1) Для лабораторних досліджень узяті клітини червоного кіст- кового мозку. Вони належать до клітинних комплексів, що об новляються. Визначте набір хромосом і кількість ДНК (хрома- тид), які характерні для G 1 -періоду в цих клітинах:
2) Під мікроскопом помітно, що в клітині зруйнована оболонка ядра, короткі хромосоми у вигляді букви Х рівномірно розмі- щені по всій клітині. На якій стадії поділу перебуває клітина?
За допомогою мікроманіпулятора із клітини вилучили ком- плекс Гольджі. Як це позначиться на подальшій життєдіяльно- сті клітини?
4) За допомогою шпателя зроблено зіскрібок слизової рота лю- дини. У незруйнованих епітеліальних клітинах пофарбованого мазка добре видні овальні ядра, неоднакові за розміром. Яким шляхом відбувався поділ цих клітин?
5) Хромосомний аналіз жінки 33 років показав, що частина ко- роткого плеча 16-ї хромосоми приєдналася до 22-ї хромосоми. Як називається це явище?
6)У метафазній пластинці з культури лімфоцитів хворого гри- пом виявлений одиночний фрагмент, що відірвався від довгого плеча хромосоми групи С. В який період мітотичного циклу відбулася ця мутація?
7) У метафазній пластинці з культури лімфоцитів дитини, щеп- леної проти віспи, виявлена додаткова хромосома із групи Е. Проаналізуйте цей факт і виберіть, до якого типу належить за- значена мутація:
8) Для лабораторних досліджень узята тканина сім'яників. По одній із класифікацій клітини цієї тканини належать до клітин- них комплексів, що обновляються. Проаналізуйте ймовірні ста- ни клітин у цієї тканини:
9) Під впливом мутагену в ооцитах створився міцний зв'язок між двома Х-хромосомами. До утворення якого набору хромо- сом у яйцеклітині це може привести?
10) Мікроорганізми, що належать до прокаріот, мають такі структури:
11) Під час розходження хромосом на стадії дозрівання сперма- тогенезу Х-хромосома не відокремилася від Y-хромосоми. Яким може бути каріотип майбутньої особини, якщо нормальна яй- цеклітина буде запліднена таким сперматозоїдом?
12) З метою вивчення каріотипу культуру клітин обробили кол- хіцином, який руйнує веретено поділу. На якій стадії було при- зупинено мітоз?
13) На гістологічному препараті видно соматичну клітину лю- дини, що перебуває в метафазі мітотичного поділу. Скільки хромосом входить до складу метафазної пластинки, ураховую- чи, що кожна хромосома містить дві сестринські хроматиди?
14) У живильне середовище із клітинами, що здатні до поділу мітозом, внесено тимін із радіоактивною міткою. Про що може свідчити велика кількість тиміну, що виявляється в ядрах клі- тин під час радіоавтографічного дослідження?
15) Однією із причин ревматизму в людини на клітинному рівні є саморуйнування клітин хряща через руйнування структури одного з органоїдів. Що це за органоїд?
16) Після мітозу в дочірніх клітинах окремі органели утворюються de novo, інші - тільки шляхом подвоєння існуючих. Зазначте, які з поданих нижче мають здатність до самоподвоєння:
17) Для успішного запліднення необхідно, щоб відбулася акро- сомна реакція, внаслідок якої ядро сперматозоїда потрапляє всередину яйця. Назвіть органелу, яка бере найбільшу участь в утворенні акросоми:
18) На культуру пухлинних клітин подіяли колхіцином, який блокує синтез білків-тубулінів, що утворюють веретено поділу. Які етапи клітинного циклу будуть порушені?
19) Ферменти в клітині розміщені в органелах таким чином, що вони забезпечують виконання функцій певних органел. На- звіть, які ферменти розміщені в лізосомах:
20) У дитини 7 років з уродженою хворобою в клітинах орга- нізму виявлено аномальні біополімери. Про порушення функції яких органел іде мова?
21) Протягом життя (від поділу до загибелі) клітина перебуває на різних фазах клітинного циклу - інтерфаза переходить у мі- тоз. Який білок виробляється в клітині й регулює вступ клітини в мітоз?
22) Цитохімічним дослідженням виявлено високий уміст у цито- плазмі гідролітичних ферментів. Про активність яких органел із названих нижче свідчить цей факт?
23) Хворому був призначений кортизон, який стимулює синтез білка. Які зміни трапляться в ядрах клітин при стимуляції син- тезу білка?
24) На електронограмах клітин печінки щура добре помітні структури овальної форми, двомембранні, внутрішня мембрана яких утворює кристи. Які ці органели?
25) Під час вивчення фаз мітозу в клітинах корінця цибулі зна- йдено клітину, у якій спіралізовані хромосоми лежать в еква- торіальній площині, утворюючи зірку. На якій стадії мітозу пе- ребуває клітина?
26) Згідно із правилом сталості числа хромосом для кожного виду тварин характерне певне та постійне число хромосом. Який механізм забезпечує цю властивість при статевому роз- множенні?
27) Серед мембранних органел клітини виділяють одномем- бранні та двомембранні. Які органели мають двомембранну бу- дову?
28) Розпочався мітотичний поділ диплоїдної соматичної кліти- ни. Хід мітозу порушився, і утворилася одноядерна поліплоїдна клітина. На якій стадії мітоз було перервано?
29) У клітині порушена структура рибосом. Які процеси постраждають насамперед?
30) Соматична диплоїдна клітина вступила в мітоз, нормальний хід якого був перерваний колхіцином. На якому етапі буде пе- рервано процес мітозу, і який хромосомний набір буде мати утворене ядро?
31) Органела клітини має власну білоксинтезувальну систему. Назвіть її:
32) Продукти обміну виводяться із клітини через комплекс Гольджі внаслідок з'єднання його мембранної структури із плазмалемою 1 . Що це за процес?
33) У культурі тканин ядерним випромінюванням пошкоджені ядерця ядер. Відновлювання яких органел у цитоплазмі клітин стає проблематичним?
34) Під час мітотичного поділу клітини досліднику вдалося спостерігати фазу, коли були відсутні оболонка ядра та ядер- це, центріолі розмістилися на протилежних полюсах клітини, а хромосоми мали вигляд клубка ниток, вільно розміщених у ци- топлазмі. На якій стадії мітотичного циклу перебуває клітина?
35) Піддослідним тваринам протягом 24 діб уводили солі важ- ких металів. Вивчення препаратів печінки під електронним мікроскопом виявило деструкцію мітохондрій у гепатоцитах. З великою впевненістю можна стверджувати, що в гепатоцитах порушені процеси:
36) У цитогенетичній лабораторії досліджували каріотип здоро- вого чоловіка. Було встановлено, що його соматичні клітини містять 46 хромосом. Яка кількість аутосом міститься в його соматичних клітинах?
37) Установлено, що каріотип людини представлений 46 дво- хроматидними хромосомами. На якій стадії мітозу визначений каріотип?
38) Клітину лабораторної тварини піддали надлишковому рент- генівському опроміненню. У результаті утворилися білкові фрагменти в цитоплазмі. Який органоїд клітини візьме участь у їхньої утилізації?
39) До медико-генетичної консультації звернулися батьки хво- рої п'ятирічної дівчинки. Після дослідження каріотипу в неї виявили 46 хромосом. Одна із хромосом 15-ї пари була довша від звичайної внаслідок приєднання до неї частини хромосоми з 21-ї пари 1 . Яка мутація має місце в цієї дівчинки?
40) У гістологічному препараті, забарвленому залізним гема- токсиліном, представлена клітина гантелеподібної форми, у полюсах якої видно спіралізовані хромосоми. В якій фазі клі- тинного циклу знаходиться клітина?
41) У клітинах людини при фізичному навантаженні різко під- силився процес синтезу АТФ, який відбувається в:
42) Після впливу мутагену в метафазній пластинці людини ви- явлено на три хромосоми менше норми. Зазначена мутація на- лежить до:
43) У зростаючих тканинах організму людини безупинно синте- зуються специфічні клітинні білки. Цей процес відбувається завдяки роботі:
44) Клітина яєчника знаходиться в S-періоді інтерфази. У цей час відбувається:
45) Оогенез поділяється на три періоди: розмноження, ріст і дозрівання. Клітини, що вступили в період росту, називаються:
46) На клітину подіяли речовиною, яка спричинила порушення цілісності мембран лізосом. Що може відбутися із клітиною внаслідок цього?
47) У діагностиці хромосомних хвороб людини з метою вивчен- ня каріотипу на культуру клітин діють колхіцином - речови- ною, яка руйнує веретено поділу. На якій стадії мітотичного циклу вивчають каріотип?
48) Мітотичний цикл - основний клітинний механізм, який за- безпечує розвиток організмів, регенерацію та розмноження. Це можливо, оскільки за такого механізму забезпечується:
49) Транскрипція в клітині йде в ділянках еухроматину. Які зміни в цитоплазмі клітин виникають у разі зростання кількості еухроматину?
50 ) У хворого гострий панкреатит, що загрожує автолізом під- шлункової залози. З порушенням функцій яких органел кліти- ни може бути пов'язаний цей процес?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома