В біоценозах живе багато видів, але якийсь із них є переважаючим. Враховуючи, що основу біоценозу складають продуценти, переважаючими видами найчастіше є рослини. А чи зустрічаються в природі біоценози, де переважаючими видами є тварини:
Кожен біоценоз характеризується таким поняттям, як видове багатство. Що включає в себе це поняття:
Достатня кількість тепла на певній території сприяє збільшенню кількості видів, які там проживають. Наприклад, відмінності в видовому різноманітті вологого тропічного лісу та тайги є очевидною. Але нам добре відомо, що на території пустель теж тепло, проте вони не відзначаються великим видовим різноманіттям. Чому:
В біоценозах коралових рифів є велике видове багатство в той час, як в калюжах чи невеликих штучних ставках це багатство значно менше. Чим можна пояснити це явище, якщо вважати, що температура води в обох випадках є приблизно однаковою:
Порівняйте поняття "видове багатство" та "видове різноманіття":
В дубовій діброві живе багато видів птахів: синички, дятли, сови. Тут мешкають різні комахи, ростуть гриби, мохи, злакові трави. Який із видів буде домінантним у цьому біоценозі:
В досліджуваній екосистемі було виявлено багато видів різних організмів, але серед них не було виду, який би за чисельністю істотно переважав інші. Цей біоценоз є природним. Виходячи із сказаного визначте, якими ще ознаками володіє ця система:
В екології виділяють поняття "домінантний" та "ключовий" види. В якому із наведених прикладів мова іде про ключовий вид:
При порівнянні агроценозів та природних біоценозів ми спостерігаємо великі відмінності між ними: менша видова різноманітність, порушений колообіг речовин і т.д. Чому ж тоді ці штучні системи продовжують існувати:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома