Южноукраїнська загальноосвітня школа I-III ступенів №4 Южноукраїнської міської ради Миколаївської області
«ОЛЕКСАНДР СМАКУЛА – ГОРДІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ»
Тематичний виховний захід
Южноукраїнськ
ОЛЕКСАНДР СМАКУЛА – ГОРДІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ
Мета тематичного заходу:ознайомити учнів з життям та діяльністю українського вченого Олександра Смакули, розвивати патріотизм, інтерес до предмета, допитливість, розширювати світогляд.
Хід тематичного заходу:\
«Бути здібним — то ліпше, ніж бути багатим» (Олександр Смакула).
Під час заходу використовується комп’ютер, на моніторі якого у формі презентацій інсценізуються епізоди з життя і творчості О. Смакули.
Учень в ролі Олександра Смакули:
Уже мені і не відомо,
Чи я в Америці, чи вдома —
Перезаплуталося все.
І час відносить далі й далі
Чекання, радощі, печалі Та в небо пам’яті несе...
Там камінь тесовий і горе,
Там пісня і вода свята.
Вони ж мені надали крила,
Науки таїну відкрили.
...Летять журавками літа.
Де ж ви, стежки й стара хатино?
Де ж ти, сердешна Україно?!
О Господи, надай же сил,
Щоб ми утвердились народом,
Постали (замість нагороди)
Душа і воля із могил.
Тоді сельчани і родина
Розкажуть про Смакулів сина
Та свічка згадки засія.
У золоту осінню пору
В село до батьківського двору
Моє повернеться ім’я.
(Олег Герман)
Ведучий 1. У народі недарма кажуть, що кожен край славиться передусім своїми людьми, адже вони твори
ли його минуле и утверджують його сьогодення.
Ведучий 2. Поділля славне мальовничими горами Товтрами, які ми називаємо ще Медоборами. На північ, неподалік від міста Збаража, що на Тернопільщині, на невисоких пагорбах розкинулося село з красномовною назвою — Добриводи. Там у хатині, що на горі, яку й дотепер називають Смакуловою, теплого вересневого дня у сім’ї Теодора і Марії Смакулів сталася радість: народився другий син — Олександр, якому судився важкий і славний життєвий шлях до вершин науки.
Ведучий 3. Шлях до науки Смакула розпочав із родинного гнізда, де в садку під велетенською липою збиралась у погожі дні сусідська дітвора.
Ще навчаючись у початковій школі, Олександр виявив неабиякі здібності й тому за рекомендацією вчителя Гінки 1912 р. вступив до Збаразької гімназії. Однак навчання перервала Перша світова війна.
Ведучий 4. Попри всі проблеми і негаразди в житті, йому таланило на зустрічі з чудовими людьми. Одним із цих людей був його вчитель у Збаразькій гімназії, літературознавець Андрій Музичка. Це була людина патріотичних поглядів, що сприяла формуванню світогляду своїх учнів.
О. Смакула з іншими гімназистами брав участь у встановленні ЗУНР і впродовж двох років перебував у лавах Української галицької армії.
Ведучий 1. 1920 р. його дорога пролягла в Тернопіль до гімназії. Під час навчання Олександр квартирував у відомій українській родині Миколаєвичів — патріотично налаштованій сім’ї, яка не визнавала польської влади і не могла змиритися з національним приниженням. Яків Миколаєвич викладав у гімназії. З їхнім сином Романом Олександр потоваришував. Ця дружба тривала понад 60 років — вони разом навчалися в гімназії, згодом —у Геттінгенеькому університеті, проживали неподалік один від одного в США.
Ведучий 2. 1922 р. Олександр Смакула закінчив Тернопільску гімназію.
Ведучий 4. О. Смакулу природа наділила допитливістю, гострим розумом. Закінчивши з відзнакою гімназію, Олександр за рекомендацією відомого українського математика, професора М. Зарицького, подався до далекого німецького міста Геттінгена до знаменитого університету Георга Августа на студію природничо- математичних наук, де вивчав математику, фізику, хімію.
Олександр Смакула:
Не сказавши ні слова нікому,
Щоб багатство і славу знайти,
Рано-вранці із рідного дому
Я пішов, я пішов у світи.
Я пішов крізь тумани і вітер,
Крізь обмани шляхів і стежин,
І блукав, і блукав я по світу.
Та хіба, та хіба я один?..
(Юрій Рибчинський)
Йдучи у світ, лишаючи Вітчизну,
Беруть на спомин у дорогу грізну
Пучок євшану чи дрібок-землі,
Щоб на чужині, у добрі чи злі,
Вони серця потугою снажили.
Зазнав і я тієї долі-сили,
Узявши в свій порожній гаманець
Черленовидий красний камінець
Із підмурівка батьківської хати.
Який тепер я радий і багатий!
Зі мною в парі, обходивши світ,
Мене зберіг той камінець-граніт.
(Яр Славутич (Григорій Жученко))
Ведучий 1. Завдяки блискучій пам’яті навчання було успішним. Але цілком віддаватися навчанню не було можливості. Йому дошкуляла матеріальна скрута, і тому перспективний студент змушений був працювати на соляних шахтах і фермах Німеччини, займався репетиторством. Це типовий шлях українця, який прагне на чужині вийти в люди.
Ведучий 2. Минуло 5 років — і Олександр захистив дисертацію, отримавши звання доктора філософії (з фізики) з відзнакою. У дипломі, де зазначалося походження докторанта, написано: Добриводи, Галіція. Він свідомо не писав ані Австро-Угорщина, ані Польща, ані Україна.
Ведучий 3. Він не хотів залишатися за кордоном. 1928 р., на запрошення відомого літературознавця Андрія Музички, О. Смакула приїжджає до України і працює в Одеському університеті.
Олександр Смакула:
Країно рідная! Ох, ти далека мріє!
До тебе все летять мої думки.
їм страшно й радісно, якась надія мріє...
Так з вирію в свій край летять пташки.
(Леся Українка)
Ведучий 4. Але, на жаль, там він пробув недовго, бо переконався, що в тоталітарній системі творча праця безперспективна. Він дає телеграму з умовним текстом своєму керівникові, який його відкликає до Німеччини. Там учений продовжує займатися улюбленою справою.
Ведучий 1. У Німеччині сталися приємні зміни в його житті. 1932 р. він одружився з Ерікою Бужде, з якою прожив у злагоді 51 рік і виховав чотирьох дітей: двоє синів і дві дочки. У Німеччині Олександр Смакула працював керівником, оптичної лабораторії інституту для медичних дослідів у Гейдельберзі й досяг значного успіху. 1934 р. вчений став керівником однієї з дослідних лабораторій оптичної фірми Карла Цейса в Єні. У його доробку -неперевершені дослідження, зокрема «формула Смакули», «шар Смакули», на якому працюють усі сучасні оптичні прилади, саме він створив і міні-лазери.
Ведучий 2. Найбільшим досягненням ученого є відкриття епохального методу для усунення відбиття світла на оптичних поверхнях — просвітлення оптики. Тривалий час не вдавалося усунути такий значний недолік оптичних апаратів. Вдалося це зробити професорові Смакулі завдяки його винаходу.
Метод просвітлення оптики було винайдено Олександром Смакулою в лабораторії Карла Цейса (патент Німеччини № 685767 від 01.11.1935 р.).
Ведучий 3. Відповідно до тодішнього закону про патенти, прізвище Смакули в ньому не було назване. З військових міркувань патент тримали в таємниці до 1938 р.
У літературі радянських часів (зокрема в підручниках для ВНЗ) прізвище винахідника просвітлення оптики не згадується.
Ведучий 4. Одразу по війні, у 1945 р., американська розвідка забирає О. Сма- кулу до США, щоб використати його непересічний науковий потенціал для досліджень у сфері військово-промислового комплексу. Через півтора року до нього переїжджає дружина з дітьми.
Смакула:
Уже мені і невідомо,
Чи я в Америці, чи вдома, —
Перезаплуталося все.
1 час відносить далі й далі
Чекання, радості, печалі
Та в небо пам’яті несе...
Ведучий 1. Подальша доля вченого тісно пов’язана з Массачусетським технологічним інститутом у Бостоні. В цьому науково-дослідному закладі тоді працювали перші величини світової технічної науки — Норберт Вінер, Клод Шеннон, Джеральд Віснер та багато інших. Цей університет і дотепер вважається найкращою вищою технічною школою на Американському континенті.
Олександр Смакула:
Холодний вітер котить долю, як пір’їну,
Через епохи, і кордони, і моря.
І вже далеко, так далеко Україна —
Моя одвічна недосяжная зоря.
Я вже ніколи повернутися не зможу
У край батьківський, де калина й солов’ї.
Я тільки ввечері на зорях поворожу,
І тільки вранці сльози висохнуть мої.
Тут є усе, чого душа лише бажає.
І лиш самій душі не можу дати лад.
А вже роки мої, як птахи, відлітають,
І жоден з них не повернувся ще назад.
Я поважаю і Нью-Йорк, і Кароліну,
Вже тут онуки мені щастя принесли.
Так ще хоч раз в житті побачити б Вкраїну, А потім хай би і на цвинтар віднесли. (Степан Галябарда)
Ведучии 2. «Я от уже понад сорок років скитаю ся на чужині, але своєї Батьківщини не забув і повік не забуду! Частенько заглядаю до Кобзаря, щоби тугу
розвіяти», — писав О. Смакула у 1964 р. в листі до рідні в Добриводн.
Ведучий 3. У вересні 1972 р. О. Смакулу як керівника найбільшої в світі лабораторії кристалів було запрошено на міжнародну конференцію з кристалографії, що відбулась у Єревані. Тоді він востаннє відвідав Україну і своє село, прийшов уклонитися могилі батьків.
Олександр Смакула:
Наче птах, повернувсь я додому,
Та ніхто мене там не зустрів,
І упав я додолу на могилі батьків...
І клянусь, щоби їх воскресити,
Хоч на мить, хоч на кілька хвилин,
Я б віддав і багатство, і славу,
Та хіба, та хіба я один.
Ведучий 4. У своєму будинку в Бостоні він обладнав окрему українську кімнату, де було зібрано колекції українських вишиванок, сувенірів, сформовано бібліотеку з української історії. Це була міцна ниточка, яка зв’язувала його з рідним краєм. Іншою розрадою було активне долучення до діаспорного життя.
Він став потесним членом Товариства українських інженерів, дійсним членом Маркового товариства ім. Т. Шевченка, виступав і дошшдями на українських наукових імпрезах.
Ведучий 1. 17 травня 1983 р. О. Смакули не стало. Цю сумну звістку з болем сповістив Україні його побратим Роман Миколаєвич. Поховано О. Смакулу в Бостоні. У різних містах США живуть його діти з сім’ями.
Ані Німетчину, ані Америку, де сформувався як учений зі світовим іменем і провів більшу частину життя, О. Смакула не вважав своєю батьківщиною. Нею завжди була Україна. Та далека, омріяна, вистраждана, за яку в юності терпів утиски від польської влади, за яку воював в Українській галицькій армії, якій присвятив усі свої видатні відкриття.
У жовтні 1995 р. у селі Добриводах , де народився Олександр Смакула, було відкрито меморіальну дошку на честь ученого.
Погожого вересневого дня 2000 р. в селі Добриводи Збаразького району на Тернопільщині було відкрито пам’ятник Олександру Смакулі. На цю подію з’їхалося багато науковців із Києва, Львова, Тернополя.
Пам’ятають його в Україні, пам’ятають у рідних Добриводах. Для цих працьовитих гостинних людей він і легенда, і водночас земний реальний чоловік, який ходив по цій землі, пив воду з доброводівських криниць. І на чужині зробив для України, для людства дуже багато.
Співає учениця 11 А класу (Пісня «Чорнобривці»)
Презентація додається.
Література
№1—3.
Семак О. Формула Смакули // Голос України. — 1996. — 14 грудня.