У дитини 9-ти рокiв швидко пiдвищилась температура тiла до 39oС, з’явився бiль у горлi. Об’єктивно: зiв та мигдалики яскраво-червоного кольору. Язик набряклий малиново-червоного кольору зi збiльшеними грибоподiбними сосочками. Шкiра тiла та обличчя, крiм носогубного трикутника, вкрита густими червоними плямами величиною з макове зерно. Пiдщелепнi лiмфатичнi вузли при пальпацiї болiснi. Яке захворювання у дитини?
З метою масового обстеження студентiв на носiйство S. aureus перед виробничою практикою у дитячому вiддiленнi клiнiчної лiкарнi було використано елективне середовище з метою отримання чистої культури цього збудника. Яке з перерахованих середовищ було використано?
До iнфекцiйного вiддiлення госпiталiзовано хворого 27-ми рокiв зi скаргами на багаторазовi пронос та блювання, бiль у м’язах нiг, слабкiсть, запаморочення. Пiсля огляду лiкар поставив попереднiй дiагноз "холера". Як необхiдно дослiджувати матерiал вiд хворого для експрес дiагнозу?
З видiлень уретри хворого на уретрит в’ялого перебiгу видiлено чисту культуру кокоподiбних мiкроорганiзмiв. Видiлений мiкроорганiзм в короткому строкатому ряду ферментує лише глюкозу до кислоти. Назвiть рiд i вид видiленого мiкроорганiзму:
З випорожнень хворої дитини 6-мiсячного вiку, яка знаходилась на штучному вигодовуваннi, видiлена культура кишкової палички з антигенною структурою 0-111. Який дiагноз можна поставити?
Бактерiолог при дослiдженнi кровi та слизу iз носоглотки дотримувався певних заходiв щодо збереження збудникiв у матерiалi. При бактерiоскопiчному дослiдженнi встановлено наявнiсть грамнегативних кокiв, якi нагадують кавовi зерна i розташованi парами, або тетрадами. Назвiть збудника, який був iзольований бактерiологом:
У хворого 30-ти рокiв на нижнiй губi виявлена виразка iз гладенькою лакованою поверхнею, червоного кольору, хрящоподiбної консистенцiї. Бiопсiя мiсця ураження виявила лiмфоплазмоцитарну iнфiльтрацiю, явища васкулiту. Який найбiльш iмовiрний дiагноз?
Хворiй жiнцi поставили клiнiчний дiагноз "гонорея". Яке iз перерахованих нижче дослiджень можна застосувати для пiдтвердження дiагнозу?
Хворий надiйшов до iнфекцiйної лiкарнi на 8-й день зi скаргами на головний бiль, нездужання, слабкiсть. Для серологiчного дослiдження взято кров. При проведеннi реакцiя аглютинацiї Вiдаля встановлено, що вона позитивна в розведеннi 1:200 з О-дiагностикумом черевного тифу. Який дiагноз можна встановити на пiдставi цього дослiдження?
З фекалiй хворого видiленi шигели Зонне. Якi потрiбно провести додатковi дослiдження для встановлення джерела iнфекцiї?
Пiсля посiву гною з уретри на спецiальне поживне середовище виросли нiжнi блакитнуватi колонiї. При мiкроскопiї препаратiв з них виявленнi грамнегативнi бобоподiбнi диплококи. Збудником якої хвороби вони є?
У дитячому вiддiленнi iнфекцiйної клiнiки хлопчику 4-х рокiв поставлено дiагноз "дифтерiя". Який препарат потрiбно ввести хворому в першу чергу?
. До жiночої консультацiї звернулася жiнка 26-ти рокiв, у якої було два мимовiльнi викиднi. Яке протозойне захворювання могло спричинити невиношування вагiтностi?
З носоглотки здорового бактерiоносiя видiлено мiкроорганiзм, який за бiологiчними ознаками iдентичний Corynebacterium diphtheriae, але не продукує екзотоксин. В результатi якого процесу цей мiкроорганiзм здатний вiдновити експресiю i продукцiю екзотоксину?
У хворого зi скаргами на частi рiдкi випорожнення з кров’ю ("малинове желе") при мiкроскопiчному дослiдженнi були виявленi великi клiтини з одним ядром та поглиненими еритроцитами. Для якого з найпростiших характерна така морфологiчна форма?
Хворiй жiнцi поставили клiнiчний дiагноз "гонорея". Яке iз перерахованих нижче дослiджень можна застосувати для пiдтвердження дiагнозу?
Чоловiк 32-х рокiв, житель сiльської мiсцевостi, звернувся до лiкаря зi скаргами на наявнiсть болiсної припухлостi у пiдщелепнiй дiлянцi з утворенням норицi. При оглядi хворого лiкар виявив iнфiльтрат, у центрi якого розташовувалася нориця з густим гнiйним видiленням, з бiлого кольору крупинками. Пiд час розтину iнфiльтрату тканини щiльнi, жовтувато-зеленого кольору, сотоподiбної будови через велику кiлькiсть дрiбних гнiйникiв. Про яке захворювання слiд думати?
Робiтник тваринницької ферми звернувся до хiрурга зi скаргами на високу температуру до 40oC, головний бiль, слабкiсть. Об’єктивно: у дiлянцi спини виявлена гiперемiя i темно-червоний iнфiльтрат дiаметром до 5 см з чорним дном у центрi та формуванням дочiрнiх пустул. Для якого захворювання характернi данi змiни?
При дослiдженнi вмiсту дванадцятипалої кишки людини знайденi найпростiшi грушоподiбної форми з парними ядрами, чотирма парами джгутикiв. Мiж ядрами - двi опiрнi нитки, з вентрального боку розташований присмоктувальний диск. Який представник найпростiших виявлений у хворого?
Хворому для профiлактики ранової iнфекцiї перед операцiєю було призначено синтетичний протипротозойний засiб, який має високу активнiсть щодо Helicobacter pylori. Визначить препарат:
У хворого, що надiйшов до iнфекцiйного вiддiлення зi скаргами на судомне скорочення м’язiв обличчя, з садна правої нижньої кiнцiвки були видiленi бактерiї з термiнальним розташуванням спор, що надає їм вигляд "барабанних паличок". Яким бактерiям притаманнi данi властивостi?
У жiнцi 23-х рокiв пiсля повторного викидня дiагностували токсоплазмоз. Який з перерахованих препаратiв слiд застосувати для лiкування токсоплазмозу?
При бактерiоскопiчному дослiдженнi носоглоткового слизу дитини 2,5 рокiв, хворої на назофарингiт, виявленi грамнегативнi диплококи, схожi за формою на кавовi зерна. Якi органи дитини найбiльш iмовiрно будуть ураженi, якщо цi мiкроорганiзми проникнуть у кров?
У хворого 14-ти рокiв дiагностована трiада Гетчiнсона: зуби дiжкоподiбної форми, паренхiматозний кератит та глухота. Для якої хвороби характернi виявленi змiни?
При стоматологiчному обстеженнi пацiєнта 45-ти рокiв лiкар виявив перфорацiю твердого пiднебiння, що розвинулась внаслiдок хронiчного запального процесу. Якi дослiдження необхiдно провести для пiдтвердження iмовiрного дiагнозу сифiлiсу у даного пацiєнта?
Пiд час дослiдження мазку кровi, взятого у хворого i забарвленого за Романовським, лiкар виявив найпростiшi i встановив дiагноз - хвороба Круза-Чагаса. Яке найпростiше викликало захворювання у даного хворого?
На слизовiй оболонцi порожнини рота жiнки 20-ти рокiв лiкар-стоматолог помiтив округлу виразку з щiльним дном та рiвними краями, яка нагадує твердий шанкер. Який метод дiагностики слiд використати на даному етапi захворювання, щоб пiдтвердити етiологiю патологiчного процесу?
Через 7 днiв пiсля пластичної операцiї, виконаної лiкарем-стоматологом, у пацiєнта розвинувся правець. Виникла пiдозра, що причиною був контамiнований збудником правця шовний матерiал, який було доставлено до бактерiологiчної лабораторiї. Яке поживне середовище необхiдно використати для первинного посiву матерiалу?
В дитячому садку планується проведення вакцинацiї проти кашлюку. Який з наведених нижче препаратiв необхiдно використати з цiєю метою?
У дитини пiсля перенесеної ангiни рiзко збiльшилися лiмфатичнi вузли: паратрахеальнi, бiфуркацiйнi, шийнi. При мiкроскопiчному дослiдженнi шийного лiмфатичного вузла виявленi вогнища некрозу, обмежованi лiмфоцитами, епiтелiоїдними клiтинами та клiтинами Пирогова-Лангханса. Вкажiть найбiльш iмовiрну патологiю:
У хворого, що постраждав у автокатастрофi, лiкар запiдозрив можливий розвиток анаеробної iнфекцiї рани. Який препарат найдоцiльнiший для специфiчного лiкування ще до встановлення лабораторного дiагнозу?
У хлопчика 6-ти рокiв з’явився рiзкий бiль пiд час ковтання, виражений набряк шиї, температура тiла пiдвищилась до 39oC. На мигдалику сiрувато-жовтi плiвки, якi знiмаються зi значним утрудненням. Рiзко вираженi ознаки iнтоксикацiї. Який найбiльш iмовiрний дiагноз?
У хворого вiдмiчається нездужання, що супроводжується пiдвищенням температури, слабкiстю, тривалими рiдкими випорожненнями до 10-12 разiв на добу, гострими болями у животi. При дослiдженнi фекальних мас виявлено структури правильної округлої форми з 4-ма ядрами. Це може бути спричинено паразитуванням:
У жiнки народилася мертва дитина з багатьма вадами розвитку. Яке протозойне захворювання могло спричинити внутрiшньоутробну загибель плода?
У хворого на туберкульоз застосовували рифампiцин, що призвело до розвитку стiйкостi до препарату мiкобактерiй туберкульозу. З яким препаратом необхiдно поєднувати рифампiцин для зменшення розвитку стiйкостi мiкобактерiй?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома