Тема «Вступ до розділу. Іван Франко «Лисичка і Рак».

Про матеріал
Мета:ознайомити учнів з казкою « Лисиця та рак» та творчістю українського письменника І.Я. Франка, формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання; вміння голосом передавати думки і стан кожного персонажа ;розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, логічне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу одне до одного, бажання бути добрими, чемними.
Перегляд файлу

Тема «Вступ до розділу. Іван Франко «Лисичка і Рак».

Мета:ознайомити  учнів з казкою « Лисиця та рак» та творчістю українського письменника І.Я. Франка, формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні  відповіді на запитання; вміння голосом передавати думки і стан кожного персонажа ;розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, логічне мислення; збагачувати словниковий запас учнів;  виховувати повагу одне до одного, бажання бути добрими, чемними.

Обладнання:  мультимедійний комплект, портрет І. Франка, збірки його творів, малюнки лисиці та рака, аудіо казка І. Я. Франко «Лисичка  і Рак»(https://youtu.be/6fGesxifXX0)

Хід уроку

1.ОК (організація класу)

Шкільний мелодійний дзвінок

Покликав усіх на урок.

Тож не будемо гаяти часу

І полинемо разом із класом

В чарівну Країну знань.

2. Створення позитивного психологічного клімату класу.

https://wordwall.net/uk/resource/55807663

https://wordwall.net/uk/resource/54430632

II Основна частина

1.Артикуляцiйнi вправи.

1.Дихальнi вправи.

«Задми свічки»

- Уявіть, що перед вами – іменинний торт. На ньому багато маленьких свічок. Зробіть глибокий вдих і намагайтеся задути якомога більше свічок.

«Сніговик»

- Ліпимо сніговика, а потім гріємо руки, дихаючи на них.

«Здуй сніжинку з долоні»

-Зроби глибокий вдих-видих  – подуй на долоні, неначе на ній сніжинка.

2.Робота над чистомовкою.

Ри-ри-ри, ри-ри-ри –

Різнобарвні кольори.

Им-им-им, им-им-им –

Я милуюсь зараз ним.

IІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-Сьогоднi на уроцi ми зустрiнемося iз…А от iз чим  зустрiнемось,ви дізнаєтеся,якщо розв’яжете незвичайний приклад.

КАЗАН-АН+К+АРА-РА=?(казка)

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1. Гра "Передбачення"

- Як ви гадаєте, діти, творчість якого письменника ми будемо вивчати сьогодні?

- Так, ми будемо працювати над казкою. Але спочатку давайте пригадаємо, а що ж називається казкою і яких видів вони бувають.

— Які ж бувають казки? (Народні, літературні,про тварин,поутовi,фантастичнi)

 

V. Актуалізація опорних знань. Визначення теми уроку.

1.Робота над прислів’ям.

 Вправа «Дешифратори». Розшифруйте і прочитайте прислiв’я. Обирайте тільки букви українського алфавіту, пропускаючи цифри та латинські букви

gCwКVBhа8LзqGкsfи w4мzа89лqqеvbньz7кі, а NNqроdзtу3мwqxzу в 40vнqwих  бZXагаRwто

(Казки маленькі, а розуму в них  багато)

 -(Казка — вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.)

-Cьогоднi ми будемо читати казку,у якої є автор,i познайомимося iз цією людиною.Письменник,який створив цю казку,одним з перших почав писати твори саме для дiтей.Це видатний український поет,письменник,перекладач, громадський дiяч Iван Якович Франко.

2. Самостiйне ознайомлення зi статею пiдручника(с.92)

1.Де народився I.Я.Франко?

2.Ким був його батько?

3.Коли почав друкувати свої першi твори?

4.Як називається збiрка казок для дiтей?

Видатний український письменник. Народився в селі Нагуєвичі на Галичині в сім’ї коваля. Ріс допитливим хлопчиком, з дитинства знав багато народних пісень. Рано залишився сиротою. Вчився у школі й університеті легко, був дуже здібним і працьовитим. Уже у 18 років почав друкувати свої перші твори. Для дітей видав збірку казок «Коли ще звірі говорили», які створено за сюжетами народних.

VI. Фізкультхвилинка.

1.Вступна бесіда

А ось до якої саме, ви здогадаєтесь, якщо відгадаєте загадки.

Я — красуня хитрувата,

Вбрана пишно, як на свято.

Стережіться, зайченята,

Коли вийду полювати. (Лисиця)

 

 

На дні річному проживаю,

Я небезпечні клешні маю,

довгі вуса, чорні очі,

 а вперед іти не хочу.

 (Рак)

— Що ви знаєте про лисицю? про рака? ?( Рак - це тварина, яка живе у річках  ставках. Люблять чисту та прозору воду).

Чи відома тобі ця казка? Що підказує заголовок «Лисичка і Рак»?

— Зараз ми прослухаємо аудіо казку  Івана Франка «Лисичка і Рак». (Слухання казки).

— Чи сподобалася вам казка? Чим саме?                                    

https://www.youtube.com/watch?v=h9qp9c-U6jU

2.Словникова робота.

Глузувати – насміхатися,кепкувати, осміювати.

Побилися об заклад - посперечалися, з кимось посперечатися.

Клешні - кінцева частина ноги рака.

Неборак — людина, яка викликає співчуття; тут: слово, мовлене з насмішкою.

Кепкувати — глузувати, сміятися з когось.

3.Читання казки

1.Вибiркове читання

2.День нiч

3.Тихо-голосно

4.Аналіз казки з елементами критичного мислення.

  •       — Про кого ця казка?
  •       З кого глузувала Лисичка?
  •       Чому Рак вирішив її провчити?
  •       Як це йому вдалося?
  •       Чи справедливим було покарання Лисички? Доведи свою думку.

5.Робота в парах

                                                              

Лисичка                           Високомірн…                      Рак

                                          Нечемн…

                                    Кмiтлив…

                           Хвалькуват…

                        Розумн…

                   Пихат…

                   Впевнен…

 

6.Заключна частина

1.Гра https://wordwall.net/resource/68303821

2.Гра «Так чи ні»

І на кінець нашого уроку пограємо у гру «Так чи ні ?»

-Казка вчить нас не насміхатися ? –ТАК .

- Ми повинні бути такими , як Лисичка ?- НІ.

- Казка засуджує порядність ? - НІ .

- У кожного повинні бути друзі ?—ТАК .

- З друзями потрібно бути доброзичливими, чуйними ?—ТАК .

3.Рефлексiя https://wordwall.net/uk/resource/46010845

4.Дом.завдання

За вибором:

1)Читати казку за ролями(с.93-94)

2)Знайти i прочитати укр. народну казку «Лисичка i рак»,визначити спiльне i вiдмiнне.

 

 

docx
Додано
3 лютого 2025
Переглядів
445
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку