микра 1-2 модуль

Додано: 3 грудня 2024
Предмет: Біологія, 11 клас
411 запитань
Запитання 1

В бактеріологічну лабораторію доставлені блювотні маси хворого з підозрою на холеру. З пат.матеріалу виготовлений препарат "висяча крапля". Який метод мікроскопії буде використаний для виявлення збудника по його рухливості?

варіанти відповідей

Фазово-контрастна

Електронна

Імунна електронна

Люмінесцентна

Імерсійна

Запитання 2

Реакція імунофлюоресценції широко використовується для експрес-діагностики багатьох бактеріальних та вірусних інфекцій. Виберіть умову, без дотримання якої неможливо визначити результат реакції.

варіанти відповідей

Наявність електронного мікроскопа

Наявність люмінесцентного мікроскопа

Наявності імерсійного мікроскопа

Виділеної чистої культури збудника

Сироватки хворого

Запитання 3

З харкотиння, взятого від хворої Ю., 41 року, було виготовлено препарат, мікроскопію якого провели із застосуванням імерсійного мікроскопу. На що саме впливає нанесене на препарат імерсійне масло?

варіанти відповідей

На напрямок ходу променів

На прозорість препарату

На розмір об’єктів у полі зору

Знешкоджує мікрорганізми

На колір об’єктів у полі зору

Запитання 4

В бактеріологічній лабораторії за допомогою імерсійного мікроскопу проводять вивчення препаратів, що містять бактерії. Що слід зробити для встановлення оптимального освітлення поля зору?

варіанти відповідей

Встановити конденсор у середнє положення

Опустити конденсор у крайнє нижнє положення

Підняти конденсор у крайнє верхнє положення

Максимально закрити діафрагму

Встановити діафрагму у середнє положення

Запитання 5

При забарвленні препарату з харкотиння хворого були використані наступні барвники та реактиви: розчин фуксину Циля, розчин метиленового синього, 5% розчин сірчаної кислоти. Який спосіб забарвлення було застосовано? 

варіанти відповідей

Ціля-Нільсона

Пєшкова

Нейссера

Грама

Гінса-Буррі 

Запитання 6

У баклабораторії, під час мікроскопії мазків з харкотиння хворого на хронічне легеневе захворювання, забарвлених за Цілем-Нільсоном, виявлені червоні палички. Яка властивість мікобактерії туберкульозу виявлена при цьому? 

варіанти відповідей

Капсулоутворення

Спиртостійкість

Спороутворення

Лугостійкість

Кислотостійкість

Запитання 7

Виявлення здатності до капсулоутворення у багатьох збудників є важливим при проведенні експрес-діагностики та складовим бактеріологічного дослідження. Для виявлення капсули досліджуваної культури в умовах лабораторії можна застосовувати фарбування за таким простим методом, як: 

варіанти відповідей

Буррі-Гінса

Дроботько

Лєффлера

Романовського-Гімзи

Буррі 

Запитання 8

Організми мають ядро, оточене ядерною мембраною. Генетичний матеріал зосереджений переважно в хромосомах, які складаються з ниток ДНК і білкових молекул. Діляться ці клітини мітотично. Це:

варіанти відповідей

Бактерії

Еукаріоти

Бактеріофаги

Віруси

Прокаріоти

Запитання 9

При мікроскопії зубного нальоту клінічно здорової дитини 10-ти років виявлені Гр+ і Грмікроорганізми. Який саме етап забарвлення за методом Грама дозволив віддиференціювати Гр+ бактерії від Гр-?

варіанти відповідей

Обробка сірчаною кислотою

Обробка водним розчином фуксину

Обробка розчином Люголя

Обробка спиртом

Обробка генціанвіолетом 

Запитання 10

При обстеженні хворої дитини з підозрою на дифтерію в мазку із зіва виявлено біполярно розташовані інтенсивно пофарбовані включення. Які із перелічених методів фарбування були використані?

варіанти відповідей

Леффлера

Грама

Циля-Нільсена

Буррі-Гінсa

Ожешки 

Запитання 11

З центрифугату порції сечі, одержаної від хворого з підозрою на туберкульоз нирок, приготували препарат для мікроскопії. Який метод фарбування препарату використовують для виявлення збудника?

варіанти відповідей

За Леффлером

За Бурі

За Грамом

За Цілем-Нильсеном

За Ожешко 

Запитання 12

У посіві гною з фурункулу знайдено кулястої форми мікроби, розташовані як “гроно” винограду. Які мікроби виявлено?

варіанти відповідей

Тетракоки

Диплококи

Мікрококи

Стрептококи

Стафілококи

Запитання 13

У хворої дитини з підозрою на дифтерію було взято на дослідження виділення ураженої слизової оболонки зіву. Виготовлений і пофарбований мазок. При мікроскопії виявлені жовті палички з темно-синіми потовщеннями на кінцях. Який структурний елемент мікробної клітини визначається у виявлених мікроорганізмів?

варіанти відповідей

Зерна волютина

Плазміди

Капсула

Спори

Джгутики

Запитання 14

Яка група організмів мають кільцеві та лінійні молекули ДНК, що формують хромосоми простої будови (не мають гістонів)?

варіанти відповідей

Віруси

Гриби

Бактерії

Найпростіші

Бактеріофаги

Запитання 15

Із ротоглотки хлопчика, який хворіє на хронічний тонзиліт, виділили культуру кокових бактерій. У мазках вони розташовувалися у вигляді ланцюжків. Які це можуть бути бактерії?

варіанти відповідей

Стафілококи

Ешерихії

Вібріони

Клостридії

Стрептококи

Запитання 16

При мікроскопії мазка, взятого у хворого з гострим гнійним періоститом, лікар виявив грампозитивні бактерії, які розташовуються у вигляді скупчень, що нагадують грона винограду. Які мікроорганізми мають дану морфологію?

варіанти відповідей

Стафілококи

Сарцини

Тетракоки

Гриби роду Кандіда

Стрептококи

Запитання 17

В бактеріологічну лабораторію направлено харкотиння хворого на туберкульоз, для бактеріоскопічного дослідження препаратів – мазків і виявлення туберкульозної палички потрібно використати один із вказаних методів фарбування:

варіанти відповідей

Ціля - Нільсена

Буррі - Гінса

Здрадовського

Грама

Романовського

Запитання 18

При мікроскопії мазка з плівки, яка з’явилась на пептонній воді через 6 годин після посіву фекалій і культивування в термостаті виявлені зігнуті у вигляді коми рухливі бактерії, грамнегативні, спор і капсул не утворюють. Які це мікроорганізми?

варіанти відповідей

Спірили

Спірохети

Клостридії

Коринебактерії

Вібріони

Запитання 19

У мазку з випорожнень хворого виявлені грамнегативні бактерії у вигляді коми. Які властивості слід у першу чергу вивчити за допомогою мікроскопу для отримання додаткової інформації про виявлені мікроби?

варіанти відповідей

Наявність капсул

Рухливість

Наявність спор

Наявність цист

Первинну флюоресценцію

Запитання 20

У лабораторію надійшло харкотиння хворого на туберкульоз. Який метод зафарбовування слід використати для виявлення збудників туберкульозу?

варіанти відповідей

Циля-Нільсена

Грам-Синьова

Гімзе-Романовського

Буррі-Гінса

Нейссера

Запитання 21

Серед дітей школи – інтернату мають місце випадки захворювання на ангіну. При мікроскопії мазків з мигдаликів, зафарбованих за методом Нейсера знайдені тонкі палички жовтого кольору з темно-коричневими зернами на кінцях, що розміщуються у вигляді римської цифри п’ять. Яку інфекцію можна запідозрити в цьому випадку?

варіанти відповідей

Лістеріоз

Інфекційний мононуклеоз

Дифтерію

Тонзиліт

Скарлатину

Запитання 22

При мікроскопічному дослідженні мікропрепарату крові, зафарбованому за Романовським-Гімза лікар виявив мікроорганізм у вигляді тонких ниток синьофіолетового кольору з кількома великими завитками довжиною від 10 до 30 мкм і більше. Для якого інфекційного захворювання характерна така мікроскопічна картина?

варіанти відповідей

Поворотного тифу

Сифілісу

Лептоспірозу

Трипаносомозу

Лейшманіозу 

Запитання 23

У пацієнта із виразки, яка розташована на слизовій оболонці ротової порожнини, при забарвленні за Романовським-Гімза виявлені тонкі спіралевидної форми мікроорганізми блідо-рожевого кольору із 12-14 завитками та загостреними кінцями. Якому збуднику властиві такі ознаки?

варіанти відповідей

Збуднику кампілобактеріозу

Збуднику лептоспірозу

Збуднику поворотного тифу

Збуднику сифілісу

Збуднику содоку 

Запитання 24

Лікар, мікроскопуючи мазок крові, забарвлений за Романовським, виявив найпростіших у формі півмісяця, протоплазма яких вакуолізована і забарвлена у блакитний колір, а ядро - в червоний. Які найпростіші найбільш імовірно виявлені у крові?

варіанти відповідей

Лейшманії

Токсоплазми

Трипаносоми

Балантидії

Лямблії

Запитання 25

При бактеріоскопічному обстеженні мазків спинномозкової рідини, пофарбованих за Романовським-Гімзе, виявлені найпростіші у формі напівмісяця з загостреними кінцями, блакитною цитоплазмою та рубіново-червоним ядром. Про збудника якої хвороби йдеться?

варіанти відповідей

Амебіаз

Малярія

Токсоплазмоз

Трипаносомоз

Лейшманіоз

Запитання 26

До лікаря звернулися декілька пацієнтів з подібними скаргами: слабкість, болі в кишечнику, діарея. Після дослідження фекалій виявилось, що терміновій госпіталізації підлягає один з пацієнтів, у якого були виявлені цисти з чотирма ядрами. Для якого найпростішого характерні такі цисти?

варіанти відповідей

Дизентерійна амеба

Трихомонада

Балантидія

Лямблія

Кишкова амеба

Запитання 27

До гастроентерологічного відділення надійшов хворий із запаленням жовчних шляхів. У порціях жовчі виявлені рухомі найпростіші грушоподібної форми, двоядерні, з опорним стрижнем-аксостилем. Яке протозойне захворювання діагностується у хворого?

варіанти відповідей

Трихомоноз

Лямбліоз

Балантидіаз кишковий

Амебна дизентерія

Амебіаз кишковий

Запитання 28

У чоловіка, мешканця сільської місцевості, в шийно-щелепній ділянці виявлено твердий флегмоноподібний інфільтрат шкіра навколо синьо-багряного кольору. У центрі інфільтрат некротизований, з виразки виділяється гній з неприємним запахом. Для підтвердження діагнозу актиномікоз шийно-щелепної ділянки здійснено мікроскопічне дослідження гною. Що повинен виявити бактеріолог для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Грамнегативні диплококи

Грампозитивні стрептококи

Друзи

Грамнегативні диплобактерії

Кислотостійкі палички

Запитання 29

У чоловіка 70-ти років розвинувся протезний стоматит. Крім того, спостерігалось виражене ураження куточків рота. Під час мікроскопії виявлені великі овоїдні грампозитивні клітини. Які мікроорганізми найбільш імовірно стали провідним етіологічним фактором такого ураження?

варіанти відповідей

Коринебактерії

Стафілококи

Нейсерії

Гриби роду Candida

Стрептококи

Запитання 30

У хворого зі скаргами на часті рідкі випорожнення з кров’ю ("малинове желе") при мікроскопічному дослідженні були виявлені великі клітини з одним ядром та поглиненими еритроцитами. Для якого з найпростіших характерна така морфологічна форма?

варіанти відповідей

Entamoeba histolytica

Campylobacter jejuni

Giardia lamblia

Toxoplasma gondii

Balantidium coli

Запитання 31

Хворий звернувся до стоматолога із симптомами запалення слизової оболонки ротової порожнини. У мазках, отриманих з пародонтальних кишень, виявлено найпростіші з непостійною формою тіла, розміром 6-60 мкм, здатні утворювати псевдоподії. Які це найпростіші?

варіанти відповідей

Entamoeba coli

Lamblia intestinalis

Trichomonas hominis

Entamoeba gingivalis

Entamoeba histolytica

Запитання 32

У хворого скарги на гострий біль у животі переймоподібного характеру, часті позиви на дефекацію, рідкі кров’янисті випорожнення із слизом. Лабораторним дослідженням мазків фекалій виявлено організми непостійної форми, що містять еритроцити. Яке можливе захворювання?

варіанти відповідей

Лямбліоз

Амебіаз

Шистосомоз

Кишковий трихомоноз

Балантидіаз 

Запитання 33

У хворої симптоми запального процесу сечостатевих шляхів. У мазку із слизової оболонки піхви виявлено великі одноклітинні організми грушоподібної форми з загостреним шипом на задньому кінці тіла, великим ядром та ундулюючою мембраною. Які найпростіші знайдені в мазку?

варіанти відповідей

Trichomonas hominis

Lamblia intestinalis

Trichomonas vaginalis

Trichomonas buccalis

Trypanosoma gambiense

Запитання 34

В лабораторію направлено матеріал білуватого нашарування із слизових оболонок ротової порожнини. Висів матеріалу зроблено на середовище Сабуро, відмічено ріст сметаноподібних колоній, бактеріоскопія виявила короткі бруньковані нитки. До збудників якої інфекції відносять ізольовані мікроорганізми ?

варіанти відповідей

Мікози

Спірохетози

Рікетсіози

Мікоплазмози

Хламідіози

Запитання 35

В лабораторію направлено матеріал білуватого нашарування із слизових оболонок ротової порожнини. Висів матеріалу зроблено на середовище Сабуро, відмічено ріст сметаноподібних колоній, бактеріоскопія виявила короткі бруньковані нитки. До збудників якої інфекції відносять ізольовані мікроорганізми ?

варіанти відповідей

Мікози

Спірохетози

Рікетсіози

Мікоплазмози

Хламідіози 

Запитання 36

При мікроскопії мікропрепарату з виділень хворої на хронічний кольпо-вагініт лікар виявив округлої форми та еліпсоподібні, що брунькуються клітини, розміром 3-6 мкм. Про збудника якої грибкової хвороби може йти мова в даному випадку?

варіанти відповідей

Епідермофітії

Кокцидіозу

Кандидозу

Мікроспорії

Криптококозу

Запитання 37

У мікропрепараті виготовленому з пунктату регіонарного лімфовузла хворого, зафарбованому за Романовським-Гімза, лікар виявив тонкі мікроорганізми з 12-14 рівномірними завитками з гострими кінцями довжиною 10-13 мкм блідо-рожевого кольору. Про збудника якої інфекційної хвороби може йти мова в даному випадку?

варіанти відповідей

Лейшманіозу

Трипаносомозу

Лептоспірозу

Поворотного тифу

Сифілісу

Запитання 38

При мікроскопічному дослідженні гною, взятого з норицевого ходу нижньої щелепи і забарвленого по Граму, були виявлені друзи, забарвлені в центрі грампозитивно, і колбоподібні утвори - грамнегативно. Збудник якого захворювання має дану морфологію?

варіанти відповідей

Актиномікозу

Кандидозу

Анаеробної інфекції

Стафілококового остеомієліту

Фузобактеріозу

Запитання 39

Слизова язика була вкрита білим нальотом. При мікроскопічному дослідженні нальоту виявлені мікроорганізми кулястої форми, розміром 10-15 мкм, грампозитивні. Для яких мікроорганізмів характерні такі ознаки?

варіанти відповідей

Найпростіші

Гриби роду Candida

Стафілококи

Стрептококи

Актиноміцети

Запитання 40

У бактеріологічній лабораторії необхідно простерилізувати поживні середовища, що містять речовини, які змінюються при температурі вище 100°С (сечовина, вуглеводи). Який спосіб стерилізації має обрати лаборант?

варіанти відповідей

Кип’ятіння

Пастеризація

Тиндалізація

Текучою парою, дрібно

Парою під тиском у автоклаві

Запитання 41

Збудниками багатьох гнійно-запальних процесів ротової порожнини є анаероби. Яке з перерахованих поживних середовищ можна використати для контролю контамінації перев’язувального матеріалу анаеробами?

варіанти відповідей

Ендо

Кітта-Тароцці

Плоскірєва

Py

Сабуро

Запитання 42

З метою перевірки якості чистоти повітря в операційній було проведено висів повітря на ряд поживних середовищ за допомогою апарата Кротова. Після інкубування на деяких з них виросли колонії, оточені чіткою зоною гемолізу. Які середовища було використано для перевірки повітря?

варіанти відповідей

Вісмут-сульфіт агар

Кров’яний МПА

Середовище Ендо

Жовтково-сольовий агар

Сироватковий МПА 

Запитання 43

В лабораторії, з метою прискорення стерилізації цукровмісних середовищ текучим паром, її провели в один день: зранку, вдень та ввечері по 30 хвилин. Як правильно слід було простерилізувати середовища?

варіанти відповідей

Стерилізувати 15 хвилин

Стерилізувати двічі на добу

Стерилізувати 1 годину

Стерилізувати тричі з інтервалом 24 години

Стерилізувати 45 хвилин

Запитання 44

До лікарні надійшла дитина з діагнозом “стафілококовий сепсис”. На яке живильне середовище потрібно посіяти кров хворого з метою виділення збудника?

варіанти відповідей

Жовчно-сольовий агар

М’ясо-пептонний агар

Середовище Плоскірєва

Середовище Бучіна

Цукрово-пептонний бульйон

Запитання 45

Який метод стерилізації доцільно використати для стоматологічних інструментів, які не псуються від дії температури і вологості для гарантованого знищення вірусів, вегетативних та спорових форм мікроорганізмів?

варіанти відповідей

Пастеризацію

Кип’ятіння

Автоклавування

Тиндалізацію

Прожарювання над полум’ям газового пальника

Запитання 46

У бактеріологічній лабораторії підготували до стерилізації м’ясо-пептонний бульйон. Який із способів стерилізації слід застосувати?

варіанти відповідей

Сухий жар 160oС 2 год. К

ип’ятіння 1 год.

Фільтрування

Автоклавування при 121oС 30 хв.

Запитання 47

У лікарні вирішено проводити контроль якості стерилізації інструменту в автоклаві за допомогою біологічного методу. Які мікроорганізми найбільш доцільно використати як тест-систему?

варіанти відповідей

Спорові

Капсульні

Кислотостійки

Патогенні

Термофільні

Запитання 48

При перевірці стану повітря в операційній перед операцією седиментаційним методом виявлено 5 дрібних округлих колоній, навколо яких чітко було видно зону гемолізу. На яке середовище були зроблені посіви?

варіанти відповідей

МПА

Кров’яний МПА

Ендо

ЖСА

Левіна

Запитання 49

Із організму хворого з гострим гастроентеритом виділений збудник захворювання. Його слід ідентифікувати за антигенною будовою. Яку серологічну реакцію потрібно використати для цього?

варіанти відповідей

Реакцію аглютинації

Реакція зв’язування комплементу

Реакція нейтралізації

Реакція преципітації

Реакція опсонізації

Запитання 50

Від хворого в лабораторії виділена чиста культура збудника дизентерії. Які дослідження слід провести з метою її остаточної серологічної ідентифікації?

варіанти відповідей

Провести реакцію молекулярної гібридизації ДНК

Провести реакцію аглютинації із сироваткою хворого

Поставити реакцію непрямої гемаглютинації

Поставити реакцію аглютинації із стандартними сироватками

Виявити термостабільні антигени в реакції кільцепреципітації

Запитання 51

Збудниками багатьох гнійно-запальних процесів ротової порожнини є анаероби. Які з перерахованих живильних середовищ можна використати для контролю контамінації перев’язувального матеріалу анаеробами?

варіанти відповідей

Сабуро

Ендо

Ру

Кітта-Тароцці

Плоскірєва

Запитання 52

Через 7 днів після пластичної операції, виконаної лікарем-стоматологом, у пацієнта розвинувся правець. Виникла підозра, що причиною був контамінований збудником правця шовний матеріал, який був доставлений в бактеріологічну лабораторію. Яке живильне середовище необхідно використати для первинного посіву матеріалу?

варіанти відповідей

Кітта-Тароцці

Леффлера

Левенштейна-Єнсена

Ендо

Плоскирєва

Запитання 53

Посів патологічного матеріалу від хворого на пульпіт було здійснено у середовище Кітта-Тароцці. Які мікроорганізми планується виділити?

варіанти відповідей

Кислотостійкі

Анаеробні

Ацидофільні

Гемолітичні

Аеробні

Запитання 54

При огляді хворого з некротичною флегмоною щелепно-лицевої ділянки у лікаря виникла підозра на газову гангрену. При мікроскопії гнійних виділень з рани виявлено грампозитивні мікроорганізми паличкоподібної форми. Яке живильне середовище слід використати для виділення чистої культури збудника?

варіанти відповідей

Молочно-сольовий агар

Середовище Ендо

Середовище Лєвіна

М’ясо-пептоний агар

Середовище Кітта-Тароцці

Запитання 55

Штам стафілококу, який спричинив спалах внутрішньолікарняних захворювань, проявив високу резистентність до пеніциліну. З яким із наведених нижче факторів пов'язана резистентність мікроорганізмів до антибіотиків цієї групи?

варіанти відповідей

Із зміною компонентів клітинної стінки

Із синтезом аденілтрансферази

Із синтезом бета-лактамаз

Із зміною рибосомальних білків

Із синтезом фосфотрансферази

Запитання 56

Після тривалої антибіотикотерапії у хворого на слизовій оболонці ротової порожнини були виявлені ділянки з білим нальотом, який знімався шпателем. Для якого захворювання характерні такі ознаки?

варіанти відповідей

Кандидоз

Паротит

Пародонтоз

Грип

Черевний тиф

Запитання 57

У пацієнта після тривалого вживання антибіотиків розвинувся дизбактеріоз кишечника. Які препарати слід призначити для відновлення нормальної мікрофлори?

варіанти відповідей

Інтерферон

Сульфаніламіди

Еубіотики (пробіотики)

Протигрибкові препарати

Нітрофурани

Запитання 58

З метою профілактики дисбактеріозу застосовується препарат, який містить у своєму складі продукти життєдіяльності біфідобактерій. До якої групи профілактичних засобів він належить?

варіанти відповідей

Сироваток

Вакцин

Еубіотиків

Імуноглобулінів

Хіміопрепаратів

Запитання 59

При дизбактеріозах, що супроводжуються процесом гниття (протея, псевдомонад) і підвищенням pH фекалій, необхідно призначати біологічні препарати, що закисляють середовище і проявляють антагоністичну дію. Які мікроорганізми до цього придатні?

варіанти відповідей

Азотобактерії

Клебсієли

Біфідумбактерії

Ентеробактер

Серація 

Запитання 60

Лікар-бактеріолог виділив у хворої дитини збудника дизентерії Флекснера-тип 2, Зонне - тип І та ентеропатогенну кишкову паличку - 055/В5. Як зветься тип інфекції у цієї дитини?

варіанти відповідей

Носійство патогенних бактерій 

Реінфекція

Суперінфекція

Вторинна інфекція

Змішана інфекція

Запитання 61

Хворий на сифіліс пройшов курс антибіотикотерапїї та повністю вилікувався. Через деякий час він знову був інфікований Treponema pallidum. Як називається така форма інфекції?

варіанти відповідей

Вторинна інфекція

Реінфекція

Суперінфекція

Ускладнення

Рецидив 

Запитання 62

Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на періодичні висипання герпетичних пухирців на лінії губ і на крилах носа. Такий стан спостерігається впродовж 10-ти років кожний раз після зниження захисних сил організму. Лікар встановив діагноз: лабіальний герпес. Як називається така форма інфекції?

варіанти відповідей

Персистенція

Затяжна

Латентна

Гостра

Екзогенна

Запитання 63

Екзотоксин дифтерійної палички обробили 0,3-0,4% формаліном і витримали 30 днів у термостаті при температурі 40°С. Який препарат був отриманий у результаті проведених маніпуляцій?

варіанти відповідей

Лікувальна сироватка

Анатоксин

Діагностикум

Антитоксин

Діагностична сироватка

Запитання 64

Молодий чоловік, у якого в анамнезі була гонорея і від якої він повністю вилікувався, знову занедужав на гонорею. В даному випадку можна говорити про:

варіанти відповідей

Вторинну інфекцію

Мікст-інфекцію

Рецидив

Суперінфекцію

Реінфекцію

Запитання 65

У пацієнта в результаті активації власних мікроорганізмів, що входять до складу мікрофлори слизової оболонки рота, виник гнійно-запальний процес тканин пародонта. До якої форми інфекції належить захворювання?

варіанти відповідей

Екзогенна інфекція

Аутоінфекція

Реінфекція

Суперінфекція

Рецидив 

Запитання 66

Пацієнт одужав після перенесеної дизентерії Зонне і повторно заразився цим же збудником. Як називається така форма інфекції?

варіанти відповідей

Суперінфекція

Рецидив

Реінфекція

Персистуюча інфекція

Хронічна інфекція

Запитання 67

У хворого, який переніс сифіліс, був виявлений на статевих органах твердий шанкр. Про яку форму інфекції може йти мова у даного хворого?

варіанти відповідей

Первинна інфекція

Вторинна інфекція

Змішана інфекція

Рецидив

Суперінфекція

Запитання 68

Людина, яка проживала в ендемічному вогнищі перехворіла на 3-денну малярію. Після переїзду в іншу місцевість, через 1,5 року після переїзду захворіла на малярію знову. Яка найбільш вірогідна форма цього захворювання?

варіанти відповідей

Персистуюча інфекція

Реінфекція

Суперінфекція

Рецидив

Вторинна інфекція

Запитання 69

Поворотний тиф, що викликається B.caucasica, зустрічається лише на певних територіях, де є переносник кліщ роду Alectorobius. Як можна назвати таку інфекцію?

варіанти відповідей

Епідемічною

Екзотичною

Спорадичною

Пандемічною

Ендемічною

Запитання 70

Патогенні бактерії володіють здатністю активно проникати у внутрішнє середовище організму та інтенсивно поширюватися у тканинах. Який з перелічних ферментів забезпечує інвазивні властивості бактерій?

варіанти відповідей

Гіалуронідаза

Лактаза

Каталаза

Оксидоредуктаза

Плазмокоагулаза

Запитання 71

У хворого Б. в анамнезі епідемічний висипний тиф (хворів 5 років потому). Після перенесеного ГРВІ на фоні зниження імунітету з’явились ознаки тифу. Загострення сталось за рахунок бактерій, які залишились в організмі хворого. Як називається ця форма інфекції?

варіанти відповідей

Суперінфекція

Рецидив

Реінфекція

Вторинна інфекція

Коінфекція

Запитання 72

У матеріалі, взятому від хворої людини, знайдено декілька видів мікроорганізмів (стафілококи та стрептококи різних видів), які стали причиною захворювання. Як називається такий вид інфекції?

варіанти відповідей

Реінфекція

Суперінфекція

Мікст-інфекція

Вторинна інфекція

Коінфекція

Запитання 73

Вагітна жінка скаржиться на подразнення слизової оболонки піхви, свербіння та виділення зі статевих шляхів. Бактеріоскопія мазків з піхви показала наявність великих Гр+ овальних подовжених клітин, що утворюють псевдоміцелій. Яким шляхом найбільш імовірно відбулося зараження?

варіанти відповідей

Статевий

Ендогенна інфекція

Контактно-побутовий

Трансмісивний

Ранева інфекція

Запитання 74

Наявність репродукції вірусів у культурі клітин можна визначити за морфологічними змінами. Як називаються ці зміни?

варіанти відповідей

Конверсія

Трансформація

Цитопатична дія

Модифікація

Мутація

Запитання 75

У пацієнта на слизовій оболонці ротової порожнини, носа, губах з’явились везикулярні пухирці. Стоматолог запідозрив везикулярний стоматит. Яке дослідження дасть можливість підтвердити діагноз?

варіанти відповідей

кроскопія везикулярної рідиним

Постановка алергічної пробииною

Виділення бактерій з везикулярної рідини

Зараження тварин везикулярною рід

Виділення вірусу з везикулярної рідини

Запитання 76

У хірургічному відділенні виник спалах госпітальної інфекції, викликаної S.aureus. У зв‘язку з цим, завідувач відділення замовив значну кількість рідкого полівалентного стафілококового бактеріофагу. Як буде використано цей препарат?

варіанти відповідей

Для фаготипування

Для специфічної профілактики

Для індикації стафілококів в реакції наростання титра фагу

Для виявлення бактеріоносіїв серед мед. персоналу

Для лікування хворих з хронічними формами стафілококових інфекцій

Запитання 77

У звязку з підозрою на внурішньолікарняну інфекцію проведено обстеження у відділенні хірургічної стоматології. У кількох пацієнтів, а також на деяких предметах догляду виявлено золотистий стафілокок. Які властивості виділених культур дають можливість встановити їх походження з одного джерела?

варіанти відповідей

Фаготипування

Пігментоутворення

Антигенна структура

Біохімічні властивості

Чутливість до антибіотиків

Запитання 78

З фекалій хворого виділені шигели Зонне. Які потрібно провести додаткові дослідження для встановлення джерела інфекції?

варіанти відповідей

Провести фаготипування виділеної чистої культури

Зробити антибіотикограму

Поставити реакцію преципітації

За допомогою реакції зв’язування комплементу

Поставити реакцію нейтралізації

Запитання 79

У хірургічному стаціонарі почастішали випадки гнійних післяопераційних ускладнень стафілококової природи. Яким чином визначити джерело стафілококової інфекції в стаціонарі?

варіанти відповідей

Визначення ферментів агресії

Визначення гемотоксинів

Визначення фаговарів

Визначення біоварів

Визначення антибіотикочутливості

Запитання 80

Основним методом вірусологічної діагностики є виділення віруса в культурах тканин. Про наявність віруса судять на основі його специфічної дії на клітину. Як вона називається?

варіанти відповідей

ЦПД

РН

РА

РІА

ІФА

Запитання 81

У дитячому садку через кілька годин після вживання сирної маси майже у всіх дітей раптово з’явилися симптоми гастроентериту. При бактеріологічному дослідженні блювотних мас та залишків сирної маси було виділено золотистий стафілокок. Як доцільно продовжити дослідження для уточнення джерела інфекції?

варіанти відповідей

Провести дослідження обладнання харчоблоку

Провести фаготипування виділених штамів

Вивчити наявність антитіл у хворих дітей

Поставити алергічну пробу

Визначити здатність штамів до токсиноутворення

Запитання 82

У сироватці крові новонародженого знайдено антитіла до вірусу кору. Про наявність якого імунітету це може свідчити?

варіанти відповідей

Спадкового 

Природного активного

Штучного пасивного

Штучного активного

Природного пасивного

Запитання 83

Для прискорення загоєння рани слизової оболонки ротової порожнини хворому призначено препарат, який являє собою термостабільний білок, що міститься у людини в сльозах, слині, грудному молоці матері, а також його можна виявити в свіжознесеному курячому яйці. Відомо, що він являє собою фактор природної резистентності організму і має назву:

варіанти відповідей

Інтерлейкін

Комплемент

Інтерферон

Лізоцим

Іманін

Запитання 84

У кабінет до лікаря-дерматолога звернувся хворий. З гнійних виділень уретри цього пацієнта лікар приготував мазок, забарвив за Грамом. При мікроскопії в препараті виявлена маса лейкоцитів, в цитоплазмі яких знаходилася велика кількість грамнегативних бобоподібної форми диплококів. Результати якого процесу спостерігаються у препараті?

варіанти відповідей

Спороутворення

Метаболізму

Капсулоутворення

Фагоцитозу

Малігнізації

Запитання 85

Лікарю-пародонтологу необхідно оцінити у пацієнтки фактори неспецифічної резистентності слини і виділень слизової оболонки ротової порожнини. Який фактор неспецифічної резистентності слід вивчити в досліджуваному матеріалі в першу чергу?

варіанти відповідей

Лізоцим

Секреторний IgA

Пропердин

Інтерферон

Комплемент

Запитання 86

У хворого з клінічними ознаками первинного імунодефіциту виявлено порушення функції антигенпрезентації імунокомпетентним клітинам. Дефект структур яких клітин є можливим?

варіанти відповідей

Т-лімфоцити

Макрофаги, моноцити

В-лімфоцити

Фібробласти

0-лімфоцити

Запитання 87

У кабінеті лікаря-пародонтолога з метою призначення загальнозміцнюючої терапії у пацієнтки вивчені фактори неспецифічної резистентності слини і виділень слизової оболонки. Який з перерахованих нижче факторів неспецифічної резистентності в першу чергу буде вивчений в досліджуваному матеріалі?

варіанти відповідей

Комплемент 

Секреторний IgA

Пропердин

Інтерферон

Лізоцим

Запитання 88

Лікар-педіатр, проводячи з батьками бесіду про профілактику кору, зауважив, що певна категорія дітей має природний пасивний імунітет до цього захворювання. Яких саме дітей мав на увазі лікар?

варіанти відповідей

Ті, чиї батьки не хворіли на кір 

ті, що перенесли кір на першому році життя

Ті, що отримали планові щеплення

Новонароджені

Старші 14 років

Запитання 89

Неспецифічні фактори захисту порожнини рота від проникнення патогенних мікроорганізмів відіграють важливу роль в загальній системі фізіологічної стійкості організму. Який з перерахованих компонентів в порожнині рота є найважливішим фактором неспецифічного захисту?

варіанти відповідей

β-лізин

Комплемент

Пропердин

Лізоцим

Фагоцитоз

Запитання 90

В лабораторії вивчали вірулентність збудника дифтерії. При цьому проводили внутрішньоочеревенне зараження лабораторних тварин. В ході експерименту встановлена доза бактерій, яка викликає загибель 95% тварин. Яку одиницю вимірювання вірулентності визначали в лабораторії?

варіанти відповідей

DLM

DCL

LD50

LD 5

Запитання 91

Інтерферон – фактор неспецифічного імунітету, який має противірусні властивості. Що є стимулом продукції цих протеїнів в організмі людини?

варіанти відповідей

ДНК

Ендотоксин

Екзотоксин

Віруси

РНК

Запитання 92

Диференціювання В-лімфоцитів в плазматичні клітини призводить до вироблення імуноглобулінів, які відповідають за специфічну імунну відповідь організму. У якому органі імунної системи відбувається диференціювання В лімфоцитів?

варіанти відповідей

Печінка

Червоний кістковий мозок

Щитоподібна залоза

Тимус

Мигдалики

Запитання 93

У бактерiологiчнiй лабораторiї проводилася експертиза шкур тварин за допомогою iмунної реакцiї преципiтацiї за Асколi. Позитивний результат цiєї реакцiї свiдчить про наявнiсть:

варіанти відповідей

Антигенiв збудника сибiрки

Токсину анаеробної iнфекцiї

Збудника бруцельозу

Поверхневого антигену iєрсинiй

Збудника чуми 

Запитання 94

У місцевому імунітеті порожнини рота важливу роль відіграють різноманітні клітини слизової оболонки і антимікробні речовини, які синтезуються ними. Вкажіть, які з перерахованих факторів мають вирішальну роль у забезпеченні локального імунітету:

варіанти відповідей

Секреторний Ig A

В-лімфоцити Ig G

Макрофаги

Еозинофіли

Запитання 95

Обстежуючи дитину, лікар стоматолог виявив наліт на мигдаликах і запідозрив атипову форму дифтерії. Був підготовлений мазок, зроблений посів на поживні середовища і визначена токсичність виділеної чистої культури. Яка реакція використана для визначення токсигенності виділеного штаму дифтерійної палички?

варіанти відповідей

Реакція зв'язування комплементу

Реакція аглютинації на склі

Реакція преципітації в гелі

Реакція гемолізу

Реакція кільцепреципітації

Запитання 96

У лабораторію надійшов матеріал (витяжка тваринницької сировини) з району, де відмічені випадки на сибірку серед тварин. Яку серологічну реакцію необхідно застосувати для виявлення антигенів збудника у досліджуваному матеріалі?

варіанти відповідей

Реакцію преципітації в агарі

Реакцію зв’язування комплементу

Реакцію непрямої гемаглютинаці

ї Радіоімунний аналіз

Реакцію термопреципітації

Запитання 97

Для визначення рівня протидифтерійного імунітету у дитини вирішено було поставити реакцію пасивної гемаглютинації. Чим необхідно сенсибілізувати еритроцити, щоб вирішити поставлене завдання?

варіанти відповідей

Антигенами дифтерійної палички

Дифтерійним антитоксином

Дифтерійним анатоксином

Протидифтерійною сироваткою

Гемолітичною сироваткою

Запитання 98

У жінки 37-ми років протягом року періодично виникали інфекційні захворювання бактеріального генезу, їх перебіг був вкрай тривалим, ремісії - короткочасними. При обстеженні виявлена гіпогамаглобулінемія. Порушення функції яких клітин може бути прямою її причиною?

варіанти відповідей

Макрофагів

Фагоцитів

Нейтрофілів

Плазматичних клітин

Лімфоцитів 

Запитання 99

У хворого виділено чисту культуру коринебактерій дифтерії. Яку імунологічну реакцію слід використати для виявлення токсигенності бактерій?

варіанти відповідей

Преципітації в агарі

Аглютинації

Зв’язування комплементу

Гальмування гемаглютинації

Непрямої гемаглютинації

Запитання 100

В селищі у декількох господарствах було виявлено масову загибель щурів. Виникла підозра, що причиною може бути чума. Які постмортальні дослідження тварин слід провести з метою екстренного встановлення збудника інфекції?

варіанти відповідей

Реакція зв’язування комплементу

Реакція аглютинації

Реакція пасивної аглютинації

Реакція кільцепреципітації

Реакція нейтралізації

Запитання 101

Від хворого з підозрою на черевний тиф виділено чисту культуру збудника, яку ідентифіковано за морфологічними, культуральними та біохімічними властивостями як сальмонела тифу. Яке дослідження слід застосувати для остаточної ідентифікації збудника?

варіанти відповідей

Серодіагностику

Сероідентифікацію

Алергодіагностику

Антибіотикограму

Фаготипування

Запитання 102

На базарі громадянин А. продавав ковбасу з назвою “свиняча домашня”. У держсанінспекції виникла підозра фальсифікації ковбаси. З допомогою якої серологічної реакції імунітету можна ідентифікувати харчовий продукт?

варіанти відповідей

РЗК

Преципітації

Аглютинації

Імунофлюоресценції

РНГА 

Запитання 103

З метою встановлення токсигенності виділених від пацієнтів збудників дифтерії культури висіяли на чашку Петрі з поживним агаром по обидва боки від розташованої в центрі смужки фільтрувального паперу, змоченого протидифтерійною антитоксичною сироваткою. Після інкубації посівів в агарі між окремими культурами і смужкою фільтрувального паперу виявлено смужкоподібні ділянки помутніння середовища. Яку імунологічну реакцію було виконано?

варіанти відповідей

Реакцію аглютинації

Реакцію Кумбса

Реакцію преципітації в гелі

Реакцію кільцепреципітації

Реакцію опсонізації

Запитання 104

Серологічна діагностика інфекційних захворювань заснована на специфічній взаємодії антитіл з антигенами. Як називається серологічна реакція, при якій високодисперсні антигени адсорбовані на еритроцитах?

варіанти відповідей

Реакція гемадсорбції

Pеакція преципітації

Реакція зв'язування комплементу

Реакція непрямої (пасивної) гемаглютинації

Реакція нейтралізації

Запитання 105

Серологічна діагностика інфекційних захворювань заснована на специфічній взаємодії антитіл з антигенами. Як називається реакція осадження з розчину антигену при впливі на нього імунної сироватки й електроліту?

варіанти відповідей

Реакція преципітації

Реакція аглютинації

Реакція зв'язування комплементу

Реакція гемадсорбції

Реакція нейтралізації

Запитання 106

Серологічна діагностика інфекційних захворювань заснована на специфічній взаємодії антитіл з антигенами. Як називається серологічна реакція, яка полягає в склеюванні мікроорганізмів при дії на них специфічних антитіл при наявності електроліту?

варіанти відповідей

Реакція гемадсорбції

Реакція преципітації

Реакція зв'язування комплементу

Реакція аглютинації

Реакція нейтралізації

Запитання 107

На одязі людини, яку звинувачують у вбивстві, виявлені плями крові. За допомогою якої реакції можна довести, що це кров людини?

варіанти відповідей

За допомогою реакції преципітації

За реакцією імунофлюоресценції

За допомогою реакції зв’язування комплементу

За допомогою реакції аглютинації

За допомогою реакції нейтралізації

Запитання 108

Із організму хворого з гострим гастроентеритом виділений збудник захворювання. Його слід ідентифікувати за антигенною будовою. Яку серологічну реакцію потрібно використати для цього?

варіанти відповідей

Реакція нейтралізації

Реакція зв’язування комплементу

Реакцію аглютинації

Реакція преципітації

Реакція опсонізації

Запитання 109

Від хворого в лабораторії виділена чиста культура збудника дизентерії. Які дослідження слід провести з метою її остаточної серологічної ідентифікації?

варіанти відповідей

Поставити реакцію непрямої гемаглютинації

Провести реакцію аглютинації із сироваткою хворого

Поставити реакцію аглютинації із стандартними сироватками

Провести реакцію молекулярної гібридизації ДНК

Виявити термостабільні антигени в реакції кільцеприципітації

Запитання 110

В анотації до препарату вказано, що він містить антигени збудника черевного тифу, адсорбовані на стабілізованих еритроцитах барана. З якою метою використовують цей препарат?

варіанти відповідей

Для виявлення антитіл в реакції Відаля

Для виявлення антитіл в реакції зв’язування комплементу

Для виявлення антитіл в реакції непрямої гемаглютинації

Для виявлення антитіл в реакції затримки гемаглютинації

Для серологічної ідентифікації збудника черевного тифу

Запитання 111

Ефективна діагностика носійства збудників кишкових інфекцій грунтується на виявленні антитіл до певних антигенів бактерій в реакції непрямої гемаглютинації. Який стандартний препарат слід застосувати у цій реакції?

варіанти відповідей

Еритроцити барана й гемолітичну сироватку

Антитіла проти імуноглобулінів основних класів

Моноклональні антитіла

Монорецепторні діагностичні сироватки

Еритроцитарні діагностикуми з адсорбованими антигенами бактерій

Запитання 112

Гемолітична сироватка проти еритроцитів барана є необхідною для роботи в лабораторії, де ведеться серологічна діагностика інфекційних хвороб. З якою метою вона використовується?

варіанти відповідей

Як компонент гемолітичної системи в реакції зв’язування комплементу

Для реакції непрямої гемаглютинації

Для діагностики гемолітичної хвороби новонароджених при резус-конфлікті

Для реакції затримки гемаглютинації

Для встановлення видової належності еритроцитів у судово-медичній експертизі

Запитання 113

При бактеріологічному дослідженні випорожнень хворого на кишкову інфекцію була виділена Shigella sonnei. Яку з перелічених серологічних реакцій було застосовано для ідентифікації виділеної чистої культури?

варіанти відповідей

Реакція лізису

Реакція преципітації

Реакція зв’язування комплементу

Реакція нейтралізації

Реакція аглютинації

Запитання 114

У пацієнта з бронхіальною астмою за допомогою шкірних алергічних проб встановлено сенсибілізацію алергеном тополиного пуху. Який фактор імунної системи відіграє вирішальну роль у розвитку цього імунопатологічного стану?

варіанти відповідей

IgE

IgD

Сенсибілізовані Т-лімфоцити

--

IgM

Запитання 115

При багатьох інфекційних хворобах у крові хворого можна виявити антигени збудника. Яку реакцію слід застосовувати, враховуючи, що рівень антигенемії низький

варіанти відповідей

Реакція аглютинації

Реакція непрямої гемаглютинації

Твердофазний ІФА

з Реакція латекс-аглютинації

Імуноелектрофоре

Запитання 116

3 метою серологічної діагностики інфекційного захворювання лікарю необхідно здійснити реакцію непрямої (пасивної) гемаглютинації. Що потрібно використати для постановки цієї реакції крім сироватки хворого?

варіанти відповідей

Еритроцитарний діагностикум

Гемолітична сироватка

Анатоксин

Діагностична сироватка

Інтерферон 

Запитання 117

Одужання організму від інфекційної хвороби супроводжується нейтралізацією антигенів специфічними антитілами. Якими клітинами вони продукуються?

варіанти відповідей

Фібробласти

Плазмоцити

Еозинофіли

Тканинні базофіли

Т-лімфоцити

Запитання 118

Серед лімфоцитів розрізняють популяцію клітин, що мають мембранні рецептори до IgМ, вони активуються під впливом специфічних антигенів, мітотично розмножуються, диференціюються у плазматичні клітини, що виробляють антитіла (імуноглобуліни). Як називаються ці клітини?

варіанти відповідей

--

Т-лімфоцити-супресори

В-лімфоцити

Т-лімфоцити пам’яті

Т-лімфоцити-кілери

Запитання 119

Після проникнення в організм бактерії фагоцитуються макрофагами. Яку роль відіграють макрофаги в кооперації імунокомпетентних клітин на першому етапі формування імунної відповіді?

варіанти відповідей

Активують Т-кілери

Забезпечують процесинг і презентацію антигена Т-хелперам

Активують NК-клітини

Продукують імуноглобуліни

Забезпечують процесинг і презентацію антигена Т-кілерам

Запитання 120

У хворого діагностовано ГРВІ. При обстеженні лікарем виявлені симптоми, які характерні для даного захворювання. Встановлено, що хворий виділяє збудник у зовнішнє середовище. Ця картина відповідає гострому періоду захворювання. Імуноглобуліни якого класу ймовірно будуть присутні в крові хворого?

варіанти відповідей

Ig G

Ig M

Ig A

Ig E

Ig D

Запитання 121

Хворому з великими опіками зробили пересадку донорської шкіри. Але на 8-му добу трансплантат набряк, змінився його колір, на 11-ту добу почав відторгатися. Які клітини беруть участь у цьому процесі?

варіанти відповідей

В-лімфоцити

Базофіли

Т-лімфоцити

Еритроцити

Еозинофіли

Запитання 122

У крові дівчини 16-ти років, котра страждає на аутоімунне запалення щитоподібної залози, виявлено численні плазматичні клітини. З проліферацією та диференціюванням яких клітин крові пов’язано збільшення кількості плазмоцитів?

варіанти відповідей

Т-кілерів

Т-супресорів

Тканинних базофілів

В-лімфоцитів

Т-хелперів 

Запитання 123

У розвитку клінічних проявів алергії провідну роль відіграє гістамін. Якими клітинами він виробляється?

варіанти відповідей

Макрофагами

Т- лімфоцитами

Тучними клітинами

В- лімфоцитами

Плазмоцитами

Запитання 124

При дослідженні стану імунної системи хворого із хронічними грибковими ураженнями шкіри виявлено порушення клітинного імунітету. Зниження яких показників найбільш характерні при цьому?

варіанти відповідей

Плазмоцитів

Імуноглобулінів G

Імуноглобулінів E

В-лімфоцитів

Т-лімфоцитів

Запитання 125

Після введення лідокаїну у хворого з’явилась задишка, бронхоспазм, різко знизився кров’яний тиск, що вимагало від лікаря-стоматолога застосування засобів негайної допомоги. Який механізм лежить в основі таких явищ?

варіанти відповідей

Алергічні реакції з участю IgE

Алергічні цитотоксичні реакції

Явище ідіосинкразії

Гіперчутливість, зумовлена Т-лімфоцитами

Ефекти, зумовлені Т-кілерами

Запитання 126

Дитина 1 року часто хворіє вірусно-бактеріальними інфекціями, які погано піддаються терапії. При проведенні дослідження імунологічного статусу виявлено відсутність в крові лімфоцитів, що забезпечують клітинний імунітет. Який імунодефіцит і за якою системою виявлено у даної дитини?

варіанти відповідей

Первинний по В-системі

Вторинний по Т-системі

Первинний по Т-системі

Первинний по макрофагальній системі

Первинний по мікрофагам

Запитання 127

У дитини 10-ти років поставлено пробу Манту (з туберкуліном). Через 48 годин на місці введення туберкуліну з’явилаcя папула розміром до 8 мм у діаметрі. Який тип реакції гіперчутливості розвинувся після введення туберкуліну?

варіанти відповідей

Атопічна реакція

Реакція типа феномен Артюса

Реакція типа сироваткової хвороби

Реакція гіперчутливості IV типа

Реакція гіперчутливості ІІ типа

Запитання 128

Досить часто причиною набутих імунодефіцитів є інфекційне ураження організму, при якому збудники безпосередньо розмножуються у клітинах імунної системи і руйнують їх. Виберіть серед перерахованих ті захворювання, при яких має місце вищезгадане.

варіанти відповідей

Інфекційний мононуклеоз, СНІД

Туберкульоз, мікобактеріоз

Поліоміеліт, гепатит А

Дизентерія, холера

Ку-гарячка, висипний тиф

Запитання 129

У хворого з періодичними нападами ядухи, які виникають при вдиханні різних ароматичних речовин, діагностована атопічна бронхіальна астма. Діагностовано збільшення Ig E. Для якого типу реакцій це характерно:

варіанти відповідей

Цитотоксичні реакції

Анафілактичні реакції

Імунокомплексні реакції

ГСТ

Нейтралізація бактерій

Запитання 130

Хворому, що надійшов у стоматологічну клініку з приводу видалення каріозного зуба, для знеболювання, був введений новокаїн. Через кілька хвилин у хворого з'явилися такі симптоми: задишка, падіння кров'яного тиску, втрата свідомості, одутлість особи. Лікар запідозрив розвиток алергічної реакції на новокаїн. До якого типу алергічних реакцій відноситься ускладнення у даного хворого?

варіанти відповідей

Цитотоксичний

Атопічний

Імунокомплексний

Анафілактичний

Уповільненого типу

Запитання 131

Працівникам стоматологічної клініки необхідно провести вакцинацію проти гепатиту В, створивши у них штучний активний імунітет. Який препарат слід застосувати з такою метою?

варіанти відповідей

Специфічний імуноглобулін

Гамма-глобулін з донорської крові

Рекомбінантну вакцину з вірусних антигенів

Моноклональні антитіла

Інактивований вірус, що виріс у курячому ембріоні

Запитання 132

В пологовому будинку планується вакцинація дітей проти туберкульозу. Який із перелічених препаратів необхідно мати для цього?

варіанти відповідей

Туберкулін

Вакцину АКДП

Вакцину БЦЖ

Вакцину АДП

Вакцину СТІ

Запитання 133

В дитячому садку планується проведення вакцинації проти коклюшу. Який з наведених нижче препаратів необхідно використати з цією метою?

варіанти відповідей

Вакцина БЦЖ

Вакцина АКДП

Типоспецифічна сироватка

Нормальний гама-глобулін

АДП анатоксин

Запитання 134

Спеціалісти стоматологи є групою ризику щодо професійного зараження гепатитом В. Вкажіть ефективний засіб для специфічної активної профілактики цієї хвороби серед лікарів-стоматологів?

варіанти відповідей

Виконання робіт у гумових рукавичках

Надійна стерилізація медичного інструментарію

Вакцинація рекомбінантною вакциною

Введення специфічного імуноглобуліну

Введення інтерфероногенів 

Запитання 135

У відділення хірургічної стоматології надійшов пацієнт з відкритим переломом нижньої щелепи. Який препарат слід застосувати з метою активної імунізації проти правцю?

варіанти відповідей

Протиправцеву сироватку

Протирпавцевий імуноглобулін

Правцевий анатоксин

Коклюшно-дифтерійну-правцеву вакцину

Гама-глобулін з крові донорів, імунізованих проти правцю

Запитання 136

Для вакцинації використовують токсин, знешкоджений формальдегідом (0,4%) при 37- 40° С протягом чотирьох тижнів. Вперше такий препарат застосував для профілактики дифтерії Рамон. Що це за препарат?

варіанти відповідей

Ад'ювант

Імуноглобулін

Антитоксична сироватка

Анатоксин

Вбита вакцина

Запитання 137

З метою специфічної профілактики використана вакцина, яка містить в своєму складі мікроорганізми і знешкоджений формаліном екзотоксин. До яких вакцин вона належить?

варіанти відповідей

Хімічних

Генно-інженерних

Анатоксинів

Асоційованих

Живих 

Запитання 138

Вкажіть, які профілактичні препарати слід ввести хворому з відкритою щелепнолицевою травмою, якщо він раніше ніколи не одержував профілактичних щеплень?

варіанти відповідей

Протисудомні препарати та анатоксин

Протиправцевий імуноглобулін і анатоксин

Протиправцеву сироватку та антибіотики

Вакцину АКДП та антибіотики

Правцевий анатоксин і антибіотики

Запитання 139

Хлопчик 1,5 років, який не отримував планові щеплення, контактував з хворим на кір. З метою екстреної специфічної профілактики дитині було введено донорський гаммаглобулін. Який вид імунітету було створено при цьому?

варіанти відповідей

Місцевий

Природний

Антитоксичний

Поствакцинальний

 Пасивний

Запитання 140

Вам запропоновані для роботи наступні препарати: 1.Бруцельозна нашкірна вакцина. 2.Лептоспірозна вакцина. 3.Вакціна БЦЖ. 4.Адсорбована коклюшно-дифтерійноправцева вакцина АКДП. 5.Адсорбований правцевий анатоксин. Який імунітет можливо отримати при вакцинації даними видами вакцин?

варіанти відповідей

Штучний активний

Нестерильний (інфекційний)

Антибактеріальний

Штучний пасивний

Антитоксичний

Запитання 141

Які лікувальні препарати використовують для специфічної терапії дифтерії?

варіанти відповідей

Нативна плазма

Плацентарний гаммаглобулін

Антитоксична сироватка

Антибіотики

Анатоксин

Запитання 142

Антитоксичні сироватки використовуються для профілактики і лікування:

варіанти відповідей

Дизентерії

Коклюшу

Дифтерії

Гонореї

Туберкульозу

Запитання 143

За професійними показаннями проведена вакцинація лікарів-стоматологів. Вакцина повинна захистити їх від вірусної інфекції, збудник якої може бути присутнім в крові стоматологічних хворих, які перенесли інфекцію або є хронічними носіями. Яка вакцина була використана?

варіанти відповідей

Жива корова вакцинам

Інактивована вакцина проти гепатиту А

Генно-інженерний НВs -антиген

Субодинична грипозна вакцина

Антирабічна вакцина

Запитання 144

У зв’язку з випадком дифтерії виникла необхідність провести запобіжні щеплення в студентській групі. Який препарат слід використати для створення штучного активного імунітету?

варіанти відповідей

Антидифтерійну сироватку

Дифтерійний анатоксин

Специфічний імуноглобулін

Вакцину АКДП

Вакцину з вбитих бактерій

Запитання 145

Після введення вакцини БЦЖ немовлятам імунітет до туберкульозу триває доти, доки в організмі є живі бактерії вакцинного штаму. Як найбільш правильно назвати такий вид імунітету?

варіанти відповідей

Природжений  

Гуморальний

Типоспецифічний

Нестерильний

Перехресний

Запитання 146

У пологовому будинку проведено імунізацію немовлят проти туберкульозу. Яка з названих вакцин була використана?

варіанти відповідей

АКДП

АДП

БЦЖ

EV

CTI

Запитання 147

У пологовому будинку новонародженому слід виконати щеплення проти туберкульозу. Який препарат необхідно при цьому використати?

варіанти відповідей

Вакцину EV

Вакцину СТІ

Вакцину БЦЖ

Вакцину АКДП

Туберкулін

Запитання 148

У дитячому відділенні інфекційної клініки хлопчику поставлено діагноз "дифтерія". Який препарат потрібно ввести хворому в першу чергу?

варіанти відповідей

АДП

Дифтерійний анатоксин

АКДП

Протидифтерійну антитоксичну сироватку

ТАВt

Запитання 149

Стоматологи належать до групи підвищеного ризику щодо можливості професійного зараження гепатитом В. Виберіть препарат, який слід використати для надійної активної профілактики цієї хвороби

варіанти відповідей

Жива вакцина проти гепатиту В

Рекомбінантна вакцина з білків НВs Ag

Специфічний імуноглобулін

Протигепатина сироватка

Моноклональні антитіла проти НВs Ag

Запитання 150

Дворічний хлопчик, який не був імунізований проти кору, мав контакт з хворою на кір людиною. Лікар призначив дитині імуноглобулін. Який вид імунітету формується у людини після введення імуноглобулінів?

варіанти відповідей

Штучний пасивний

Штучний активний

Природний пасивний

Природний активний

--

Запитання 151

Для попередження сезонного підйому захворюваності на грип у лікувальних закладах міста санепідстанція зобов’язала провести імунізацію медпрацівників. Яким із перелічених препаратів слід проводити імунізацію?

варіанти відповідей

Амантадин

Субодинична вакцина

Ремантадин

Гамма-глобулін

Інтерферон 

Запитання 152

З метою масового обстеження студентів на носійство S. aureus перед виробничою практикою у дитячому відділенні клінічної лікарні було використано елективне середовище з метою отримання чистої культури цього збудника. Яке з перерахованих середовищ було використано?

варіанти відповідей

Кров’яний телуритовий агар

Середовище Ендо

М’ясо-пептонний агар

Середовище Вільсона-Блера

Жовтково-сольовий агар

Запитання 153

Штам стафілококу, який спричинив спалах внутрішньолікарняних захворювань, проявив високу резистентність до пеніциліну. З яким із наведених нижче факторів пов'язана резистентність мікроорганізмів до антибіотиків цієї групи?

варіанти відповідей

Із синтезом бета-лактамаз

Із синтезом аденілтрансферазиом

Із зміною компонентів клітинної стінки

Із зміною рибосомальних білків

Із синтезом фосфотрансферази

Запитання 154

До лікарні надійшла дитина з діагнозом “стафілококовий сепсис”. На яке живильне середовище потрібно посіяти кров хворого з метою виділення збудника?

варіанти відповідей

М’ясо-пептонний агар

Цукрово-пептонний бульйон

Середовище Плоскірєва

Середовище Бучіна

Жовчно-сольовий агар

Запитання 155

У посіві гною з фурункулу знайдено кулястої форми мікроби, розташовані як “гроно” винограду. Які мікроби виявлено?

варіанти відповідей

Стрептококи

Диплококи

Мікрококи

Стафілококи

Тетракоки 

Запитання 156

У хірургічному стаціонарі почастішали випадки гнійних післяопераційних ускладнень стафілококової природи. Яким чином визначити джерело стафілококової інфекції в стаціонарі?

варіанти відповідей

Визначення біоварів

Визначення гемотоксинів

Визначення ферментів агресії

Визначення фаговарів

Визначення антибіотикочутливості

Запитання 157

У хірургічному відділенні виник спалах госпітальної інфекції, викликаної S.aureus. У зв‘язку з цим, завідувач відділення замовив значну кількість рідкого полівалентного стафілококового бактеріофагу. Як буде використано цей препарат?

варіанти відповідей

Для фаготипування

Для специфічної профілактики

Для індикації стафілококів в реакції наростання титра фагу

Для виявлення бактеріоносіїв серед мед. персоналу

Для лікування хворих з хронічними формами стафілококових інфекцій

Запитання 158

У харкотинні хворого з підозрою на пневмонію виявлено грампозитивні диплококи, трохи подовжені з дещо загостреними протилежними кінцями. Які мікроорганізми виявлені у харкотинні хворого?

варіанти відповідей

Klebsiella pneumoniae

Staphylococcus aureus

Streptococcus pneumoniae

Neisseria meningitidis

Neisseria gonorrhoeae

Запитання 159

При мікроскопії харкотиння хворого на крупозну пневмонію виявлена значна кількість грампозитивних ланцетоподібних диплококів, оточених капсулою. Виявлення якого збудника слід очікувати?

варіанти відповідей

Chlamidia pneumoniae

Klebsiella pneumoniae

Streptococcus pneumoniae

Staphylococcus aureus

Escherichia coli

Запитання 160

Після висіву гною з уретри на спеціальне живильне середовище виросли ніжні блакитні колонії. При мікроскопії препаратів з них виявлені грамнегативні бобоподібні диплококи. Збудником якої хвороби вони є?

варіанти відповідей

Гонореї

Меліоїдозу

Туляремії

Хламідіозу

Сифілісу

Запитання 161

Бактеріологічне дослідження гнійних виділень з уретри з’ясувало присутність бактерій, які за Грамом фарбувалися негативно, нагадували кавові зернини, розкладали глюкозу та мальтозу до кислоти. Розташовувалися в лейкоцитах. До збудників якої хвороби їх слід віднести?

варіанти відповідей

Меліоїдоз

М’який шанкр

Венеричний лімфогранулематоз

Гонорея

Сифіліс 

Запитання 162

При мікроскопічному дослідженні виділень з уретри хворого гострим уретритом виявлені бобоподібної форми мікроорганізми діаметром до 1 мкм, розміщені попарно та розташовані всередині лейкоцитів. Які це мікроорганізми?

варіанти відповідей

Менінгококи

Стафілококи

Тетракоки

гонококи

Стрептококи 

Запитання 163

Бактеріолог при дослідженні крові та слизу із носоглотки дотримувався певних заходів щодо збереження збудників у матеріалі. При бактеріоскопічному дослідженні встановлено наявність грамнегативних коків, які нагадують кавові зерна і розташовані парами, або тетрадами. Назвіть збудника, який був ізольований бактеріологом:

варіанти відповідей

Neisseria meningitidis

Neisseria gonorrhoeae

Acinetobacter calcoaceticus

Moraxella lacunata

Staphуlococcus aureus

Запитання 164

У дитячому садку здійснено обстеження дітей і персоналу з метою виявлення менінгококового носійства. Підберіть метод мікробіологічного дослідження:

варіанти відповідей

Алергічний

Бактеріологічний

Бактеріоскопічний

Біологічний

Серологічний

Запитання 165

При дизбактеріозах, що супроводжуються процесом гниття (протейні, псевдомонадні) і підвищенням pH фекалій, необхідно призначати біологічні препарати, що закисляють середовище і проявляють антагоністичну дію. Які мікроорганізми до цього придатні?

варіанти відповідей

Серація

Клебсієли

Азотобактерії

Ентеробактер

Біфідумбактерії

Запитання 166

Молодий чоловік, у якого в анамнезі була гонорея і від якої він повністю вилікувався, знову занедужав на гонорею. У даному випадку можна говорити про:

варіанти відповідей

Рецидив

Мікст-інфекцію

Реінфекцію

Суперінфекцію

Вторинну інфекцію 

Запитання 167

У кабінет до лікаря-дерматолога звернувся хворий. З гнійних виділень уретри цього пацієнта лікар приготував мазок, пофарбував за Грамом. При мікроскопії в препараті виявлена маса лейкоцитів, у цитоплазмі яких знаходилася велика кількість грамнегативних бобоподібної форми диплококів. Результати якого процесу спостерігаються у препараті?

варіанти відповідей

Малігнізації

Метаболізму

Капсулоутворення

Спороутворення

Фагоцитозу

Запитання 168

У хворої дитини з явищами гнійного керато-кон'юнктивіту лікар-офтальмолог запідозрив бленорею (гонорейний кон'юнктивіт). Якими методами лабораторної діагностики слід скористатися для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Мікроскопічним та бактеріологічним

Серологічним та алергічним

Біологічним та методом фагодіагностики

Біологічним та алергічним

Мікроскопічним та серологічним

Запитання 169

Від хворої дитини на церебро-спінальний менінгіт отримано спинномозкову рідину мутного характеру, яка вміщує велику кількість лейкоцитів. Якою із серологічних реакцій слід скористатися для експрес-діагностики захворювання?

варіанти відповідей

Реакцією гемаглютинації

Реакцією аглютинації

Реакцією зв'язування комплементу

Реакцією преципітації

Реакцією нейтралізації

Запитання 170

У дитячому садку здійснено обстеження дітей і персоналу з метою виявлення менінгококового носійства. Підберіть метод мікробіологічного дослідження:

варіанти відповідей

Бактеріологічний

Алергічний

Бактеріоскопічний

Біологічний

Серологічний 

Запитання 171

Хворий 5 років скаржиться на сильний головний біль, блювоту. Об’єктивно: ригідність м’язів потилиці, блювота без попередження нудотою, герпетичні висипи на обличчі, лихоманка. На підставі бактеріологічних досліджень якого патологічного матеріалу можливе підтвердження попереднього діагнозу – цереброспінальний менінгіт?

варіанти відповідей

Пункція спинно-мозкової рідини, яка витікає під тиском і має неприємний запах

Виділення уринокультур N.meningitidis

Виділення копрокультур N.meningitidis

Дослідження блювоти

Запитання 172

Хворому з підозрою на черевний тиф лікар-інфекціоніст призначив бактеріологічне дослідження крові. Доцільність цього призначення пояснюється тим, що на першому тижні захворювання паратифами спостерігається:

варіанти відповідей

Токсинемія

Септицемія

Бактеріемія

Вірусемія

Септикопіємія

Запитання 173

Хворий надійшов до інфекційної лікарні на 8-й день зі скаргами на головний біль, нездужання, слабкість. Для серологічного дослідження взято кров. При проведенні реакція аглютинації Відаля встановлено, що вона позитивна в розведенні 1:200 з Одіагностикумом черевного тифу. Який діагноз можна встановити на підставі цього дослідження?

варіанти відповідей

Холера

Туберкульоз

Черевний тиф

Дизентерія

Лептоспіроз

Запитання 174

При обстеженні на бактеріоносійство черевного тифу у сироватці крові кухарки шкільної їдальні виявлені Vi- антитіла. Яка з наведених реакцій була використана у даному випадку?

варіанти відповідей

Імуноферментний аналіз

Реакція зв’язування комплементу

Реакція Відаля

Реакція імунофлюоресценції

Реакція непрямої гемаглютинації

Запитання 175

При бактеріологічному дослідженні випорожнень кухаря ресторану, в якого клінічні прояви захворювання відсутні, на вісмут-сульфіт агарі виросли дрібні колонії з металевим відблиском. Які це можуть бути мікроорганізми?

варіанти відповідей

Шигели

Сальмонели

Ешерихії

Стафілококи

Стрептококи

Запитання 176

Від хворого з підозрою на черевний тиф виділено чисту культуру збудника, яку ідентифіковано за морфологічними, культуральними та біохімічними властивостями як сальмонела тифу. Яке дослідження слід застосувати для остаточної ідентифікації збудника?

варіанти відповідей

Фаготипування

Серодіагностику

Алергодіагностику

Антибіотикограму

Сероідентифікацію

Запитання 177

В реакції пасивної гемаглютинації, поставленої з еритроцитарним черевнотифозним Viдіагностикумом, виявлені антитіла в розведенні сироватки обстежуваного до 1:80, що вище діагностичного титру. Такий результат свідчить про:

варіанти відповідей

Про можливе носійство паличок черевного тифу

Про гостре захворювання на черевний тиф

Про рецидив черевного тифу

Про інкубаційний період черевного тифу

Про реконвалесценцію хворого на черевний тиф

Запитання 178

В анотації до препарату вказано, що він містить антигени збудника черевного тифу, адсорбовані на стабілізованих еритроцитах барана. З якою метою використовують цей препарат?

варіанти відповідей

Для виявлення антитіл в реакції Відаля

Для виявлення антитіл в реакції зв’язування комплементу.

Для виявлення антитіл в реакції непрямої гемаглютинації

Для виявлення антитіл в реакції затримки гемаглютинації

Для серологічної ідентифікації збудника черевного тифу 

Запитання 179

Ефективна діагностика носійства збудників кишкових інфекцій грунтується на виявленні антитіл до певних антигенів бактерій в реакції непрямої гемаглютинації. Який стандартний препарат слід застосувати у цій реакції?

варіанти відповідей

Еритроцитарні діагностикуми з адсорбованими антигенами бактерій

Антитіла проти імуноглобулінів основних класів

Моноклональні антитіла

Монорецепторні діагностичні сироватки

Еритроцити барана й гемолітичну сироватку

Запитання 180

Студента 4 курсу стоматологічного факультету було госпіталізовано з попереднім діагнозом – “черевний тиф”. Який метод лабораторної діагностики дозволяє поставити мікробіологічний діагноз?

варіанти відповідей

Біологічний

Мікроскопічний

Серологічний

Бактеріологічний

Алергічний 

Запитання 181

З метою серологічної діагностики черевного тифу проводять постановку реакції, при якій до різних розведень сироватки хворого додають діагностикуми трьох видів мікроорганізмів і результат якої оцінюють за утворенням аглютинату. Назвіть цю реакцію за автором.

варіанти відповідей

Оухтерлоні

Вассермана

Відаля

Райта

Закса-Вітебського

Запитання 182

Лікар-бактеріолог виділив у хворої дитини збудника дизентерії Флекснера-тип 2, Зонне - тип І та ентеропатогенну кишкову паличку - 055/В5. Як зветься тип інфекції у цієї дитини?

варіанти відповідей

Змішана інфекція

Реінфекція

Суперінфекція

Вторинна інфекція

Носійство патогенних бактерій

Запитання 183

З фекалій хворого виділені шигели Зонне. Які додаткові дослідження потрібно провести для встановлення джерела інфекції?

варіанти відповідей

Фаготипування виділеної чистої культури

Реакцію зв’язування комплементу

Реакцію преципітації

Антибіотикограму

Антибіотикограму Реакцію нейтралізації

Запитання 184

Хворий був доставлений до лікарні зі скаргами на головний біль, підвищену температуру, часті випорожнення, біль у животі з тенезмами. Лікар встановив клінічний діагноз дизентерія та направив досліджуваний матеріал (випорожнення) до баклабораторії. Яким методом діагностики лікар-лаборант має підтвердити або відхилити клінічний діагноз?

варіанти відповідей

Бактеріоскопічний

Біологічний

Бактеріологічний

Серологічний

Алергічний 

Запитання 185

До лабораторії особливо небезпечних інфекцій доставлено матеріал хворого з підозрою на холеру. Який метод експрес-діагностики може підтвердити цей діагноз?

варіанти відповідей

РІФ

РП

РА

РГА

РЗК

Запитання 186

Пацієнт одужав після перенесеної дизентерії Зонне і повторно заразився цим же збудником. Як називається така форма інфекції?

варіанти відповідей

Рецидив

Суперінфекція

Хронічна інфекція

Реінфекція

Персистуюча інфекція

Запитання 187

Для вирішення питання ретроспективної діагностики перенесеної бактеріальної дизентерії було призначено провести серологічне дослідження сироватки крові з метою встановлення титру антитіл до шигел. Яку з перерахованих реакцій доцільно використовувати для цього?

варіанти відповідей

Гемолізу

Зв'язування комплементу

Преципітації

Пасивної гемаглютинації

Бактеріолізу

Запитання 188

В лабораторію особливо небезпечних інфекцій надійшли випорожнення хворого з діагнозом “холера”. Який метод мікробіологічної діагностики потрібно використати, щоб підтвердити або відхилити діагноз?

варіанти відповідей

Бактеріологічний

Алергічний

Бактеріоскопічний

Біологічний

Вірусологічний 

Запитання 189

При первинному посіві води на 1% пептону воду, через 6 годин на поверхні середовища виявлено ріст - ніжна плівка. Для збудника якого захворювання характерні такі культуральні властивості?

варіанти відповідей

Збудника дизентерії

Збудника чуми

Збудника туберкульозу

Збудника холери

Збудника псевдотуберкульозу

Запитання 190

До інфекційного відділення госпіталізовано хворого зі скаргами на багаторазовий пронос та блювоту, біль у м'язах ніг, слабкість, запаморочення. Після огляду лікар поставив попередній діагноз "холера". Як необхідно досліджувати матеріал від хворого для експрес діагнозу?

варіанти відповідей

РА

Пряма і непряма РІФ

Бактеріологічним методом

Серологічним методом

Біологічним методом 

Запитання 191

У мазку з випорожнень хворого виявлені грамнегативні бактерії у вигляді коми. Які властивості слід у першу чергу вивчити за допомогою мікроскопу для отримання додаткової інформації про виявлені мікроби?

варіанти відповідей

Рухливість

Наявність капсул

Наявність спор

Наявність цист

Первинну флюоресценцію

Запитання 192

З випорожнень хворого на гострий гастроентерит виділена чиста культура рухливих дрібних, дещо зігнутих грамнегативних паличок, які впродовж 6 годин дають ріст на лужній 1% пептонній воді у вигляді ніжної блакитної плівки. Яким мікроорганізмам притаманні такі властивості?

варіанти відповідей

Спірил

ам

Спірохетам

Клостридіям

Бацилам

Вібріонам

Запитання 193

В інфекційне відділення лікарні госпіталізовано хворого зі скаргами на нудоту, рідкі випорожнення зі слизом і прожилками крові, підвищення температури, слабкість. Лікар запідозрив дизентерію. Який метод лабораторної діагностики найдоцільніше призначити для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Бактеріологічний

Серологічний

Мікологічний

Мікроскопічний

Протозоологічний

Запитання 194

З метою пiдтвердження дiагнозу туляремiї мисливцю, госпiталiзованому на 5-й день хвороби, слiд призначити для ранньої дiагностики:

варіанти відповідей

Алергiчна проба

Реакцiя аглютинацiї

Реакцiя непрямої гемаглютинацiї

Реакцiя зв’язування комплементу

Реакцiя iммунофлюоресценцiї

Запитання 195

На 1 % лужній пептонній воді після посіву в неї досліджуваного матеріалу (випорожнень) і 8-годинної інкубації у термостаті при температурі 37°С виявлений ріст у вигляді ніжної блакитної плівки. Для збудника якого захворювання характерні такі культуральні властивості?

варіанти відповідей

Чума

Дизентерія

Паратиф А

Холера

Черевний тиф

Запитання 196

При мікроскопії мазка з плівки, яка з’явилась на пептонній воді через 6 годин після посіву фекалій і культивування в термостаті, виявлені зігнуті у вигляді коми рухливі бактерії, грамнегативні, капсул не утворюють. Які це мікроорганізми?

варіанти відповідей

Коринебактерії

Вібріони

Клостридії

Спірили

Спірохети

Запитання 197

При мікроскопічному дослідженні фекалій від хворого з явищами профузного проносу, багаторазового блювання та наростаючої інтоксикації, було виявлено грамнегативні палички, що нагадували кому і розташовувались групами у вигляді табунців риб. Культура збудника була виділена через середовище накопичення - 1 % пептонну воду, де вона утворювала ніжну плівку. Збудник якого захворювання був виділений з фекалій хворого?

варіанти відповідей

Кишковий єрсиніоз

Сальмонельоз

Шигельоз

Холера

Псевдотуберкульоз

Запитання 198

У хворого 26-ти років з ознаками коліентериту, виділено чисту культуру бактерій, яка за морфологічними, культуральними та біохімічними властивостями віднесена до роду шигел. Яку з названих реакцій доцільно застосувати для серологічної ідентифікації збудника?

варіанти відповідей

Зв’язування комплементу

Непрямої гемаглютинації

Аглютинації

Гальмування гемаглютинації можливих збудників захворювання

Преципітації

Запитання 199

В інфекційну клініку доставлений пацієнт з діареєю. При бактеріоскопічному дослідженні фекальних мас у нього виявили грамнегативні вигнуті палички. У хворого можна припустити:

варіанти відповідей

Черевний тиф

Сальмонельозний гастроентерит

Дифтерію

Кишкову форму

Холеру

Запитання 200

У бактерiологiчнiй лабораторiї проводилася експертиза шкур тварин за допомогою iмунної реакцiї преципiтацiї за Асколi. Позитивний результат цiєї реакцiї свiдчить про наявнiсть:

варіанти відповідей

Токсину анаеробної iнфекцiї

Антигенiв збудника сибiрки

Збудника бруцельозу

Поверхневого антигену iєрсинiй

Збудника чуми 

Запитання 201

Група стоматологів України повинна поїхати у відрядження до Африки. Однак відомо, що в цій країні в середньому кожного року хворіють на чуму декілька сотень чоловік. Яку з перелічених вакцин треба використати для профілактики захворювання?

варіанти відповідей

Живу вакцину EV

СТІ

Чумний анатоксин

Комбіновану вакцину

Хімічну вакцину

Запитання 202

У міську інфекційну лікарню надійшов пацієнт із симптомами, що дали змогу лікарю поставити діагноз “туляремія”. Який із методів може бути використаний для ранньої діагностики?

варіанти відповідей

Мікроскопічний 

Біологічний

Серологічний (реакція аглютинації)

Бактеріологічний (виділення чистої культури)

Алергічна проба

Запитання 203

У ветеринарного лікаря після огляду вимушено забитої корови через певний час на щоці з’явився карбункул чорного кольору. При мікроскопічному дослідженні його вмісту виявлені грампозитивні, великі, розташовані ланцюжками палички з обрубаними кінцями, що нагадують бамбукову палицю. Якому збуднику притаманні вказані морфологічні та тинкторіальні властивості?

варіанти відповідей

B.anthracis

C.perfringens

I.pestis

P.vulgaris

F.tularensis

Запитання 204

На території певної місцевості була зареєстрована масова загибель гризунів (епізоотія). Виникло припущення, що причиною може бути збудник чуми. Яку серологічну реакцію слід використати для швидкого встановлення антигену збудника цієї епізоотії?

варіанти відповідей

Преципітації

Аглютинації

Пасивної гемаглютинації

Зв'язування комплементу

Нейтралізації

Запитання 205

При плановому обстеженні доярок поставлено шкірно-алергічну пробу Бюрне. Вказана проба використовується для виявлення гіперчутливості до:

варіанти відповідей

Тулярину

Туберкульну

Альттуберкуліну

Бруцеліну

Антраксину

Запитання 206

У хворого з симптомами - головний біль, висока температура, озноб, кашель, з мокротиння виділили палички овоїдної форми з біполярним забарвленням, грамнегативні, в мазку з бульйонної культури розташовуються ланцюжками, на агарі утворюють колонії R-форми. Це характерно для:

варіанти відповідей

Туберкульозу

Чуми

Дифтерії

Стрептококової ангіни

Менінгококового назофарингіту 

Запитання 207

Достовірність бактеріологічного дослідження при діагностиці чуми підвищується при застосуванні реакції імунофлуоресценції. Опишіть отриману при цьому мікроскопічну картину.

варіанти відповідей

Дрібні овоїдні палички з яскраво-зеленим світінням

Дрібні кокоподібні бактерії рожевого кольору

Великі палички з обрубаними кінцями фіолетового кольору

Дрібні палички із заокругленими кінцями рожевого кольору

Злегка зігнуті червоні палички, розташовані під кутом

Запитання 208

Обстежуючи хворого лікар поставив попередній діагноз "сибірка, шкірна форма". У разі, якщо передбачуваний діагноз вірний, у мазках з ексудату карбункула, забарвлених за Грамом можна виявити:

варіанти відповідей

Великі фіолетового кольору палички з обрубаними кінцями, розташовані ланцюжками

Фіолетові палички, розташовані під кутом один до одного

Рожеві палички, розташовані в мазках безладно

Палички рожевого кольору біполярно забарвлені

Рожеві, злегка зігнуті палички 

Запитання 209

З метою перевірки тваринницької сировини (шкіри, шерсті) на наявність збудника сибірки, виявляють розчинний термостабільний антиген у водно-сольовому екстракті із сировини. Яку реакцію застосовують для цієї мети?

варіанти відповідей

Преципітації в агарі

Аглютинації

Кільцепреципітації

Пасивної гемаглютинації

Нейтралізації

Запитання 210

Мікробіологічна лабораторія одержала завдання підготуватись до дослідження матеріалів, підозрілих на зараження спорами збудника сибірки. Який з перерахованих нижче діагностичних препаратів дозволить провести швидке їх виявлення?

варіанти відповідей

Стандартний сибірковий антиген

Протисибірковий імуноглобулін

Люмінесцентна протисибіркова сироватка

Ензиммічений імуноглобулін

Моноклональні антитіла проти збудника сибірки У хвогого з підозрою на чуму взято на дослідж

Запитання 211

У хвогого з підозрою на чуму взято на дослідження пунктат з пахових лімфовузлів. Матеріал висіяно на тверде живильне середовище. Який вигляд повинні мати колонії у випадку підтвердження діагнозу чуми?

варіанти відповідей

“Мережевної хустинки”

“Краплинок ртуті”

“Краплинок роси”

“Шагреневої шкіри”

“Левової гриви”

Запитання 212

У лабораторію надійшов матеріал (витяжка тваринницької сировини) з району, де відмічені випадки на сибірку серед тварин. Яку серологічну реакцію необхідно застосувати для виявлення антигенів збудника в досліджуваному матеріалі?

варіанти відповідей

Радіоімунний аналіз

Реакцію зв’язування комплементу

Реакцію непрямої гемаглютинації

Реакцію термопреципітації

Реакцію преципітації в агарі

Запитання 213

До інфекційної лікарні надійшов ветеринарний лікар з підозрою на бруцельоз. За допомогою якого серологічного тесту можна підтвердити діагноз?

варіанти відповідей

Реакція преципітації Асколі

Реакція зв’язування комплементу Васермана

Реакція аглютинації Вейгля

Реакція аглютинації Відаля

Реакція аглютинації Райта

Запитання 214

Від хворого виділені нерухомі бактерії овоїдної форми з біполярним забарвленням. В організмі утворюють ніжну капсулу. На агарі утворюють колонії з мутно-білим центром, оточеним фестончатою каймою, що нагадують мереживо. Продукують "мишачий токсин". Дані властивості притаманні для збудника:

варіанти відповідей

Туляремії

Чуми

Бруцельозу

Коклюшу

Сибірки

Запитання 215

Оглядаючи дитину, лікар-стоматолог виявив наліт на мигдаликах і запідозрив атипову форму дифтерії. Було підготовлено мазок, зроблено посів на поживні середовища і визначено токсигенність виділеної чистої культури. Яку реакцію використали для визначення токсигенності виділеного штаму дифтерійної палички?

варіанти відповідей

Реакцію зв’язування комплементу

Реакцію гемолізу

Реакцію кільцепреципітації

Реакцію преципітації в гелі

Реакцію аглютинації на склі

Запитання 216

Під час мікроскопії мазків, пофарбованих метиленовим синім, виявлено палички з булавоподібними потовщеннями на кінцях, схожі на С.diphteriae. Який із наведених методів фарбування слід застосувати додатково для уточнення припущення, яке виникло?

варіанти відповідей

Нейссера

Циля-Нільсена

Здродовського

Ожешка

Козловського 

Запитання 217

У хворого виділено чисту культуру коринебактерій дифтерії. Яку імунологічну реакцію слід використати для виявлення токсигенності бактерій?

варіанти відповідей

Аглютинації

Непрямої гемаглютинації

Зв’язування комплементу

Преципітації в агарі

Гальмування гемаглютинації

Запитання 218

При посіві матеріалу із зіва хворого ангіною на кров’яно-телуритовий агар виросли колонії діаметром 4-5 мм, сірого кольору, радіально покреслені (у вигляді розеток). Під мікроскопом грампозитивні палички із булавоподібними потовщеннями на кінцях, розміщені у вигляді розчепірених пальців. Які це мікроорганізми?

варіанти відповідей

Пифтероїди

Коринебактерії дифтерії

Стрептобацили

Стрептококи

Клостридії ботулізму

Запитання 219

У дитячому вiддiленнi iнфекцiйної клiнiки хлопчику 4-х рокiв поставлено дiагноз "дифтерiя". Який препарат потрібно ввести хворому в першу чергу?

варіанти відповідей

АКДП

Дифтерiйний анатоксин

Протидифтерiйна антитоксична сироватка

АДП

ТАВtе

Запитання 220

При обстеженні хворої дитини з підозрою на дифтерію в мазку із зіва виявлено біполярно розташовані інтенсивно пофарбовані включення. Які із перелічених методів фарбування були використані?

варіанти відповідей

Ожешки 

Грам.

Циля-Нільсена

Буррі-Гінсa

Леффлера

Запитання 221

Для визначення рівня протидифтерійного імунітету у дитини вирішено було поставити реакцію пасивної гемаглютинації. Чим необхідно сенсибілізувати еритроцити, щоб вирішити поставлене завдання?

варіанти відповідей

Дифтерійним антитоксином

Дифтерійним анатоксином

Антигенами дифтерійної палички

Протидифтерійною сироваткою

Гемолітичною сироваткою

Запитання 222

У хворої дитини з підозрою на дифтерію було взято на дослідження виділення ураженої слизової оболонки зіву. Приготований і пофарбований мазок. При мікроскопії виявлені жовті палички з темно-синіми потовщеннями на кінцях. Який структурний елемент мікробної клітини визначається у виявлених мікроорганізмів?

варіанти відповідей

Зерна волютину

Плазміди

Капсула

Спори

Джгутики

Запитання 223

У зв’язку з випадком дифтерії виникла необхідність провести запобіжні щеплення в студентській групі. Який препарат слід використати для створення штучного активного імунітету?

варіанти відповідей

Антидифтерійну сироватку

Специфічний імуноглобулін

Дифтерійний анатоксин

Вакцина АКДП

Вакцина з вбитих бактерій

Запитання 224

В закритому колективі виникла необхідність перевірити стан імунітету проти дифтерії, щоб обгрунтувати необхідність вакцинації. Які дослідження слід провести з такою метою?

варіанти відповідей

Перевірити членів колективу на носійство палички дифтерії

Встановити рівень антитіл проти дифтерійної палички

Перевірити медичну документацію щодо вакцинації

Встановити титр антитоксинів в РНГА

Перевірити стан імунітету щодо дифтерійної палички

Запитання 225

Для визначення токсигенності дифтерійних паличок на щільну живильне середовище поклали смужку фільтрувального паперу просочену антитоксичною дифтерійною сироваткою, а поруч з нею підсіяли у вигляді бляшок досліджувану культуру мікробів і свідомо токсигенний штам. Якщо досліджувана культура мікробів продукує екзотоксин то утворюються:

варіанти відповідей

Зони гемолізу

Зони дифузного помутніння

Зони лецитовітелазної активності

Лінії преципітації

Кільцепреципітації

Запитання 226

З метою встановлення токсигенності виділених від пацієнтів збудників дифтерії культури висіяли на чашку Петрі з поживним агаром по обидва боки від розташованої у центрі смужки фільтрувального паперу, змоченого протидифтерійною антитоксичною сироваткою. Після інкубації посівів в агарі між окремими культурами і смужкою фільтрувального паперу виявлено смужкоподібні ділянки помутніння середовища. Яку імунологічну реакцію було виконано?

варіанти відповідей

Реакцію Кумбса

Реакцію аглютинації

Реакцію кільцепреципітації

Реакцію опсонізації

Реакцію преципітації в гелі

Запитання 227

При обстеженні хворої дитини із скаргами на болі в горлі, високу температуру, слабкість лікар виявив збільшені мигдалики із ділянками, вкритими сіруватим нальотом, що не знімається шпателем. Для виявлення ймовірного збудника захворювання був виготовлений мазок і забарвлений за Грамом. При мікроскопії препарату виявили велику кількість грампозитивних паличок із потовщеннями на кінцях, які розташовувались під кутом одна до одної. Який метод лабораторної діагностики слід застосувати для постановки остаточного діагнозу “дифтерія”?

варіанти відповідей

Бактеріологічний

Серологічний

Мікроскопічний ( для виявлення гранул волютину)

Шкірна алергічна проба

РІФ 

Запитання 228

При мікроскопічному дослідженні препаратів із зіву, зафарбованих за Нейсером, було виявлено палички з потовщеннями на полюсах, що розташовувались під кутом одна до одної. До якого виду можуть належати дані мікроорганізми?

варіанти відповідей

Mycobacterium tuberculosis

Corynebacterium diphtheriae

Neisseria gonorrhoeae

Streptococcus pyogenes

Leptospira interrhogans

Запитання 229

Хворому на туберкульоз, в анамнезі якого була відкрита легенева форма захворювання, проведено мікроскопічне дослідження харкотиння з метою виявлення збудника. Який метод забарвлення доцільно використати при цьому?

варіанти відповідей

Метод Буррі-Гінса

Метод Романовського-Гімза

Метод Ціля-Нільсена

Метод Грама

Метод Нейссера

Запитання 230

При мікроскопічному дослідженні гною, взятого з норицевого ходу нижньої щелепи і забарвленого за Грамом, були виявлені друзи, забарвлені в центрі грампозитивно, і колбоподібні утвори - грамнегативно. Збудник якого захворювання має дану морфологію?

варіанти відповідей

Актиномікозу

Кандидозу

Анаеробної інфекції

Фузобактеріозу

Стафілококового остеомієліту

Запитання 231

При підозрі на туберкульоз хворій дитині зробили пробу Манту. Через 24 години в місці введення алергену виникли припухлість, гіперемія і болісність. Які основні компоненти визначають цю реакцію організма?

варіанти відповідей

Гранулоцити, Т-лімфоцити і Ig G

Плазматичні клітини, Т-лімфоцити, лімфокіни

В-лімфоцити, Ig М

Мононуклеари, Т-лімфоцити і лімфокіни

Макрофаги, В-лімфоцити і моноцити

Запитання 232

У баклабораторії, під час мікроскопії мазків з харкотиння хворого на хронічне легеневе захворювання, забарвлених за - Цілем-Нільсоном, виявлені червоні палички. Яка властивість мікобактерії туберкульозу виявлена при цьому?

варіанти відповідей

Спиртостійкість

Кислотостійкість

Спороутворення

Лугостійкість

Капсулоутворення

Запитання 233

При забарвленні препарату з харкотиння хворого були використані наступні барвники та реактиви: розчин фуксину Циля, розчин метиленового синього, 5% розчин сірчаної кислоти. Який спосіб забарвлення було застосовано?

варіанти відповідей

Пєшкова

Нейссера

Циля-Нільсена

Грама

Гінса-Буррі

Запитання 234

Дитині віком 6-ти років, у якої запідозрено активний туберкульозний процес, проведено діагностичну реакцію Манту. Який імунобіологічний препарат при цьому було введено?

варіанти відповідей

Вакцина БЦЖ

Туберкулін

Вакцина АДП

Тулярін

Вакцина АКДП

Запитання 235

В бактеріологічну лабораторію направлено харкотиння хворого на туберкульоз, для бактеріоскопічного дослідження препаратів – мазків і виявлення туберкульозної палички потрібно використати один із вказаних методів фарбування:

варіанти відповідей

Буррі - Гінса

Здродовського

Грама

Романовського

Ціля - Нільсена

Запитання 236

При забарвленні бакпрепаратів, виготовлених з мокротиння, методом Ціля-Нільсена виявлено наявність яскраво червоних паличок, які розміщувалися поодиноко або групами, не чутливі до дії кислот. На живильних середовищах перші ознаки росту з'являються на 10-15 добу. До якої родини відносяться бактерії?

варіанти відповідей

Yersinia pseudotuberculosis

Histoplasma dubrosii

Micobacterium tuberculosis

Klebsiella rhinoscleromatis

Coxiella burnettii

Запитання 237

При медичному обстеженні учнів 1 класу поставлена проба Манту. з 35 учнів у 15 проба Манту була негативною. Що необхідно зробити дітям з негативною пробою Манту?

варіанти відповідей

Ввести антитоксичну сироватку

Ввести вакцину БЦЖ

Ввести антирабічну вакцину

Зробити повторну пробу

Дослідити сироватку крові

Запитання 238

При оформленні дитини в школу для вирішення питання про необхідність ревакцинації поставлена проба Манту, яка виявилася негативною. Про що свідчить даний результат проби?

варіанти відповідей

Про відсутність клітинного імунітету до туберкульозу

Про наявність клітинного імунітету до туберкульозу

Про відсутність антитіл до туберкульозних бактерій

Про відсутність антитоксичного імунітету до туберкульозу

Про наявність антитіл до туберкульозних бактерій

Запитання 239

У першому класі було проведене медичне обстеження учнів з метою відбору дітей для ревакцинації проти туберкульозу. Яку з наведених нижче проб при цьому використали?

варіанти відповідей

Проба Шика

Проба Манту

Нашкірна проба з тулярином

Проба Бюрне

Проба з антраксином

Запитання 240

При дослідженні мокротиння хворого методом Прайса в мазках виявлені червоного кольору паличкоподібні бактерії, що утворюють звиті тяжі. Яка речовина обумовлює склеювання даних бактерій і їх ріст у вигляді джгутів?

варіанти відповідей

Корд-фактор

Альттуберкулін

Фтіонова кислота (фосфатиди)

Туберкулостеарінова

кислота РРД

Запитання 241

Після введення вакцини БЦЖ немовлятам імунітет до туберкульозу триває доти, доки в організмі є живі бактерії вакцинного штаму. Як найбільш правильно назвати такий вид імунітету?

варіанти відповідей

Гуморальний

Типоспецифічний

Нестерильний

Природжений

Перехресний

Запитання 242

При вивченні мокротиння, взятого у хворого з підозрою на туберкульоз, приготували препарат і пофарбували його за Цілем-Нільсеном. Яка мікроскопічна картина при підтвердженні попереднього діагнозу?

варіанти відповідей

Мікроорганізми з ядром рубіново-червоного кольору і блакитною цитоплазмою

Паличкоподібні мікроби у вигляді ланцюжків, фіолетового кольору

Червоного кольору овоїдні бактерії біполярно пофарбовані

Кокоподібні мікроорганізми червоного кольору

Тонкі бактерії червоного кольору

Запитання 243

У бактеріологічній лабораторії досліджувалася в’ялена риба домашнього приготування, яка спричинила важке харчове отруєння. Під час мікроскопії виділеної на середовищі Кітта-Тароцці культури виявлені мікроорганізми, які нагадують тенісну ракетку. Розвиток якого захворювання найбільш імовірно спричинять виділені мікроорганізми?

варіанти відповідей

Сальмонельозу

Ботулізму

Черевного тифу

Дизентерії

Холери

Запитання 244

До відділення хірургічної стоматології надійшов пацієнт з відкритим переломом нижньої щелепи. Який препарат слід застосувати з метою активної імунізації проти правцю?

варіанти відповідей

Правцевий анатоксин

Гаммаглобулін з крові донорів, імунізованих проти правцю

Коклюшно-дифтерійна-правцева вакцина

Протиправцева сироватка

Протиправцевий імуноглобулін

Запитання 245

Вкажіть які профілактичні препарати слід ввести хворому з відкритою щелепнолицевою травмою, якщо він раніше ніколи не одержував профілактичних щеплень?

варіанти відповідей

Протисудомні препарати та анатоксин

Протиправцевий імуноглобулін і анатоксин

Протиправцеву сироватку та антибіотики

Вакцину АКДП та антибіотики

Правцевий анатоксин і антибіотики

Запитання 246

Збудниками багатьох гнійно-запальних процесів ротової порожнини є анаероби. Яке з перерахованих поживних середовищ можна використати для контролю контамінації перев’язувального матеріалу анаеробами?

варіанти відповідей

Ендо

Плоскірєва

Кітта-Тароцці

Py

Сабуро

Запитання 247

Через 7 днів після пластичної операції, виконаної лікарем-стоматологом, у пацієнта розвинувся правець. Виникла підозра, що причиною був контамінований збудником правця шовний матеріал, який був доставлений в бактеріологічну лабораторію. Яке живильне середовище необхідно використати для первинного посіву матеріалу?

варіанти відповідей

Кітта-Тароцці

Леффлера

Левенштейна-Єнсена

Ендо

Плоскірєва

Запитання 248

У бактеріологічній лабораторії проводиться дослідження м‘ясних консервів на вміст ботулінічного токсину. Для цього дослідній групі мишей ввели екстракт із досліджуваного матеріалу та антитоксичну протиботулінічну сироватку типів А,В,Е; контрольній групі мишей ввели екстракт без сироватки. Яку серологічну реакцію було використано?

варіанти відповідей

Преципітації

Нейтралізації

Зв‘язування комплементу

Опсоно-фагоцитарна

Подвійної імунної дифузії

Запитання 249

Хворий на сифіліс пройшов курс антибіотикотерапїї та повністю вилікувався. Через деякий час він знову був інфікований Treponema pallidum. Як називається така форма інфекції?

варіанти відповідей

Вторинна інфекція

Суперінфекція

Реінфекція

Ускладнення

Рецидив

Запитання 250

У пацієнта із виразки, яка розташована на слизовій оболонці ротової порожнини, при забарвленні за Романовським-Гімза, виявлені тонкі спіралеподібної форми мікроорганізми блідо-рожевого кольору із 12-14 завитками та загостреними кінцями. Збуднику якого захворювання властиві такі ознаки?

варіанти відповідей

Содоку

Поворотний тиф

Сифіліс

Лептоспіроз

Кампілобактеріоз 

Запитання 251

На слизовій рота жінки 20 років лікар-стоматолог помітив округлу виразку з щільним дном та рівними краями, яка нагадує твердий шанкр. Який метод діагностики слід використати на даному етапі захворювання, щоб підтвердити етіологію патологічного процесу?

варіанти відповідей

Бактеріоскопічний

Бактеріологічний

Біологічний

Серологічний

Алергічний

Запитання 252

У хворого, який переніс сифіліс, був виявлений на статевих органах твердий шанкр. Про яку форму інфекції може йти мова у даного хворого?

варіанти відповідей

Суперінфекція 

Рецидив

Змішана інфекція

Вторинна інфекція

Первинна інфекція

Запитання 253

Гемолітична сироватка проти еритроцитів барана є необхідною для роботи в лабораторії, де ведеться серологічна діагностика інфекційних хвороб. З якою метою вона використовується?

варіанти відповідей

Для реакції непрямої гемаглютинації

Для діагностики гемолітичної хвороби новонароджених при резус-конфлікті

Як компонент гемолітичної системи в реакції зв’язування комплементу

Для реакції затримки гемаглютинації

Для встановлення видової належності еритроцитів у судово-медичній експертизі 

Запитання 254

Для попередження сезонного підйому захворюваності на грип у лікувальних закладах міста санепідстанція зобов’язала провести імунізацію медпрацівників. Яким із перелічених препаратів слід проводити імунізацію?

варіанти відповідей

Амантадин

Субодинична вакцина

Ремантадин

Гамма-глобулін

Інтерферон

Запитання 255

В сироватці крові новонародженого знайдено антитіла до вірусу кору. Про наявність якого імунітету це може свідчити?

варіанти відповідей

Спадковий

Штучний активний

Природний активний

Штучний пасивний

Природний пасивний

Запитання 256

В інфекційну лікарню надійшов хворий з ознаками пневмонії, яка розвинулась на 6-й день захворювання грипом. Який метод найдостовірніше підтверджує грипозну етіологію пневмонії?

варіанти відповідей

Дослідження парних сироваток

Зараження курячих ембріонів

Виявлення антигенів віруса грипу у харкотинні методом ІФА

Виявлення антитіл проти гемаглютинінів вірусу грипу

Імунолюмінісцентне дослідження мазків-відбитків з носових ходів

Запитання 257

У зв‘язку з тим, що наближається епідемія грипу, районний епідеміолог складає заявку на профілактичні препарати. Який з них сприятиме формуванню активного специфічного імунітету та є найменш реактогенним?

варіанти відповідей

Субодинична вакцина

Жива вакцина

Вбита вакцина

Донорський гаммаглобулін

Лейкоцитарний інтерферон

Запитання 258

При спалаху гострої респіраторної інфекції з метою встановлення діагнозу “грип” проводиться експрес-діагностика, яка грунтується на виявленні специфічного вірусного антигену в досліджуваному матеріалі (змив носоглотки). Яку серологічну реакцію використовують для цього?

варіанти відповідей

Реакція преципітації

Реакція аглютинації

Реакція зв’язування комплементу

Реакція імунофлюоресценції

Реакція опсонізації

Запитання 259

Серологічна діагностика грипу передбачає виявлення наростання титру антитіл до збудника у сироватці крові хворого. У скільки разів повинен зрости титр антитіл з парною сироваткою, щоб результат вважався достовірним?

варіанти відповідей

В пів-титру

В 3 рази

В один раз

В 2 рази

В 4 рази і більше

Запитання 260

Лікар-педіатр, проводячи з батьками бесіду про профілактику кору, зауважив, що певна категорія дітей має природний пасивний імунітет до цього захворювання. Яких саме дітей мав на увазі лікар?

варіанти відповідей

Старші 14 років

Ті, що перенесли кір на першому році життя

Ті, що отримали планові щеплення

Новонароджені

Ті, чиї батьки не хворіли на кір

Запитання 261

У місті епідемія грипу. Який препарат із перерахованих нижче можна порекомендувати людям для неспецифічної профілактики захворювання?

варіанти відповідей

Протигрипозну вакцину

Лейкоцитарний інтерферон

Пеніцилін

Протигрипозний імуноглобулін

Протигрипозну сироватку 

Запитання 262

У районі, де зареєстровано епіцентр сказу серед диких тварин, в поліклініку звернувся чоловік, якого покусав бродячий пес. З профілактичною метою йому почали вводити антирабічну вакцину. До якого типу вакцин відносять цей препарат?

варіанти відповідей

Інактивовані

Атенуйовані

Молекулярні

Анатоксини

Синтетичні

Запитання 263

За професійними показаннями проведена вакцинація лікарів-стоматологів. Вакцина повинна захистити їх від вірусної інфекції, збудник якої може бути присутнім у крові стоматологічних хворих, які перенесли інфекцію або є хронічними носіями. Яка вакцина була використана?

варіанти відповідей

Інактивована вакцина проти гепатиту А

Жива корова вакцина

Генно-інженерний НВs -антиген

Субодинична грипозна вакцина

Антирабічна вакцина

Запитання 264

При проведенні лабораторної діагностики гепатиту В в останні роки визначають наявність вірусної ДНК в крові хворого. За допомогою якої із перелічених реакцій встановлюють це?

варіанти відповідей

Ланцюгової полімеразної реакції

Реакції непрямої гемаглютинації

Реакції зв'язування комплементу

Імуноферментного аналізу

Реакція гальмування гемаглютинації

Запитання 265

При обстеженні донора, що довго не здавав кров, методом ІФА виявлені анти-НBs антитіла. Про що свідчить в даному випадку позитивний результат ІФА?

варіанти відповідей

Острий гепатит В

Острий гепатит С

Хронічний гепатит В

Хронічний гепатит С

Перенесений гепатит В

Запитання 266

З метою активної імунізації проти гепатиту В лікарям-стоматологам рекомендовано введення певного препарату. Виберіть цей препарат.

варіанти відповідей

Рекомбінантна вакцина на основі HBsAg

Специфічний імуноглобулін

Інактивована віріонна вакцина

Жива вакцина

Комплекс антигенів HBsAg, HВcAg, HBeAg

Запитання 267

Пацієнт госпіталізований з попереднім діагнозом: гепатит В. Для діагностики захворювання здійснено постановку серологічної реакції, яка базується на взаємодії антигену з антитілом, хімічно зв’язаним з пероксидазою або лужною фосфатазою. Яку назву має використана серологічна реакція?

варіанти відповідей

Реакція імобілізації

Реакція зв’язування комплементу

Реакція імунофлюоресценції

Імуноферментний аналіз

Радіоімунологічний метод

Запитання 268

Лікарі-стоматологи мають великий ризик захворіти на гепатит В, тому підлягають обов’язковій імунізації. За допомогою якої вакцини це може бути зроблено?

варіанти відповідей

Анатоксин

Жива

Інактивована

Хімічна

Рекомбінантна

Запитання 269

Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на періодичні висипання герпетичних пухирців на лінії губ і на крилах носа. Такий стан спостерігається впродовж 10-ти років кожний раз після зниження захисних сил організму. Лікар встановив діагноз: лабіальний герпес. Як називається така форма інфекції?

варіанти відповідей

Затяжна

Латентна

Персистенція

Гостра

Екзогенна

Запитання 270

З рогівки кролика, зараженої вмістом везикул хворого з підозрою на натуральну віспу, приготували мазок-відбиток. При мікроскопії препарату, забарвленого за Романовським, виявили тільця різної величини і форми, розташовані у цитоплазмі. Назвіть ці тільця.

варіанти відповідей

Арагао

Пашена

Люпшютца

Бабеша-Негрі

Гварнієрі

Запитання 271

Лікарю-пародонтологу необхідно оцінити у пацієнтки фактори неспецифічної резистентності слини і виділень слизової оболонки ротової порожнини. Який фактор неспецифічної резистентності слід вивчити у досліджуваному матеріалі в першу чергу?

варіанти відповідей

Лізоцим

Секреторний IgA

Пропердин

Інтерферон

Комплемент

Запитання 272

Для прискорення заживлення рани слизової оболонки в ротовій порожнині хворому призначено препарат, який являє собою термостабільний білок, що міститься у людини в сльозах, слині, грудному молоці матері, а також його можна виявити в свіжознесеному курячому яйці. Відомо, що він являє собою фактор природної резистентності організму і має назву:

варіанти відповідей

Комплемент

Інтерферон

Лізоцим

Інтерлейкін

Іманін

Запитання 273

У місцевому імунітеті порожнини рота важливу роль відіграють різноманітні клітини слизової оболонки і антимікробні речовини, які синтезуються ними. Вкажіть, які з перерахованих факторів мають вирішальну роль у забезпеченні локального імунітету:

варіанти відповідей

Секреторний Ig A

В-лімфоцити

Ig G

Макрофаги

Еозинофіли

Запитання 274

Неспецифічні фактори захисту порожнини рота від проникнення патогенних мікроорганізмів відіграють важливу роль у загальній системі фізіологічної стійкості організму. Який з перерахованих компонентів в порожнині рота є найважливішим фактором неспецифічного захисту?

варіанти відповідей

Комплемент

Лізоцим

Пропердин

Бета-Лізин

Фагоцитоз 

Запитання 275

Хворому, що надійшов в стоматологічну клініку з приводу видалення каріозного зуба для знеболювання, був введений новокаїн. Через кілька хвилин у хворого з'явилися такі симптоми: задишка, падіння кров'яного тиску, втрата свідомості, одутлість особи. Лікар запідозрив розвиток алергічної реакції на новокаїн. До якого типу алергічних реакцій відноситься ускладнення у даного хворого?

варіанти відповідей

Атопічний

Цитотоксичний

Анафілактичний

Імунокомплексний

Уповільненого типу

Запитання 276

При мікроскопії мазка, взятого у хворого з гострим гнійним періоститом, лікар виявив грампозитивні бактерії, розташовані у вигляді скупчень, що нагадують виноградні грона. Які мікроорганізми мають дану морфологію?

варіанти відповідей

Тетракоки

Стафілококи

Гриби роду Кандіда

Стрептококи

Сарцини

Запитання 277

Внаслідок несвоєчасного лікування пульпіту в пацієнта розвинувся остеомієліт нижньої щелепи. Яке дослідження дозволяє виявити збудник та підібрати ефективний препарат для лікування хворого?

варіанти відповідей

Виявлення специфічних антитіл

Мікроскопічне дослідження пунктату

Виявлення антигенів збудника

Комплексні серологічні дослідження 

Виділення чистої культури

Запитання 278

У пацієнта у результаті активації власних мікроорганізмів, що входять до складу мікрофлори слизової оболонки рота, виник гнійно-запальний процес тканин пародонта. До якої форми інфекції належить захворювання?

варіанти відповідей

Екзогенна інфекція

Реінфекція

Аутоінфекція

Суперінфекція

Рецидив

Запитання 279

У 60-річної жінки з тяжкою формою пародонтозу при мікроскопічному дослідженні зішкрібу з ясен були виявлені одноядерні найпростіші розміром 3-60 мкм з широкими псевдоподіями. Які найпростіші були виявлені у хворої?

варіанти відповідей

Ваlаntidium соli

Еntamoeba gingivalis

Тохорlasma gondii

Trichomonas tenax

Entamoeba histolytica

Запитання 280

Після тривалої антибіотикотерапії у хворого на слизовій оболонці ротової порожнини були виявлені ділянки з білим нальотом, який знімався шпателем.Для якого захворювання характерні такі ознаки?

варіанти відповідей

Паротит

Пародонтоз

Грип

Кандидоз

Черевний тиф

Запитання 281

На слизовій рота жінки 20 років лікар-стоматолог помітив округлу виразку з щільним дном та рівними краями, яка нагадує твердий шанкр. Який метод діагностики слід використати на даному етапі захворювання, щоб підтвердити етіологію патологічного процесу?

варіанти відповідей

Бактеріоскопічний

Бактеріологічний

Біологічний

Серологічний

Алергічний

Запитання 282

В лабораторію направлено матеріал білуватого нашарування із слизових оболонок ротової порожнини. Висів матеріалу зроблено на середовище Сабуро, відмічено ріст сметаноподібних колоній, бактеріоскопія виявила короткі бруньковані нитки, до збудників якої інфекції відносять ізольовані мікроорганізми ?

варіанти відповідей

Спірохетози

Рікетсіози

Мікоплазмози

Хламідіози

Мікози

Запитання 283

У трьохмісячного немовляти з’явився білий наліт на слизовій оболонці рота, язика та губ. Лікар запідозрив кандидоз. На яке поживне середовище необхідно зробити посів досліджувіаного матеріалу для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Ру

Ендо

Левенштейна-Йєнсена

Сабуро

Клауберга

Запитання 284

Після тривалого лікування антибіотиками у пацієнта розвинулися симптоми стоматиту. У препататах, виготовлених зі слизової рота виявлені овальні поліморфні грампозитивні мікроорганізми, розташовані скупченнями. Який з перелічених нижче мікроорганізмів може бути причиною таких проявів?

варіанти відповідей

C.perfringens

S.aureus

С.albicans

S.pyogenes

C.pylori

Запитання 285

У новонародженого виявлена гіперемія, набряк на слизовій рота, невеликі ерозії з в'язкими слизово-гнійними виділеннями. У мазках з виділень виявлена велика кількість лейкоцитів, що містять грамнегативні диплококи. Такі ж мікроорганізми розташовуються і поза лейкоцитами. Який можливий діагноз ви поставите?

варіанти відповідей

Токсоплазмоз

Вроджений сифіліс

Стафілококовий стоматитч

Бленорея

Гонококовий стоматит

Запитання 286

Лікар - педіатр при огляді тримісячної дитини відмітив, що слизова оболонка її порожнини рота, а також язик, вкриті щільним білим нальотом. У матеріалі, взятому з місця ураження, бактеріолог виявив наявність грибів дріжджеподібної форми, у зв’язку з цим запідозрили мікоз, що найчастіше зустрічається у дітей такого віку, а саме:

варіанти відповідей

Кандидоз

Епідермофітія

Фавус

Актиномікоз

Трихофітія 

Запитання 287

У хворого, що користується протезами, лікар-стоматолог помітив у ротовій порожнині ушкоджені ділянки слизової оболонки, вкриті білим нальотом. При мікроскопічному дослідженні нальоту виявлені великі овальні грам-позитивні клітини. Лаборант також зазначив, що у препараті виявлялись псевдоміцеліальні форми збудника стоматиту. Які мікроорганізми стали причиною стоматиту у хворого?

варіанти відповідей

Дріжджеподібні гриби роду Candida

Актиноміцети

Оральні трихомонади

Стрептококи

Оральні спірохети

Запитання 288

Слизова язика була вкрита білим нальотом. При мікроскопічному дослідженні нальоту виявлені мікроорганізми кулястої форми, розміром 10-15 мкм, грампозитивні. Для яких мікроорганізмів характерні такі ознаки?

варіанти відповідей

Стрептококи

Стафілококи

Найпростіші

Гриби роду Candida

Актиноміцети

Запитання 289

У чоловіка 70-ти років розвинувся протезний стоматит. Крім того, спостерігалось виражене ураження куточків рота. Під час мікроскопії виявлені великі овоїдні грампозитивні клітини. Які мікроорганізми найбільш імовірно стали провідним етіологічним фактором такого ураження?

варіанти відповідей

Стафілококи

Нейсерії

Гриби роду Candida

Коринебактерії

Стрептококи

Запитання 290

У лабораторію направлено матеріал з білуватого нашарування із слизової оболонки ротової порожнини. Висів матеріалу зроблено на середовище Сабуро, відмічено ріст сметаноподібних колоній, бактеріоскопія виявила короткі бруньковані нитки. До збудників якої інфекції відносять ізольовані мікроорганізми?

варіанти відповідей

Мікоз

Мікоплазмоз

Хламідіоз

Спірохетоз

Рікетсіоз

Запитання 291

Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на періодичні висипання герпетичних пухирців на лінії губ і на крилах носа. Такий стан спостерігається впродовж 10-ти років, кожний раз після зниження захисних сил організму. Лікар встановив діагноз: лабіальний герпес. Як називається така форма інфекції?

варіанти відповідей

Персистенція

Затяжна

Гостра

Екзогенна

Латентна

Запитання 292

При бактеріологічному дослідженні матеріалу із рани виділено культуру, що утворювала пігмент синьо-зеленого кольору. Який з перерахованих мікроорганізмів може бути збудником інфекції в хворого?

варіанти відповідей

Proteus vulgaris

Bacillus subtilis

Pseudomonas aeruginosa

Klebsiella pneumoniae

Staphylococcus epidermidis

Запитання 293

Потерпілому в автомобільній катастрофі хворому з переломом нижньої щелепи була надана екстрена допомога і введена протиправцева сироватка, проте через 2 місяці хворий доставлений в інфекційне відділення з симптомами "пізнього" правця. Як правильно потрібно було б провести профілактику правця, щоб уникнути зазначених ускладнень?

варіанти відповідей

Ввести велику дозу антитоксичної сироватки

Провести активно-пасивну профілактику правця

Ввести протиправцевий людський гаммаглобулін

Зробити переливання крові

Провести аутогемотерапію 

Запитання 294

У хворого, що постраждав у автокатастрофі, лікар запідозрив можливий розвиток анаеробної інфекції рани. Який препарат найдоцільніший для специфічного лікування ще до встановлення лабораторного діагнозу?

варіанти відповідей

Полівалентна специфічна сироватка

Анатоксин

Типоспецифічна імунна сироватка

Нативна плазма

Плацентарний гамма-глобулін

Запитання 295

Чоловіка імунізовано рекомбінантною вакциною проти гепатиту В. Який серологічний маркер виявлено у сироватці крові пацієнта?

варіанти відповідей

HBe-антиген

Вірусна ДНК

HBs-антиген

Анти-HBs IgG

Анти-HBc IgM

Запитання 296

Для серологічної діагностики черевного тифу використовують реакцію Відаля. Який механізм взаємодії антигенів та антитіл лежить в її основі?

варіанти відповідей

Аглютинація

Преципітація

Бактеріоліз

Іммобілізація бактерій

Гемоліз

Запитання 297

У пацієнтки під час мікроскопії виділень із піхви виявлено грамнегативні бобовидні диплококи. Який попередній діагноз?

варіанти відповідей

Хламідіоз

Мікоплазмоз

Сифіліс

Токсоплазмоз 

Гонорея

Запитання 298

Серед дітей школи-інтернату є випадки захворювання на гострий тонзиліт. Під час мікроскопії мазків – препаратів, виготовлених із матеріалу, взятого тампоном із мигдаликів, виявлені фарбуванням за методом Нейсера тонкі палички жовтого кольору з темно-синіми зернами на кінцях, що розміщуються у вигляді римської цифри п’ять. Збудника якої хвороби виявлено?

варіанти відповідей

Скарлатини

Дифтерії

Інфекційного мононуклеозу

Тонзиліту

Лістеріозу

Запитання 299

У зв’язку з випадком дифтерії виникла необхідність провести запобіжні щеплення у студентській групі. Який препарат необхідно використати для створення штучного активного імунітету?

варіанти відповідей

Дифтерійний анатоксин

Вакцина АКДП

Специфічний імуноглобулін

Вакцина з вбитих бактерій

Антидифтерійну сироватку

Запитання 300

Пацієнтка скаржиться на свербіж, відчуття печіння у ділянці зовнішніх статевих органів, гнійні пінисті виділення. Під час дослідження цих виділень виявлено: одноклітинні організми грушоподібної форми з 4-ма джгутиками, ундулюючою мембраною і шипом на кінці тіла. Який збудник виявлено у пацієнтки?

варіанти відповідей

Toxoplasma gondii

Trichomonas hominis

Trichomonas vaginalis

Entamoeba gingivalis

Lamblia intestinalis

Запитання 301

Лікар встановив пацієнту діагноз: менінгококовий назофарингіт. Який метод лабораторної діагностики раціональніше провести для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Мікроскопічний

Алергічний

Біологічний

Серологічний

Бактеріологічний

Запитання 302

У пацієнта віком 25 років на прийомі у лікаря-стоматолога, за кілька хвилин після промивання рота розчином фурациліну, на губах виник значний набряк. Укажіть тип алергічної реакції, який спостерігався у цьому разі.

варіанти відповідей

Стимулюючий 

Анафілактичний

Імунокомплексний

Цитолітичний

Гіперчутливість сповільненого типу

Запитання 303

У пацієнта з остеомієлітом нижньої щелепи розвинувся сепсис. Під час мікробіологічного дослідження гемокультури виявлено Гр(+) каталазопозитивні коки, що ростуть у присутності NaCl. Які мікроорганізми ймовірно спричинили захворювання у цьому разі?

варіанти відповідей

Стафілококи

Стрептококи

Сарцини

Ешеріхії

Коринебактерії

Запитання 304

Лікар встановив пацієнту діагноз: менінгококовий назофарингіт. Який метод лабораторної діагностики раціональніше провести для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Алергічний

Серологічний

Бактеріологічний

Біологічний

Мікроскопічний

Запитання 305

Після проникнення в організм бактерії фагоцитуються макрофагами. Яку роль відіграють макрофаги в кооперації імунокомпетентних клітин на першому етапі формування імунної відповіді?

варіанти відповідей

Забезпечують процесинг і презентацію антигену Т-кілерам

Продукують імуноглобуліни

Забезпечують процесинг і презентацію антигену Т-хелперам

Активують NK-клітини

Активують Т-кілери

Запитання 306

У хворого на СНІД в клітинах, уражених ВІЛ інфекцією, виявлено активність ферменту ревертази. Яка нуклеїнова кислота синтезується за участю цього ферменту?

варіанти відповідей

пре-мРНК

рРНК

ДНК

тРНК

мРНК 

Запитання 307

Хворого доставлено у лікарню з попереднім діагнозом «ботулізм». Яку серологічну реакцію слід застосувати для виявлення ботулінічного токсину в досліджуваному матеріалі?

варіанти відповідей

Реакцію нейтралізації

Реакцію імунофлюоресценції

Реакцію зв’язування комплементу

Реакцію преципітації

Реакцію аглютинації

Запитання 308

В бактеріологічну лабораторію направлено харкотиння хворого на туберкульоз. Для бактеріоскопічного дослідження препаратів-мазків і виявлення туберкульозної палички потрібно використати один із вказаних методів фарбування:

варіанти відповідей

Романовського

Здродовського

Буррі-Гінса

Ціля-Нільсена

Грама 

Запитання 309

У трирічної дівчинки краснуха. Її десятирічна сестра не заразилася цією інфекційною хворобою, хоча весь час контактувала з хворою. Педіатр з’ясував, що вона хворіла на краснуху п’ять років тому. Який вид імунітету лежить в основі захисту старшої сестри?

варіанти відповідей

Природний активний

Природний пасивний

Видовий

Штучний пасивний

Штучний активний 

Запитання 310

Під час приготування мазка з зубного нальоту і фарбування його за методом Грама студент в ході мікроскопії знайшов різноманітні мікроорганізми фіолетового і рожевого кольору. Який структурний компонент мікроорганізму зумовлює різне сприйняття барвників?

варіанти відповідей

Внутрішній периплазматичний простір

Цитоплазматична мембрана

Зовнішня мембрана

Клітинна стінка

Цитоплазма

Запитання 311

В ході мікроскопії з імерсійною системою вивчено препарат-мазок з культури стрептобацил, зафарбований за методом Ожешко. Яку структурну особливість бактерій досліджено?

варіанти відповідей

Включення

Будова клітинної стінки

Джгутики

Капсула

Спори

Запитання 312

У посіві гною з фурункулу знайдено кулястої форми мікроорганізми, розташовані у вигляді «грона винограду». Які мікроби виявлено?

варіанти відповідей

Стафілококи

Тетракоки

Диплококи

Мікрококи

Стрептококи

Запитання 313

У чоловіка виявлено твердий шанкр на статевих органах. Попередній діагноз – сифіліс. Яка форма інфекції у цього пацієнта?

варіанти відповідей

Змішана інфекція

Суперінфекція

Первинна інфекція

Рецидив

Вторинна інфекція

Запитання 314

Пацієнту проведено хімічний аналіз слини з метою оцінювання її антибактеріальної активності. Який компонент слини відповідає за ці властивості?

варіанти відповідей

Паротин

Лізоцим

Амілаза

Холестерол

Церулоплазмін

Запитання 315

Під час забарвлення методом Ціля-Нільсена бакпрепаратів, виготовлених із мокротиння, було виявлено наявність яскраво-червоних тонких паличок, які розміщуються поодиноко або групами та нечутливі до її кислот. На живильних середовищах перші ознаки росту з’являються на 10-15 добу. До якої родини відносяться ці бактерії?

варіанти відповідей

Histoplasma dubrosii

Coxiella burnetii

Klebsiella rhinoscleromatis

Yersinia pseudotuberculosis

Micobacterium tuberculosis

Запитання 316

Під час бактеріоскопічного дослідження мазків спинномозкової рідини, забарвлених за Романовським-Гімзою, виявлено найпростіших у формі півмісяця з загостреними кінцями, блакитною цитоплазмою та рубіново-червоним ядром. Для збудника якого захворювання характерні ці ознаки?

варіанти відповідей

Лейшманіоз

Токсоплазмоз

Малярія

Амебіаз

Трипаносомоз

Запитання 317

За 8 днів після хірургічної операції у пацієнта розвинувся правець. Лікар припустив, що збудником правця став контамінований шовний матеріал, який відправили до бактеріологічної лабораторії для проведення мікробіологічного дослідження. Яке живильне середовище треба використати для первинного посіву шовного матеріалу?

варіанти відповідей

Кітта-Тароцці

Ендо

Гіса

Сабуро

ЖСА 

Запитання 318

До лікаря звернулося декілька пацієнтів з однаковими скаргами: слабкість, біль у кишечнику, розлади шлунково-кишкового тракту. Під час дослідження фекалій виявилося, що терміновій госпіталізації підлягає один із пацієнтів, у якого були виявлені цисти з чотирма ядрами. Для якого найпростішого характерні такі цисти?

варіанти відповідей

Дизентерійна амеба

Лямблія

Кишкова амеба

Балантидій

Трихомонада

Запитання 319

У організмі людини лімфоцитами та іншими клітинами синтезуються універсальні противірусні агенти у відповідь на надходження вірусів. Вкажіть групу білків, що мають потужну противірусну активність.

варіанти відповідей

Інтерлейкін-2

Інтерферони

Цитокіни

----

Інтерлейкін-4

Запитання 320

Останніми роками під час проведення лабороторної діагностики гепатиту В у крові хворого визначають наявність вірусної ДНК. За допомогою якої з наведених реакцій це визначають?

варіанти відповідей

Реакція зв’язування комплементу

Імуноферментний аналіз

Ланцюгова полімеразна реакція

Реакція непрямої гемаглютинації

Реакція гальмування гемаглютинації

Запитання 321

Деякими регіонами України поширилися місцеві випадки малярії. З якими комахами це пов’язано?

варіанти відповідей

Мошки роду Simullium

Мокреці родини Ceratopogonidae

Комарі роду Anofeles

Гедзі родини Tabanidae

Москіти роду Phlebotomus

Запитання 322

У дитини вроджений імунодефіцит. Уражений клітинний імунітет, що обумовлює часті вірусні інфекціі. Порушеннями в якому органі це, найімовірніше, викликано ?

варіанти відповідей

Лімфатичних вузлах


 Селезінці

Піднебінних мигдаликах

Червоному кістковому мозку

Тимусі

Запитання 323

Серологічна діагностика грипу передбачає виявлення наростання титру антитіл до збудника в сироватці крові хворого. У скільки разів повинен зрости титр антитіл із парною сироваткою, щоб результат вважався достовірним?

варіанти відповідей

У 3 рази

У 4 рази і більше

У 2 рази

На півтитру

В 1 раз

Запитання 324

З центрифугату порції сечі, одержаної від хворого з підозрою на туберкульоз нирок, приготували препарат для мікроскопії. Який метод фарбування препарату використовують для виявлення збудника?

варіанти відповідей

За Леффлером

За Цілем-Нільсеном

За Ожежко

За Грамом

За Буррі 

Запитання 325

Дитина 7 років захворіла гостро. Під час огляду було виявлено, що слизова оболонка зіва гіперемійована, набрякла, вкрита великою кількістю слизу. На слизовій оболонці щік білуваті плями. Наступної доби у дитини з’явилася великоплямиста висипка на шкірі обличчя, шиї, тулуба. Яке захворювання найбільш імовірно розвинулося в цьому випадку?

варіанти відповідей

Менінгококцемія

Алергічний дерматит

Кір

Скарлатина

Дифтерія

Запитання 326

Вірус грипу містить внутрішні антигени - нуклеопротеїдні (NP), полімеразні (P1, P2, P3), матриксний білок (М) та зовнішні антигени - гемаглютинін (Н) і нейрамінідазу (N). Яким з них належить основна роль у створені імунітету до грипозної інфекції?

варіанти відповідей

Нуклеопротеїдні антигени

Матриксний білок

Полімеразні білки

Гемаглютинін та нейрамінідаза

Нейрамінідаза

Запитання 327

У хворого хлопчика 5 років на п'ятий день після початку захворювання з слизової носоглотки і мигдаликів виділений збудник поліомієліту. Яку реакцію слід використати для встановлення серотипу збудника?

варіанти відповідей

Реакція гальмування гемаглютинації

Реакція гальмування гемадсорбції

Реакція вірусної нейтралізації цитопатичної дії

Реакція непрямої гемаглютинації

Реакція зв’язування комплементу 

Запитання 328

При обстеженні молодого чоловіка в центрі профілактики і боротьби зі СНІДом отримано позитивний результат ІФА з антигенами ВІЛ. Скарги на стан здоров'я відсутні. Про що може свідчити позитивний результат ІФА?

варіанти відповідей

Про інфікування ВІЛ

Про захворювання на СНІД

Про інфікування ВГБ ч

Про персистенцію ВГБ

Про перенесене захворювання на СНІД

Запитання 329

До лікаря стоматолога звернувся хворий з лихоманкою і характерними дрібними везикулами на слизовій щік, твердого піднебіння і язика. Лікар запідозрив герпетичний стоматит. Які дослідження необхідно провести додатково для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Посів на середовище з додаванням бичачої сироватки

Посів на середовище Раппопорт

Зараження курячого ембріона в хоріоналантоїс, введення матеріалу у мозок білим мишам

Постановка реакції преципітації

Посів на середовище Ігла

Запитання 330

Пацієнта проінформували, що серологічне тестування на СНІД складатиметься з двох етапів. Яка реакція використовується для дослідження сироватки крові на наявність антитіл проти вірусу на першому етапі діагностики?

варіанти відповідей

РІФ

Імуноблотинг

РНГА

ІФА

РІА

Запитання 331

До вірусологічної лабораторії інфекційної лікарні звернувся хворий з метою пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію. Які з методів лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції та СНІДу використовуються наразі в Україні?

варіанти відповідей

Вірусологічний

Алергічний

Серологічний

Бактеріологічний

Біологічний

Запитання 332

Вміст везикул зі слизової оболонки хворого на натуральну віспу направлений до вірусологічної лабораторії. Що з наведеного буде виявлено при мікроскопії мазків?

варіанти відповідей

Тільця Бабеша-Негрі

Тільця Гуарнієрі

Тільця Бабеша-Ернста

Синцитій 

Тільця Пашена

Запитання 333

У пацієнта спостерігається гарячка і поява везикул, що розташовуються на межі шкіри і слизових оболонок. За допомогою яких методів досліджень можна підтвердити наявність в організмі хворого віруса простого герпесу?

варіанти відповідей

Вірусологічного і біологічного

Вірусологічного і серологічного

Серологічного і біологічного

Мікроскопічного і біологічного

Мікроскопічного і алергічного

Запитання 334

У вірусологічну лабораторію інфекційної лікарні звернувся хворий з метою пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію. Які з методів лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції та СНІДу використовуються на сьогодні в Україні?

варіанти відповідей

Серологічний

Біологічний

Бактеріологічний

Вірусологічний

Алергічний

Запитання 335

Під час перевірки крові донорів на станції переливання крові, в сироватці одного з них виявлені антитіла до вірусу імунодефіциту людини. Який метод рекомендується для підтвердження діагнозу ВІЛ-інфекції?

варіанти відповідей

Електронної мікроскопії

Імуноферментного аналізу

Вестернблоту (імуноблотингу)

Імунофлюоресценції

Радіоімунного аналізу

Запитання 336

Для серологічної діагностики поліомієліту досліджують парні сироватки хворого. Що слід використати як антиген в реакції нейтралізації цитопатогенної дії?

варіанти відповідей

Комплементзв’язуючі антигени вірусу

Антигени, інактивовані формаліном

Живі віруси трьох типів

Антигени-гемаглютиніни

Антигени з капсидних білків вірусу

Запитання 337

Від хворого з підозрою на грип було взято патологічний матеріал (носоглотковий змив), яким заразили курячі ембріони у хоріон-алантоїсну порожнину. За допомогою якої реакції найдоцільніше довести, що в хоріон-алантоїсній рідині дійсно накопичився вірус грипу?

варіанти відповідей

Подвійної імунодифузії

Гальмування гемадсорбції

Гемаглютинації

Гальмування гемаглютинації

Нейтралізації

Запитання 338

При дослідженні біологічного матеріалу пацієнта, хворого на грип, виявлено збудник, який відносять до неклітинної форми життя. У своєму складі збудник містить РНК, оточену білками оболонки. Даний збудник належить до:

варіанти відповідей

Бактерій

Пріонів

Грибів

Гельмінтів

Вірусів

Запитання 339

При обстеженні хворої дитини 5 років стоматологом на основі клінічних даних був поставлений діагноз паротит. Яким із перелічених способів може передаватись це захворювання?

варіанти відповідей

Повітряно-краплинним

Через укус тварин

Трансмісивним

Фекально-оральним

Парентеральним

Запитання 340

До хірурга-стоматолога звернувся хворий з припухлою навколовушною слинною залозою. Які віруси спричинюють такі симптоми?

варіанти відповідей

Вірус грипу

Вірус епідемічного паротиту

Вірус кору

Ентеровіруси

Віруси гепатиту В

Запитання 341

До стоматолога звернулась пацієнтка (доярка) із висипанням на слизовій оболонці порожнини рота у вигляді афт. Лікар виявив висипання на шкірі довкола нігтьових пластинок на руках. Який збудник спричинив дану хворобу?

варіанти відповідей

Цитомегаловірус

Вірус везикулярного стоматиту

Вірус Коксакі В

Герпесвірус

Вірус ящура

Запитання 342

В хірургічний кабінет звернулась людина, яку покусала невідома собака. Широкі рвані рани локалізовані на обличчі. Яку лікувально-профілактичну допомогу потрібно надати для профілактики сказу?

варіанти відповідей

Призначити комбіновану антибіотикотерапію

Розпочати імунізацію антирабічною вакциною

Терміново ввести вакцину АКДП

Госпіталізувати хворого і тримати під наглядом лікаря

Терміново ввести нормальний гама-глобулін

Запитання 343

У дитини 10-ти років раптово підвищилася температура до 39°С, з’явилися нежить, кашель, світлобоязнь. Під час огляду на слизовій оболонці порожнини рота виявлені плями Філатова-Копліка. Який з діагнозів найбільш імовірний?

варіанти відповідей

Краснуха

Вітряна віспа

Мононуклеоз

Скарлатина

Кір

Запитання 344

До хірурга-стоматолога звернувся пацієнт у зв’язку з укусами собаки на обличчі. Тварину зловити та ізолювати не вдалося. Що призначають хворому у даному випадку?

варіанти відповідей

Антирабічну вакцину

Інтерферон

Гамаглобулін

Антибіотики

Анатоксин

Запитання 345

Вірус імунодефіциту людини, маючи на своїй поверхні антигени gр41 та gр120, взаємодіє з клітинами-мішенями організму. Виберіть серед перерахованих антигени лімфоцитів людини, з якими комплементарно зв’язується gр120 вірусу:

варіанти відповідей

CD З

CD 4

CD 8

CD 19

CD 28

Запитання 346

З досліджуваного матеріалу хворого виділений вірус, що належить до РНК- вірусів, які мають онкогенні властивості. До якої родини належить виділений від хворого вірус?

варіанти відповідей

Пікорнавіруси

Коронавіруси

Рабдовіруси

Ретровіруси

Ортоміксовіруси

Запитання 347

ВІЛ-інфікований пацієнт періодично обстежується з метою виявлення ознак - активізації процесу. Назвіть найбільш суттєву ознаку, що вказує на перехід ВІЛ-інфекції у СНІД.

варіанти відповідей

Зниження кількості Т-хелперів

Зниження кількості нейтрофілів

Кількість Т-хелперів нижче критичного рівня

Виявлення антитіл до gp 41

Саркома Капоші. Кількіть Т-хелперів нижче 200 кл/мкл

Запитання 348

При проведенні імуноблот-теста у сироватці крові був знайдений білок gp120. При якому захворюванні зустрічається цій білок?

варіанти відповідей

Вірусний гепатит В

Туберкульоз

Сифіліс

Поліомієліт

ВІЛ-інфекція

Запитання 349

При дослідженні сироватки крові у пацієнта з ознаками імунодефіциту виявлено антитіла до білків gр 120 i gр41. Яку інфекцію у хворого підтверджує цей результат?

варіанти відповідей

TORCH- інфекція

ВІЛ-інфекція

НLTV-1- інфекція

НВV - інфекція

ЕСНО-інфекція

Запитання 350

Одним з перспективних напрямків розробки засобів для лікування ВІЛ-інфекції є створення препаратів, які конкурентно блокують рецептори на лімфоцитах, що перешкоджає адсорбції на них вірусу. Про які структури йдеться?

варіанти відповідей

CD4

gp120

gp41

CD28

CD29

Запитання 351

У пацієнтки 20 років встановлено діагноз - СНІД. Які популяції клітин найбільш чутливі до вірусу імунодефіциту людини?

варіанти відповідей

Епітеліоцити

Ендотеліоцити

Гепатоцити

Т-хелпери

В-лімфоцити 

Запитання 352

Відомо, що вірус імунодефіциту людини належить до родини Ретровірусів. Вкажіть основну ознаку, що характеризує дану родину:

варіанти відповідей

Наявність ферменту зворотньої транскриптази

Містять мінус-РНК

Нуклеїнова кислота не інтегрує в геном хазяїна

Реакція імуноферментного аналізу для виявлення антигенів

Прості віруси, що вражають тільки людину

Запитання 353

У ВІЛ-інфікованого хворого спостерігається пригнічення активності імунної системи. Ураження яких клітин найбільшою мірою обумовлює стан імунодефіциту у цього хворого?

варіанти відповідей

Т-супресорів

Т-хелперів

Макрофагів

В-лімфоцитів

Т-кілерів

Запитання 354

У спеціалізованій клініці пацієнту призначено комбінацію препаратів, що пригнічують репродукцію ВІЛ. Вкажіть, до якої групи відносяться препарати, що обов'язково входять в комплексне противірусне лікування.

варіанти відповідей

Антибіотики широкого спектру дії

Аналоги нуклеозидів

Інтерлейкін

Кріксіван

Бісептол

Запитання 355

19-річний чоловік скаржиться на гарячку, безпричинне зниження маси тіла, тривалу діарею, апатію, загальну слабкість, збільшення лімфатичних вузлів. За методом вестернблот підтверджено наявність у сироватці крові антитіл до gp120, gp41, р24 і р17. Вкажіть найвірогідніший діагноз хвороби:

варіанти відповідей

Інфекційний гепатит

СНІД

Паротит

Лімфоцитарний хоріоменінгіт

Плевродинія 

Запитання 356

Досить часто причиною набутих імунодефіцитів є інфекційне ураження організму, при якому збудники безпосередньо розмножуються у клітинах імунної системи і руйнують їх. Виберіть серед перерахованих ті захворювання, при яких має місце вищезгадане:

варіанти відповідей

Туберкульоз, мікобактеріоз

Поліомієліт, гепатит А

Дизентерія, холера

Інфекційний мононуклеоз, СНІД

Ку-гарячка, висипний тиф

Запитання 357

У сироватці крові при постановці імуноферментної реакції був визначений HBs-антиген. При якому захворюванні зустрічається даний антиген?

варіанти відповідей

Вірусний гепатит А

СНІД

Вірусний гепатит В

Сифіліс

Туберкульоз

Запитання 358

Спеціалісти стоматологи є групою ризику щодо професійного зараження гепатитом В. Вкажіть ефективний засіб для специфічної активної профілактики цієї хвороби серед лікарів-стоматологів?

варіанти відповідей

Надійна стерилізація медичного інструментарію

Виконання робіт у гумових рукавичках

Ведення специфічного імуноглобуліну

Введення інтерфероногенів 

Вакцинація рекомбінантною вакциною

Запитання 359

У зв'язку з важким перебігом гепатиту В, пацієнту призначено обстеження з метою виявлення можливого агента-супутника, що ускладнює перебіг основного захворювання. Вкажіть цей агент.

варіанти відповідей

Дельта-вірус

Вірус гепатиту С

Вірус гепатиту G

Вірус гепатиту Е

НВs- антиген 

Запитання 360

В інфекційне відділення з ознаками ураження печінки надійшла хвора, стоматолог за фахом. Які методи лабораторної діагностики необхідно призначити для встановлення діагнозу “вірусний гепатит В”?

варіанти відповідей

Вірусологічне дослідження фекалій

Вірусологічне дослідження сечі

Виявлення HBs-антигену у сироватці крові

Визначення функціональних проб печінки (білірубін і холестерин крові)

Виявлення активності ферментів (альдолази, трансаміназ та ін.)

Запитання 361

Стоматологи належать до групи підвищеного ризику щодо можливості професійного зараження гепатитом В. Виберіть препарат, який слід використати для надійної активної профілактики цієї хвороби

варіанти відповідей

Жива вакцина проти гепатиту В

Специфічний імуноглобулін

Протигепатична сироватка

Рекомбінантна вакцина з білків НВs Ag

Моноклональні антитіла проти НВs Ag

Запитання 362

Хворий обстежується за клінічними показаннями. Проведені дослідження по діагностиці вірусних гепатитів. У сироватці крові виявлені тільки антитіла до HВsAg. Такий результат свідчить про:

варіанти відповідей

Перенесений гепатит В

Гепатит А

Гострий гепатит В

Хронічний гепатит С

Гострий гепатит С

Запитання 363

У жiнки встановлено дiагноз – рак шийки матки. З яким вiрусом може бути асоцiйована ця патологiя?

варіанти відповідей

Varicella-Zoster

Вiрус простого герпесу тип 2

вiрус Цитомегаловiрус

Папiлома вiрус

Аренавiрус

Запитання 364

Хворий звернувся до лікаря-стоматолога із скаргами на появу на губах пухирців з рідиною, які знаходились на межі шкіри та слизової оболонки. Які мікроорганізми можуть викликати таку патологію?

варіанти відповідей

Герпесвіруси

Стрептококи

Мікобактерії

Ортоміксовіруси

Стафілококи

Запитання 365

У дитячому садку спостерігалося кілька випадків захворювання дітей. Клінічна картина характеризувалася підвищенням температури і появою у зіві, у роті і на шкірі везикулярної висипки. Передбачуваний діагноз - вітряна віспа. Які із перелічених матеріалів слід направити у вірусологічну лабораторію для експрес-діагностики?

варіанти відповідей

Жовч

Сечу

Змиви з рук

Мокротиння

Вміст везикул

Запитання 366

Вміст везикул зі слизової оболонки хворого на натуральну віспу направлений до вірусологічної лабораторії. Що з наведеного буде виявлено при мікроскопії мазків?

варіанти відповідей

Тільця Пашена

Тільця Гуарнієрі

Синцитій

Тільця Бабеша-Ернста

Тільця Бабеша-Негрі

Запитання 367

До стоматолога звернувся хворий з скаргами на біль, почервоніння, припухлість ясен. Запідозрено герпетичний гінгівостоматит. Який вірус міг викликати це захворювання?

варіанти відповідей

Вірус Епштейн-Бар

Вірус простого герпеса тип 2

Вірус простого герпеса тип 1

Вірус оперізуючого лишаю

Вірус цитомегалії

Запитання 368

Досить часто причиною набутих імунодефіцитів є інфекційне ураження організму, при якому збудники безпосередньо розмножуються в клітинах імунної системи і руйнують їх. Виберіть серед перерахованих ті захворювання, при яких має місце вищезгадане.

варіанти відповідей

Туберкульоз, мікобактеріоз

Поліоміеліт, гепатит А

Інфекційний мононуклеоз, СНІД

Дизентерія, холера

Ку-гарячка, висипний тиф

Запитання 369

У ВІЛ-інфікованого хворого спостерігається пригнічення активності імунної системи. Ураження яких клітин найбільшою мірою обумовлює стан імунодефіциту у цього хворого?

варіанти відповідей

Т-супресорів

Т-хелперів

Макрофагів

В-лімфоцитів

Т-кілерів

Запитання 370

Після обстеження хворого з рецидивуючим афтозним стоматитом і супутнім кандидозом лікар вирішив виключити ВІЛ-інфекцію. Яке дослідження допоможе прояснити ситуацію і поставити попередній діагноз?

варіанти відповідей

Реакція преципітації в гелі

Реакція гальмування гемаглютинації

Імуноферментний аналіз

Реакція гемаглютинації

Фазово-контрастна мікроскопія

Запитання 371

У пацієнта на слизовій оболонці ротової порожнини, носа та губах з’явились везикулярні пухирці. Стоматолог запідозрив везикулярний стоматит. Яке дослідження надасть можливість підтвердити діагноз?

варіанти відповідей

Виділення вірусу з везикулярної рідини

Постановка алергічної проби

Мікроскопія везикулярної рідини

Зараження тварин везикулярною рідиною

Виділення бактерій з везикулярної рідини

Запитання 372

Хворий тривалий час лікувався з приводу пневмонії нез’ясованої етіології, стійкої до стандартної терапії. З анамнезу встановлено, що він тривалий час знаходився у службовому відрядженні у США, де отримав травму, лікувався у шпиталі, після одужання повернувся на батьківщину. Оцінюючи анамнез, клінічну картину захворювання, лікар запідозрив у хворого СНІД. Результати якого методу лабораторної діагностики дозволяють підтвердити попередньо встановлений діагноз у даного пацієнта?

варіанти відповідей

Електронна мікроскопія

Імуноферментний аналіз

Реакція Відаля

Реакція зв’язування комплементу

РГГА - реакція гальмування гемаглютинації

Запитання 373

Від хворого гострою кишковою інфекцією виділено вірус, який віднесено до роду ентеровірусів. Для встановлення серотипу віруса застосовують діагностичні сироватки. Вкажіть, які антитіла повинні містити ці сироватки?

варіанти відповідей

Проти білків суперкапсидної оболонки

Проти неструктурних білків віруса

Проти вірусних ферментів

Проти вірусних гемаглютинінів 

Проти білків капсиду

Запитання 374

Хворий звернувся до лікаря-стоматолога із скаргами на появу на губах пухирців з рідиною, які знаходились на межі шкіри та слизової оболонки. Які мікроорганізми можуть викликати таку патологію?

варіанти відповідей

Герпесвіруси

Стрептококи

Мікобактерії

Ортоміксовіруси

Стафілококи

Запитання 375

До стоматолога звернувся хворий зі скаргами на біль, почервоніння, припухлість ясен. Запідозрено герпетичний гінгівостоматит. Який вірус міг викликати це захворювання?

варіанти відповідей

Вірус простого герпесу тип 1

Вірус оперізуючого лишаю

Вірус Епштейна-Бару

Вірус простого герпесу тип 2

Вірус цитомегалії

Запитання 376

До стоматолога звернулась пацієнтка (доярка) із висипанням на слизовій оболонці порожнини рота у вигляді афт. Лікар виявив висипання на шкірі довкола нігтьових пластинок на руках. Який збудник спричинив дану хворобу?

варіанти відповідей

Вірус везикулярного стоматиту

Вірус Коксакі В

Цитомегаловірус

Герпесвірус 

Вірус ящуру

Запитання 377

Пацієнт віком 42 роки захворів за тиждень після того, як обробляв шкуру лисиці. Захворювання проявилося нервовим збудженням, гідрофобією, судомами. Під час аутопсії тіла чоловіка виявлено: енцефаліт із ураженням стовбурової частини головного мозку, стінок III шлуночка та гіпокампа. Проявами енцефаліту були скупчення лімфоцитів та мікрогліальних клітин довкола загиблих нейронів і судин. У нервових клітинах гіпокампа виявлено еозинофільні включення – тільця Бабеша-Негрі. Яке захворювання діагностовано у померлого?

варіанти відповідей

Туляремія

Сказ

Сибірка

Чума

Бруцельоз

Запитання 378

У шестирічної дитини на слизовій оболонці щік на рівні премолярів лікар-стоматолог виявив сіро-білі плями діаметром до 1 мм. Із анамнезу відомо, що дитини не була вакцинована у віці 12 місяців. Лікар-стоматолог зробив припущення, що ураження слизової викликав складний РНК-вмісний вірус із гемаглютинувальними властивостями, який не має нейрамінідазної активності і не культивується в курячих ембріонах. Який вірус спричинив розвиток захворювання?

варіанти відповідей

Коксакі А

Кору

Паротиту

Вітряної віспи

Простого герпесу

Запитання 379

У зв’язку з важким перебігом гепатиту В пацієнту призначено обстеження з метою виявлення можливого агента-супутника, що ускладнює перебіг основного захворювання. Укажіть цей агент:

варіанти відповідей

HBs-антиген

Вірус гепатиту G

Дельта-вірус

Вірус гепатиту Е

Вірус гепатиту С 

Запитання 380

Для діагностики генералізованої герпетичної інфекції досліджено сироватку крові з метою виявлення специфічних антитіл певного класу. Антитіла якого класу свідчать про гостру стадію вірусної інфекції?

варіанти відповідей

IgM

IgG

IgE

IgD

IgA 

Запитання 381

У семирічного хлопчика з’явився біль та набряк у горлі, субфебрильна температура тіла протягом двох тижнів. Під час обстеження виявлено: гепатоспленомегалія та збільшення лімфатичних вузлів. З ротоглотки пацієнта виділений вірус родини Herpesviridae, що викликає проліферацію В-лімфоцитів. Який вірус найімовірніше спричинив захворювання?

варіанти відповідей

Вірус кору

Вірус Коксакі А

Вірус Епштейн-Барр

ВІЛ

Вірус простого герпесу тип 2

Запитання 382

У крові пацієнта за 10 тижнів після жовтяниці виявлено HBsAg. Для якого виду вірусного гепатиту це характерно?

варіанти відповідей

A

D

E

B

Запитання 383

У чоловіка, якого покусав невідомий собака, спостерігаються локалізовані широкі рвані рани на обличчі. Яку лікувально-профілактичну допомогу потрібно надати пацієнту для профілактики сказу?

варіанти відповідей

Розпочати імунізацію антирабічною вакциною

Терміново госпіталізувати пацієнта

Терміново ввести нормальний y-глобулін

Призначити комбіновану антибіотикотерапію

Терміново ввести вакцину АКДП

Запитання 384

У дитини 10-ти років раптово підвищилася температура до 39°С, з’явилися нежить, кашель, світлобоязнь. Під час огляду на слизовій оболонці порожнини рота виявлені плями Філатова-Копліка. Який з діагнозів найбільш імовірний?

варіанти відповідей

Мононуклеоз

Кір

Краснуха

Скарлатина

Вітряна віспа

Запитання 385

В хірургічний кабінет звернулася людина, яку покусав невідомий собака. Широкі рвані рани локалізовані на обличчі. Яку лікувально-профілактичну допомогу потрібно надати для профілактики сказу?

варіанти відповідей

Терміново ввести нормальний у-глобулін

Госпіталізувати хворого і тримати під наглядом лікаря

Розпочати імунізацію антирабічною вакциною

Терміново ввести вакцину АКДП

Призначити комбіновану антибіотикотерапію

Запитання 386

Для вірусологічної діагностики грипу використовують 10-денний курячий ембріон. Яку модель для культивування вірусів парагрипу необхідно обрати?

варіанти відповідей

Тканинні культури

Курячий ембріон

Білих мишей

Білих пацюків

Морських свинок

Запитання 387

До лікаря-стоматолога звернувся хворий із лихоманкою і характерними дрібними везикулами на слизовій щік, твердого піднебіння і язика. Лікар припускає герпетичний стоматит. Які дослідження слід провести додатково для підтвердження діагнозу?

варіанти відповідей

Посів на середовище з додаванням бичачої сироватки

Зараження курячого ембріона в хоріоналантоїс, уведення матеріалу в мозок білим мишам

Постановка реакції преципітації

Посів на середовище Раппопорта

Посів на середовище Ігла 

Запитання 388

У дитини 9-ти рокiв швидко пiдвищилась температура тiла до 39oC, з’явився бiль у горлi. Об’єктивно: зiв та мигдалики яскраво-червоного кольору. Язик набряклий малиново- червоного кольору зi збiльшеними грибоподiбними сосочками. Шкiра тiла та обличчя, крiм носо-губного трикутника, вкрита густими червоними плямами величиною з макове зерно. Пiдщелепнi лiмфатичнi вузли при пальпацiї болiснi. Яке захворювання у дитини?

варіанти відповідей

Кiр

Скарлатина

Дифтерiя

Менiнгококовий назофарингiт

Полiомiєлiт

Запитання 389

При перевірці стерильності наборів стоматологічних інструментів були виділені коки, розташовані у вигляді скупчень, що дали позитивну реакцію плазмокоагуляції, ферментували маніт в анаеробних умовах і мали лецитиназну активність. Який мікроорганізм виділений в даному випадку?

варіанти відповідей

S. aureus

S. epidermidis

S. saprophiticus

S. pyogenes

Corinebacterium xerosis

Запитання 390

Під час мікроскопії мазка, взятого у хворого з гострим гнійним періоститом, виявлені грампозитивні бактерії, розташовані у вигляді скупчень, які нагадують грона винограду. Які мікроорганізми мають таку морфологію?

варіанти відповідей

Гриби роду Кандида

Сарцини

Стрептококи

Стафілококи

Тетракоки 

Запитання 391

3 ротової порожнини клінічно здорового чоловіка 25 років виділено культуру грампозитивних коків, які мають дещо видовжену форму, розташовані парами або короткими ланцюжками, утворюють капсулу, на кров’яному агарі дають альфа-гемоліз. Носієм якого патогенного мікроорганізму є цей чоловік?

варіанти відповідей

Streptococcus faecalis

Streptococcus salivarium

Peptostreptococcus

Streptococcus pyogenes

Streptococcus pneumoniae

Запитання 392

З гнійного ексудату хворого з одонтогенною флегмоною виділена чиста культура грампозитивних мікробів кулястої форми, що має лецитиназну активність, коагулює плазму кроля, розщеплює маніт в анаеробних умовах. Який з вказаних мікроорганізмів міг сприяти виникненню гнійного ускладнення?

варіанти відповідей

S.aureus

S.mutans

S.epidermidis

S.viridans

S.pyogenes

Запитання 393

Лікар-стоматолог під час огляду пацієнта побачив “білі зони” демінералізації зубів. Який мікроорганізм міг спричинити такі зміни емалі?

варіанти відповідей

Neisseria meningitidis

Staphylococcus epidermidis

Streptococcus mutans

Staphylococcus aureus

Streptococcus pyogenes

Запитання 394

При бактеріологічному обстеженні групи хворих з карієсом зубів були виділені різні мікроорганізми. Якому з нижче перелічених мікроорганізмів належить провідна роль у виникненні карієсу у даних хворих?

варіанти відповідей

Staphylococcus aureus

Streptococcus mutans

Candida albicans

S.salivarius

Borellia buccalis

Запитання 395

У хворого при дослідженні мокроти виявлені Грам + коки, розташовані парами. Який мікроорганізм є найбільш ймовірним збудником захворювання?

варіанти відповідей

Neisseria menigitidis

Klebsiella pneumonia

Mycoplasma pneumonia

Streptococcus pneumoniae

Legionella pneumophila

Запитання 396

Із ротоглотки хлопчика, який хворіє на хронічний тонзиліт, виділили культуру кокових бактерій. У мазках вони розташовувалися у вигляді ланцюжків. Які це можуть бути бактерії?

варіанти відповідей

Стрептококи

Ешерихії

Вібріони

Клостридії

Стафілококи

Запитання 397

У гною хворого на флегмону щелепно-лицьової ділянки виявлено мікроорганізми кулястої форми, грампозитивні, що утворюють колонії S-форми з золотистим пігментом, які продукують лецитіназу, плазмокоагулазу, гемолізин, розщеплюють маніт в анаеробних умовах. Який вид мікробів викликав нагноєння?

варіанти відповідей

S. pyogenes

S. mutans

S. epidermidis

S. sanguis

S. aureus

Запитання 398

У дитини 2 років з катаральними явищами та висипом на шкірі лікар запідозрив скарлатину. Внутрішньошкірно дитині було введено невелику кількість сироватки до еритрогенного токсину стрептокока, на місці ін‘єкції висип зник. Що означають результати реакції?

варіанти відповідей

У дитини підвищена чутливість до еритрогенного токсину

Клінічний діагноз підтвердився

Захворювання викликав негемолітичний стрептокок

Всю дозу сироватки можна вводити внутрішньовенно

Імунна система дитини дуже ослаблена

Запитання 399

У дитини 2 років з катаральними явищами та висипом на шкірі лікар запідозрив скарлатину. Внутрішньошкірно дитині було введено невелику кількість сироватки до еритрогенного токсину стрептокока, на місці ін‘єкції висип зник. Що означають результати реакції?

варіанти відповідей

Фаготипування

Антигенна структура

Пігментоутворення

Біохімічні властивості

Чутливість до антибіотиків

Запитання 400

У хірургічному відділенні стоматологічної клініки мали місце випадки госпітальної стафілококової інфекції, викликаної штамами, які характеризувались множинною лікарською стійкістю. Така ознака визначається наявністю:

варіанти відповідей

F-плазмід

R-плазмід

Помірних бактеріофагів

Екзотоксигенів ч

Екзотоксигенів Вірулентних бактеріофагів

Запитання 401

У дитини 7 років, хворого на ангіну, був взятий мазок з поверхні мигдаликів і засіяний на кров'яний агар. Через добу виросли колонії стрептококів, навколо яких середовище стало прозорим. Наявність якого фактора патогенності у збудника виявило це дослідження?

варіанти відповідей

Гемолізину

Ендотоксинів

Нейрамінідази

Бета-лактамази

Лейкоцидіну

Запитання 402

У місті зареєстрований спалах харчової токсикоінфекції, яка виникла після вживання заварних тістечок, із залишків яких виділені патогенні мікроорганізми. Які з нижче перерахованих мікроорганізмів найбільш ймовірно можуть викликати дану токсикоінфекцію?

варіанти відповідей

C.perfringens

E. coli

S.aureus

S.typhimurium

S.enteritidis

Запитання 403

Збудники ряду інфекційних захворювань можуть передаватися через повітря. Наявність яких мікроорганізмів у повітрі закритих приміщень є свідченням прямої епідеміологічної небезпеки?

варіанти відповідей

Стафілококи і нейсерії

Спори грибів

Бацили і ентеробактерії

Гемолітичні стафілококи і стрептококи

Бацили і гриби

Запитання 404

У новонародженого виявляється гіперемія, набряк на слизовій рота, невеликі ерозії з в’язкими слизово-гнійними виділеннями. У мазках з виділень виявляється велика кількість лейкоцитів, що містять грамнегативні диплококи. Такі ж мікроорганізми розташовуються і поза лейкоцитами. Який діагноз можна припустити?

варіанти відповідей

Токсоплазмоз

Гонококовий стоматит

Бленорея

Стафілококовий стоматит

Вроджений сифіліс

Запитання 405

3 виділень уретри хворого на уретрит в’ялого перебігу виділено чисту культуру кокоподібних мікроорганізмів. Виділений мікроорганізм в короткому строкатому ряду ферментує лише глюкозу до кислоти. Назвіть рід і вид виділеного мікроорганізму:

варіанти відповідей

Neisseria gonorrhoeae

Staphylococcus aureus

Enterococcus faecalis

Neisseria meningitides

Streptococcus pyogenes

Запитання 406

При дослідженні гнійних виділень з шийки матки бактеріоскопічно виявлено присутність грамнегативних бобовидних диплококків, які знаходилися як в середині, так і поза лейкоцитами. Назвіть чинника гнійного запалення шийки матки?

варіанти відповідей

Trichomonas vaginalis

Chlamidia trachomatis

Haemophilus vaginalis

Neisseria gonorroeae

Calymmatobacterium granulomatis

Запитання 407

При бактеріоскопічному дослідженні носоглоткового слизу дитини 2,5 років, хворої на назофарінгіт, виявлені Гр- диплококи, схожі за формою на кавові зерна. Які органи дитини найбільш імовірно будуть уражені, якщо ці мікроорганізми проникнуть у кров?

варіанти відповідей

Лімфатичні вузли

Статево-сечові шляхи

Ниркові гломерули

Серцеві клапани

Оболонки мозку

Запитання 408

Зареєстровано спалах харчового отруєння, пов’язаний з вживанням кондитерських виробів, які зберігалися за кімнатної температури, під час виготовлення яких використовувалися качині яйця. Які мікроорганізми найбільш імовірно могли спричинити це захворювання?

варіанти відповідей

Холерний вібріон

Сальмонели

Кишкова паличка

Стафілококи

Легіонели 

Запитання 409

З крові хворого виділена культура збудника черевного тифу. Які культуральні властивості характерні для цього збудника?

варіанти відповідей

Утворення безбарвних або блідо-рожевих колоній на середовищі Ендо та Плоскірєва

Утворення колоній червоного кольору з металевим блиском на середовищі Ендо

Утворення безбарвних колоній на середовищі вісмут-сульфіт агар

Утворення гемолізу на кров’яному агарі

Утворення ніжної плівки на лужній пептонній воді

Запитання 410

З випорожнень хворої дитини 6-місячного віку, яка знаходилась на штучному вигодуванні, виділена культура кишкової палички з антигенною структурою 0-111. Який діагноз можна поставити?

варіанти відповідей

Гастро-ентерит

Колі-ентерит

Холероподібне захворювання

Харчове отруєння

Дизентерієподібне захворювання

Запитання 411

При санітарно-бактеріологічному дослідженні води методом мембранних фільтрів виявлено дві червоні колонії на мембранному фільтрі (середовище Ендо), через який пропустили 500 мл досліджуваної води. Розрахуйте колі-індекс та колі-титр досліджуваної води.

варіанти відповідей

4 та 250

2 та 500

250 та 4 ч

500 та 2

250 та 2

Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома

Створити тест