Урок - екскурсія. "Де живуть дієслова."

Про матеріал
Урок-екскурсія в природу. На основі спостережень за навколишньою природою діти розкривають лексичне значення дієслів, будують речення, вірші, зв'язні розповіді.
Перегляд файлу

Тема: Поняття про слова, які означають дії предметів (дієслова)

  

Мета: Створити умови для ознайомлення учнів з лексичним значенням слів, які відповідають на питання що робить? що роблять?; сприяти формуванню вміння ставити питання до слів; практикувати складати речення за власними спостереженнями, виділяти в них слова, які означають дії предметів; сприяти розвитку вміння співставляти та порівнювати; заохочувати дітей берегти навколишню природу.

 Тип уроку: урок-екскурсія.

Хід уроку:

I. Подорож до зимового лісу та річки.

Ось ми сьогодні прийшли в гості до зимового лісу та річки. Давайте поспостерігаємо за ними.

1. Вивчення нової теми.

Назвіть іменники, які живуть в лісі, в річці.

До них давайте підберемо прикметники.

Що робить зараз ліс? (спить, дрімає, дихає, співає, сумує ...)

А що робить його подруга річка? (тече, спить, біжить, дрімає ...)

А що ми з вами зараз робимо, яку роботу виконуємо? (спостерігаємо, дивимось, стоїмо, розглядаємо, мріємо ...)

2. Введення визначення.

Отже, і ми, і ліс, і річка, і звірята виконують якусь роботу, якусь дію. А от саме яку, ми скажемо словами: спить, дрімає, спостерігаємо ... Ці слова, які означають дію предмета, і називаються дієсловами. Які ми можемо до них поставити запитання? (Що робить? що зробить? що роблять?..)

Повторюємо разом.

3. Підбір дієслів.

Подивіться навкруги і назвіть дієслова, які ми змогли відшукати, поставте до них запитання. (дерево (що робить?) шумить; сніг (що робить?)біліє; снігур (що робить?) клює; берізка (що робить?) плаче...)

4. Складіть з одним із підібраних вами дієслів речення.

(Весело рипить під ногами сніг. Діти ліплять снігову бабу. В барлозі спить ведмідь.)

5. Назвіть слова на означення дії, спостерігаючи за небом. (літає, пливе, мчить, котиться, насувається, ллє...)

Ось зараз на нас весело поглядає сонечко. Назвіть дієслова, які характеризують дію сонечка. (світить, сміється, плаче, сумує, сердиться, пече, котиться...)

- Чому сонечко сумує? Коли сердиться? До кого може посміхатися?...

6. Гра „Спіймай мене”.

Вибирається один ведучий. Всі діти тікають, а ведучий старається когось спіймати. Той, кого він спіймав, називає якесь дієслово і стає ведучим. Гра продовжується далі.

 

7. „Спіймай дієслово” і відгадай загадку.

Я читатиму вам загадки, а ви, коли почуєте дієслово, піднімете руку.    Потім скажете речення, в якому було б слово-відгадка.

Сніг на полях, лід на річках,

Хуга гуляє, коли це буває?                           (Взимку)

 

І не борошно, а білий,

І не вата, а м'який,

І, як дзеркало, блискучий, -

Покриває гори-кручі,

Застилає землю вкрай,

Щоб був кращий урожай.

Що це буде? – Відгадай?                                (Сніг)

 

Зимою спить, а влітку шумить.                       (Річка)

 

Крила має – не літає,

Ніг не має, а гуляє,

По землі не ходить і людей не знає.                      (Риба)

 

8. По дорозі додому складаємо вірш.

 Я говорю перше слово, а ви підбираєте до нього дієслово.

Зима холодна... (іде)

Сніжок пухнастий... (несе)

Хурделиця в полі ... (гуляє)

Дороги скрізь ... (замітає)

Мороз сердитий ... (тріщить)

Сніжок білесенький... (блищить)

А пташки сумно... (співають)

Бо весну теплу... (виглядають)

 

9. У класі всі разом складаємо твір за власними враженнями про зимовий ліс. Записуємо його в зошити, підкреслюємо дієслова.

 

II. Рефлексія

  •          Що нового ви сьогодні дізнались? довідались?
  •          Які слова називаються дієсловами?
  •          Що найбільше сподобалось?
  •          Про що розкажете друзям?..

III. Домашнє завдання.

Скласти три-чотири речення про річку. Підкреслити дієслова.

 

 


 

docx
Додав(-ла)
Макарчук Надія
Додано
27 січня
Переглядів
46
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку