Умови плавання тіл. Лабораторна робота №10. З’ясування умов плавання тіла

Про матеріал
Мета: Освітня . З’ясувати умови плавання тіл. Продовжити формувати знання про Архімедову силу. Розвиваюча. Розвивати вміння працювати з приладами і навики самостійної практичної та дослідницької роботи. Виховна. Виховувати культуру проведення експерименту та культуру запису результатів.
Перегляд файлу

Урок 53/24. Умови плавання тіл.  Лабораторна робота №10. З’ясування умов плавання тіла

Мета:

              Освітня . Зясувати умови плавання тіл. Продовжити формувати знання про Архімедову силу.

           Розвиваюча. Розвивати вміння працювати з приладами і навики

самостійної практичної та дослідницької роботи.

         Виховна. Виховувати культуру проведення експерименту та культуру запису результатів.

Тип уроку. Комбінований урок.

Прилади  та матеріали: терези, важки, мензурка, пробірка – поплавець з корком, сухий пісок, фільтрувальний папір.

Інструкція з правил техніки безпеки.

Презентації   Умови плавання тіл   Урок 53.24

Відео  Виконання роботи

   Експеримент – це питання, яке Наука дає Природі,

а вимірювання – це записи відповідей Природи.

Макс Планк

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Актуалізація опорних знань.

   Усне опитування за запитаннями: 

     1. Яка сила виникає при зануренні тіла в рідину?

     2. Як направлена ця сила?

     3. Від чого залежить сила Архімеда?

     4. Чи залежить  виштовхувальна сила, яка діє на занурене в

         рідину   тіло від  глибини його занурення?  

4.Мотивація навчальної діяльності.

    Проблемні досліди і спостереження:

Спостереження: мама кинула на окріп вареники.

Дослід: кидаємо картоплину у стакан з теплою водою. Вона потоне на дно. Досипаємо сіль, спочатку вона спливає, а потім буде плавати на поверхні води.

               C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\59630_html_431a3eab.jpg              C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\5.jpg

         Запитання учням классу:

     Як поводять себе вареники?

    Чому картоплина спочатку потонула, а потім почала спливати?

Учні відповідають, вчитель  аналізує  їх відповіді  і

оголошує тему та мету     уроку.

Тема: Умови плавання тіл.  Лабораторна робота №10. З’ясування умов плавання тіла

5.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

       Подивіться на рисунок: гарне явище — айсберг, що плаває в океані. Нашим очам з’являється лише 1/10 частина всього айсберга, а 9/10 — сховані водою. Але якщо у воді буде плавати колода, то вона буде занурена приблизно до половини . Чому ж вода приховує від нас тільки половину колоди, а айсберг — майже цілком? Спробуємо з’ясувати.

    C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\zN3UGIXa.jpg

                                               Умови плавання тіл

        plav1_4      plav2_4      plav3_4

           Тіло  спливає                     Тіло плаває                        Тіло тоне

               ρт  < ρр                                              ρт = ρр                                             ρт > ρр

                  Розглянемо перший  випадок докладніше.

    Якщо тіло, що спливає, досягає поверхні рідини, то при подальшому його русі

вгору архімедова сила зменшуватиметься, тому, що буде зменшуватися об'єм

зануреної частини тіла, а архімедова сила дорівнює вазі рідини в об'ємі

зануреної в неї частини тіла.

    Якщо архімедова сила дорівнюватиме силі тяжіння, тіло зупиниться і буде

плавати на поверхні рідини, частково занурившись у неї.

    У нашому досліді з картоплею, ми довели, що коли густина суцільного твердого тіла більша за густину рідини, то тіло в такій рідині тоне. Тіло з меншою густиною спливає в цій рідині. Шматок заліза, наприклад, тоне у воді, але плаває у ртуті. А тіло, густина якого дорівнює густині рідини, залишається в рівновазі всередині

рідини.

                     

    Судна, які плавають по річках, озерах, морях і океанах, збудовано з різних

матеріалів неоднакової густини. Корпус суден звичайно виготовляють із

сталевих листів. Усі внутрішні кріплення, що надають суднам міцності, теж ви-

готовляють з металів. Побудова суден потребує десятків інших матеріалів, що

мають порівняно з водою як більшу, так і меншу густину. Завдяки ж чому судна

тримаються на воді, беруть на борт і перевозять великі вантажі?

Це ми розглянемо у навчальному проекті  «Розвиток судно -  та повітроплавання.

6. Інструктаж вчителя з дотримання правил ТБ.

7. Виконання лабораторної роботи і обробка результатів.       

8. Запитання на закріплення вивченого.

1.  Сформулюйте умови плавання .

2.  В якому випадку тіло плаває, частково виступаючи над поверхнею рідини?

3.  В якій рідині плаватиме лід: у гасі, воді, спирті?

9. Аналіз результатів і підведення підсумків уроку.

 Метод  «Мікрофон»

  • Що ми робили на уроці?
  • Чи досягли ми мети уроку?
  • Які одержали результати   при  дослідженні умов плавання   тіл?

  10.Домашнє завдання.

docx
Додав(-ла)
Пасічник Леон
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
17 березня 2020
Переглядів
6193
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку