Тести23. Оприлюднення під час Кримської війни Маніфесту російського імператора Миколи І про створення рухомого державного ополчення стало приводом до. А. повстання У. Кармалюка. Б. початку «Київської козаччини». В. повстання Чернігівського полку. Г. розгортання польського визвольного повстання.
1853-1856 - КРИМСЬКА ВІЙНА МІЖ РОСІЄЮ ТА ТУРЕЧЧИНОЮ. Основні події розгорнулися на Кримському півострові де висадилися об’єднанні військові сили Англії та Франції. Після 11-місячної облоги Севастополя та поразки, Росія змушена була підписати мир.1855 - «Київська козаччина». Під час війни селяни Київської губернії самовільно записувалися до козацтва.1856 - 1860 - «похід у Таврію за волею». Серед селян поширювалися чутки, ніби у Криму серед степу під наметом сидить цар і роздає селянам волю.
1861. 19.ІІ - Олександр II підписав «Положення про селян» і Маніфест. В яких передбачалося особисте звільнення селян;Але, селяни:1. залишалися «нижчим станом»;2. сплачували подушний податок (до 1866 р.);3. відбували рекрутчину;4. до 1914 року не були вільні від фізичних покарань;5. 9 років після оголошення реформи селяни не мали права відмовитися від наділу, і залишити село;Відрізки - якщо селянин до реформи користувався більшою кількістю землі, ніж тепер мав право отримати, то різницю у нього забирали (відрізали).1861-1881 - Тимчасовозобов'язаний стан - до укладення викупної угоди з поміщиком селяни вважалися тимчасовозобов'язаними і за користування наділами виконували старі повинності - оброк чи панщину. Положення про селян. Маніфест. Олександр ІІ (1855-1881)
1864 - СУДОВА РЕФОРМА.1864 - ЗЕМСЬКА РЕФОРМАРаніше суд був становий, закритий і цілком залежав від царської адміністрації. Тепер:1. судочинство відбувалося за участю сторін;2. рішення приймали присяжні засідателі, які вибиралися з громадян усіх станів, включаючи селян;3. обвинувачені отримали право захисту;-передбачала введення місцевого (земського) самоврядування.створили кредитні установи;будували дороги і організовували пошту;розбудовували мережу освітніх закладів;налагодили систему охорони здоров'я. До повітових зборів обиралися представники (гласні), гласні до губернських земських зборів обиралися повітовими зборами.
ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК НАДДНІПРЯНЩИНИ у 60-90-х рр. XIX ст. В Україні прогресували:1. ті галузі промисловості, яких не було в Росії (цукрова),2. або ті, що постачали сировину та напівфабрикати для російської індустрії (металургія, кам'яновугільна промисловість),3. текстильна - була штучно затримана у своєму розвитку.80-ті рр. XX ст. – завершення промислового перевороту. Панування іноземного капіталу. Англійський підприємець Юз (засновник Юзівки, тепер - Донецьк) за 25 років діяльності в Україні вивіз до Англії 25 млн. крб. золотом.
«ХЛОПОМАНСТВО»Цей рух очолив студент Київського університету В. Антонович. Вони:- заперечували польські твердження, що Правобережжя - це частина Польщі,- що український народ - відгалуження народу польського, а його мова - діалект польської мови. Поляки назвали ту групу «хлопоманами» (хлоп - зневажлива назва простої людини).1859 - у Петербурзі виникла перша українська громада.Її засновниками були В. Білозерський, М. Костомаров, Т. Шевченко. Антонович Володимир В. Білозерський. М. Костомаров. Т. Шевченко
1860 - створення української громади в Києві1859 – у Києві заснована перша в Російській імперії недільна школа. Очолив громадівців В. Антонович. програмні положення громадівців:1. український народ є окремою нацією;2. до всіх братів - слов’ян українець повинен ставитися дружньо й допомагати їм у боротьбі з гнобителями. В. Антонович. Худ. І. Труш
Активізація культурно-просвітницького руху українських громад призвело до:1. організованого цькування українського руху з боку офіційної преси,2. арештам у Києві та Харкові,3. закриття усіх недільних шкіл,4. арешту українських інтелігентів, таких як П. Чубинського та О. Кониського.1863. 20. VІ. - ВАЛУЄВСЬКИЙ ЦИРКУЛЯРМіністр внутрішніх справ Петро Валуєв видав таємний циркуляр в якому проголосив, що окремої «малоруської мови не було, немає й бути не може». Циркуляром призупинялося друкування українською мовою шкільних і релігійних видань. П. Валуєв. П. Чубинський. О. Кониський
ПОЧАТОК 70 - рр. - ВІДНОВЛЕННЯ ГРОМАДІВСЬКОГО РУХУ.1873 - діячи Старої Київської громади відкрили Південно-Західний відділ Російського географічного товариства.1873 – УТВОРЕННЯ ІСТОРИЧНОГО ТОВАРИСТВА НЕСТОРА ЛІТОПИСЦЯЧленами Товариства стали: історик В. Антонович, історик і публіцист Михайло Драгоманов, Павло Чубинський та багато інших. У ньому працювали громадівці – історики В. Антонович, М. Драгоманов, П. Чубинський, композитор М. Лисенко та ін. В. Антонович. М. Драгоманов. П. Чубинський. М. Лисенко
Друкованим органом Київської громади в 1874-1875 рр. стала газета «Киевский телеграф».1876 - Емський указ про заборону ввозити та друкувати літературу українською мовою. Наслідки:1. закрито Південно-Західний відділ Російського географічного товариства;2. Павла Чубинського звільнено з роботи;3. заборонено видавати «Киевский телеграф»;4. звільнено ряд професорів Київського університету. Олександр II у німецькому місті Емс, підписав закон.«Емський указ» 1876 р.:1. забороняв друкування українською мовою книжки.2. ставити українські театральні вистави і влаштовувати концерти з українськими піснями.3. заборонялося ввозити в межі імперії без спеціального дозволу будь-які книги та брошури, видані за кордоном українською мовою.
«Громада» — український збірник, що видавався у Женеві Михайлом Драгомановим з 1878. Поч. 90-х – 93 р. ХІХ ст. - Братство тарасівців - перша самостійницька організація. Тарасівці виступали з ідеєю повної державної незалежності українців. З 1882 року видається щомісячний історико-етнографічний та літературний часопис «Київська старина».
70-80 - НАРОДНИЦЬКИЙ РУХ1873 - Київ - діяльність об’єднання - «Київська комуна». Члени «Комуни» вели пропаганду1874 - «Ходіння в народ»1875 – 1877 - «Чигиринська змова»– 30 народників України об’єдналися в гурток «південних бунтарів». 1881 – вбивство народовольцями Олександра ІІ. Народники вважали, що селянство готове (чи майже готове):1. до повалення самодержавства;2. до перебудови життя на соціалістичних засадах. Засіб - всеросійська соціальна революція.
Емський указ.1876 р. Олександр II у німецькому місті Емс, підписав закон.«Емський указ»:1. забороняв друкування українською мовою книжки.2. ставити українські театральні вистави і влаштовувати концерти з українськими піснями.3. заборонялося ввозити в межі імперії без спеціального дозволу будь-які книги та брошури, видані за кордоном українською мовою.
Діяч південно-Західного відділу Російського географічного товариства і Київської (Старої) громади. У 1875 р. емігрував до Швейцарії, де в Женеві видавав перший український політичний журнал «Громада» (1878 р.). Поширював ідеї соціалізму. В останні роки життя обіймав посаду професора історії в Софійському університеті (Болгарія). Михайло Драгоманов