Українознавство "Писанка як оберіг"

Про матеріал
Презентація містить обширний інформаційний матеріал про походження писанки, символи та їх значення. Може бути використана на уроках українознавства та класних годинах у 5 - 8 класах. Використано факти про сучасний розвиток мистецтва.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Українознавство 5 клас. Писанка як оберіг

Номер слайду 2

Запишіть тему уроку. На уроці ми розглянемо такі питання: Походження писанки. Які звичаї пов’язували з писанками. Види розписаних яєць. Візерунки, символи, значення. Сучасні писанки

Номер слайду 3

1. Походження писанки. Найдавніші знахідки розписаних яєць. У яких народів зустрічаються такі традиції. Що символізує писанка. Які звичаї, пов’язують з розписаними яйцями.

Номер слайду 4

Пи́санка — яйце, декороване традиційними символами, які пишуться за допомогою воску й барвників... Шкаралупу писанок знаходили при археологічних розкопках цивілізацій, що існували більше 3000 років тому, і багато з тих візерунків використовується для розпису і сьогодні. Найдавніші знахідки належать єгипетським та нубійським похованням.

Номер слайду 5

На теренах України культові яйця знайдені в похованнях скіфів, у Східному Криму (IV ст. до Н. Х.) Писанка в Україні тісно пов'язана з релігійними обрядами, тому в радянський період писанкарство тривалий час було під забороною. Існування цього виду мистецтва замовчувалося, воно стиралося з народної пам'яті. У центральних і східних областях України це ледь не призвело до знищення писанкарства. У час, коли в Україні традиція була під загрозою знищення, писанка розвивалася в Канаді і США. Видавалися фотоальбоми, під впливом активної пропаганди писанкарства з боку українських емігрантів цим мистецтвом захопилися також американці не українського походження. Інтерес до виготовлення писанок, як і до інших народних традицій, відновився за десятиліття незалежності. У 1992 році відбувся Міжнародний з'їзд писанкарів, почали видавати книги про писанкарство.

Номер слайду 6

В серпні 2013 року у центрі Львова було знайдено п'ятисотлітню писанку, виконану на шкаралупі яйця. У вересні 2013 р. під час розкопок на березі Хрінницького водосховища було знайдено глиняну писанку-брязкальце, виготовлену 950 р.т..

Номер слайду 7

В уявленнях багатьох народів яйце втілювало джерело життя і всього всесвіту. У стародавніх персів, індіанців, візантійців, а також у древніх греків та римлян вважалося, що всесвіт виник з яйця. Стародавні індо-іранські легенди теж це підтверджують. Писанка  — символ Сонця; життя, його безсмертя; любові і краси; весняного відродження; добра, щастя, радості. У міфах багатьох народів світу саме яйце є світотворчим початком.  Птахи — це вісники весняного воскресіння, Сонця, а їх яєчка — емблема сонця — життя, народження.

Номер слайду 8

Із запровадженням християнства змінюється поступово і символіка писанки. Вона стала символом радості і віри у Воскресіння Ісуса Христа як символу всепрощення. Писанки використовували як опредметнений символ кохання, даруючи їх юнці. У народній медицині ними «викачували» хвороби. Свячені писанки клали у домовину, у ясла для худоби. Лушпиння із писанки кидали «на щастя» на дах оселі та ін. Писанку за всіх часів дарували на знак перемир'я, побажання здоров'я, краси, сили, врожаю. Застосовували як запобіжний засіб від стихійного лиха, пожежі, грому. Писанку качали по зелу й закопували в землю на ниві, щоб хліб колосився і не поліг. Їх підкладали під вулик, щоб роїлися бджоли. 

Номер слайду 9

2. Види розписаних яєць. Якими способами прикрашають яйця. Необхідні інструмети, фарби.

Номер слайду 10

Існує чотири основних види розписаних яєць: крапанки, дряпанки, крашанки та писанки. Кожен вид має свої особливості та правила виготовлення.

Номер слайду 11

Крашанка Це найпростіший спосіб виготовлення фарбованих яєць. Раніше для їх приготування господині збирали лушпиння від цибулі та варили в ньому яйця (інколи для декору до яйця прив’язували листочки петрушки чи дрібні листочки смородини, які залишали на готовому яйці білі відбитки-листочки).

Номер слайду 12

Дряпанка Яйце занурюють в темну фарбу. Як воно висохне наносять олівцем орнамент та продряпують його голкою (шилом чи цвяхом – що є в господарстві).

Номер слайду 13

Крапанка На яйце наносять писачком воскові краплі та занурюють у світлу фарбу, потім знов ставлять цятки і занурюють в фарбу темнішого кольору. Коли вже будуть цятки всіх бажаних кольорів, загальне тло вкривають темною фарбою (найчастіше темно-вишневою, темно-зеленою або чорною). Після цього віск розтоплюють над свічкою та обережно обтирають яйце від залишків воску м’якою тканиною.

Номер слайду 14

Писанка Спочатку олівцем промальовуються основні орнаменти, потім по цим лініям наносять писачком віск, після цього яйце занурюють у фарбу, розтоплюють віск, видаляють його та, за бажання, розписують орнаменти іншими кольорами (можна залишати й білими).

Номер слайду 15

Писачок – головний інструмент писанкарів

Номер слайду 16

Фарби та їх значення

Номер слайду 17

У писанкарстві найчастіше використовували 7 основних кольорів (червоний, жовтий, помаранчевий, зелений, вишневий, коричневий, чорний), але можливі й інші кольори . Червоний. Символізує добро, радість життя, для молоді – щасливий шлюб. За церковною традицією яйце червоного кольору є символом Воскресіння, жертовності, небесного вогню. Жовтий. Символ небесного світила (сонця), тепла та врожаю (колір стиглого зерна). Яйця цього кольору оберігали від злих сил та лихого. Також жовтий був кольором багатства. Зелений. Колір весни, воскресіння природи, надії та життя. Символізував пробудження природи від довгого зимового сну. Бурий, коричневий. Символізує землю та її приховану життєдайну силу.

Номер слайду 18

Чорний. Колір ночі, всього невідомого та таємного. Зазвичай використовується як тло, підкреслює силу інших кольорів. Він символізує нескінченність життя людини, буття після смерті. Білий. Колір чистоти, символ вирію (раю). Білі символи на писанці символізували безгрішне життя. Блакитний. Уособлював небо, повітря, воду, чистоту та здоров’я. На писанках він символізував насичення та небесну божественність.

Номер слайду 19

3. Візерунки , символи, значення. Які орнаменти малювали , яке значення їм надавали.

Номер слайду 20

Сонце

Номер слайду 21

Хрест - давній символ сонця, вогню, душі. Вважається «божим знаком». Хрест – це перетин двох ліній: вічності (вертикальна) та часу (горизонтальна). Є символом буття та небуття, початку та кінця. У християнстві він уособлює страждання та радість Воскресіння, спокуту гріхів.

Номер слайду 22

Зірка. Шестикутна – знак шести сторін горизонту співвіднесених з небом, а також знак року: дві половинки по шість місяців. Восьмикутна зірка містить в собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню і правосторонню свасті. Вона вважається символом кохання (писанка з ружею в подарунок вважалась освідченням в почуттях).

Номер слайду 23

Квіти. В українській традиції цей символ пов’язаний з дітьми. Тому жінкам, які довго не могли завагітніти, радили писати писанки з квітами та дарувати їх дітям.

Номер слайду 24

Гілка – сосонка. Зелені дерева, гілки і листя – символ життя, весняного оновлення після зимового сну, вічної молодості, здоров’я та росту.

Номер слайду 25

Завиток, Змій, Спіраль. Це символи життєвої сили та зародження життя. Писанки з цими орнаментами дарували на здоров’я.

Номер слайду 26

S-подібний знак вічності. Символізує знак єдності (першопочатку та вінця завершення) у боротьбі тепла й холоду, дня і ночі, світла й темряви, чоловіка і жінки

Номер слайду 27

Безконечник , Кривулька. Символізує воду, її плинність. Також вода є втіленням життєдайного жіночого начала, джерелом сил природи. У християнстві вода символізує очищення (обряд хрещення).

Номер слайду 28

40 клинців. Символізують впорядкування, зупинку перед випробуванням, родючість. Число 40 є символічним в житті людини: 40 тижнів жінка носить дитину, у християнстві: 40 днів триває Великий піст, 40 років блукання в пошуках Землі обітованої.

Номер слайду 29

Дерево життя. Світове дерево розділяють на кілька частин: крона (небесний світ, тут традиційно зображають птахів, бджіл та небесні світила: сонце, зорі, місяць), стовбур (земний світ: великі тварини, а також люди), коріння (підземний світ та вода: тут зображають змій, жаб, риб, водоплавні птахи). На писанках його зображують у вигляді вазону з уквітчаним деревцем, що символізує рід, родину (батько, мати та діти).

Номер слайду 30

Грабельки, Гребінці, Трикутнички з гребінцями. Також є символами води, уособлюють хмари та дощ. Писанки із грабельками писали в посуху, щоб викликати такі бажанні дощі, які мали принести гарний врожай.

Номер слайду 31

Сварга символізує сонце. Є два різновиди орнаменту: правостороння – символізує схід сонця, добро, пробудження природи навесні, позитивну чоловічу енергію та лівостороння – захід сонця, руйнування, деградацію, зло, негативну жіночу енергію. Сваргу також була уособлення вдачі, довголіття, родючості, здоров’я та життя.

Номер слайду 32

Виноградна лоза за християнською традицією – символ духовного відродження та давній символ роду.

Номер слайду 33

Дубовий листок символізує силу, довголіття, терпіння. У поєднанні з жолудями – символ духовної та тілесної зрілості.

Номер слайду 34

Баранець символ смирення, невинності, безмежної любові, родючості. На писанках орнамент «баранячі ріжки» уособлює молоді пагони рослин.

Номер слайду 35

Птах символізує людську душу (за повір’ями душа прилітає пташкою до новонародженого та відлітає на небеса, коли людина вмирає). Вона є провідником між небом та землею, охоронцем від злого, символом любові, вірності та злагоди.

Номер слайду 36

Півень символ світла, яке побороло темряву (Христа), провісник дня та сторож добра проти зла.

Номер слайду 37

Риба уособлює воду, життя та здоров’я, а також новохрещення.

Номер слайду 38

Кінь символ невпинного руху сонця, чоловічої основи в природі. За християнською традицією уособлював безстрашного вісника віри, який летить у світ, готовий на смерть.

Номер слайду 39

Олень вважається охоронцем істини, провідником душ померлих. За давніми віруваннями олень на своїх рогах виводив сонце на небосхил. Найчастіше цей орнамент зустрічався на писанках Гуцульщини та Буковини.

Номер слайду 40

4. Сучасні писанки. Пам’ятники писанці. Музей писанкарства. Сучасне використання писанки.

Номер слайду 41

Музей писанкового розпису (неофіційна назва Музе́й «Пи́санка») — єдиний у світі музей писанки або писанкового розпису в місті Коломия Івано–Франківської області. Відкрито 26 жовтня 1987 року.

Номер слайду 42

Перший у світі пам’ятник українській писанці, зведений у 1975 році, височіє в містечку Вергевіль — серці канадської провінції Альберта, яка стала батьківщиною для тисяч українських переселенців.

Номер слайду 43

Писанка вагою 300 кг встановлена на високій гранітній колоні у м. Вільнюс (Литва). Скульптуру заввишки близько 2 м виготовили з гіпсу. Яйце розписане у великодніх традиціях, притаманних литовському живопису. У центрі села Братківці, що на Львівщині, стоїть величезна писанка з Богородицею всередині. Пам’ятник заввишки 6,5 м. Діаметр писанки — 4 м.

Номер слайду 44

Мотиви писанок майстра Олега Кіращука з Коломиї використав у своїй колекції одягу «Осінь – 2008» Дім Моди Gucci .

Номер слайду 45

У Канаді випустили срібні та позолочені монети у вигляді писанки. Номінал – 20 канадських доларів. Всього було три випуски з 2016 року.

Номер слайду 46

Підсумки уроку. Ми дізналися про походження, значення, символи писанок. Що ви можете додати про сучасні писанки?

Номер слайду 47

Домашнє завдання -підготуйте проект на тему «Цікаві факти про Україну».

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Нефедова Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
6 квітня 2021
Переглядів
1353
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку