Тести5. В уривку з історичного документа «У межах українсько-білоруських земель, які включено до складу генерального округу «Житомир», станом на кінець 1941 - початок 1942 рр. проживало З млн 27 тис. осіб. На початку 1945 р. чисельність мешканців округу, попри збільшення його площі від 59 056 км2 до більше ніж 64 800 км2, зменшилася до 2 млн 916 тис. осіб» схарактеризовано ситуацію в. А. рейхскомісаріаті «Україна». Б. прифронтових областях. В. дистрикті «Галичина». Г. окрузі «Трансністрія».
22.ІХ - радянські частини увійшли до Львова. До рук чекістів потрапили багато полонених польських військовослужбовців, серед них були і українці.22. Х - у Львові були проведені вибори до Народних Зборів1940. 2. VІІІ – Південну і Північну Бессарабію та Північну Буковину включено до складу УРСР;До складу Молдавії було передано Придністров'я.1941. І -. НКВС організував в Львові гучний процес над 59 членами ОУН.
1941.22. VІ – 1945.9. V –ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА (РАДЯНСЬКО - НІМЕЦЬКА) ВІЙНА1941. 22. VІ – напад гітлерівської Німеччини на Радянський Союз. Кирпонос М. П. Генерал – полковник. Командуючий Південно – Західного фронту.23-29. VІ – танкова битва під Броди – Рівно – Дубно - найбільша танкова битва, в якій з обох боків взяли участь близько 2.000 бойових машин. 7. VІІ - 19.ІХ - (72 дні) - бої за Київ. Рундштедт Карл. Генерал – фельдмаршал. Командуючий групи армій «Південь». План «Барбаросса» - блискавичної війни проти СРСР
18. VІІІ - радянські війська відступили на правий берег Дніпра в районі Запоріжжя, а через тиждень залишили Дніпропетровськ. 19.ІХ - гітлерівці зайняли Київ. Більше 665 тис. радянських солдатів і офіцерів потрапили в полон. На Полтавщині в бою загинув командувач Південно-західним фронтом генерал-полковник М. Кирпонос.
У грудні 1941 року радянські війська провели успішну наступальну операцію під Москвою. У грудні 1941 - січні 1942 рр. потерпіла невдачу операція по звільненню Криму. У січні - травні 1942 року війська Червоної армії провели успішну Барвенківсько - Лозівську операцію. 1942.12 – 29. V - невдала військова операція по звільненню Харкова. У полон потрапили 240 тис. солдатів і офіцерів Червоної армії.
4. VІІ. - після 250-денної оборони німецькі війська захопили Севастополь.1942.22. VІІ - радянські війська залишили останнє місто України - Свердловськ Ворошиловградській (Луганської) області.1942. V - радянські війська зазнали поразку на Керченському півострові. Німецькі війська розпочали наступ в напрямку на Сталінград.
1942. 18. ХІІ – початок звільнення України (село Півнівка Меловського району Ворошиловградської (Луганської) області – перший звільнений населений пункт).1943. 2.ІІ – капітуляція німецьких військ під Сталінградом. Війська Воронежського фронту, оволодівши на початку лютого 1943 р. Курськом і Білгородом і 16 лютого вибили гітлерівців з Харкова.
5 липня 1943 р. почалася Курська битва. В результаті важких, кровопролитних боїв кращі танкові дивізії Німеччини були знищені. У серпні силами Степового і Воронежського фронтів була проведена Білгородсько-харківська операція. У ніч на 23 серпня почався вирішальний штурм Харкова, а вранці місто було звільнене від окупантів.
1943. 24. ХІІ – 1944. 14.І – 1-й Український фронт провів Житомире - Бердичівську операцію.1944. 8.І - війська 2-го Українського фронту увірвалися до Кіровограда. 1944.24.І – 17.ІІ - Корсунь - Шевченківська операція. Конєв І. С. – командуючий 2-м Українським фронтом Ватутін М. Ф. – командуючий 1-м Українським фронтом
1944. 8. Х – звільнено останній населений пункт УРСР село Лавка Дрогобицькій області. 1944. 14. Х - офіційний день звільнення України.1944. 28. Х - завершено звільнення Закарпатської України. 1944. V – виселення кримське – татарського населення до Середньої Азії по звинуваченню в співпраці з окупантами.
Заходи радянського керівництва:1. У ряді районів СРСР введено військове положення.2. Розгляд практично всіх справ, передавалося у військові трибунали.3.1941. 30. VІ - створення Державного комітету оборони (ГКО).3. Проводилася мобілізація засобів і ресурсів в Україні.4. Проходила перебудова народного господарства на військові рейки.5. Була створена Рада по евакуації, яку очолив перший секретар ВЦСПС Н. Шверник. В Україні евакуацією керувала комісія на чолі із заступником голови СНК УРСР Д. Жилою.• 3,8 млн. робочих, селян і службовців виїхали на схід.• Більше 550 підприємств, майна багатьох колгоспів, радгоспів, МТС, установ були евакуйовані в східні області СРСР, середньоазіатські республіки;
ОКУПАЦІЙНИЙ РЕЖИМ В УКРАЇНІУкраїнські землі було поділено на чотири частини.1. Прифронтова зона;2. Рейхскомісаріат Україна;3. Землі передані Румунії (Трансністрія);4. Дистрикт "Галичина". На пост рейхскомісара України Гітлер призначив Еріха Коха. Закарпатська Україна з 1939 р. залишалася частиною Угорщини.
Нацистський «новий порядок»:1. Окупаційні власті спиралися на каральні органи - гестапо, СС, службу безпеки СД;2. Створювалася допоміжна адміністрація з представників місцевого населення: бугромістри в містах, голови в районах, старости в селах, допоміжна поліція.3. На власній території українці і інші жителі республіки перетворилися на людей «третього сорту». Гітлерівський план «Ост» передбачав перетворення України на колоніальну країну. Впродовж 103 тижнів окупації кожен вівторок і п'ятницю в Бабиному Яру в Києві розстрілювали людей різних національностей, переважно євреїв. Серед страчених в Бабиному Яру оунівців була Олена Теліга.
Економічне пограбування України. До Німеччини вивозили устаткування, сировину, метали, продовольство, твори мистецтва, музейні експонати, українські чорноземи. На роботу в промисловості і сільському господарстві Німеччини було вивезено 2,3 млн. чоловіків і жінок - майже 80% всіх депортованих з СРСР. Робота на підприємствах, електростанціях, залізницях продовжувалася по 12-14 годин, заробітна плата була мізерною. Гітлерівці не ліквідували колгоспи, оголосивши їх «державними маєтками» з примусовою працею селян і передачею вирощеного урожаю окупаційним властям.
Радянський рух Опору. На початку війни на окупованій території було організовано 23 підпільних обкома, 685 міських і районних комітетів, 4316 підпільних організацій і груп КП(б)У, 3500 груп для проведення партизанської і диверсійної роботи. 1942. VІ - почав діяти Український штаб партизанського руху (УШПД). Начальником штабу був призначений Т. Строкач. Підпільники розробили своєрідну тактику, що полягала в інформуванні населення про події на фронтах, зриві відправки молоді до Німеччини, організацій саботажу на підприємствах, диверсіях, озброєних нападах на поліцію і німецьких військовослужбовців.1943 - рейди радянських партизанських об'єднань на Правобережжі. Рейди передбачали і нейтралізацію впливу на цій території ОУН.1943. 12. VІ – 01. Х - (Карпатський рейд) - рейд по західних областях України партизанського з'єднання С. Ковпака. Партизани виконали завдання по виведенню з ладу нафтопромислів.
НАЦІОНАЛІСТИЧНИЙ РУХ ОПОРУ В УКРАЇНІОрганізація українських націоналістів на чолі з Андрієм Мельником (ОУН - М) стояла на позиції союзу з Німеччиною. Степан Бандера (ОУН - Б) виступав за створення власної армії і розгортання активної боротьби за незалежність України. Нацистське керівництво погодилося на комплектування з українців батальйонів «Нахтігаль» і «Роланд». Їх основу становили представники ОУН.
Керівництво нацистської Німеччини відмовилося підтримати проголошену українську державу.1941. 9. VІІ - уряд Я. Стецько було розігнано. Близько 300 членів ОУН були арештовані, а 15 керівних діячів цієї організації розстріляні. Батальйони «Роланд» і «Нахтігаль» були розформовані, а офіцери - українці арештовані.
Кирило Осьмак(псевдо Марко Горянський) Голова УГВР«Похідні групи» - з початком вторгнення нацистських військ, випереджаючи їх там, де представиться можливість і в умовах безвладдя перших днів окупації брали в свої руки владу.(Української повстанської армії) на свято Покриву святої Богородиці, коли діючі на Волині і в Поліссі загони об'єдналися під керівництвом Т. Боровца (Бульби).1943. VІ - III - надзвичайний великий збір ОУН-Б. Він виробив соціально-економічну програму організації, що передбачала безкоштовну передачу землі селянам, свободу вибору форм господарювання. 1941 - в Києві К.І. Осьмак увійшов до Української національної ради.- за ініціативою ОУН-Б - позапартійна структура з функціями цивільного і військового управлінь, яка повинна була очолити озброєну боротьбу проти окупантів.1942. 14. Х – створення УПА1944. VІІ – створення Української головної визвольної ради
Підозра в співпраці з німцями падала на всіх, кому вдалося пережити окупацію. Масові мобілізації супроводжувалися насильницьким вилученням у населення хліба і інших продуктів, що ще збереглися після нацистських військ. Частина евакуйованого населення України працювала на заводах і фабриках, в колгоспах і установах. Так, Харківський танковий завод, прибувши на нове місце, за допомогою робочих місцевих підприємств вже в грудні 1941 р. виготовив першу партію танків. Колектив Інституту електрозварювання АН УРСР на чолі з Є. Патоном, успішно застосував свої дослідження для налагодження автоматичної дугової зварки корпусів танків Т-34 під флюсом.
1945. 9. V – ЗАКІНЧЕННЯ РАДЯНСЬКО – НІМЕЦЬКОЇ (ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ) ВІЙНИОлексій Берест, Мелітон Кантарія, Михайло Єгоров водрузили прапор перемоги над будинком Рейхстагу.1945. 2.ІХ – ЗАКІНЧЕННЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ1945. 2. ІХ – на борту американського лінкора «Міссурі» Японія підписала акту про капітуляцію.
Українські інтереси виявлялися у двох сферах:— щодо кордонів по «лінії Керзона». — участі в майбутній ООН України. Українське питання на Тегеранській, Ялтинській і Потсдамській конференціях. Й. Сталін, Ф. Рузвельт, В. Черчилль. ТЕГЕРАНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ — 1943. 28. ХІ — 1. ХІІ В. Черчилль, Ф. Д. Рузвельт, Й. Сталін. Ялтинська конференція — 1945. 4 — 11. ІІ. В. Черчилль, Г. Трумен, Й. Сталін. Потсдамська конференція — 1945.17. VІІ — 2. VІІ.
Український державний, військовий, та політичний діяч. Голова Проводу Українських Націоналістів, другий голова ОУН. Один з найближчих соратників полковника Євгена Коновальця. Один з організаторів (співзасновників) Січових Стрільців та його проводу Стрілецької Ради, та Української Військової Організації. Андрій Мельник
Акт відновлення Української держави. Український політичний та військовий діяч, активний діяч ОУН. З 1941 р. — перший заступник провідника ОУН-Б С. Бандери. У 1942–1944 рр. перебував у німецькому концтаборі Заксенгаузен. Після звільнення керував Антибільшовицьким блоком народів, був головою Проводу ОУН-Б. Ярослав Стецько
Український політик і державний діяч, військовик. Член галицького крайового проводу Організації українських націоналістів. Командир з боку українців українського військового підрозділу «Нахтігаль» у складі іноземних легіонів Вермахту (1941–1942). Генерал-хорунжий, головнокомандувач Української повстанської армії, голова Секретаріату Української головної визвольної ради (1943–1950). Роман Шухевич