Урок у доступній формі допоможе поглибити знання учнів про тексти на осінню тематику, їхні різновиди, особливості побудови; формувати навички
виразного читання і переказу оповідань та казок, заохочувати до щирого її тлумачення; розвивати творчі здібності учнів;
формувати розуміння прекрасного у сьогоденні;
виховувати позитивні риси вдачі, бажання працювати із додатковими джерелами художньо-поетичного слова.
Тема: Осінь золота тихо-ніжно ходить.
Мета: : поглибити знання учнів про тексти на осінню тематику, їхні
різновиди, особливості побудови; формувати навички
виразного читання і переказу оповідань та казок, заохочувати до щирого її тлумачення; розвивати творчі здібності учнів;
формувати розуміння прекрасного у сьогоденні;
виховувати позитивні риси вдачі, бажання працювати із додатковими джерелами художньо-поетичного слова.
Обладнання:аудіо запис «Осіння пісенька», збірка «1000 загадок», книги «Моя читаночка»
Хід уроку
Організація класу
Аутотренінг
(наводить учень)
Я – учень,
Я ходжу до школи.
Я навчаюсь вчитись,
Я все розумію.
Я все хочу знати.
(наводить вчитель)
Урок має бути:
- цікавим;
- трохи казковим;
- навчальним;
-продуктивним.
(читають з дошки по черзі)
Ми будемо:
дисциплінованим,
уважними,
зібраними
Мотивація навчальної діяльності учнів
А) Виразне читання вчителем вірша В.Сосюри «Осінь» (на фоні повільної мелодії)
Облітають квіти, обриває вітер
пелюстки печальні в синій тишині.
По садах пустинних їде гордовито
осінь жовтокоса на баскім коні.
В далечінь холодну без жалю за літом
синьоока осінь їде навмання.
В'яне все навколо, де пройдуть копита,
золоті копита чорного коня.
Облітають квіти, обриває вітер
пелюстки печальні й розкида кругом.
Скрізь якась покора в тишині розлита,
і берізка гола мерзне за вікном.
Б) Слухання музики П.Чайковського «Осіння пісенька»
- Хто міг би співати цю пісеньку?
- Пісеньку осені ми відчуємо краще, якщо зазирнемо у наші читаночки.
3. Робота над темою уроку ( За дом.завд :с.39-43, чит, переказ, с.43 вивч.вірш)
А) Аналіз тексту «Чи далеко до осені»
- Де мешкала родина лелек?
- Про що запитували діти?
- Які періоди життя лелечат наведено у тексті?
- Як діти дізналися, що настала осінь?
Б) Ознаки осені за загадками про осінь (усно)
За збіркою «1000 загадок»
№583, №584, №585, №586
В) Вірш М.Вінграновського (с.40)
1) Складання плану за строфами (усно)
2) Виразне читання (1 учень)
3) Аналіз за запитаннями:
- Як змінюється настрій вірша?
- Які знаєте легенди про лелек?
Г) Текст «Гарбуз» (с.41)
1) Лексична робота:
Здерся – забрався, баняк – посуд, підсвинок – маленьке порося, гарбузиння – огудина (стебло), барильце – бочечка, щемно – сумно.
2.Виразне читання (Вправа «Стоп»Ланцюжкове читання за сигналом вчителя)
Опис гарбуза (зачитує 1 учень)
Пояснити вживання …. у кінці тексту.
Д) «Як починається осінь»
1. Читання абзацами та складання плану.
2. аналіз за запитаннями:
- Чому автор використав героя Діда Мороза?
- Чи можна текст назвати казкою? Чому?
-Чим Осінь полюбляє займатися ? Зачитати уривок.
- Яке явище природи згадується у кінці тексту?
- Пригадати легенду, яка тлумачить походження словосполучення «бабине літо»
Е) Вірш с .43 (Декламування напам’ять)
Підсумок уроку
Виразне читання вчителем вірша О.Пчілки «Як швидко літо промайнуло»
Як швидко літо проминуло!
Прийшла осінняя пора.
Немов на крилах полинуло
Кохане літечко з двора!…
Садок марніє потихеньку,
Пожовклі падають листки,
Вітрець не віє вже тепленько,
Жене понурії хмарки.
Посох горошок на городі,
Мачок вже цвіт давно згубив,
Високий соняшник на грядці
Журливо голову схилив.