Тема: Застосування таблиці множення і ділення на 8. Творчі задачі. Розвязування рівнянь.
Мета: повторити таблицю множення і ділення числа 8; удосконалювати вміння дітей застосовувати таблицю множення і ділення числа 8, розвязувати рівняння; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій; виховувати доброзичливість, уважність, самостійність, інтерес до математики; створити мотивацію до подальшого вивчення предмета.
Обладнання: мультимедійний комплект, смайлики, купони, цеглинки ЛЕГО
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Слайд 2. Привітання
У цей ранковий добрий час
Я рада, діти, бачить вас.
Треба всім нам привітатись.
Вліво-вправо поверніться,
Один одному всміхніться.
Чи готові до уроку? Молодці!
Тож сідайте. Працювати почали.
Клас готовий працювати? (так)
Додавати й віднімати? (так)
Множити й ділити? (так)
Всі завдання робити? (так)
Вміло на уроці працювати? (так)
Вправи й задачі розв’язати? (так)
Слайд 3. Перевірка домашнього завдання.
( с=7, х=9, в=40)
( Скільки яєць потрібно для випікання восьми кексів?
5.1 Усний рахунок
Слайд 4 - 9 . Усна лічба.
Слайд 10 . Хвилинка каліграфії.
Зошит свій я відкриваю
навскоси його кладу.
Ручку правильно тримаю
Сяду рівно, не зігнусь
До роботи я візьмусь.
На гілках вербички
23 синички.
20 з них, запам’ятай,
Полетіли десь у гай.
А назад вернулось 5.
Скільки стало? Порахувать. («23-20+5=8 ( синичок)
Слайд 11. Обчисли добутки. За потреби поміняй множники місцями. Який закон множення ми використовуємо? ( по варіантах) (СМАЙЛИКИ)
Слайд 12. Гімнастика для очей.
6.ВНМ (вивчення нового матеріалу)
Слайд 13. Якими способами можна визначити кількість клітинок на шаховій
дошці?
6.1.Вправа 343
- А тепер погляньте на шахову дошку. Як називаються ігри, що можна грати, використовуючи цю дошку? (Шашки, шахи)
- Хто вміє грати у шашки? А хто у шахи?
- Давайте визначимо скільки всього клітинок на шаховій дошці?
- Якими способами можна визначити?
- Який спосіб зручніший?
- 8 рядів по 8 клітинок і 8 стовпців по 8 клітинок, то скільки всього клітинок? (8*8=64 (кл.) (СМАЙЛИК)
Слайд 14. Скільки чорних клітинок на шаховій дошці?
6.2 Вправа 344
- Скільки чорних клітинок на шаховій дошці?
8 рядів по 4 клітинки, 8 стовпців по 4 клітинки. 8*4=32(кл.)
(СМАЙЛИКИ)
Слайд 16. Розв’яжи рівняння.
6.4. Вправа 346
- Поглянули на вправу 346, що потрібно зробити? (Розв’язати рівняння)
- Записуємо вправа 346.
- Перше рівняння ми розв’яжемо разом, а решта самостійно.
- Яка дія у рівнянні?
- Як називаються числа при множенні?
- Як знайти невідомий множник?
( Щоб знайти невідомий множник, потрібно добуток поділити на відомий множник.)
червоний |
оранжевий |
жовтий |
зелений |
блакитний |
Синій |
48 |
42 |
32 |
20 |
6 |
5 |
синій |
жовтий |
червоний |
5 |
32 |
48 |
(СМАЙЛИКИ)
Слайд 17. Фізкультхвилинка
8*2=16 – Бджілоньки рояться.
(Крутитися, махаючи руками.)
8*3=24 – Липу наче обліпили.
( Обхопити почергово якнайдалі лівою рукою праве плече і правою рукою ліве.)
8*4=32 – Йде робота гуртова.
( Покрутитися, махаючи руками.)
8*5=40 – Заберуть нектар скоро
( Кілька разів присісти і встати.)
8*6=48 – І не втомилися зовсім.
( Покрутитися, махаючи руками.)
8*7=56 – Хто із нас медку поїсть.
( Обертаючись, показувати рукою на своїх друзів.)
8*8=64 – Набиратиметься сили.
( Простягнути руки вперед, стиснувши пальчики в кулачки.)
8*9=72 – З медом здоров’я до нас прибува.
( Пальці затиснути в кулачки, руки згинати в ліктях і випрямляти вгору, імітуючи піднімання штанги.)
8*10=80 – Ну а здоровий дає всьому лад.
(Розвести руки в боки від середини.)
6.5.Задача 347
Слайд 17. Розв’яжи задачі.
6.5.1. Робота над першою задачею
6.5.1.1. Читання задачі (самостійно)
- Про що розповідається в задачі?
6.5.1.2. Читання вголос
6.5.1.3. Читання вчителем
- Скільки було коробок з олівцями?
- Скільки олівців у двох коробках?
- Що запитується в задачі?
- Чи можна відразу відповісти на запитання задачі?
- Про що потрібно спочатку дізнатися? ( Скільки олівців у одній коробці.)
- Яку дію будемо виконувати? ( 12:2=6 (ол.))
- А тепер ми можемо дізнатися скільки олівців у шести коробках?
( 6*6=36(ол.)) (СМАЙЛИК)
Слайд 18. Розвязання другої задачі.
6.5.2. Задача 347 (2)
6.5.2.1. Читання умови задачі (самостійно)
- Про що розповідається в задачі?
6.5.2.2. Читання вголос
6.5.2.3. Читання вчителем
- Про яку кількість ящиків йдеться в задачі? (2)
- Скільки кг винограду в двох коробках? (16 кг)
- Що запитується в задачі?
- Чи можна відразу відповісти на запитання задачі?
- Що потрібно спочатку дізнатися? (Скільки кг в 1ящику.)
- Яку дію будемо виконувати? (16:2=8(кг)
- То скільки ящиків знадобиться для зберігання 40 кг винограду?
- Яку дію будемо виконувати? ( 40:8=5 (ящ.)
Слайд 20. Порівняння задач
6.5.3. Порівняння задач
- Погляньте на ці дві задачі.
- Чим вони відрізняються?
- Як це вплинуло на їхнє розв’язання?
- У першій задачі друга дія була на множення, щоб дізнатися кількість олівців, а у другій на ділення.
- Ці дві задачі на зведення до одиниці, але друга другого виду.
7.ЗВ (закріплення вивченого)
Слайд 21. Робота з геометричним матеріалом.
7.1.Вправа 348 (усно)
- Які фігури зображені?
- Скільки трикутників у кожному восьмикутнику? (8)
- А скільки трикутників у трьох восьмикутниках? (8*3=24(тр.))
- Скільки жовтих трикутників? Скільки восьмикутників з них можна скласти?(1)
- Скільки зелених? А з них можна скласти восьмикутник?
- А з помаранчевих? Чи вистачить їх на восьмикутник? Чому?
7.2. Вправа 349 (усно)
- Розгляньте вирази.
- Що спільного у виразах кожного стовпчика? (У виразах використовуються однакові дії, а також переставний закон множення.)
- Обчисліть вирази.
- А тепер перевірте чи правильно обчислили? У кого так піднімає зелену цеглинку, у кого є помилка, то виправляє.
Слайд 22. Прочитайте вирази. Що спільного у виразах кожного стовпчика? Обчисліть.
8. Підсумок
Слайд 23. Домашнє завдання.
9. Рефлексія
Слайд 24.
А на кінець вправа «Емоційна ромашка». Дайте відповідь цеглинками ЛЕГО.
Якщо у когось є кілька смайликів високого рівня, то вони отримають купони, які можуть вас звільнити від домашнього завдання, дозволити сидіти на уроках із другом.