Тренінг з учителями початкових класів

Про матеріал
Розроблено розгорнутий сценарій тренінгу з учителями початкових класів по темі "Інтегрований урок - шлях до цілісного сприйняття навколишнього світу"
Перегляд файлу

 

 

 

                   Тренінг

  Інтегрований урок – шлях до цілісного сприйняття учнями навколишнього світу

 

 

 

 

 

 

                                                Підготувала Підпала Тетяна Григорівна

                                            вчитель початкових класів, спеціаліст вищої  

                                            категорії, вчитель-методист Городецького ліцею

                                            Сарненської міської ради Сарненського району

 

 

                                    Тренінг

Тема.  Інтегрований урок – шлях до цілісного сприйняття учнями навколишнього світу

   Мета. Розкрити сутність інтеграції як інноваційної форми роботи у навчанні.

Завдання:

1. Розглянути причини потреби у проведенні інтегрованих уроків.

2. Знайти переваги та проблеми впровадження  інтеграції.

3. Виявити результати інтегрованого навчання та його значення.

4. Розробити практичні рекомендації з проведення інтегрованих уроків. 

Матеріали і обладнання: слайдова презентація, торбинка, горіхи(на кожного учасника), музична іграшка, пазли, картинки,аркуші паперу для груп.

                                 Хід заняття

І.Вступна частина

1.1Відкриття заходу (учасники сидять в колі).Слайд 1

- Тема нашого семінару вам відома  з програми «Інтегрований урок – шлях до цілісного сприйняття учнями навколишнього світу».   Для когось наш семінар в отриманні певних знань, умінь, навичок буде магістраллю, хтось сприйме,  як стежинку з лісу. Все залежить від кожного із нас.

1.2  Вправа.Знайомство. Королівство кривих дзеркал. Послухайте загадку. Слайд 2,3

      - Не спішіть з відгадкою. Відгадку я маю отримати від кожного із вас. Коли ви  будете дарувати її мені, то обов’язково промовте своє ім’я задом наперед. Розпочну я.   Будьмо знайомі. Мене звати янаТ (дарую посмішку)

1.3 Очікування.Гра «Торбинка запитань»

-Ми зібрались з різних куточків. Що спонукало вас приїхати на семінар? Які питання ви хотіли б розкрити для себе у ході роботи щодо інтегрованого уроку? Скористайтеся підказкою , яка є перед вашими очима на екрані монітора. (Слайд 4,5) Озвучте своє запитання, використовуючи алгоритм.

1. Візьміть горіх із торбинки.

2. Озвучте своє запитання.

3. Горішок залиште у себе цілим до кінця заняття.

4. Торбинку передайте по колу.

              ІІ. Основна частина

2.1Міні-лекція .

Методичні посібники Слайд 6

- Кожен із вчителів для проведення інтегрованого уроку повинен мати на своєму робочому столі методичні посібники: програму, порадник для вчителя. 

Інтеграція.  Слайд 7

      *Інтегрований урок – (від лат. поповнення)

тип уроку, у якому навколо однієї теми поєднано відомості різних навчальних предметів.

*Бінарний урок (від лат. подвійний)- різновид інтегрованого уроку, що органічно поєднує вивчення двох предметів,відомості з різних дисциплін розглядаються по черзі блоками.

*Міжпредметні зв’язкиодин предмет є основним, а відомості з іншого використовуються лише в допоміжній ролі з метою повторення, закріплення.

*Інтегрований курс    Я досліджую світ

Інтегроване навчання Слайд 8

Внутрішньопредметна інтеграція(послідовна)

  • Зв’язки між темами, блоками навчальної інформації у межах кожного навчального предмета

Міжпредметна інтеграція

  • Зв’язки між різними навчальними дисциплінами

 Упровадження інтегрованого навчання. Низка запитань  Слайд 9

  • Яка частина навчального матеріалу одного предмета буде пов’язана з навчальним матеріалом іншого предмета?
  • Із якою метою?
  • Яким способом?
  • У якій формі?
  • Яким чином будуть використовуватися базові знання учнів з окремих навчальних предметів для усвідомлення та розв’язання міждисциплінарних проблем?

 Взаємозв’язки між навчальними предметами Слайд 10

  • Яким чином сформувати взаємозв’язки між навчальними предметами(освітніми галузями)?

Зв’язки можна встановлювати на різних рівнях:

*змістовому;

*операційно-діяльнісному;

*ціннісно-смисловому.

Види міжпредметної інтеграції Слайд 11

*контент орієнтована інтеграція(або інтеграція на основі змісту навчальних предметів, її ще називають тематичною інтеграцією);

*інтеграція, орієнтована на формування способів дій(або інтеграція навичок);

*інтеграція на ціннісно-смисловому рівні (або інтеграція перспектив).

Контент-орієнтована інтеграція навчальних предметів реалізується у формі тематичного навчання. Це навчання на основі об’єднання навколо однієї теми знань із різних навчальних дисциплін.

Діяльнісний підхід реалізується з використанням однакових способів дій на уроках із різних навчальних дисциплін чи шляхом організації інтегрованої діяльності на інтегрованих уроках або впродовж навчального дня без визначення меж уроків.

Форми міжпредметної інтеграції Слайд 12

*Інтегровані курси

*Навчальні проекти

*Тематичні дні. Тематичні тижні

*Урок (інтегрований, бінарний, урок з міжпредметними зв’язками)

Міжпредметні зв’язки Слайд 13

  • Горизонтальні

   (інтегровані предмети

   вивчаються відірвано в часі, неодночасно, упродовж тижня, місяця)

  • Вертикальні

(інтегровані предмети вивчаються у близьких часових межах, протягом одного уроку, одного дня)

Народження уроку Слайд 14

I етап

      Проаналізуйте програму.

     Зіставте матеріал різних навчальних предметів.

      Визначте близькі за змістом теми.

      Оберіть єдину тему.

   ІІ етап

      1.Залежно від теми, мети та завдань уроку визначається його тип.
2. У відповідності до теми, задач, типу уроку, добирається фактичний і дидактичний матеріал.
3. Обирається найбільш ефективне поєднання методів і прийомів – відповідно до поставленої мети, змісту навчального матеріалу, дидактичних задач навчальних предметів, що інтегруються.. 
4. Обмірковується структура уроку. Акцент робиться на самостійній пізнавальній діяльності учнів (а не заучуванні готових висновків), створенні проблемних ситуацій з урахуванням логіки навчальних дисциплін.

Класифікація уроків Слайд 15

За дидактичною метою:

  • 1. інтегровані уроки засвоєння нових знань
  • 2. інтегровані уроки формування практичних умінь і навичок;
  • 3. інтегровані уроки узагальнення і систематизації знань;
  • 4. інтегровані  контрольні уроки.

 

Структура інтегрованого уроку Слайд 16

І. Організація класу

 ІІ.Повідомлення теми, цілей та завдань уроку;

ІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів;

IV.Актуалізація та корекція опорних знань з усіх інтегрованих предметів;

V. Повторення й аналіз основних фактів, подій, явищ

VI.Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації;

VII.Узагальнення та систематизація навчальних досягнень учнів;

VIII.Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання

Вимоги до інтегрованого уроку Слайд 17

  • Загальні вимоги, яким повинен відповідати інтегрований урок

1.Використання нових досягнень науки, передової педагогічної

  • практики, побудови уроку на основі закономірностей навчально-виховного процесу.
  •  2. Інформація на уроці має бути в оптимальному співвідношенні всіх дидактичних принципів і правил.
  • 3. Забезпечення належних умов для продуктивної пізнавальної діяльності учнів   з врахуванням їх інтересів здібностей і потреб.
  • 4. Зв’язок з раніше засвоєними знаннями і вміннями, опора на досягнутий рівень розвитку учнів.
  •  5. Мотивація і активізація розвитку всіх сфер особистості.
  •  6. Логічність і емоційність всіх етапів навчально-виховної діяльності.
  •  7. Ефективність використання педагогічних засобів.
  •  8. Зв’язок з життям, особистим досвідом учнів.
  • 9. Формування практично необхідних знань, ,навичок, раціональних прийомів мислення і діяльності.
  • 10. Формування вміння вчитися, потреби постійно поповнювати об’єм знань.
  • 11. Ретельна діяльність, прогнозування, проектування і планування кожного уроку.

Робота в дії.Поділ на групи Слайд 18

 (Для поділу на групи використовую музичну іграшку, пазли та набір цікавих картинок )

- Фізкультхвилинка для вчителів. Пропоную порухатися. Хто хоче послухати музику, той підходить до першого столу з музичною іграшкою. Кого зацікавили пазли, перейдіть до другого столу. На третьому столі лежать цікаві картинки, які допоможуть зануритися у їхній світ (учителі рухаються по групах і залишаються на нових місцях)

- Отож, маємо 3 групи:

Аудіали – люблять слухати і говорити.

Кінестетики - запам’ятовують все у русі, обожнюють поцілунки і обійми.

Візуали – мають гарну зорову пам'ять, живу уяву, виразне мовлення.

 (на столи виставляю 3 таблички: аудіали, кінестетики, візуали)  Кожна група отримує завдання

 1 група Аудіали (Кабінет Міністрів) Слайд 19

  • У кінофільмі “Роксолана” султан Сулейман відвідував  ринок під виглядом звичайного купця, щоб почути правду про себе, свої справи та життя підданих.
  • Ваше завдання:використовуючи згаданий епізод з фільму,  розіграйте сценку  з Міністром освіти, в якій розкриєте переваги і проблеми інтегрованого уроку.

Підказка

Переваги інтегрованого уроку

1.Учителю початкових класів легше провести інтегрований урок, ніж учителю середньої або старшої ланки, оскільки такий учитель є багатопредметником     ( універсальним)

2.Спонукає до самореалізації, творчості вчителя, розкриття його здібностей.

3.Оновлює зміст навчання.

4.Урізноманітнює методи і форми навчання.

5.Пожвавлює навчальний процес.

6.Знімає втому, перенапруження учнів за рахунок переключення на різноманітні види діяльності.

7.Підвищує якість знань.

8. Змушує дитину шукати нові способи пізнання навчального матеріалу.

9.Дитина наводить факти з життя, запитує про незрозуміле, дискутує, доходить до істини.

10. Вчить дітей бачити світ цілісним та вільно орієнтуватися в ньому.

11. Сприяє підвищенню мотивації навчання.

Проблеми інтегрованого уроку

1.Впровадження інтегрованих занять в початковій школі мало досліджено.

2.Недостатньо відображено у підручниках.

3.Не існує чітких методичних рекомендацій, і вчителі вимушені розв’язувати проблеми на емпіричному рівні (рівень пізнавального процесу, який дає знання)

4.Потрібно рахуватися із манерою викладу матеріалу з іншим вчителем (бінарний урок)

5.Вимагає посиленої попередньої підготовки як від вчителя, так і від  учнів.

6.Має бути опора на базу знань дітей. А якщо її не має?

7.Скорочення вчителів, заощадження бюджетних коштів.

2 група Кінестетики(Вчительська) Слайд 20

Завдання:складання ментальної карти(який предмет з яким інтегрує)

Підказка

 Інтегровані уроки можуть поділятися залежно від:

• навчальних предметів, що інтегруються:

– урок рідної мови і мовлення з образотворчим мистецтвом;

– урок рідної мови і мовлення з природознавством;

– урок рідної мови і мовлення з трудовим навчання;

– урок рідної мови і мовлення з  літературним читанням і обр. мистецтвом;

• визначення мети уроку:

– урок з автономними цілями;

– урок з домінуючими та супровідними цілями;

місця проведення уроку:

– уроки, що проводяться у класній кімнаті;

– поза класом: 

– урок у залі, музеї, на виставці; урок творчості серед природи;

– комплексна форма (класна у поєднанні з позакласною);

• тривалості уроку:

– академічний урок;

– спарений (два-три 45- чи 30-хвилинних уроки);

• кількості інтегрованих уроків:

– подвоєні (інтегрування змісту двох навчальних предметів);

– потроєні (інтегрування змісту трьох навчальних предметів).

3 група Візуали (Учні 1-б класу) Слайд 21

- Візуали наділені живою уявою, яскравою фантазією, багатою мовою. Ваше завдання: охарактеризуйте урок як вчитель, дотримуючись структури уроку, але з точки зору дитини, розпочинаючи наступними висловами:

  • Мені сподобалось…
  • Я дуже ціную…
  • Я схвалюю…
  • Я навчилася…

Підказка

1.Організація класу (Мені сподобалось___________________________

______________________________________________________________

2. Повідомлення теми, цілей та завдань уроку(Сьогодні я вивчила__

_____________________________________________________________

3. Мотивація навчальної діяльності учнів ______________________

____________________________________________________________

___________________________________________________________

4. Актуалізація та корекція опорних знань_________________________

____________________________________________________________

5. Повторення й аналіз основних фактів, подій, явищ

____________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________

6. Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації   Мені було цікаво_____________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

7. Узагальнення та систематизація навчальних досягнень учнів ( Я навчилась______________________________________________________________________________________________________________________

8. Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання (Я схвалюю_________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІІІ. Заключна частина Слайд 22

- Повернемося до торбинки. На початку заняття ви отримали горішок. Якщо ви отримали відповідь на поставлене запитання в ході заняття, залиште горішок, розколіть та скуштуйте. Ви досягли своєї мети! Якщо не отримали відповіді на запитання, поверніть його в торбинку. Для мене є над чим подумати! Дякую.

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Педагогіка, Інші матеріали
Додано
12 квітня 2021
Переглядів
593
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку