Українська народна казка "Дрізд і голуб". Загадки. Підсумок теми.

Про матеріал
План-конспект з літературного читання
Перегляд файлу



 

УРОК. 

Тема. Українська народна казка "Дрізд і голуб". Загадки. Підсумок теми.

 

Мета. Систематизувати знання дітей про народні казки, загадки, прислів'я; розвивати увагу, мислення, пам'ять; виховувати любов до народної творчості, книги; на матеріалі казок виховувати працелюбність, гостинність, дружелюбність. 

 

Обладнання. Індивідуальні картки для гри "Друкар", картки зі словами, малюнки голуба і дрозда, ілюстрації до казок, виставка книг (українських народних казок), маски мишенят, півника, лисички, журавля.

 

Хід уроку 

 

І. Повідомлення теми і мети уроку.


 

  1. Вступне слово вчителя.
  • Я знаю, що ви дуже любите читати і слухати казки. Сьогодні ми проведемо подорож сторінками казок.

Казка — це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло. Казок країна чарівна, У гості й вас чека вона. Отож часу не гайте, У подорож рушайте.

  • Увага! Увага! Відправляється казковий експрес від станції "Тернопіль" до станції "Країна Добрих Казок". У мандрівці на нас чекають цікаві зустрічі та пригоди. Щоб проїхати усю країну, вам треба пригадати те, що знаєте та вмієте, бути уважними та спостережливими.


 

  1. Мовна розминка.


 

  1. Гра "Виправте помилки радіомовлення".
  • Щоб нам не було сумно їхати, машиніст ввімкнув радіо. Але щось у ньому зіпсувалося. Давайте слухати і виправляти помилки.

Соловей затьохкав швидко, 

Як побачив гарну клітку. (В) 

Ходить капля біля річки, (Ч) 

Витягає жаб з водички. 

Ми лягли на гарячий лісок (П) 

І п'ємо прохолодний квасок. 

Я нагострив козу нову (С) 

І заходивсь косить траву.


 

  1.                  Гра "Через тунель скоромовок".
  • Зараз наш поїзд в'їде у тунель. Щоб швидше його проїхати, ви повинні пригадати скоромовки, які ми вчили, і правильно їх промовити.

Від цього швидкість поїзда буде збільшуватись. (Учні пригадують скоромовки, вправляються у їх промовлянні).

3. Розчитування.

 а) Гра ”Друкар ".

  • Як і в будь-якому поїзді, зараз відбудеться перевірка квитків. Перед вами клавіатура комп'ютера. Ви повинні пальцем "надрукувати", ввести в комп'ютер назву країни, куди ми ідемо. А центральний комп'ютер перевірить, чи всі сіли у той поїзд.
  • Повторіть ще раз назву країни. (Країна Добрих Казок). (Діти працюють на індивідуальних картках). 
  • Пасажирів перевірили. Тепер можна подивитись у вікно. 

б) Гра "Блискавка".

  • Поїзд їде швидко і написи ми бачимо тільки одну мить. Давайте їх прочитаємо.

Слова на картках: шуба, вода, гості, сад, садочок, вушка, подушка, сну, весну.


 

  1. Зупинка "Загадкова".

 

Діти опрацьовують загадки з підручника (с. 49).

  • На цій зупинці відгадайте загадки про героїв прочитаних казок. Загадки відшукано — поїзд вирушає далі.


 

  1. Зупинка "Казка".

 

1. Відгадування кросворда.

  • Назва наступної зупинки стане відома, коли розгадаєте кросворд. Послухайте уривки казок і пригадайте їх назву.

 

1) "От так півник! От так молодець! Тепер треба тісто замісити та пироги спекти". ("Колосок".)

"Куди ми тебе пустимо, коли й так тісно?" ("Рукавичка".)

  1.                  "Вовк підслухав, як коза співає". ("Вовк та козенята ".)
  1.                  "Іди, бабо, сюди, ріпку вирвати поможи". ("Ріпка".)
  1.                  "А я оце саме хотів сказати, що біля старої вільхи виводок тетеревенят пасеться". ("Лисиця та їжак".)
  • Якої казки в розділі не читали? Звідки ви її знаєте?
  • Прочитайте назву зупинки. ("Казка".)
  • Тож давайте зустрінемося з цією казкою.


 

  1.                  Опрацювання казки "Дрізд і голуб".

 

а) Підготовча робота.

Учитель показує малюнки дрозда і голуба.

  • Якого птаха ви впізнали? Що знаєте про голуба?
  • На другому малюнку — дрізд. Це співучий птах, який поширений по всій Україні.

б) Читання казки вчителем (до слів "...гніздо мостити ").

  • Яким може бути кінець казки?

в) Повторне читання учнями казки (до кінця мовчки).

  • Чи справдились наші передбачення?

г) Бесіда за змістом.

  • Чому голуб попросив дрозда навчити гніздо мостити?
  • Чому дрізд розгнівався на голуба?
  • Як він проявив свій гнів?
  • Чи навчився голуб гніздо мостити? Чому?
  • Навчіть голуба, що треба йому зробити, щоб дрізд показав, як гніздо моститься.
  • Чого вчить ця казка?

д) Робота над прислів 'ями (у підручнику).

  • Прочитайте кожне прислів'я на одному диханні.
  • Яке з них виражає головну думку твору?


 

  1.               Фізкультхвилинка.

Станьмо, діти, рівненько. 

Отак! Отак! 

Вклонімося низенько. 

Отак! Отак!

Далі руки отак в боки, 

Веселенько підем в скоки! 

Ось так усі стриб! Стриб! 

А ніжками диб! Диб! 

В гору ручки піднімай, 

І всі разом присідай!

 Станьмо знов рівненько!


 

  • Нову казку прочитали, відпочили — вирушаємо далі, до наступної станції.


 

  1. Зупинка "Театральна".

Діти працюють в парах, отримуючи завдання на картках.

Завдання.

1-й парі. Інсценізація уривка з казки "Лисичка і журавель" (прихід журавля до лисички).

2-й парі. Підготувати переказ уривка з казки "Рукавичка" від імені мишки-шкряботушки.

3-й, 4-й парам. Підготувати інсценізацію уривка казки "Колосок" (розмова мишенят і півника за столом).


 

  1. Зупинка "Добрих казок".

 

а) Конкурс "З якої казки ".

Діти називають казку за малюнками.

б) Робота з виставкою книг українських народних казок.

  1. Підсумок уроку. "Повернення додому".


 

  • Час повертатися додому. Для того, щоб допомогти машиністу швидше нас довезти, давайте відновимо прислів'я, в яких загублено кінцівки. Це додасть швидкості потягу.

Без труда нема ... (плода).

Як підеш, так і ... (знайдеш).

Де сила не візьме, там розум ... (допоможе).

Мудрим ніхто не вродився, а ... (навчився).

  • До яких казок підходять ці прислів'я?
  • Хто автор цих казок?
  •   Чому ці казки усі добрі?

Їхав потяг наш невпинно 

 Із казкової країни.

 Там живуть герої чемні, 

 Добрі, ввічливі! Напевно,

 Ви такими будете, 

 Поради не забудете.

 Там троянди на подвір'ї 

 Й гладіолуси цвітуть, 

 Там господарі привітні 

 Вас завжди у гості ждуть.


 

  • Як тепер вам потрапити в Країну Добрих Казок? По-перше — читати. Під шелест сторінок ви перенесетесь у казковий світ. Вивчайте казки, переказуйте! Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують синів і доньок нашої землі, нашого народу, вчать, як треба по правді жити. Нехай для вас і для всіх дітей так само близьким і рідним з дитинства буде чарівне слово маминої пісні, бабусиної розповіді, і від колиски через усе життя супроводжуватиме вас казка.

 

docx
Додано
11 листопада 2025
Переглядів
92
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку