Презентація розповідає про звичаї та спосіб життя козаків Запоріжської Січі. Матеріал буде корисним для проведення виховного заходу до Дня українського козацтва.
14 жовтня — День українського козацтва відзначається в Україні відповідно до Указу Президента України від 07 серпня 1999 року № 966/99. Зазначене свято встановлено, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення./
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Головні цінності козаків
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Січовиком міг стати будь-хто — українець, поляк, серб, татарин, московит або єврей. Природно, після переходу в православʼя. В реєстрах козаків досить часто трапляються прізвиська Перехрест, Хрест, Жиденко, Жидовкин, Ізраїтель, Мойсеєнко та ін.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Згадаймо і про оригінальний човен, який козаки використовували для військових походів. Як би дивно це не звучало, але його можна назвати «прабатьком» сучасних підводних човнів. Він складався з двох днищ, між якими розміщували вантаж аби занурити судно у воду. Так козаки непомітно підпливали до ворогів. Перед початком наступу вантаж викидався, а судно раптово піднімалось на поверхню. Звичайно, це ставало несподіванкою для противника, адже ніхто не очікував, що запорозьке військо може з’явитись з морських глибин :) Для такого ж діла використовувались перевернуті чайки – славнозвісні човни козаків, котрі не боялись ні штормів, ні ворожих військових кораблів. Їх часто перевертали догори дном, аби непомітно підкрастися до ворога.
Номер слайду 11
Небесні покровителі козаків«Михаїл – Архангел! Закрий Ти мене залізними дверима і замкни тридев`ятьма замками-ключам. І рече мені, рабу Божому, Михаїл Архангел: закриваю я тебе, раба Божого …, залізними дверима і замикаю тридев`ятьма замками-ключами і дам ключі зіркам…Візьміть ключі, понесіть на небеса!». Так молились наші прадіди козаки характерники до Святого Архистратига Михаїла, просячи в нього небесної помочі перед боєм. У козаків характерників був один дуже добрий звичай: зібрані на свято Архистратига Михаїла жолуді дуба, що росли обіч Запорозької Січі, або ж у місцевості де на той час у поході перебував їх Кіш, вони приторочували в торбинку до сідла свого бойового коня і розкидали на місцях, де запорожці отримували чергові перемоги над ворогами батьківського краю та православної віри. З часом на тих місцях виростали діброви, як природний символ козацької звитяги та бойової слави Війська Запорозького Низового.
Номер слайду 12
Найбільшим і найзначущим святом була Покрова для козаків. У цей день на Січі відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали заступницею і покровителькою православного воїнства.
Номер слайду 13
Оскільки українці переважно звертаються до ікони Святого Миколая, запорізькі козаки часто брали їх на свої "чайки" у якості талісмана, відправляючись у віроломне Чорне море.
Номер слайду 14
Подвиги козаків описувались у народній творчості: віршах, легендах, піснях та думах.
Номер слайду 15
Пропоную прослухати відомі пісні та думи про козацтво: Дума про козака Голотуhttps://www.youtube.com/watch?v=X7wn. O-Qt. Ft. U&ab_channel=%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8 C%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8 C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%28 Leshijy%29 Дума про Байдуhttps://www.youtube.com/watch?v=p. UO70v10s. Cw&ab_channel=1nn234 Ой на горі та женці жнутьhttps://useraudio.net/search/%D0%BE%D0%B9-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80-%D1%82%D0%B0-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%86-%D0%B6%D0%BD%D1%83%D1%82%D1%8 CЇхав, їхав козак містомhttps://ipleer.com/song/166436691/Ukra_nska_narodna_-_hav_hav_kozak_m_stom/Козака несуть і коня ведутьhttps://www.youtube.com/watch?v=H9 Xiejh. Jhf. E&ab_channel=1nn234 Гомін, гомін по дібровіhttps://www.youtube.com/watch?v=Ff-eg. BHVpd4&ab_channel=1nn234
Номер слайду 16
Цікава література про козацтво
Номер слайду 17
Перевіряємо свої знання з історії українського козацтва. Тест. “Джура чи отаман. Що ви знаєте про українське козацтво?”https://www.radiosvoboda.org/a/quiz-djura-or-ataman/28790272.html
Номер слайду 18
Козацька пісня в серці лине, Хоч вже давно пройшли віки, Ви зберегли нам Україну, Навіки славні козаки!