«Негайно вислати з краю Драгоманова і Чубинського як невиправних й однозначно небезпечних для краю агітаторів» — це одна з вимог
Про яку організацію йдеться в уривку з історичного джерела: «...Переважно досліджує губернії Київського освітнього округу в усіх тих аспектах, що є предметом занять Товариства, і особливо дослідження зі статистики та етнографії... відшукує й доводить до відома вже зібрані й ті, що зберігаються в місцевих архівах, відомості про край, розглядає їх, вирішує, як їх використати для науки...»?
У результаті Кримської війни (1853–1856 рр.) російська імперія втратила
Яка з указаних ознак є головною у визначенні поняття «кріпацтво»?
Якому діячеві громадівського руху належать цитовані нижче спомини?
«Я заявився до київського генерал-губернатора Дундукова-Корсакова, просив паспорт за кордон… Через три дні дозвіл було одержано і я виїхав через Галичину й Угорщину до Відня, де почав готуватися до видання збірника «Громада». Водночас уряд почав конфісковувати брошури соціал-демократичного змісту, а тому вирішив перенести видання «Громади» до Женеви…»
Укажіть головну відмінність «молодих громад» від «старої громади», що існували в Наддніпрянській Україні у другій половині ХІХ ст.?
Таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії, що увійшло в історію під назвою «Валуєвський циркуляр», видано
Яке розпорядження царського уряду викликало такий коментар сучасника:
«Усі чесні люди кожної цивілізованої нації вважають справу російського уряду відняти в 24 мільйонів українців їхню мову, заборонити друкувати українські газети, виголошувати промови на ювілеях українських поетів, найдурнішим документом, який можна було прийняти у сфері духовного життя...»?
Український національно-визвольний рух у Наддніпрянській Україні 1860—1880-х рр. був спрямований на
Програмові положення якої організації наведено в уривку з документа: «...Ми, свідомі Українці, назавжди пориваємо зв’язок з українофілами. Ми оддаємо всі наші сили на творення української культури, на соціально-політичне визволення поневоленого українського народу. Ми вживаємо тільки українську мову. Ми працюємо тільки для українського народу. Ми мусимо агітувати за наші думки... кожен повинен протягом року вивчити українській грамоті не менше двох членів для нашої організації...»?
Карикатура на Селянську реформу 1861 р. акцентує увагу на її
Беручи участь у діяльності Південно-Західного відділу Російського географічного товариства, громадівці намагалися
Перша залізниця в Наддніпрянській Україні з'єднала міста
Укажіть зміни в соціально-економічній сфері Наддніпрянської України, що відбулися під впливом реформ 1860-х - 1870-х рр. у російській імперії.
Поява Емського указу імператора Олександра ІІ пов’язана з
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Єдина справа певних друзів народу під цю пору – це допомагати розвиткові народному, не висуваючи чи то політичних, чи то соціальних гасел. …А щоб дійти цієї мети, людям треба насамперед завчасно й старанно вивчити побут, моральні підвалини, умови життя народного, його світогляд і сподівання…».
Цитований документ відображає засади діяльності
Діячі якого суспільного руху були ініціаторами відкриття «Південно-Західного відділу Російського географічного товариства»?
На фото зображено
На фото зображено
Перші залізниці в Наддніпрянській Україні з’єднували
Який діяч так пояснював мотиви свого вчинку:
«Тільки ж в теперішній час мені нема іншого виходу, як закордонне видання українського часопису, - бо троїсте ярмо: порядків царства Російського та Австро-Угорського над нашою країною, котре не дає їй волі політичної, господарської й освітньої, неволить слово й печать українську настільки, що прихильникам волі народу українського... не можна просто й відверто висловлювати в себе вдома свої думки...»?
Виконання селянами Наддніпрянської України повинностей на користь поміщика після отримання ними особистих і майнових свобод пояснюють
Що об’єднує діячів, зображених на фото?
Бурхливий промисловий розвиток регіону, позначеного на картосхемі штрихуванням, відбувався
Українські недільні школи в російській імперії було закрито в
Журнал "Основа"-це ...
Оприлюднення під час Кримської війни Маніфесту російського імператора Миколи I про створення рухомого державного ополчення стало приводом до
Яким роком датовано документ, уривок з якого наведено: «...Користуючись цим земельним наділом, селянин має виконувати [повинності] на користь поміщикам... У цьому стані, що є перехідним, селянина іменують тимчасовозобов’язаним»?
Які явища соціально-економічного життя характерні для України другої половини ХІХ ст.?
«Громади» на Наддніпрянській Україні в другій половині XIX ст. – це
Укажіть напрями діяльності громадівців у 60-х рр. ХІХ ст.
Видання, перші сторінки яких зображено на фото, були друкованими органами
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома