Розробка уроку вчителя початкових класів
вищої категорії, старшого вчителя
Овсяної Валентини Анатоліївни
Математика
3 кл.
Тема: РІВНЯННЯ. РОЗВ'ЯЗОК РІВНЯННЯ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з поняттям «рівняння», алгоритмом розв'язання рівняння; формувати вміння розв'язувати задачі за поданим планом; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики.
Обладнання: картки; схеми задач, малюнки мешканців островів, підручник.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий.
До нас гості завітали.
Дружно скажемо: «Добрий день!»
І вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро вас,
І запрошуємо ласкаво
На урок у третій клас.
- Подивіться мені в очі. Поглянемо один на одного, посміхнемося. Для того, щоб справитися із завданням цього уроку будемо працювати старанно, слухати уважно і писати охайно. Тож девіз уроку такий:
Сприймаємо все нове
І мислимо логічно,
І вчителя слова
Здійснюємо практично.
ІІ. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Зошити свої ми відкриваємо,
Під нахилом тримаємо,
Сидимо рівно, не нахиляємось,
А я погляну, як ви стараєтесь.
Пишемо цифру 5.
Учитель: А що ви знаєте про цифру 5? У яких прислів’ях, приказках, лічилках зустрічається число 5? А тепер послухайте, що я вам розповім. Краще на 5 хв раніше, ніж на хвилину пізніше. % днів робили, а 2 відпочивали. Смішинка: Переглядаючи щоденник сина, батько нарікає:
- Четвертий день ти, ледацюго, приносиш по одиниці! Коли вже порадуєш мене п’ятіркою ?
- Ще один день, тату, і буде 5.
Яка геометрична фігура має 5 кутів і 5 сторін? (п’ятикутник).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Учитель: Сьогодні на уроці ми будемо працювати над розв’язанням рівнянь, складеними задачами, обчислювати приклади. Але урок у нас незвичайний. Ми з вами відправимось у гості… А до кого ж? Ви самі розшифруєте, коли пройдетесь математичною доріжкою – розв’яжете приклад і дізнаєтесь букву. Тоді ми зможемо прочитати до кого будемо подорожувати.


![]()
![]()
![]()
![]()
![]()


56 – Р, 50 –О, 5 – Б, 40 – і, 10 – Н, 2 – З, 6 - Н
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Учитель: Робінзон Крузо – це моряк із Йорка. Йорк – це назва англійського міста, який попав на безлюдний острів і прожив там 20 років. Острів – це частина суші, оточена водою з усіх сторін. Отже, сьогодні ми подорожуємо до Робінзона Крузо. Подорож наша буде весела, далека, цікава, захоплююча, тому з собою беремо самих кмітливих, винахідливих і дружніх дітей. А чи є серед вас такі? Це ми перевіримо, коли виконаємо завдання.
V. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЦІКАВИХ ЗАДАЧ
- Коли Чебурашка їхав на пароплаві з Африки, то з’їдав по апельсину кожного дня. Скільки апельсинів він з’їв за чотири тижні?
- Росли 4 берізки, на кожній берізці по 4 гілки, а на кожній гілці по 4 груші. Скільки всього груш на дереві?
- Який рік має лише один день?
2. Обчислювальний ланцюжок.
- Діти, якщо ви обчислите значення цього математичного ланцюжка, то дізнаєтеся довжину найбільшого у світі крокодила.
(8 х 6 + 15) : 7 = (м) малюнок крокодила (вчитель демонструє).
3. Робота в групах (4 групи працюють за картками, додаток 1).
Вчитель перевіряє роботу в групах.
Звучить музика «Шум моря».
Діти, закрийте очі і уявіть, що ми сіли на корабель. Відкрийте очі, приготуйтесь. Наш корабель піднімає вітрила. Дме попутний вітер. Милуйтеся морем, дихайте свіжим повітрям. Ми підходимо до острова папуг. Нас зустрічає папуга Гоша, котрий уміє розмовляти. Він цікавиться, чи зможете ви розв’язати рівняння. (с. 58, завдання 2).
Учитель : Але спочатку давайте пригадаємо, що називається рівнянням
(Рівності зі змінною (з невідомим) називаються рівнянням. Свою назву рівняння отримало тому, що обидві частини виразу ліворуч і праворуч від знака «дорівнює» мають один і той самий результат.
Прочитайте рівняння: х + 6 = 13.
- Визначте, який компонент невідомий. (У рівнянні х + 6 = 13 невідомий перший доданок, відомий другий доданок і сума.)
- Пригадайте правило на знаходження невідомого компонента рівняння х + 6 = 13. (Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.) Знайдіть розв’язок (корінь) рівняння.
х + 6 = 13
х = 13 – 6
х = 7
7 + 6 = 13
13 = 13
Учитель: Гоша дякує вам за правильне розв’язання рівнянь.
V.РОЗВ’ ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Учитель: І знову ми відправляємося в путь. Перед нами острів Мавп. Хазяйка острова приготувала для нас задачу № 4 ст. 59:
а) вивчення змісту задачі;
б) повний аналіз задачі;
в) самостійний запис виразу до задачі.
Мавпа дякує дітям.
VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Учитель: Зараз ми з вами відпочинемо. А фізкультхвилинку з вами проведе дівчинка, яка приїхала з далекої Африки. Зустрічайте!
VІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
Учитель: А наш корабель пливе далі, до острова Слонів. Маленьке слоненя давно чекає гостей. Річ у тому, що він вчиться у школі звірів і ніяк не може справитись із домашнім завданням. Допоможемо йому.
1.Складання рівнянь за текстами до задач (с. 59, №3).
2. Порівняти вирази (с. 60, №5).
Учитель: Слоник дякує Вам за допомогу. Тепер він зрозумів, як виконувати завдання самостійно. І знову в путь. А ось і сам Робінзон Крузо! Зустрічайте його (виходить Робінзон)
Робінзон: Добрий день, любі діти! Як ви подорослішали. І мабуть стали ще кмітливіші. Я зараз перевірю. Слухайте задачу. Бігли 4 мавпи. Одна потрапила в капкан. Скільки звірів залишилося? (відповідь дітей).
Молодці, діти! Ви справжні мандрівники: сміливі, винахідливі, кмітливі, знаючі. До побачення! (виходить).
VІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Учитель: Робінзон – дуже цікава людина і я пропоную вам виставку книг про нього. А ще ви можете більше дізнатися про його життя із сайту за посиланням:
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=84
IХ. ПІДСУМОК УРОКУ
Учитель: Подорожували, подорожували,
На різних островах бували.
Хоч цікаво було там,
Та пора додому нам.
Наша подорож завершена. Повертаємось до рідного причалу. Чи сподобався вам урок? На яких островах ми побували? Які завдання ми там виконували? Які завдання були найлегші? Що викликало труднощі? Яке завдання було найцікавіше?
Діти, дякую вам за плідну працю. Ви були молодці і мене не підвели. І на останок моє настановне слово:
УМІТИ ДЯКУВАТИ ВЧИТЕЛЕВІ, ВИСЛУХАВШИ СЛОВА ПОХВАЛИ, ДЯКУЙТЕ ЗА НАУКУ, ВИСЛУХАВШИ ГІРКІ СЛОВА, ТЕЖ ДЯКУЙТЕ ЗА НАУКУ. І ТОДІ ВИ БУДЕТЕ ЛЮДЬМИ.
Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 60, № 6 (виконати І і ІІІ стовпчик).
ДОДАТОК 1
Розв’яжи приклади:
|
6 х 9 = 18: 3 = 5 х 7 = 6 х 4 =
|
25 : 5 + 5 = 5 х 9 + 1 = 8 х 3 – 4 = 7 х 7 + 1 =
|
|
12 : 4 = 18 : 2 = 21 : 7 = 4 х 4 =
|
(31 + 1) : 4 = (42 + 6) : 8 = (71 +1) : 9 = (60 + 4) : 8 = |