривожний, наче грози революції. Сила його поезії в емоційності

ІІ. Актуалізація опорних знань

 Перевірка вивченого напам ять вірша «Любіть Україну»

1. Бесіда за питаннями

- Дайте визначення вірша як літературному жанру. (Вірш (лат. versus – повтор, поворот) – 1) Ритмічний рядок художнього твору. 2) Художній твір, написаний такими рядками)

- Яким чином твори письменників пов’язані з їх життям?

- Які поезії про відтворення краси природи вам відомі?

- Назвіть рослини-символи. З якою метою письменники використовують їх у своїй творчості?

- Чому людина і природа становлять єдине ціле?

- Дослідіть, яким чином природа впливає на внутрішній світ людини?

- Які квіти ви полюбляєте? Чим вони привабливі?

 

 ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

 

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

 

1. Теорія літератури. Громадянська лірика, інтимна лірика, пейзажна лірика.

 

1.1. До інтимної лірики належать ті поезії, в яких виявляються найрізноманітніші почуття, зв’язані з особистими переживаннями людини (кохання, радість, дружба, сум).

  До громадянської лірики належать  вірші патріотичної тематики. У творах громадянської лірики митець порушує важливі суспільні питання.

   До пейзажної лірики належать вірші, в яких йдеться про художні переживання природи, олюдненої та одухотвореної.

 

2. Опрацювання йдейно-художнього змісту поезії В.Сосюри «Васильки»                     

                                                                                                        (1938)

2.1. Вступна промова.

  Улюблений колір письменника — голубий. Голуба ріка поезії Сосюри напуватиме ще не одне покоління шанувальників його таланту.

  Лірична героїня любовної лірики Сосюри при всій її варіантності завше зберігає зовнішню і внутрішню красу. Це неодмінно — красуня з блакитними очима.

   Вірш «Васильки» написаний поетом під впливом однойменної народної пісні. Це невеличка поетична мініатюра — роздум про вічну красу життя. Вірш має всього дванадцать рядків, але наповнені вони багатством асоціацій, виразністю образів і глибиною поетичного бачення.

2.2. Виразне й осмислене читання поезії.

2.3. Тема. Оспівування щирого почуття, щасливої миті у душі закоханих.

2.4. Ідея: возвеличення кохання — смисл життя кожної людини.

2.5. Основна думка: «…і синіє щастя у душі моїй».

2.6. Жанр: інтимна лірика.

2.7. Римування: перехресне.

2.8. Віршоний розмір: шестистопний хорей з широким використанням пірихію (парних ненаголошених складів). Цей розмір відповідає народнопісенному.

2.9. Зміст вірша.

  Сині васильки автор порівнює з кольором очей коханої. Цю барву художники-живописці вважають холодною. А під пером поета вона наповнюється теплом: «І синіє щастя у душі моїй».

   Природа у вірші одухотворена, вона радіє і сумує разом з ліричним героєм, у душі якого панує оптимістичний настрій навіть тоді, коли він усвідомлює конечність людського життя. На зміну одному поколінню приходить інше, а вічними й нетлінними зостаються краса кохання, теплота людських сердець, єднання людини з природою:

    Так же буде поле, як тепер, синіти і хмарки летіти в невідомий час,і другий, далекий, сповнений привіту,з рідними очима порівняє нас.

    У вірші немає суму, що таке недовговічне людське буття. Оптимістична і філософська в своїй основі поезія вічно молодого співця допомагає людям жити й любити.

2.10. Художні особливості твору.

Повтори: «Васильки у полі»

Метафори: «гаї синіють», «щастя синіє у душі…», «осіяють роки», «синіє           

                    поле», «хмарки летять».

Порівняння: «Васильки у полі… — васильки з-під вій», «одсіяють роки, мов            

                     хмарки на небі».

Епітет: «рідні очі».

2.11. Аналіз поезії

Бесіда за питаннями:

— Про що свідчить початок вірша?

— Чому поет порівнює очі коханої з васильками?

— Що, на ваш погляд, уособлюють васильки?

— Яким чином краса коханої і природи пов’язані між собою? Для чого В.Сосюра порівнює ці образи?

— У чому поет вбачає щастя? Від чого воно залежить?

— Вмотивуйте, що васильки — символ щастя, кохання, посилаючись на факти з вірша.

— Чому кохані можуть перетворитися на квіти?

— Що відбуватиметься з героями впродовж життя?

— Що символізує плинність часу?

— Яким чином внутрішні почуття героя гармоніюють з красою василькового поля?

— Чи буває кохання перешкодою до щастя? Наведіть переконливі приклади з художніх творів, кінофільмів, власного життя.

— З якою метою написана дана поезія? Над чим вона змушує задуматися читача?

2.12. Завдання.

2.12.1 Доберіть до слів «щастя» і «любов» синоніми.

2.12.2. Мікрофон. Від кого (чого) залежить щастя людини?

2.12.3. Робота у малих групах. На кожній пелюстці волошки у стислій письмовій формі висловити думку: «Кохання — це…».

2.12.4. Прислів’я про щастя.

— Всякий свого щастя коваль.

— Хто горя не бачив, той і щастя не знає.

— Від щастя не вмирають.

— Не родись у платтячку, а родись у щастячку.

— Не родись красна, а родись щасна.

— Хто доброго чоловіка минає, той щастя не має.

— Тільки нещасливі щастя шукають.

— Щастя скоро покидає, а надія — ніколи.

 2.13.Схарактеризуйте образи поезії «Васильки»

Образи Характеристика, цитати

Васильки (ніжні голубі квіти  «у полі»)

мила («васильки з-під вій» - голубі очі дівчини)

щастя (синіє…у душі» ліричний герой щасливий зі своєю коханою

гаї («синіють» - знаходяться далеко, як мрія, як затишок, як мета)

роки («одсіяють» – пройдуть швидко,особливо щасливі)

двоє (нове покоління,яке по-новому для себе буде відкривати кожання)

квіти (прикраса землі)

поле (вічність землі, хліба)

хмарки (швидкоплинучий час)

другий (закохана молодь нового часу)

3. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії В.Сосюри «Осінь»

 

3.1.Виразне читання поезії вчителем напам ять

Осінь

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюстки печальні в синій тишині.

По садах пустинних їде гордовито

Осінь жовтокоса на баскім коні.

В далечінь холодну без жалю за літом

Синьоока осінь їде навмання.

В’яне все навколо, де пройдуть копита,

Золоті копита чорного коня.

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюстки печальні й розкида кругом.

Скрізь якась покора в тишині розлита,

І берізка гола мерзне під вікном.

(В. Сосюра)

3.2. Коментар учителя. Осені присвячує, мабуть, найбільше віршів.В.Сосюра. Осінь у природі… Осінь життя… Поет сприймає сумну красу осені як час збирання плодів. Його цикли осінніх мелодій здебільшого пройняті глибоким оптимізмом, вірою у вічну молодість. Про причину, яка зумовлює оптимістичне звучання віршів на кожному новому етапі життя і творчості, він щиро зізнається перед читачем

Мов два мене: один ще юний, юний,

а другий, що й казать, уже старий,

Та їх серця одні єднають струни,

І тому я незмінно молодий.

     Поетична книжка В. Сосюри «Осінні мелодії» — це пісня щирого й відданого серця, що бринить на найтоншій струні. Осінні настрої найглибше відбились саме у віршах цієї збірки:

Од дум ніяк я не засну, —

вони біжать, нема їм краю…

Блажен, хто осінь на весну в

натхненній пісні обертає.

  Поезія Сосюри щира, дивовижно тонка і ніжна. Він пише про осінній сад, про багряну печаль жоржин, про осінні дерева, на яких так мало листя, про вітер, що тихо пролітає садами, розносячи запізнілі жалі. Автор любить осінь в її печалі, і ніхто не вб’є його любов:

 Люблю світань твоїх холодні роси,

стрічки зорі, садів твоїх блакить.

Ти — як любов моя золотокоса,

Що біля мене з квітами стоїть.

Багато віршів зі збірки «Осінні мелодії» покладено на музику, і вони стали відомими піснями.

   Поет творив багато й натхненно, і його голос нагадував собою криницю, якої не вичерпнути ні влітку, ні восени.

  Поезія Володимира Михайловича є відгуком щирим і простим на почуття людини, на ніжність і пристрасність і людського серця.

    Чарівне багатство лірики Володимира Сосюри яскраво промовляє про те, що їх автор увійшов у поезію як натхненний співець життя, він поруч із нами, він житиме вічно.

  3.3 .Запис  у зошити.  Отже ,основною думкою поезії є:

    Надзвичайно мелодійні, красиві поетичні рядки, у яких відтворено картину природи в кольорах і звуках, у відчуттях. Мабуть, лише у В. Сосюри тиша «синя», а пелюстки — «печальні». Осінь жовтокоса гордовито залишає свою печатку на всьому — золотить дерева, в’ялить квіти й трави, роздягає берізку

3.4. Бесіда за прочитаним:

- Які картини виникали у вашій уяві під час прослуховування поезії?

 - Яким настроєм пройняті рядки поезії? Чому?

 - Який зоровий образ зафіксувався у вашій уяві найяскравіше?

- • Знайдіть епітети у поезії. Яку роль вони виконують?

- Знайдіть і зачитайте уособлення. Чи допомагають вони у створенні зорових образів? - Випишіть кольори, згадувані у віршах.

 - Які епітети на позначення кольору зустрічаються неодноразово?

- Якби ви були художниками, якими б зобразили осінь ?

- Чому “тишина синя”?

- Чому осінь “синьоока” і “жовтокоса”?

- Чому копита ”золоті”? - Чому осінь”золота”?

     Багаторічні дослідження вчених свідчать:сонячні промені, проходячи крізь скло різних кольорів, корисні для лікування багатьох захворювань. Стимулюючий червоний колір використовують для лікування запальних процесів, синій знімає психози, поліпшує зір. Ефективним для лікування очей є також зелений колір, а жовтий цілюще діє при кишкових захворюваннях, пурпуровий корисний для лікування крові. Як бачимо, вірші Володимира Сосюри мають заспокійливий вплив на нервову систему слухачів.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Проведення тестового опитування

1. Колір, який переважає у творі:

а) червоний;

б) білий;

в) синій;

г) зелений.

2. Визначте римування поезії:

а) паралельне;

б) кільцеве;

в) перехресне;

г) верлібр.

3. Жанр лірики «Васильки»:

а) інтимна;

б) пейзажна;

в) філософська;

г) громадянська.

4. Васильки росли:

а) біля лісу;

б) на клумбі вдома;

в) неподалік від річки;

г) у полі.

5. Квітки ліричний герой порівнює з кольором:

а) очей коханої;

б) неба; в) річки;

г) раннім туманом.

6. На видноколі можна було побачити:

а) село;

б) луки;

в) гаї;

г) кохану ліричного героя.

7. «Одсіяють роки, мов…» — продовжте рядок поезії:

а) мить;

б) хмарки на небі;

в) ранішній сонячний промінь;

г) вечірня зоря.

8. Кохання з роками може перетворитися на:

а) тополі край дороги;

б) джерельце біля лісу;

в) солов’їв — митців співу; г) квітки.

9. У невідомий час летять:

а) незабутні роки;

б) щасливі хвилини;

в) хмарки;

г) журавлі.

10. Ліричний герой звертається і описує красу:

а) весняного поля;

б) гаїв;

в) милої;

г) хмар сонячного ранку.

11. Другий, невідомий час буде сповнений:

а) радістю;

б) привітом;

в) бадьористю;

г) золотом.

12. У тексті поезії васильки порівнюються з:

а) очима коханої;

б) внутрішнім почуттям ліричного героя;

в) красою і привабливістю поля;

г) намистом молодої.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

 

2. Робота на картках

Картка № 1

1. Яким чином, на вашу думку, дана поезія пов’язана з особистим життям В. Сосюри? Свої міркування аргументуйте.

2. Зважаючи на зміст поезії, чи можемо ми бути впевненими, що любов — це вічне? Відповідь вмотивуйте.

3. Поле синітиме від:

а) туману;

б) диму від вогнища;

в) васильків;

г) барвінків.

Картка № 2

1. Стисло опишіть, якими ви уявляєте героїв поезії. Що сприяло створенню цих портретів?

2. Прокоментуйте, що мав на увазі В. Сосюра, висловлюючись: «…і синіє щастя у душі моїй».

3. У душі ліричний герой відчуває:

а) тривогу;

б) смуток;

в) розчарування;

г) щасливу мить.

Картка № 3

1. Дослідіть, від чого ліричний герой уважає себе щасливим. Чи можна вважати щастя тривалим в житті кожної людини? Наведіть переконливі аргументи.

2. Що, на ваш погляд, у творі уособлюють васильки? Чи є ці квіти символічними? Відповідь вмотивуйте.

3.Поезія «Васильки» В.Сосюри написана у:

а) 1938 р.;

б) 1928р.;

в) 1918 р.;

г) 1939 р.

 3.Завдання. Знайти спільне та відмінне між громадянською та інтимною лірикою

Спільне

Виражаються почуття і роздуми ліричного героя; висока емоційність; багато художніх засобів; стислий виклад,віршова форма, малий обсяг

Відмінне

Громадянська лірика Інтимна лірика

Говориться про важливі суспільні проблеми та події,явища; звучить заклик до патріотизму, активної громадянської  позиції.              Говориться про особисті почуття, які знаходять відгук у серцях багатьох людей; оспівується щирість,кохання,вірність,загальнолюдські цінності.

VІ. Підсумок уроку

1.Заключне слово вчителя.

В. Сосюра писав : «Летять роки, мов на екрані, мов вогке тьохкання в гаях…  

                              Сплелися Боротьба й кохання, - а кращий хто, не знаю я»

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Продовжіть речення.

«Я думаю, що в ліриці В.Сосюри…»

 

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

 

VІІІ. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, аналізувати вірші В.Сосюри, намалювати кольорові ілюстрації до них.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
11 грудня 2018
Переглядів
15301
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку