"The world of profession/Choosing the career." Урок мовлення.

Про матеріал
Тема: Світ професій Підтема: Вибір професії. Мета: Сприяти розвитку вміння обговорювати якості та вміння, які потребують для різних професій. Сприяти розвитку вмінь усного мовлення і взаємодії. Сприяти розвитку готовності брати участь в іншомовному спілкуванні. Сприяти вихованню поваги до представників різних професії. Компетентності: предметні - вміння розповідати про те, які якості характеру та вміння необхідні для різних професій, складати монологічне повідомлення про якості гарних співпрацівників , доповнювати речення, складати речення про роботи й професії; ключові – оцінювати свої вміння й можливості ( ініціативність і підприємливість), виражати власні погляди, почуття і ставлення ( соціальна й громадянська компетентності), спілкуватися іноземною мовою та вчитися продовж життя. Обладнання: зошит, підручник, картки з завданнями, презентація, відео, інтернет для голосвання.
Перегляд файлу

План- конспект уроку для 9-го класу

Тема: Світ професій

Підтема:  Вибір професії.

Мета: Сприяти  розвитку вміння обговорювати якості  та вміння, які потребують для різних професій. Сприяти розвитку вмінь усного мовлення і взаємодії. Сприяти розвитку готовності брати участь в іншомовному спілкуванні. Сприяти вихованню поваги до представників різних професії.

 Компетентності: предметні -  вміння розповідати про те,  які якості характеру та вміння необхідні для різних професій, складати монологічне повідомлення про якості гарних співпрацівників , доповнювати речення, складати речення про роботи й професії;

ключові – оцінювати свої вміння й можливості ( ініціативність і підприємливість), виражати власні погляди, почуття і ставлення ( соціальна й громадянська компетентності), спілкуватися іноземною мовою та вчитися продовж життя.

Обладнання: зошит, підручник, картки з завданнями, презентація, відео, інтернет для голосвання.

Схематичний план уроку

І. Початок уроку

1. Привітання та повідомлення теми та мети уроку 1хв

2. Мовленнєва зарядка  2 хв.

ІІ. Основна частина уроку 35 хв

ІІІ. Заключна частина

  1.   Підбиття підсумків уроку 1хв
  2.   Закінчення уроку 1 хв

 

Хід уроку

І. Початок уроку

1. Привітання та повідомлення теми та мети уроку

 

T: Hello dear students! I am very happy to see you  and I hope you’ll be able to solve  all my tasks for you today.

Ps: Good morning! We are glad to see you, too.

 

Т: You know time flies and it won't be long when you finish your school. There will be some roads open before you: to continue your education in a colleague or in any lyceum, then   to find a job or  to join the army. It's up to you to decide. Your parents and teachers try to give you some advice. What will you be? Who helps you to choose your profession? The theme of our lesson concerns the world of profession and choosing the career. The epigraph of our lesson is :

“Every man is the maker of his own future”

(Richard Steele).

2. Мовна зарядка

 

Т: All professions are important, All professions are necessary. You  can  choose any profession.  Profession is a certain kind of work. Each type of man's work has components: the subject of labor, the purpose of labor, the means of labor and the conditions of activity. it is important for a person to know the conditions in which work flows. it will be about the classification of professions on the subject of labor proposed by a well-known psychologist, Academician E.A. Klimov. So, according to this point of view, all professions can be divided into five types. Types of professions  All professions can be divided into 5 types :

  • Nature Man.   This type includes professions associated with nature, animal and vegetable world ( ecologist, microbiologist, farmer, beekeeper, huntsman, geologist)
  • Man-Technique  . This type includes all professions related to the maintenance of equipment. Example: driver, locksmith, electrician engineer, builder, tractor driver, etc.
  • "Man-man" The subject of labor is a person. This type includes professions aimed at education, training, informing, maintenance (domestic, commercial, medical) people.   Example: guide, teacher, seller, waiter, journalist etc.
  • "Man-sign system" Labor subject - schemes, signs, oral and written speech, numbers, notes, formulas, cards, drawings, road signs. This type of professions includes mental activities . For example: economist, corrector, physicist, cashier, programmer, secretary, accountant etc.
  • "Man -Hellite image"The subject of labor is visual, musical, literary and art, acting. Example: designer, decorator, journalist, vocalist, photographer, architect.

T: Great!  There are many different professions in different types. What  types of profession are closer to you?

 II. Основна частина уроку.

  1. Активізація лексичного матеріалу
  1.  Гра «Декодер слів».

Учні читають визначення професій та розшифровують професії

Buy White Keyboard for Nokia E52 Spare Part Keyboards Mobile Phone Housing  Replacement with Menu Buttons / Press Keys at affordable prices — free  shipping, real reviews with photos — Joom

T: Listen to the definitions and decode the professions.

  1. A person who designs buildings / 272448328 /architect
  2. A person who treats diseases of teeth, gums and mouth / 3368478/ dentist
  3. A person who specialized in science, especially in one of the natural science/ 724368478/ scientist
  4. A person who served in the armed forces/ 7653437/ soldier
  5. A person who prepares food; distinguished from a cook by a degree in cooking/ 2433/chef
  6. A person  welcomes people who arrives at a hotel /73237846478/ receptionist
  7. A person who plays a musical instrument/68742426/ musician
  8. A person creates smb’s appearance / 625387-278478/ make up artist
  9. A person who takes pictures, usually for money/ 746864727437 / photographer
  1. Guess the common words. Учні читають групи слів та знайти загальне слова.

T: Read the words and find the common word.

  • Job, work, money, employee (occupation)
  • Money, month, earn, job ( salary)
  • Classroom, school, lesson, student (teacher)
  • Manager, supervisor, work, chief (boss)
  • Airplane, fly, drive, passengers ( pilot)
  • Work, quit, sacked, moneyless (unemployed)
  • Grow, plant, foodstuffs, livestock (farmer)
  • Sick, hospital, help, pain (doctor, nurse)
  • Owner, independent, employer, work (business)
  1. Match the pictures to the words below. Describe each job in one sentence.

T: On your desk you have cards – some pictures and the names of profession.

Your task is to match pictures with the  professions.

1)Alternative energy engineer,2) biotechnologist, 3)computer programmer, 4)computer systems analyst,5) freelancer,6) market analyst, 7)media consultant,8) secretary, 9)self-employed, 10)web designer,11) lifeguard,12) optician, , 13)real estate agent, 14)traffic warden, 15)chambermaids,16) plumber.

1.,2) , 3) ,4)

5) ,6) ,7) ,8) ,

9) ,10) ,11) ,12)

13) ,14) ,15) ,16)

 

T: Divide these jobs into Traditional and Future.

What profession do you refer to the future one? With what these profession are connected?

  1. Учні обговорюють якості характеру, які потрібні для поданих професій. Ex 4 p 94.

T: We have so many professions  but every professions requires special qualities. E.g.  An accountant should be a hard-working and reliable person.

This exercise is in your book.

An accountant, a journalist, a nurse, a shop assistant, an estate agent, an architect, a police officer, a lawyer, a dentist, a judge.

  1. Учні спочатку пояснюють різницю в значенні  слів  “occupation”, “career”, “job”, “work”, “profession”

T: The meanings of the  Ukrainian words «професія та робота»  have different English equivalents : Job, work, profession, occupation and career. What is the difference of these words?

Ps: The job is the work that you do regularly in order to earn money, especially when you work for a company or public organization.

             Work is used in a more general way  to talk about activities that you do to earn money, either working for a company or for yourself.

We use occupation to talk about the kind of work that someone usually does. Occupation is used mainly on official forms.

A profession is a kind of work for which you need special training and a good education.

Your career is the type of work that you do or hope to do for most of your life

 

  1. Закінчити речення вставляючи слова career, job, occupation, education,

Industry, profession

T: Look though the sentences and complete them with the words career, job, occupation, education, industry, profession.

  1. I was looking for an _________ which was enjoyable and that required travelling and meeting new people. (occupation)
  2. She began her _______ as an office manager, but now she is a director of a big department (career)
  3. He’s a lawyer by _______ , however, at present he works for a branding agency. (profession)
  4. When she graduated from university, she got a _______ as a manager in a small company. (job)
  5. In our country the electronic_______ suffers from insufficient investment in research. (industry)
  6. A university _______ is often the best way to get a good job at an early age. (education).
  1. Учні  розтавляють словосполучення від 1 до 9 , що для них найважливіше коли вибирають та шукають роботу.

Mentimentor.com

T: When people choose their work, they pay attention to some things like flexible hours, a big salary, a friendly boss, long holidays, interesting task, a chance to develop your skills, big bonuses for good work, good relationships with other employees/customers, working for a big company. If you choose the work, what will be the most important things for you?

 Number the items  in order of importance. 1= very important. 9= not important at all.

  1.  Учні складають речення за схемою.

T: Choosing a career is not easy. A lot of people are encouraged by their teachers, parents and friends. Others are influenced by certain  events. What do you think what will you be influenced? Make  only one sentence. Write it in your copybook.


 

 

Choosing a profession I’ll be influenced by

 

 

 

 

 

the things I am good at;

my interest;

my talent;

my ambition;

my wish to study further;

my bent for a job;

my personal qualities;

my skills and experience;


  1. Учні відновлюють діалог та потім розповідають за ролями.  Ex 5 p 95

T:  Imagine it’s summer and you are going to earn some money. You are  going to the job center to find some job.   You are being interviewed by a career officer. Act out the dialogue with your partner.

  1.                      Учні розповідають про професію своєї мрії. Profession of my dream.

T: There are a lot of professions and jobs those you  like and dislike. Tell us about the profession of you dream.

  1.                      Фрагмент програми   «Гість студії» Show  “ Гість студії”

T: You know our city is becoming more popular nowadays. And today in our imaginary studio comes a very famous guest who has many jobs and professions. Let’s look.

P1: Good morning, ladies and gentleman! Today in our studio we have a guest. It’s TV presenter, showwoman, comedian, blogger and simply beautiful girl- Lesia Nikituk.

P2: Good morning!

P1: Before asking some questions to Lesia, let’s watch some video about our guest.

(video)

P1: Alright, Lesia, some of your fans will ask you  questions. But first,  tell us about yourself, about family?

P2: ….

P1:

Учні по черзі задають питання .

 

  1. Where did you study?
  2. What and who influenced  to your choice of job?
  3. Do you have any awards?
  4. When did you first appeared in TV show “Oryol and Reshka”?
  5. What do you want to change in this life?
  6. What advantages has your profession ?
  7. What disadvantages has your profession?
  8. What projects did you take part in?
  9. What new projects are you going to join?

P1: Thank you for your answers. We hope our city will be  liked to you. See you later.

         P2: Thank you and goodbye.

 

III. Заключна частина.

 

  1. Підбиття підсумків уроку.

T: We talked a lot about  professions and jobs.  What is influenced to your chose.  But  you must also take a good look at yourself. And remember our epigraph

 “Every man is the maker of his own future”

  1. Закінчення  уроку.

T: Your hometask is to revise  the relative clause  and do ex 2 p 91, ex 5 p 92.

You  may be free. Good-bye

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання) 9 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
3 грудня 2021
Переглядів
2759
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку