|
|
|
НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЄКТ
На тему:
“Українська діаспора в державах Північної Америки та Західної Європи”
МЕТА НАВЧАЛЬНОГО ПРОЄКТУ: розібрати поняття ”діаспора”, оглядово ознайомитися з східною українською діаспорою та детально розібрати західну українську діаспору.
Діаспора - це розселення частини етносу поза межами своєї країни чи етнічної території. Основною причиною формування української діаспори були міграції населення за межі України, зумовлені в основному економічними та політичними причинами.
Українці на пострадянському просторі становлять східну українську діаспору (вона є чисельнішою, ніж західна), а в країнах Західної Європи, Північної і Південної Америки та в Австралії - західну.
Формування східної діаспори почалося ще за княжих часів. Першими поселенцями з України були ремісники, а також утікачі від татар. Упродовж XIV-XVI ст. українці (чернігівці, сіверці, путивельці) просувались на схід, на Слобожанщину і оселялись поблизу оборонних пунктів. Інтенсивне переселення українців на Слобожанщину тривало і в XVII-XVIII ст. Переселенців з України того часу можна поділити на декілька груп. Велику групу становили вчені, вчителі, митці, перекладачі, співаки, купці, промисловці, ремісники. Багато українців у XVI-XVIII ст. переселялись вільно або примусово до маєтків козацької старшини, що жила у суміжних з Україною повітах Московщини. Окрему групу переселенців з України становили депортовані російським урядом ув’язнені, інтерновані або заслані українські гетьмани, члени козацької старшини антиросійської орієнтації.
Значно пізніше почала формуватися західна українська діаспора. Спочатку головною причиною міграцій українців до країн Північної Америки та деяких європейських країн були важкі економічні та соціальні умови життя на батьківщині. Під час Другої світової війни близько 2 млн. молодих людей було вивезено на примусові роботи до Німеччини.
На початку XX ст. найбільше українців переселилося до країн Північної Америки із західних земель України (Галичини, Буковини, Закарпаття).
Західна українська діаспора найчисельніша в США та Канаді. У США проживає близько 1.2 млн. українців та осіб українського походження. Значна кількість їх розселена тут в північно-східних промислових штатах (Пенсильванія, Нью-Йорк, Нью-Джерсі).
В Канаді проживає близько 1 млн. українців. Головні райони їх розселення - південь, поблизу де ржавного кордону із США. Близько 85% їх проживає в провінціях Онтаріо, Манітоба, Альберта, Британська Колумбія. Серед міст Канади, де найбільше українців, слід назвати Едмонтон, Торонто, Вінніпег, Калгарі, Монреаль, Сасктаун.
Значна кількість українців проживає у Польщі, Румунії, Словаччині, Чехії. Як відомо, чимало українців з Польщі в повоєнний було переселено в Україну, переважно у західні області. Решта була виселена в північні та західні області Польщі. Зараз в цій країні нараховується від 350 до 600 тисяч українців.
На території Румунії проживає 250-280 тис. українців. Вони розселені переважно в північних та північно-східних районах, на межі з Україною (Південна Буковина) та на Мармарощині, в дельті Дунаю.
У Словаччині та Чехії українці розселені на Пряшівщині (Словаччина), а також у містах, зокрема у Празі. Зараз в межах цих держав проживає понад 150 тис. українців.
Ще наприкінці XVIII ст. частина українців із Закарпаття переселилася до Югославії, а на початку XX ст. тут осіли вихідці зі Східної Галичини. Тепер в цій країні проживає майже 40 тис. українців.
Чимало українських емігрантів осіло в інших європейських країнах. Так, у Франції зараз проживає понад 45 тис. українців. Вони розселені переважно в Парижі та його околицях. Майже 30 тис. українців проживає у Великобританії. Тут вони зайняті переважно в промисловому виробництві. По декілька тисяч українців проживає в Німеччині, Австрії, Бельгії, Данії та ін.
ВИСНОВОК
Українська діаспора має багатовікову історію та значне географічне поширення. Вона сформувалася через різні хвилі еміграції, зумовлені економічними, соціальними, а також політичними обставинами.
Найбільші українські спільноти за межами України проживають у США, Канаді, Польщі та країнах Центральної Європи. Суттєва кількість українців оселилася в країнах Західної Європи, таких як Франція та Велика Британія, і навіть у країнах Південної Америки та Австралії.
Різні еміграційні хвилі сприяли утворенню різноманітних українських громад, які зберігають національну ідентичність, культуру та підтримують зв’язки з Україною. Зважаючи на історичний розвиток, діаспора відіграє важливу роль у збереженні та популяризації української культури у світі та в підтримці зв'язків із Батьківщиною.
Використані джерела:
https://ru.osvita.ua/vnz/reports/geograf/23012/
https://www.radiosvoboda.org/a/ukrayinska-diaspora-rumuniya/32913831.html
|
|
|