Українська література. 5 клас
Тема: Твір "Мій герой із сивої давнини" (за літописними оповіданнями або творами Олександра Олеся)
Мета:
-
Навчальна:
-
Поглибити знання учнів про літописні оповідання та твори Олександра Олеся.
-
Навчити учнів створювати образ героя, використовуючи художні засоби.
-
Удосконалювати вміння учнів писати твори-роздуми.
-
Розвивальна:
-
Розвивати творче мислення та уяву учнів.
-
Формувати вміння аналізувати та узагальнювати інформацію.
-
Розвивати навички усного та писемного мовлення.
-
Виховна:
-
Виховувати повагу до історичного минулого України.
-
Формувати патріотичні почуття.
-
Виховувати моральні якості на прикладі героїв минулого.
Тип уроку: Урок розвитку зв'язного мовлення.
Обладнання:
-
Тексти літописних оповідань та творів Олександра Олеся.
-
Ілюстрації до творів.
-
Роздаткові матеріали (план твору, опорні слова).
-
Мультимедійна презентація.
Перебіг уроку:
I. Організаційний момент
-
Привітання.
-
Перевірка готовності учнів до уроку.
-
Створення позитивної емоційної атмосфери.
II. Актуалізація опорних знань
-
Бесіда:
-
Які літописні оповідання та твори Олександра Олеся ви знаєте?
-
Які герої вам запам'яталися найбільше? Чому?
-
Які риси характеру притаманні героям сивої давнини?
-
Які історичні події тих часів вам відомі?
• Показ ілюстрацій до творів, короткий опис зображених подій.
• Інтерактивна гра "Впізнай героя": на екрані з'являються портрети героїв або описи їхніх вчинків, учні мають вгадати, хто це.
III. Мотивація навчальної діяльності
-
Слово вчителя: "Герої минулого – це наша історія, наша гордість.
"Діти, уявіть собі, що ви мандруєте в часі. Ви потрапляєте в епоху, де живуть справжні герої – сильні, відважні. Це люди, які жили, боролися, любили, як і ми. Вони залишили нам у спадок свою мужність, мудрість, силу духу. Вони захищають свою землю, борються за справедливість, творять історію. Сьогодні ми спробуємо створити власний образ героя, який житиме у нашому творі. Давайте відчуємо себе творцями, які оживляють минуле!"
IV. Оголошення теми та мети уроку
V. Основна частина
-
Вибір героя
-
Обговорення можливих героїв.
-
Інтерактивна вправа "Кошик ідей": учні записують на папірцях імена героїв, потім кладуть їх у "кошик", витягують навмання, обговорюють.
-
Індивідуальний вибір героя учнями.
-
Складання плану твору
-
Ознайомлення з планом твору (роздаткові матеріали).
-
Колективне обговорення кожного пункту плану.
-
Складання індивідуальних планів.
Вступ:
-
Хто мій герой? (Ім'я героя)
-
Звідки я про нього дізнався? (З літопису, з твору О. Олеся)
-
Чому він мені подобається?
Основна частина:
-
Який він був? (Опис зовнішності, характеру)
-
Що він зробив? (Опис подвигів, важливих вчинків)
-
Які в нього були друзі? (Ставлення до інших людей)
-
Як він захищав свою землю? (Участь в історичних подіях)
Висновок:
-
Чому ми повинні пам'ятати про цього героя?
-
Чого я в нього навчився?
-
Ким я хочу бути схожим на цього героя?
-
Написання твору
-
Індивідуальна робота учнів.
-
Консультації вчителя.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
-
Зачитування окремих уривків з творів учнів.
-
Обговорення образів героїв.
VII. Домашнє завдання
-
Доопрацювати твір.
-
За бажанням намалювати ілюстрацію до твору.
VIII. Підбиття підсумків уроку
-
Рефлексія:
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Що вам найбільше сподобалося?
-
Які труднощі виникли під час написання твору?
-
Оцінювання роботи учнів.