Тиждень казки у початкових класах
Мабуть, на Землі немає людини, яка б не любила казок. Адже змалку казка навчала нас уявляти та мріяти, радіти й сумувати. У казках уславлюється сміливість, мудрість, прагнення до справедливості. У народних казках, на основі яскравих контрастних протиставлень, показано добрі і погані вчинки, Добро і Зло.
Адже діти молодшого шкільного віку добре розуміють мораль казки, диференціюють Добро і Зло і приймають сторону Добра. Саме тому я і провела Тиждень казки у початковій школі за планом.
Понеділок 1. Відкриття тижня «Свято казки».
2. Екскурсія по казковій країні.
Вівторок 1. Екскурсія на казковий ярмарок.
2. Конкурс « Розумники і розумниці»
Середа 1. Подорож по казковій країні.
Четвер 1.Конкурс «Казкова мозаїка»
П’ятниця 1.Урок-гра «Чи знаєте ви казки?»
2. Закриття тижня. Огляд знань.
Екскурсія по казковій країні
Мета. Закріпити та узагальнити знання дітей про українську народну казку, збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність, дружбу, бажання прийти на допомогу тим, хто її потребує.
Обладнання. Ілюстрації до казок, схема маршруту екскурсії, магнітофон з записами мелодії з кінофільму « Пригоди Буратіно».
Хід проведення
Ведуча. З давніх-давен прийшли до нас казки. Вони передавалися з вуст у вуста і були доступні великим і малим. Український народ завжди був багатий на талановитих оповідачів. Саме від них нам залишилися тисячі чудових казок. І сьогодні ми з вами здійснимо екскурсію по Країні казок, де відвідаємо чарівні замки, у яких живуть казкові герої. А щоб рухатися нам було не сумно, ми будемо співати пісеньки з улюблених казок.
Давайте розпочнемо нашу екскурсію з пісеньки Колобка.
(Діти співають).
Я Колобок, Колобок.
По засіку метений,
На яйцях спечений
Я від баби втік,
І від діда втік
І від тебе, зайчику втечу.
Ведуча. Ну от ми з вами підійшли до Казкового математичного замку. Але щоб до нього потрапити, необхідно дати відповідь на казкові питання.
З цим завданням ви впоралися. Рушаймо далі, а по дорозі поспіваємо пісеньку Кози-Дерези.
Я – Коза-Дереза,
Півбока луплена,
За три копи куплена.
Тупу ногами, заколю рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету.
Тут тобі й смерть.
Ми з вами підійшли до Загадкового чарівного замку, у якому казкові герої, говорять про себе загадками.
Двічі родився, у школі не вчився, а години знає. (Півень)
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як випав білий сніг,
Позіхнув і спати ліг. (Ведмідь)
У зеленому жакеті
Галасує в очереті.
Хоч і плавати мастак,
А не риба, і не рак. (Жаба)
В полі, в лісі навкруги,
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту по городах. (Заєць)
Котиться клубочок
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок
Триста голочок. (Їжак)
Коло бабусі
Сидить дід у кожусі,
Проти печі гріється,
Без водички миється. (Кіт)
Довгоногий і дзьобатий,
Сірий красень цей пернатий.
Борщику він наварив
І лисичку пригостив. (Журавель)
Ведуча. Молодці, дітки, ви і з цим завданням впоралися. Рушаймо далі, а дорогою пригадаємо пісеньку Лисички-сестрички.
Я – Лисичка, я – сестричка,
Не сиджу без діла.
Я гусяток пасла.
Полювать ходила.
А тепер прийшла неділя –
Треба відпочити,
Свою хатку гарнесенько
Треба прикрасити.
Ведуча. Наступний у нас Маленький замок, бо живуть у ньому лише два казкові герої. Ось, послухайте, як вони говорять про себе.
Тірі-тірі-тірі-тірі!
Маю лапок аж чотири,
Хвостик довгий і як пух,
Ще й рудесенький кожух. (Лисичка)
Невсипущий, хитрий, сірий,
Голоднющий – ікла шкірить.
Між кущами пропадає, пасовиська оглядає:
Чи не ходить там телятко
Не телятко, так ягнятко.
Не ягнятко – хоч би гуска,
Хоч би що, аби закуска. (Вовк)
Ведуча. Вовк і Лисичка поставили перед нами завдання. Назвати якомога більше казок, у яких вони є героями. («Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат», «Рукавичка», «Пан Коцький»…)
Ведуча. І з цим завданням ми з вами впоралися.
(Звучить мелодія з кінофільму «Пригоди Буратіно»).
Ведуча. Тож у наступному замку живуть герої казки «Пригоди Буратіно». Вони підготували для вас конверти із завданнями.
Завдання від Карабаса-Барабаса.
Зі слова Карабас-Барабас утворити нові слова. (Кара, бас, раб, бар, баба, Сара…)
Завдання від Артемона.
У конверті вказано назву пісні, яку треба прогавкати.
Завдання від Буратіно.
Назвати українські народні казки, де одним із героїв є кіт. (Котик і Півник», «Пан Коцький»…)
Завдання від тата Карла.
Які із запропонованих рядків починають казку, а які її закінчують?
Жили собі колись…
От і казці кінець…
В одному далекому королівстві…
Вам казка, а мені…
І я там був, мед-пиво пив…
Чи було це, чи ні…
Ведуча. От і завершується наша екскурсія по дивних замках. Ви всі добре впоралися із запропонованими завданнями. А це означає, що ви любите і знаєте казки. Успіхів вам!
ЕКСКУРСІЯ НА КАЗКОВИЙ ЯРМАРОК
Мета. Закріплювати знання учнів про казки; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати прагнення більше дізнатися про свій край та читати книги.
Обладнання. «Казкові речі», ілюстрації до казок.
Хід уроку
Чи є ще десь на світі такий чарівний край, де тихі травневі ночі пливуть на крилах солов’їних пісень, де вранці на замріяній річці вмивається джерельною водою біле латаття, де навесні під шатами крислатих дубів яскравіє килим первоцвітів? От уже багато років на Полтавщині проводиться традиційний Сорочинський ярмарок. На нього з’їжджається величезна кількість гостей та покупців з багатьох країн світу. Проводиться багато конкурсів і розваг. А ми з вами сьогодні здійснимо екскурсію на казковий ярмарок.
Увага, увага! Спішіть-поспішайте.
Господарі й гості, глядіть, не минайте.
На ярмарок прошу: гуртом, поодинці.
Чекають на всіх там чудові гостинці.
На ярмарку нашім веселім, багатім
Є чим здивуватись і є що придбати.
Давайте послухаємо, що ж там продається, і здогадаємося, хто ж там продавець.
Продається пишний хвостик
Модницями на диво.
Продається гарний хвостик!
Купуйте сміливо. (Лисиця)
Продається біла шубка –
Легка, мов пушинка,
Тепла, як у хаті грубка,
Гарна, як сніжинка. (Заєць)
Ось продамо голочки
Й купимо собі піджачки. (Їжачки)
Ох, не хочу вже співати.
Хочу голос свій продати,
А купить магнітофона
Й підключить до мікрофона. (Соловей)
Продаю я мишоловки,
Миш тепер самі ловіть.
Буду лиш сметанку їсти
Й молочко із блюдця пить. (Кіт)
Досить вже мене жаліти,
Хочу я розбагатіти –
Ключик золотий продам,
І тоді на заздрість вам
Буду жити у багатстві. (Буратіно)
Діти, а ці казкові герої хочуть собі на нашому казковому ярмарку придбати необхідні товари. Тож давайте ми з вами відгадаємо покупців і допоможемо їм з вибором.
Він веселий і незлобний
Цей хороший дивачок.
З ним є друзі: хлопчик Робін
І веселий П’ятачок. (Вінні-Пух)
- Що хоче купити Вінні-Пух? (Мед)
Всіх він любить незрадливо,
Хто б до нього не ходив.
Здогадались? Це ж наш Гена.
Це наш Гена… (Крокодил)
- Що хоче придбати крокодил Гена? (Нову гармошку)
Кругленький, самовпевнений чоловічок, який уміє літати. (Карлсон)
- Що шукає Карлсон? (Машинне масло)
Чоловічок дерев’яний
Всюди ніс встромляє свій.
Поміркуйте, поспішіть,
Як же звуть його? Скажіть. (Буратіно)
- Що шукає Буратіно? (Золотий ключик)
Діти, досить часто на ярмарку гублять різноманітні речі. Тому ми з вами зараз знаходимося біля Бюро знахідок. Давайте розглянемо загублені предмети і повернемо їх власникам.
Золотий ключик (Буратіно).
Яйце (Курочка Ряба).
Шапочка червоного кольору (Червона Шапочка).
Глечик молока (Лисичка – Сестричка).
Діти, а давайте пригадаємо разом з вами, хто з героїв казок співає ці пісеньки.
« Я від баби втік, я від діда втік». (Колобок)
«Я гусяток пасла, полювать ходила». (Лисичка)
«Ой у лиски, лиски новий двір, тай чотири дочки на вибір»… (Котик)
«Онде наша діва, онде наша Іва». ( Качечки. Із «Кривенької качечки»).
«Приплинь, приплинь до бережка, дам я тобі їсти й пити»… (Мати Івасика –Телесика).
6. Підсумок уроку.
Конкурс «Розумники та розумниці»
Мета. Удосконалювати розвиток мислення учнів, розширювати їхній кругозір, навчати застосовувати набуті знання в ході виконання логічних завдань; виховувати інтерес до навчання.
Хід проведення
Сьогодні у нас гра. Вона проходитиме у формі змагань двох команд. За правильні відповіді наше шановне журі буде нараховувати залікові очки. А у кінці гри визначить переможців.
1 конкурс «Відгадай казкового героя»
- Ото якби дід не в червоних чоботях був, то я б і не лукавила, що нічого не пила і не їла… ( Коза – дереза).
- Я була тепла, вогняна. Мене бабуся виплела довгими осінніми вечорами. А дід взяв і загубив. ( Рукавичка).
- Якби у бабусі були дріжджі, то я був би пишний, м’якенький. А ще якби начиночка з сиру, то я, можливо, і не стрибнув із вікна. ( Колобок ).
- Якби був у мене велосипед, то я і не шукав би дядю Федора. ( Листоноша Пєчкін ).
- Ото якби тато зробив просто човник із весельцем, то мені і рибки не хотілося б ловити і не попав би я до рук Змії. ( Івасик – Телесик ).
2 конкурс « Допоможи вороні»
Ведуча. Ми всі любимо читати казки. Але, що ж виходить, коли за короткий час їх прочитано дуже багато?
Що ворона поробляє?
Третій день казки читає.
І шепоче тишком – нишком:
«Це якась погана книжка,
Все про вовка, про лисицю
Про кота, про рукавицю,
Навіть є про жабу трошки.
Є ще про Котигорошка,
І про змія, що літає…
Лиш про мене тут немає»
Завдання командам. Назвати казки, які прочитала ворона. («Пан Коцький», «Лисичка – сестричка і Вовчик – братик», «Рукавичка», «Царівна – Жаба», «Котигорошко»)
3 конкурс «Ромашка»
На дошці прикріплена велика ромашка. Команди по черзі відривають пелюстку і дають відповіді на питання.
Завдання записані на пелюстках ромашки.
1. Які казки закінчуються весіллям? («Попелюшка», «Летючий корабель»,…)
2. Коренеплід із казки. (Ріпка).
3. Як звати братика Оленки? (Іванко).
4. Скільки козенят з’їв вовк? (Шість.)
5. Назвати літальні апарати, які зустрічаються у казках. (Летючий корабель, килим-літак, мітла).
6. Як звати мишенят з української народної казки «Колосок»? (Круть і Верть).
7. Хто ловить рибу взимку хвостом? (Вовк-панібрат).
8. Назвати найхитрішого казкового героя. (Лисичка).
4 конкурс «Уривки з казок і мультфільмів»
Із якої казки (мультфільму) уривок?
5 конкурс «Закресли зайве слово»
Дід, собачка, мишка, котик, жаба, кабан.(«Рукавичка»)
Дід, ріпка, собачка, мишка, жаба.(«Ріпка»)
Коза, зайчик, лисичка, кабан, вовчик. («Коза-дереза»)
Кіт, лисичка, ведмідь, вовк, зайчик, бугай. («Пан Коцький»)
Підсумок проведення гри. Нагородження переможців. Вручення призів.
Конкурс «Казкова мозаїка»
Ведуча. Чарівний світ казок усіх вітає
Дарує він радість, сміх.
Там диво-дивнеє усіх зустрічає
І нам приносить сотні втіх.
Герої там живуть веселі
Міцна, мов камінь, дружба,
Чарівники дотепні і умілі,
А лицарі хоробрі й мужні.
Дружіть із казкою, малята,
І між собою теж дружіть.
Бо з друзями завжди цікаво,
І веселіше в світі жить.
Сьогодні ми проведемо незвичайний конкурс «Казкова мозаїка», який буде складатися з декількох турів. У нас є дві команди. Дівчатка – команда «Усмішка», хлопчики – «Колобки». Склад журі – вчителі початкових класів. Для підготовки відповіді дається не більше 20 секунд. Команди, які дали відповідь правильно, отримують заліковий бал.
І ТУР
Яких відомих казкових героїв характеризують ці предмети?
Кришталеві черевички. (Попелюшка)
Блакитне волосся. (Мальвіна)
Довгий дерев’яний ніс. (Буратіно)
Кошики з пиріжками. (Червона шапочка)
Ступа та мітла. (Баба яга)
Полум’я, яке летить з пащі. (Змій Горинич)
Солома, яка просмолена смолою. (Солом’яний бичок)
Знесене яйце. (Курочка ряба)
ІІ ТУР
У казках герої доповнюють один одного. Тож давайте доповнимо пари головних героїв. Круть і …(Верть)
Лисичка – сестричка і …(Вовк - панібрат)
Котик і …(Півник)
Вінні – Пух і … (П’ятачок)
Кай і … (Герда)
Буратіно і…(Мальвіна)
Царівна-Жаба та…(Іван-царевич)
ІІІ ТУР
Пригадати казки, які починаються такими словами: «Жили собі дід та баба…» (Курочка Ряба, Івасик-Телесик, Колобок, Солом’яний бичок)
ІV ТУР
Ви вже всі знаєте, що таке пантоміма. Тож наступний конкурс називається «Покажи героя». Покажіть:
Пана Коцького, який смачно пообідав;
Лисичку – сестричку після вдалого полювання;
Вайлуватого ведмедя;
Зайчика, який усього боїться;
Мурашку – трудівника;
Колобка, який втік від діда і баби.
V ТУР
Конкурс казкових мультфільмів.
Які бурундуки завжди спішать на допомогу? (Чіп і Дейл)
У якій казці палац був побудований із крижаних фігур? («Снігова королева»)
У якому мультику кіт доглядає і піклується про корову? («Канікули в Простоквашино»)
Хто з казкових героїв отримав у подарунок частину свого тіла? (Ослик Іа)
У якому мультику маленьке кмітливе мишеня завжди перемагає злого кота? («Том і Джері»)
Як звати людину – павука? ( Спайдермен )
Підсумок проведення конкурсу «Казкова мозаїка». Нагородження переможців.
Чи знаєте ви казки?
Сьогодні ми проводимо незвичайний урок – урок–гру. Повторимо і пригадаємо вивчені казки, перевіримо, хто з вас знає більше народних казок, підведемо підсумок тижню казок у початковій школі. За кожну правильну відповідь я буду видавати фішку.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Цілий тиждень ми казки вивчали.
Про добро і зло в казках спостерігали.
На питання вікторини теж відповідали.
І ми розпочинаємо гру!
І конкурс «Розминка» (1 розумлик)
Вчитель читає уривок казки, а діти називають її назву.
Художній номер.
ІІ конкурс «Впізнай казку» (10 розумликів)
Уявіть собі: відома казка, а її сюжет переказує один із казкових персонажів. Впізнайте назву казки та героя, який розповідає.
«Я знав, що все так закінчиться. Дуже я старий, стільки років стою. Мріяв, звичайно, щоб хто-небудь у мені оселився… Але їх оселилося так багато, що я просто не витримав і завалився…» … (Теремок)
«Оце так хвіст у цієї Мишки! Не зрівняти його ані з кулаком Дідуся, ні з кулаком Бабусі. Й треба було ж цій Мишці вибігти у найнеслушніший момент. Зараз би усі дивувалися з мене. Лежало б я на столі.» .. (Яйце з казки «Курочка Ряба»)
ІІІ конкурс (3 розумлики)
Назвати якомога більше казок, у яких є піч.
Художній номер.
IV конкурс (5 розумликів)
Відгадайте, з якої казки названі герої.
V конкурс «Літературні казки» (5 розумників)
Ми знаємо, що існують не тільки народні казки, а є ще й літературні.
Зараз ми дізнаємося, як ви знаєте ці казки.
VI конкурс Кросворд «Золотий ключик»
|
|
|
|||||||||||
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||
По вертикалі:
1. Метал, з якого зроблено предмет, який відкриває казкові двері до щастя? ( Золото)
2. Новий директор театру, що досяг усього завдяки своїй наполегливості. (Буратіно)
По горизонталі:
2. Пройдисвіт, що прикидається сліпим жебраком. (Базиліо)
3. Мисливець за дрібними лікарськими тваринками. (Дуремар)
4. Жорстокий керівник, який покладався лише на грубу силу.(Карабас)
5. Лялька, яка дуже полюбляє повчати всіх підряд.(Мальвіна)
6. Стара господиня жаб’ячого ставка. (Тортілла)
7. Мудра істота, яка говорить правду і попереджає про небезпеку.(Цвіркун)
8. Вірний друг та сміливий захисник, який не боїться навіть поліцейських собак. (Артемон).
9. Шарманщик, який став різьбярем.(Карло)
VII. Інсценізація казки «Курочка Ряба»
Дійові особи: Дід, Баба, Курочка Ряба, Мишка, Ведучий.
Дія 1.
Ведучий.
Серед лісу на галяві,
Між високими дубами,
Дід побудував хатину.
Стала жити там родина:
Дід Омелько, баба Гапка
Та несучка – Курка Рябка.
Дід.
Ну, що Бабо, прибирай.
По місцях все розставляй.
Я ж за хмизом в ліс піду.
Щоб було нам чим топить
І на чому борщ варить.
Баба.
Ти, старий, іди скоріше,
Та неси хмизку побільше,
Їсти хочу дуже я
Й спати скоро вже пора. (Дід виходить).
(До курочки).
А ти, Курочка Ряба,
Вибирай собі куток.
Я внесла тобі сінце,
Щоб ти звила кубельце. (Баба виходить).
Курочка.
Чим порадувати старих?
Піклуватись час про них.
Ось знесу я їм яйце:
Біле, кругле та міцне.
(Облаштовує на сіні гніздечко і сідає на нього).
Дія 2.
Баба.
Тихо й затишно у домі,
Поприбирано кругом.
Вже і пічку натопила
І зварила вже обід
Скрізь попоралась як слід.
Але ж де той ходить Дід? (Заходить Дід).
Дід.
Та не сердься ти, бабусю,
Я у лісі заблудився.
А коли вертав додому,
То знайшов ось п’ять грибів. (Викладає їх на стіл).
В’язку хмизу теж приніс
Обтрусив дбайливо свитку…
Баба.
Ну, вже годі говорити,
Скоро буде вже темніти,
Тож сідай хутчіш за стіл.
Дід.
Ох, смачний обід сьогодні!
Це тому, що на природі
Майже цілий день пробув. (Дід і Баба обідають, а потім лягають спати).
Баба.
Відпочинем на перині
В теплій затишній хатині. (По хатині непомітно крадеться Мишка).
Мишка (захопливо).
Ох, яка тут тишина!
І не бачу я кота.
Враз обнишпорю хатину
Може де знайду шпарину. (Знаходить шпарину і ховається).
Дія 3.
Курочка.
Ось знесла я вже яйце –
Біле, кругле та міцне.
Ну, а поки Дід та Баба міцно сплять,
Вийду в ліс я погулять.
(Курочка виходить, Дід з Бабою прокидаються).
Баба.
Ти дивися у куточку
Щось біліє…
Дід.
Тю, бабусю, це ж яйце.
Видно наша Курка Ряба
Нас порадувати схотіла,
Але де ж сама вона поділась?
Баба.
Та давай хутчій сюди.
Хоч роздивимось його.
(Дід з Бабою роздивляються, дід пробує його розбити. Спочатку обережно, а потім щосили).
Дід.
Щось не розіб’ю яйця,
Видно наша Курка Ряба
Бленд-а-медом натирала.
Баба.
Та який там бленд-а-мед.
То ти, Діду, вже ослаб. (Бере яйце і пробує його розбити. Заходить Курочка Ряба).
Курочка.
Діду, Бабо, схаменіться!
Це яйце не на обід.
Я ж хотіла ще курчат
Висидіть за певний час.
Баба.
Добре, Рябо, вибачай,
На старих не ображайся.
На пшінця ось, пригощайся.
(Яйце лежить скраю стола, на стіл непомітно залазить Мишка в пошуках якої-небудь поживи і ненароком хвостиком зачіпає яйце, яке падає і розбивається).
Баба.
Діду, Діду, Миша в хаті.
Ось розбила вже яйце.
Що ж ми зробим їй за це?!
(Починає плакати).
Курочка.
Діду, Бабо, та не плачте.
Нанесу я ще яєць.
Але, щоб не повторилась ця історія страшна,
Годувати й Мишку треба.
Мишка.
Дякую тобі я, Рябо,
Що піклуєшся ти радо.
Не лише про Діда й Бабу,
А й про мене Мишку сіру.
Буду в злагоді я з вами жити
Й шкоди більше не робити.
Ведучий.
Ось і казочці кінець.
А хто слухав – молодець.
VIII. Підсумок
Діти, наш тиждень підійшов до кінця. Давайте подякуємо всім учням, які прийняли в цьому заході участь.
А вам я хочу побажати,
Щоб ніколи не лишав вас світ казковий
Щоб ми з вами радо зустрічались
І завжди щиро усміхались.