Вплив природи реагуючих речовин на швидкість хімічних реакцій.
Для видалення вапняного нальоту чи накипу ( містить кальцій та магній карбонати (CaCO3, MgCO3) на чайнику використовують кислоти (лимонну, оцтову, тощо). Змоделюйте процес розчинення вапняного нальоту, використавши крейду( CaCO3) і хлоридну та оцтову кислоти.
У якій з пробірок процес розчинення відбувається швидше?
Вплив ступеня подрібнення на швидкість хімічних реакцій.
У медицині для зняття печії використовують ліки (наприклад пігулки від печії «Печаївські»), що можуть містити кальцій та магній карбонати (CaCO3, MgCO3).
Дослідіть швидкість розчинення пігулок в хлоридній кислоті, яка є складовою шлункового соку, залежно від ступеня подрібнення пігулки (таблетована та подрібнена форми).
Виберіть правильний запис рівняння взаємодії крейди з хлоридною кислотою
Як буде виглядати повне йонне рівняння взаємодії крейди та хлоридної кислоти
Скорочене йонне рівняння взаємодії крейди з кислотою :
Складіть рівняння розкладу гідроген пероксиду
Вплив температури на швидкість хімічних реакцій.
При довгому зберіганні в приміщенні з підвищеною температурою гідроген пероксид втрачає свої знезаражуючі властивості. Провівши наступний дослід, поясніть причини даного явища.
а) Помістіть у пробірку трохи річкового піску, налийте 2 мл розчину гідроген пероксиду, закрийте пробірку корком з газовідвідною трубкою, закріпіть пробірку в пробіркотримачі або штативі.
б) Кінець газовідвідної трубки опустіть у хімічну склянку. Обережно нагрійте пробірку. Що спостерігається? Внесіть у склянку тліючу скіпку. Який газ виділяється?
Чи впливає нагрівання на швидкість реакції?
Вплив концентрації на швидкість хімічних реакцій.
Для очищення поверхонь металевих деталей від іржі, господарі досить часто використовують засоби, що містять хлоридну кислоту( «Сантрі» та ін.). Для якісного видалення іржі, розчин потрібно використовувати не розводячи його водою.
Змоделюйте процес очищення іржавого гвіздка (до складу іржі входить ферум (ІІІ) гідроксид, Fe(OH)3) за допомогою хлоридної кислоти різної концентрації (5% і 15% розчинів).
Що спостерігається?
Які чинники впливають на швидкість реакції( кілька відповідей)?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома