Мета роботи: Сформувати знання про найцінніший серед напоїв, які виготовляють люди – про чай. Ознайомити з історією походження чаю, виникнення чаювання у Європі, а також зберіганням чаю та правильним його приготуванням. Охарактеризувати лікувальні властивості чаю. Утвердження здорового способу життя. Навчитися правильно заварювати чайppt_xxshearppt_xstyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
Ранок добрий вам усім!Холодного осіннього вечора так доречно згадати про гарячий чай — чорний або зелений, жовтий або червоний, мате чи трав’яний — усе одно, відверто кажучи, який. Адже він не лише зігріє душу, а й підніме настрій та, як стверджують спеціалісти, зміцнить імунітет Усе життя в одній чашціНавряд чи хтось сперечатиметься, що чай — найпоширеніший у світі напій. Бо принаймні двічі на день він «рятує» організм: щоранку, допомагаючи збадьоритись перед початком робочого дня, і щовечора, даючи змогу розслабитись перед сном. Для більшості з нас вживання чаю стало доброю звичкою, і ми вже не замислюємось над тим, яку користь приносимо своєму організму цим щоденним «ритуалом». Для деяких народів чай — продукт першої необхідності, а деякі взагалі цінують його, як хліб. Японці ж називають чай «еліксиром здоров’я», бо поліфеноли чаю — сильні антиоксиданти, до того ж, одні з найкращих (на зразок вітаміну С та Е). У свою чергу, для китайців чай — чи не найцінніша цілюща рослина, правильно приготовлений напій з якої містить не лише великий комплекс необхідних здоров’ю вітамінів, а й йод, цинк, мікроелементи, що не допускають мутації клітин людського організму, стимулюють кровообіг, допомагають при хворобах нирок та підшлункової залози, а також ревматизмі
Чай – приємний, смачний, духмяний напій. Відомо також, що чаювання позитивно впливає на імунну систему та напряму пов’язане з довголіттям. Ті ж самі китайці розповідають, що серед численної кількості легенд про чай є й історія про 130–річного монаха, який своїм здоровим виглядом так здивував імператора Сюань–Цзун династії Тан, що той захотів знати про всі ліки, які допомогли зберегти молодість старцю. Монах у відповідь на запитання імператора лише посміхнувся і сказав: «Я зроду не пив жодних ліків... Просто, я дуже люблю чай».
Індія - країна чудес. Види чаю. Ми звикли вважати, що чорний, зелений, жовтий чи будь–який інший чай — це різні сорти чайного листя, вирощені у різних місцях. Виявляється, чай розрізняють лише у залежності від обробки цього самого листя. Чорний чай, наприклад, — це лист, що пройшов усі етапи обробки (зав’ялювання, скручування, ферментацію, сушку, сортування), зелений — лише сушку та сортування, а для отримання білого чаю сировина мусить піддатись тепловій обробці, при якій знищуються ферменти чайного листя.
Тадж-МахалІз Китаю чай починає свій тріумфальний похід по світу. У VІІІ ст. він проник до Кореї, Індії, Індонезії, Ірану, Монголії, Південно-Східного Сибіру та Середньої Азії. Хоча він став улюбленим напоєм більшості країн світу, але вирощувати його довгий час ніде не могли, а завозили з Китаю. Шлях чаю до європейських країн був важким і довгим.
Раз прислав пан мені чаюіз наказом заварить !А я зроду ще не знала. Як проклятий чай той пить. Узяла тоді водички. Висипала чай в чавун. Додала туди цибуліТа ще й перчика стручок,Хорошенько розмішала. Охолонути дала, та. В миски порозливавши. На стіл панський подала. Гості з паном всі плювались, -Сам він просто озвірів. І відправив на конюшню. Мене висікти звелів. Довго думала я з дива,Чим могла не догодить,Ну а потім здогадалась, Що забула посолить.
У ХVІІІ ст.в Росії винайшли самовар. Його виготовили на Уралі, потім почалося масове їх виробництво, особливо у Тулі. У трубу, яка знаходилася всередині самовара, засипали сухі шишки, деревне вугілля, підпалювали їх лучиною, роздмухували вогонь чоботом і вода закипала. Зверху на самоварі повинно бути гніздечко для заварного чайника.
1. Чай не варять , а заварюють. 2. Заварюють у скляному або фарфоровому посуді.3. Заварюють киплячою водою. Довго кипляча вода втрачає кисень , негативно впливає на смак чаю.4. Вода повинна бути свіжою.5. Воду кип’ятять в емальованому ,спеціальному скляному посуді.6. Ситечко має бути із пластмаси.7. Посуд, в якім готується чай не миється з посудом для інших продуктів.8. Витримувати час заварки чаю. Чорний – 4-6 хв, зелений – 3-4хв.9. Зберігати чай слід у металевому посуді, вимощеному папером , або скляному. 10. Чай подають щойно приготовленим і гарячим. Зеленого чаю кладуть вдвічі більше, ніж чорного. Повторно гріти чай не можна. 10 вимог правильного приготування чаю:
На піднос ставляють чайничок – не більше 8 см висотою, два види крихітних чашечок. Спочатку чайник обдають кип’ятком на цьому ж підносі , вода стікає в отвори , в середину підноса, а в заварник кладуть небагато чаю і заливають кип’ятком, воду зливають - промили листки, “розкривають аромат”. Знову заливають в заварник кип’яток , через 1хв. заливають чай у невеликий кувшин , з нього чай наливають у чашки висотою 2-3 см.,щоб відчути аромат ,а потім їх накривають питтєвими чашками і перевертають так , що чай переливається в них. Звільнені чашки від чаю – це неповторний аромат. Якщо ви потрапите в китайську родину, то вас пригостять чаєм так:
Осінній дощ, мед, гарячий чай,І посмішки дитячі на асфальті. Захований у тім вікні безмежний край,З якого хтось у очі б'є "кохайте". У тих очах життя, у тих очах постійне щастя,Яке ми просто намагаємось тримати,Воно із часом ще комусь відасться,Тому кого ми зможемо своїм життям назвати. За столиком у провінційному містечку двоє,Чекають щось п'ючи гарячий чай,Час їм щось говорить, минаючи поволіДо кожного окремо "просто не втрачай"."Не смій втрачати радості від смаку,Коли любов гуляє біля скронь,Давай з тобою будем світ тримати. Й цей світ положим до чиїхсь долонь". Осінній дощ, мед, гаряий чай, любов. Ці двоє сидять вже за одним столом,В очах лиш пристрасть божевілля знов і знов,І світ один в долонях, у серцях, у склі за тим вікном.
Це цікаво. Чай вирощують у 33 країнах світу на плантаціях, які займають понад 1 млн. га землі. Загальне виробництво чаю в світі – 1 млн. тонн на рік. Найбільше чаю виробляє Індія – 1 місце, Китай – 2 місце, Шрі-Ланка – 3 місце, Японія – 4 місце. ... Саджають чай у Грузії, Азербайджані, Казахстані, Краснодарському краї, а також в Україні.
Майже 60 років біля міста Мукачеве Закарпатської області росте чайна плантація. Це найпівнічніша ділянка чаю у світі. Нині плантація під загрозою зникнення. Жителі Мукачевого зривають вічнозелені пагони для погребальних вінків. Листочки чаю пакують у целофан і продають на міських ринках як ”грузинський чай” та ”засіб від ракових захворювань”. Саджанці викопують і несуть додому, не відаючи, що ця рослина не пересаджується.
В брюхе - баня, В носу - решето, На голове - пупок. Всего одна рука И та - на спине. (Чайник) Ножек четыре, шляпок одна. Нужен, коль станет Чаевничать вся семья (Стол) Маленькое, сдобное колесо съедобное. Я одна тебя не съем, разделю ребятам всем. (Бублик) Цветом желт и ароматен, В чай кладут и чай приятен, Только очень кислый он, А зовут его … (Лимон) Сверху дыра, снизу дыра, А по середине - огонь и вода. (Самовар)
Русские народные. Чай пить – долго жить. Чай пить – не дрова рубить. За чаем не скучаем – по шесть чашек выпиваем. Выпей чайку – забудешь тоску. Чай не хмельное – не разберет. С чая лиха не бывает!Чаем на Руси никто не подавился!Чай у нас китайский, сахарок хозяйский. Чай крепче, если он с добрым другом разделен. У самовара я и моя Маша. Приходите к чаю – пирогами угощаю. Чай не пьёшь – какая сила? Чай попьёшь – другое дело. Самовар кипит – уходить не велит!Приходите, самоварчик поставим, а уйдёте - чайку попьём. Рыбак душу не морит: рыбы нет, так чай варит. С самоваром-буяном чай важнее, беседа веселее. В жидком чае всю родню видать. Чайні приказки та прислів’я
Тибетские. Это слишком – требовать, чтобы мясо было без костей, а чай - без чаинок. Японские. Любит чай замутить. И чай ненадолго утоляет голод. На голодный желудок и рис с чаем хорош. Бурятские. Буква «а» – начатки ученья, а первое в пище – чаю стакан. Монгольские. Из росы не сделаешь чая.
Люблю я чай душистый "Батик"За аромат, за вкус и цвет. Скажу, как яростный фанатик,Что лучше в мире чая нет!О, вкус божественный нектара И аромата глубина!От чашки крепкого завара. Пьянеешь, словно от вина. Есть в чае "Батик" дар чудесный: И аромата высший класс,И поцелуев вкус прелестный,И карий цвет любимых глаз. Я пью напиток ароматный -Какой прекрасный, чудный чай, Как эликсир он благодатный, И расцветает в сердце май. Так пейте, люди, только "Батик",Вкушайте чудо из чудес!Пусть марсианин и лунатик. Вам позавидуют с небес!
Чайний кущ. Чайний кущ і чайне дерево мають лікарське значення і вирощуються в основному в тропічних і субтропічних районах земної кулі. У народній медицині використовуються молоді пагони чаю, які мають не більше трьох листочків. Основною діючою речовиною чаю є кофеїн - сильний тонізуючий засіб при фізичній та розумовій втомі, він збуджує дію серцевого м'яза і розширює судини мозку. Кофеїн збуджує центральну нервову систему, особливо кору головного мозку, підсилюючи позитивні умовні рефлекси.
Чебрець. Має протизапальну, протимікробну і ранозагоювальну дію. Використовується як знеболююче, заспокійливе і протисудомне. Може бути використаний, як сечогінний і відхаркувальний засіб. Крім перерахованого вище, чебрець є хорошим протиглистовим засобом, а гіркоти, що містяться в чебрецю, відмінно стимулюють апетит.
Меліса. Застосовується як спазмолітичний протисудомний, серцево-судинний, сечогінний, протиблювотний, болезаспокійливий, потогінний засіб,що підвищує апетит. Лікарські засоби з меліси зміцнюють імунітет, нормалізують процеси обміну речовин, уповільнюють дихання, знижують серцеві скорочення і знижують артеріальний тиск.
Звіробій. Має протизапальну дію, сприяє регенерації тканин. Найбільш яскраво виражений ефект рослина дає при лікуванні виразкових хвороб, з цієї причини він часто використовується фармакологами при складанні зборів для лікування цього виду захворювань. Дослідниками підтверджені протимікробні, в'яжучі, знеболюючі властивості рослини, а також його дію на серцево-судинну систему. Широко відома трава звіробою в якості природного антидепресанту. Лікувальні властивості звіробою також дозволяють використовувати його в косметичних препаратах.
Материнка Відома відмінним протизапальним,протимікробним, відхаркувальним, знеболюючим, розслаблюючим м'язи, заспокійливим, сечогінним, жовчогінним, глистогінним, потогінним засобом. Крім цього, вона сприяє посиленню секреції травних залоз, а також покращує рухову здатність кишечника.
Гілки вишніПлоди вишні сприяють поліпшенню апетиту і травлення, а також надають відхаркувальну, сечогінну, послаблюючу дію, володіють антисептичними властивостями. Вишневим соком і відваром молодих вишневих пагонів лікують артрити різного походження. У народній медицині вишня використовується як один з кращих засобів для лікування анемії.
Смородина. Основною особливістю смородини є багатий вміст в ній різноманітних вітамінів. В народній медицині ягоди та листя смородини використовують при лікуванні хронічного гастриту і ентероколіту, анемії, цукрового діабету, захворювань печінки, ароматний чай із листя смородини має потогінну дію.
Малина. У народній медицині плоди малини вважаються жарознижуючим засобом при грипі, бронхітах, ларингіті, відхаркувальним при кашлі як самостійно, так і в суміші з іншими лікарськими рослинами. Малина сприяє поліпшенню апетиту, нормалізації діяльності шлунково-кишкового тракту. Прекрасно зарекомендувала себе при авітамінозах С, ангінах та гіпертонічної хвороби.
Первоцвіти. Широко послуговуються супроти захворювань дихальних органів для посиленого виділення секрету (кашлюк, астма), під час застудних захворювань, грипу, ревматичного болю. Крім сечогінної відзначається ще й потогінною дією, посилює шлункову секрецію та взагалі поліпшує обмін речовин в організмі. Болгарська народна медицина знає первоцвіт як ефективний засіб проти головного болю, безсоння, нервового виснаження.
Мати-й-мачуха. Листя і квітки мати-й-мачухи мають відхаркувальну, протизапальну дію і розріджують мокротиння, які використовуються для лікування захворювань нижніх і верхніх дихальних шляхів (трахеїту, бронхіту, туберкульозу, запалення легенів). Крім цього, відвари і настої мати-й- мачухи, застосовуються для полоскання порожнини рота і горла, при фарингіті, ангіні й стоматиті.
Верба. Використовують бруньки, гілки, листя і особливо кору, відвар якої має знеболюючі заспокійливі, протизапальні, жарознижувальні, потогінні, антисептичні, кровоспинні, ранозагоювальні, протималярійні, в’яжучі і навіть протиглисні властивості. Вживають відвар при головному болю, різних формах неврозу, ревматизмі, простудних захворюваннях.
Калина. Лікувальні властивості плодів калини мають цілком наукове пояснення: в її плодах містяться аскорбінова кислота, флавоноїди і антиоксиданти, які допомагають боротися з інфекціями, перешкоджають відкладенню холестерину і зміцнюють стінки судин. Калина має судинорозширювальні, заспокійливі, протизапальні властивості, має сечогінну, в’язку, кровоспинну дію.
Як правильно заварювати чай?Для заварювання чаю завжди використовуйте свіжокип’ячену воду – в ній більше кисню, а це важливо для аромату чаю. При довгому та повторному кип’ятінні кисню у воді, звичайно, стає менше. Попробуйте заварювати чай в заварнику так, щоб в чашці до нього не треба було доливати кип’яток. Смак “нерозбавленого” чаю помітно відрізняється від смаку чаю розбавленого. При заварюванні чорного чаю хорошою ознакою являється утворення одразу після заливки сухого чаю водою на поверхні заварюваного чаю піни. Попробуйте випити чашку чаю затиснувши ніс прищепкою. Як стверджують британські вчені, чай смаку не має (так як він не солоний, не солодкий, не гіркий та не пряний), а відчуваємо ми лише його запах.
Фіточай – дивний напій, що подарувала нам природа. Приготувати трав'яний чай нескладно. Зазвичай листя, квіти або плоди просто додають до заварки: свіжі - на смак, висушені - в пропорції: один до трьох. Або заварюють окропом самостійно з розрахунку: чашка (200 мл) на 1 столову ложку свіжої трави або на чайну ложку сухої. Щоб рослини краще віддали свій запах і корисні речовини, їх подрібнюють. А грубі частини - насіння, стебла, коріння - ще й проварюють у невеликій кількості води під кришкою. Буквально 10 хвилин - і чай готовий! У складніших рецептах травички змішують одну з одною. Не бійтеся шукати ці комбінації самостійно, експериментуйте! Щоб переконатися, що трави поєднуються, візьміть від кожної по листку, розітріть їх разом в руці і понюхайте: якщо вони гармонують один з одним по запаху, то і в чаї неодмінно "уживуться". Трав'яні чаї можна пити в будь-який час доби і хоч кожен день. Але не у великих кількостях (не більше двох чашок) і, не "прив'язуючись" до однієї рослини. Практично кожна з них має не тільки свій смак і аромат, але і лікувальні властивості. Якщо застосовувати його день за днем, імовірне"передозування".
Молодці!Отже, що нового ми дізналися на цьому заході?«Чай» - по-китайськи означає «молодий листочок» - ttsay-ye. На сьогодні чай найпопулярніший напій в світі. У китайському літописі можна прочитати про сприятливий вплив чаю: «Чай підсилює дух, пом'якшує серце, видаляє втому, полегшує і освіжає тіло»Дотримуйтесь правил безпечної праці та режиму харчування в повсякденному житті.