Тема: Чому потрібно берегти воду?
Цілі: залучати учнів до набуття нових знань на основі реальної життєвої практики; поглиблювати уявлення про роль води в природі; з’ясувати значення води у житті людини; учити здійснювати дослідницьку діяльність; формувати в учнів природознавчу компетентність, здібності розв’язувати проблеми пошукового характеру; тренувати навички роботи в групі розвивати уміння обмінюватися думками;
Виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу; вчити економно використовувати воду.
Обладнання: комп’ютер, телевізор, склянки та пробірки, скляні палички, морська сіль, шприци, піпетки, серветки, карта півкуль, глобус, презентація, відеоролики., папір, гуаш.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Спрямування до мети.
Загадки:
-
Що вік біжить і не втомиться?
-
Узимку спить, а влітку шумить.
-
Що в ситі не понесеш?
-
Що шумить без вітру?
-
Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить
-
Я і хмара, і туман, і ріка, і океан. (Вода)
-
Вода – це океани, моря, річки, струмки, болота, снігові шапки гір, підземні води, хмари…
-
Вода – найвідоміша і найцінніша у світі речовина. Без неї не можуть існувати ані люди, ані тварини, ані рослини. Без води все живе гине.
-
Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, чому потрібно берегти воду.
Практична робота.
-
Перед вами аркуші паперу, уявімо, що аркуш – це наша планета. Зігніть аркуш вчетверо. Розгорніть. Тепер зафарбуйте 3 частини блакитним кольором, а 1 – коричневим. Ми схематично показали розподіл води і суходолу на нашій планеті.
-
Який колір переважає? То чого більше води, чи суходолу? Тоді виходить нам потрібно берегти не воду, а суходіл, тому що води і так більше?
-
Сьогодні я спробую переконати вас в протилежному.
-
Для цього ми перетворимося на справжніх дослідників.
ІІІ Актуалізація знань.
-
Згадаємо властивості води. (прозора, текуча, немає кольору, смаку та запаху, розчиняє деякі речовини…)
-
Де на нашій планеті міститься вода? (атмосфера, річки, озера, льодовики, підземні води, океани) слайд 3,4
-
Для чого нам потрібна вода? Слайд 5
-
Яку воду ми використовуємо в побуті? (прісну)
-
Отже, в нас мають бути великі запаси саме прісної води. А зараз ми проведемо дослід і визначимо, які запаси прісної, придатної для споживання води є на нашій планеті.
ІV Формування знань
Дослід
Перед вами банка 0,5 л з водою, олби, піпетки, шприци, морська сіль, банка ємністю 1 л з водою і картки, які знаходяться під колбами.
-
беремо колбу з картки «Атмосфера» і наливаєммо туди 0,5 піпетки води з 0,5 л банки.
-
Тепер беремо колбу з картки «Річки, озера» і наливаємо туди 4 рази по 0,5 піпетки води з 0,5 л банки
-
В колбу з картки «Льодовики» наливаємо шприцом 21 мл води з 0,5 л банки
-
В колбу з картки «Підземні води» наливаємо шприцом 6 мл води
-
В 1 л банку насипаємо 30 гр солі – це ода з океанів.
-
В якій ємності найбільше води? Вмочіть скляні палички і скуштуйте. Ми можемо використовувати цю воду в побуті, для приготування їжі, пиття? Чому? ( бо вона солона)
-
В колбі «Льодовики» теж порівняно багато води, але діставатися до льодовиків, щоб набрати води нереально.
-
З атмосфери ми можемо взяти воду?
-
То ж яку воду ми вживаємо? Її багато в колбі?
-
То який висновок зробимо? Чого більше – суходолу, чи ПИТНОЇ води? Слайд 7 діаграми
Фізкультхвилинка
На зеленій галявині ( діти ходять по колу)
Де рясна трава
Дзюркотить криниченька
Чиста, лісова.
До води схиляються (нахили тулуба вперед, руки витягнуті вперед, слідкують поглядом за витягнутими пальцями)
Квіти запашні, камінці поблискують
В темній глибині.
Ми збирали ягоди ( імітують збирання ягід)
Забрели сюди.
Відпочити в затишку
Сіли край води. ( присідають)
Ходять в лісі шелести, (ходьба)
Дзюркотить вода –
Це казки криниченька нам розповіда.
Перегляд відеоролика «Кожна краплина має значення»
VІ Закріплення вивченого.
1 Заповнення картки опитувань.
-
Заповнення листка опитування
-
Чи можете ви сказати, яку воду вживаєте в їжу? 1) ТАК 2) НІ
-
Чи знаєте ви способи очищення води? 1) ТАК 2) НІ
-
Чи впливає якість води на здоров’я людей? 1) ТАК 2) НІ
Вода дає життя всьому живому на планеті Земля. 1) ТАК 2)НІ
-
Чи потрібно берегти питну воду,
економно використовувати її? 1) ТАК 2)НІ
-
Не забруднювати озера, річки, джерела води? 1) ТАК 2) НІ
-
Мити автомобілі на березі річки, озера? 1) ТАК 2) НІ
-
Прісна вода потрібна для майбутніх поколінь. 1) ТАК 2) НІ
-
Гра «Капелюшок побажань»
-
Я бажаю природі…
-
Я бажаю воді…
-
Я бажаю друзям…
-
Я бажаю собі…
VІІ Підсмки.
Перегляд відеоролика «Бережи воду – кров нашої планети»
Гра «Інтерв’ю»
-
Як ви вважаєте, чи впливає на життя людей якість питної води?
-
Які шляхи очищення води вам відомі?
-
Чому необхідно економити воду?
-
Назвіть причини забруднення води.
-
Чим шкідлива брудна вода?
-
Як зберегти воду чистою?
Рубрика «Цікаво знати» слайди 10-18