Підготовка до ДПА та ЗНО
Етап якої битви часів Національно-визвольної війни українського народу середини XVII ст. описано в уривку з історичного джерела:
«І ось зібрав Богун [гетьман наказний] своїх полковників на раду. Думали вони, як би вирватися з осади… На раді полковники вирішили навести через Пляшівку міст, переправити ним на той бік побільше війська, відігнати Лянцкоронського і дати змогу усьому козацтву вийти з облоги…»?
Установіть відповідність між подією, описаною в уривку з історичного джерела, та роком, коли вона відбувалася.
1«…Бачу зле, бо віддав Хмельницький всіх нас у неволю московському цареві… Сам із військом козацьким присягнув і місто Київ силою під мечовим
2«Наш підданий гетьман Богдан Хмельницький, майже поєднавши свої війська з угорцем Ракочієм, послав до Польської держави наказного гетьмана Антіна Ждановича, і Богуна, й інших начальників для спустошення…»
3«Хмельницький, залишивши під Збарожем піше військо, з іншою частиною та з татарами вирушив на короля й непомітно підібрався до табору… На ранок знову розгорілася битва біля польського табору та біля Зборова…»
4«…недалеко відійшовши від Корсуня, на цьому згаданому шляху військо було розгромлене, а їх милості пани гетьмани [Микола Потоцький, Мартин Калиновський] і багато старшин взяті в татарський полон…»
А 1648 р.
Б 1649 р.
В 1651 р.
Г 1654 р.
Д 1657 р.
Яка держава була союзницею козацького війська на початку Національно-визвольної війни українського народу середини XVII ст.?
Визначте соціально-економічну зміну, пов'язану зі становленням Української козацької держави в роки Національно-визвольної війни середини ХVІІ ст.
У якому уривку з історичного джерела вказано привід до Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст.?
Прочитайте уривок з історичного джерела щодо Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст. і виконайте завдання.
«…у католицькому християнському королівстві та вільній Речі Посполитій [народ] зазнає такого насильства, якого і в поганській неволі християни-греки не зазнають. Захоплено церкви, монастирі та собори, заборонено вільне виконання обрядів...»
Автор у документі вказав на
1649 та 1651 роки в історії Національно-визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького пов’язані з
Скликана в Переяславі (1654 р.) гетьманом Б. Хмельницьким Генеральна військова рада мала вирішити питання про
Хто з козацьких провідників проголосив таку програму своїх дій: «Правда то, що я лихий, малий чоловік, але мені то Бог дав, що я єсть єдиновладцем і самодержцем руським! Виб’ю з лядської неволі руський народ увесь! Перше я за свою шкоду і кривду воював — тепер буду воювати за нашу православну віру! ...За границю на війну не піду! Шаблі на Турків і Татар не підійму! Досить маю на Україні, Поділлі і Волині... тепер досить достатку і пожитку в землі й князівстві моїм — по Львів, по Холм і Галич»
Ліквідація магнатського землеволодіння, панщини, масове покозачення селянства, формування нової еліти суспільства на основі козацької старшини відбулися в результаті
Перебіг подій якого періоду Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст. відображено на карті?
Які битви Національно-визвольної війни середини XVII ст. відбулися впродовж 1649 — 1651 рр.?
Установіть послідовність описаних нижче подій національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст.
А«Через рік після перемоги під Берестечком повністю загинуло польське військо... Того ж року господарю Василю довелося влаштовувати весілля своєї дочки Розанди з Тимошем, сином козацького гетьмана Хмеля...»
Б«Стали поляки обозом та вишикували своє військо на рівнині коло Корсуня. Того ж ранку вдарив Хмельницький зі своїм і ординським військом на поляків. Ті, недовго втримуючи свій стрій, з великими втратами відступили...»
В«То ми, великий государ, підданого нашого Богдана Хмельницького... і все наше Військо Запорозьке пожалували – веліли їм бути під нашою, царського величества, високою рукою, згідно з давнішими їх правами і привілеями...»
Г«Увесь народ, вийшовши з Києва, вся чернь вітала його. Академія вітала його промовами як спасителя народу від рабства польського, як Мойсея, вбачаючи в імені Богдан добрий знак і називаючи його Богом даний...»
На карті заштрихована територія Гетьманщини відповідно до умов
Столицею Української козацької держави і резиденцією Б. Хмельницького було місто:
Уривок якого документа наведено в уривку з джерела?
«Дозволяємо і призначаємо організувати реєстрове військо в числі 20 тисяч чоловік. Це військо гетьман і старшина повинні набрати і записати в реєстр, і вони мусять перебувати тільки в маєтках його королівської милості, що містяться у воєводстві Київському, не маючи нічого до воєводств Брацлавського і Чернігівського. А маєтки шляхетські мусять лишатися вільними, і в них реєстрові козаки ніде не повинні лишатися».
Де відбулась перша переможна битва для козацького війська в Національно-визвольній війні українського народу проти Речі Посполитої середини ХVІІ ст.?
Які битви відбулись у перший рік Національно-визвольної війни середини XVII ст.
Українська козацька держава за часів гетьмана Б. Хмельницького поділялась на:
Українська держава "Військо Запорозьке" була створена у
Установіть послідовність подій першої половини XVII ст.
А Обрання митрополитом православної церкви П. Могили
Б Повстання під проводом П. Павлюка, Я. Острянина, Д. Гуні
В Похід запорозьких козаків на чолі з П. Сагайдачним на Кафу
Г Утворення Української козацької держави Війська Запорозького
Установіть відповідність між історичними постатями і їх історичною роллю.
1 В.-К. Острозький
2 Д. Вишневецький
3 П. Могила
4 Б. Хмельницький
А Заснував перший на українських землях науково-освітній осередок, центр вищої освіти
Б Здійснив реформу православної церкви на українських землях
В Був засновником Української козацької держави
Г Першим підняв козацтво на боротьбу за свої станові права
Д Започаткував традицію створення Січі — центру запорозького козацтва
Укажіть назву документа, який видавав гетьман Війська Запорозького.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома