Укажіть організації, що існували на території України в першій половині ХІХ ст.
Який період українського руху в Російській імперії доцільно характеризувати , використовуючи уривок з записів М. Костомарова? "Мені було прикро, що така чудова мова залишається без будь - якої літеретурної обробки і зверх того зазанає зовсім незаслуженої зневаги. Я всюди чув грубі вибрики і насмішки над хохлами не тільки від великоросів, але навіть і малоросів вищого класу, які вважали дозволеним знущатися над мужиком і його способом виразу. Таке ставлення до народу і його мови мені здалося приниженням людської гідності".
На які роки припадає діяльність Кирило-Мефодіївського товариства?
Позначте імена та прізвища діячів Кирило - Мефодієвського братства:
Позначте назви документів , що регламентували діяльність Кирило - Мефодієвського братства:
Прочитайте факти біографії історичного діяча й укжіть його. "Роки життя - 1817-1885. Народився на Слобожанщині. Здобув освіту у Харківському університеті і після недовгого вчителювання на Волині одержав призначення до Київського університету. Один із засновників Кирило - Мефодієвського братства. Видатний український історик і письменник. Помер у Петербурзі".
Шлях, яким члени Кирило - Мефодієвського братствапередбачали реалізувати свою програмову мету:
Якої організації стосується наведений уривок з історичного джерела? «...Обер-поліцмейстер доправив знайдений поліцейськими служителями у квартирі Гулака рукопис, який він під час арешту встиг було сховати. Цей рукопис під назвою “Закон Божий” написаний рукою Гулака і складається зі 109 параграфів...»
Про кого йдеться в уривку з джерела? «У 1847 p., у зв’язку з відомою всім історією, він був засланий рядовим в Оренбурзький корпус із забороною писати й малювати... Батальйонний командир не любив його за незламний характер, за те, що він не вмів і не хотів нікому вклонятися, і водив його кожний день разом з іншими на навчання, де він вчився маршировки і рушничних прийомів...»
Які з наведених уривків характерізують Кирило - Мефодієвське братство?
1) "Побудована на ідеях українського національного відродження та панславянізму, ця програма виходила далеко за межі української проблематики".
2) "Ідеологія ... була синтезом ідеї трьох рухів: українського автономістичного, польського демократичного і російського декабриського в Україні".
3) "Діячі ... погоджувалися у тому, що русини становлять окрему націю серед слов'янських народів і що їхня мова не тотожна ні польській, ні російській ..."
4) "Програма ... ставила за метуне лише усунення самодержавства і крипацтва, а й утворення загальнослов'янської республіки : "Об'єднати разом усі слов'янські поколінняі зробити їх вільними"".
5) "Усі різні племена, з яких складається Російська держава, визнаються російськимиі, складаючи різні свої назви , становлять один народ російський".
Перший "Кобзар" Тараса Шевченка було видано:
Які твердження стосуються діяльності Тараса Шевченка?
1) очолив Тульчинську управу "Союз благоденства", пізніше йому належала провідна роль у діяльності Південного товариства.
2) Основоположник художньої прози в новій українській літературі.
3) Його національно - патріотичні твори були пронизані активним духом перебудови суспільства.
4) Очолив групу автономістів, яка створила проект відновлення козацького війська.
5) Майстер українського образотворчого мистецтва , створив серію офортів "Живописна Україна".
Які ідеї включала в себе "Книга буття українського народу" - програмовий документ Кирило - Мефодієвського братства?
Позначте факти, що стосуються життєпису Тараса Шевченка:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома