Які мовні норми стосуються лише письма?
У якому реченні виділені слова дають змогу уникнути повторів, урізноманітнити контекст, підсилити зображуване?
Виберіть речення, в якому використано перехід власних іменників у загальні.
Яке з наведених речень потребує стилістичного редагування?
Продовжте речення: «Образність мовлення оратора — це ...
Вкажіть, у якому рядку наведено синтаксичні синоніми.
Які мовні норми визначають літературні форми слів і правила побудови синтаксичних конструкцій — словосполучень і речень?
З'ясуйте, з якою стилістичною метою вжито виділені в реченні діалектизми. Спливали гаразди, продавались царинки одна по одній, маржина десь танула так, як по горах весною сніги.
Яке речення містить морфологічну помилку?
Вкажіть, яке з наведених речень потребує стилістичного редагування.
Продовжте речення: «Ясність мовлення оратора — це ...
Продовжте речення: «Метафора — це ...
Які мовні норми регулюють можливість використання слів відповідно до значення та відтінків, а також правила лексичної сполучуваності слів у реченні?
Із якою стилістичною метою вжито виділені в реченні новотвори? Мені дуже страшно дожити до того моменту (чи часу), коли дзвінкосерйозний Малишко, або лютодотепний Воскрекасенко, чи несміливо-сміливий Смілянський, чи колючий Маківчук, чи їйбогужялюблюприроду Новиченко... — от коли ці всі коли-небудь скажуть: «Остап Вишня — старий!». І, збираючись на полювання, додадуть: «Не турбуйте його!» — Я того ж часу — візьму й помру!
У якому рядку всі словосполучення стилістично правильні?
Вкажіть, яке речення побудоване неправильно.
Продовжте речення: «Гумор — це ...
У якому рядку одне слово із наведених пар слів неможливе в літературній мові?
Продовжте речення: «Епітет — це ...
Із якою стилістичною метою вжито виділені в реченні антоніми? Вмирає пізно чоловік, А родиться дочасно, Тому й на світі жити звик, Як раб і рабовласник. Він като-жертва, жертво-кат, Страждає і богує, Іде вперед, немов назад, Як душу гнів руйнує.
У якому рядку наголос в усіх словах на першому складі?
У якому випадку допущено помилку при побудові словосполучень?
До якої форми красномовства належить текст?
...Спинюся тепер на слові в сценарії. Що сценарист повинен робити із словом в ім'я життєвої правди? Чи мусить він залізати в шкуру недорікуватої людини і, зображуючи її, чревовіщати звідтіля такими словами, як «осьдечки», «отамечки» тощо, чи потрібне щось інше? Так, потрібне інше.
Я проілюструю вам свою думку одним прикладом. Уявіть собі, що ви не знаєте болгарської мови і розмовляєте з болгарином, а перекладач у вас людина некультурна і нерозумна. Тоді у болгарина залишиться таке враження, що він розмовляв з дурнем. Навпаки, якщо перекладач культурний, з дуже багатим лексиконом, багатий думкою, то навіть деякі ваші мовні помилки він згладить і перекладе сказане вами так, що про вас залишиться гарне враження.
Отже, я вважаю, що лексикон нашого героя має бути індивідуалізований, але ні в якому разі не натуралістичний (О. Довженко. Лекція 13 грудня 1949 р.)
У якому реченні виділені слова вжито для контрастної характеристики образів, предметів, явищ, настроїв?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома