Конспект онлайн-уроку для 2 класу
за програмою О.Савченко
до підручника
Н.Бібік, Г.Бондарчук.
Кругообіг води в природі
(онлайн-урок для 2 класу
за програмою О.Савченко
до підручника
Н.Бібік, Г.Бондарчук)
Підготувала
вчитель початкових класів
КЗ «Ісковецька ЗОШ І-ІІІ ступенів
Сенчанської сільської ради»
Миргородського району
Полтавської області
2023 р.
Мета:
формування предметних компетентностей: поглибити знання школярів про явища природи, властивості води; формувати в учнів уявлення про випаровування води та конденсацію водяної пари, утворення хмар та випадання дощу, кругообіг води в природі; формувати потребу в пізнанні природи; розвивати спостережливість, мислення; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до води;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший, виділяти під час читання та слухання важливі за змістом слова, нове, незрозуміле, виконувати творчі завдання, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
соціальної: удосконалювати вміння проявляти ініціативу і продуктивно працювати в колективі, активно долучатися до обговорення питань, самоорганізовуватися до виконання різних видів навчальної діяльності в групі, вільно висловлюватися та результативно використовувати власні знання під час спілкування.
Обладнання. Ноутбук, глобус.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вже настав уроку час,
Тож запрошую всіх вас
До плідного навчання,
А ви докладіть свої старання.
Якщо добре працювати,
Вийдуть гарні результати.
Тож не гаємо ми час,
Бо знання чекають нас!
(Привітайтесь з гостями, які завітали до нас на онлайн-урок)
1. Вправа «Щоденні новини»
Дайте відповіді на питання:
- Який сьогодні день тижня ?
- Яке сьогодні число ?
- Яка пора року ?
- Який місяць ?
Що ви про нього можете сказати ?
(Так справді сьогодні розпочалася весна. А ще сьогодні відзначають всесвітній день компліментів. Що таке компліменти? Правильно. Це особлива форма похвали, вираз схвалення, поваги, визнання або захоплення; люб'язності, приємні слова, утішний відгук)
2.Рефлексія емоційного стану
Тож, щоб всім нам добре почуватись,
Треба компліментом обмінятись!
Вправа «Комплімент»
Вчитель: “Дімо, ти завжди такий радісний та сонячний!”. “Женю, з тобою завжди приємно спілкуватися та працювати”. «Альонко, ти завжди охайна і вчасно виконуєш всі завдання» і т.д.
Слайд 1
Вчитель: Ось ми і провели ранкове коло і налаштувалися на плідну працю.
ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
1.Робота над загадкою
Я і стужа , і туман,
І струмок, і океан
Я літаю, я біжу
І скляною бути можу! (вода)
Слайди 2-10
2. Інтерактивна вправа « Асоціативний кущ»
- З чим у вас асоціюється слово вода
Слайди 11-13
3.Вправа «Прогнозування».
- Чи здогадались ви про що буде йти мова на уроці ? (про воду)
- Давайте спрогнозуємо, що ви знаєте про воду?
Слайд 14
- А щось нове хотіли б дізнатися?
-Тому ми продовжимо вивчати воду, пізнавати нове. І тема нашого уроку «Кругообіг води в природі.»
Слайд 15
ІІІ. Актуалізація набутих знань, умінь, навичок.
1.Розповідь учителя
- Усі ми звикли дивитися на воду, як на звичайну річ. Але воду називають найбільшим дивом землі. Тому ми не можемо не говорити про неї. Додому вам було завдання - скласти казку про мандрівку краплинки. Поділіться своїми історіями. (Відповіді учнів)
Слайд 16
2. Інтерактивна вправа «Встанови зв'язок»
- Уявіть собі, що було б на Землі, як би не було води?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь учителя
Якщо швидко покрутити глобус, то він увесь здається голубим. Нашу Землю так і називають – голуба планета. Якщо всю Землю умовно поділити на 4 частини, то три з них – вода: океани, морея, річки, озера….
Слайд 17
Але вода є на Землі не тільки у водоймах. Усі ми бачили джерела, які б’ють із землі. Звідки ж тут береться вода? Адже вода тече багато років, та джерела не висихають, не зникають. Так, під землею теж є вода . Колодязі, криниці - це отвори для добування підземної води.
Вода є в повітрі, у земній атмосфері: це дощ, сніг, хмари, туман. Ось як багато води на Землі.
Слайд 18
- Отже, вода міститься у водоймах , суші, повітрі.
2.Інтерактивна вправа «Гронування»
- Про які властивості води ми дізналися на попередніх уроках?
Слайд 19
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
https://www.youtube.com/watch?v=Y-Tzmqmr5jM https://www.youtube.com/watch?v=i3WyXdCzGrU&t=36s
- Відпочили. Продовжуємо працювати.
- Пригадайте , в яких трьох станах буває вода?
Слайд 20
3. Дослідницька робота
- А тепер будемо спостерігати за киплячою водою.
- Закипіла вода в чайнику? По чому це видно?
Слайд 21
4. Інтерактивна вправа «Ажурна пилка»
- Звідки береться пара і що це таке?
5. Розповідь учителя з елементами досліду
- Піднесемо скло під струмінь пару і потримаємо.
- Що ми спостерігаємо?
Це пар піднімається вгору і осідає на склі. Скло холодне і перетворює пару знову на воду. Вода перетворюється в пар при нагріванні. А зараз дивіться, що станеться з водою на склянці. Чому? На склі зібралося багато крапель, вони стають дуже важкими і стікають. Аналогічно утворюються хмари. Хмара – це множина крапель води. Коли їх збереться дуже багато – іде дощ.
Отже, вода має здатність випаровуватися – перетворюватися на пару.
6. Пояснення нового матеріалу.
1)Розповідь учителя про кругообіг води в природі
- А в природі вода постійно перетворюється з одного стану в іншій.
Ось, як саме це відбувається ви дізнаєтеся переглянуши відеоказку.
Відео «Подорож краплинки»
https://www.youtube.com/watch?v=i3WyXdCzGrU&t=36s
2)Робота з підручником. Робота за схемою – малюнком «Кругообіг води в природі» ( с.80)
Подивіться на схему. Сонце зігріває землю . З поверхонь річок,ставків, озер, океанів, ґрунтів, рослин випаровується вода. Легка водяна пара піднімається високо в небо. Там набагато холодніше, ніж на землі. Водяна пара охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. З них утворюються дощові хмари. У хмарах краплинки зливаються. Вони стають важкими і падають у вигляді дощу при температурі вище 0 С і у вигляді снігу при температурі 0 С. Отже,вода, що випаровувалася, повертається у вигляді опадів (дощу,снігу, граду).
Частина цієї води знову просочується у грунт,потрапляє в озера, річки, моря. А решта води знову випаровується з поверхонь суходолу, водойм і рослин. Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі з одного стану в інший називають кругообігом води.
Слайд 22
З роси, з морів, річок і плес
Вода, як перейде у пару,
Одразу ж лине до небес,
Щоб утворити в небі хмари
І впасти з хмар на ниви
Як сніг, як град, як злива.
Знов перейти у пару
І повернутись в хмару,
І впасти з хмар на ниви
Як сніг, як град, як злива.
Цей шлях, що вона робить,
І зветься кругообіг
Слайд 23
V. Узагальнення і систематизація знань.
1.Рубрика «Цікаво знати!»
- Якби вся водяна пара, що міститься в атмосфері, випала б на землю у вигляді дощу, то на всій суші утворився б шар води завтовшки в 1 метр Але, на щастя, на землю у вигляді дощу і снігу випадає далеко не вся атмосферна водяна пара.
2. Розв’язування природничих задач
1) Ви вимили в класі дошку. Вона мокра. Куди зникла вода?
2) Поміркуйте, чи є кругообіг води взимку. (Відповіді учнів.)
— Для чого господині взимку вивішують випрану білизну на вулицю? (Сушити)
— Підніміть руки, чиї батьки сушать узимку білизну на вулиці.
— Висихає? (Так)
— Узимку у вигляді чого повертається вода на землю? (У вигляді снігу)
А сніг — це вода. Отже, кругообіг води нескінченний.
3. Гра «Блискавка»
• Звідки на небі вода?
• Чому вода не кінчається?
• Чи можуть висохнути моря?
• Чи може вода зникнути?
• Чому влітку після дощу калюжі висихають швидше, ніж восени?
3.Вправа «Результат прогнозування»
- Чи потрібний був нам цей урок?
- Що ми сьогодні дізналися про воду? (дещо)
Слайд 24
- На наступному уроці продовжимо цю тему і будемо вчитися економити воду.
VІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Інтерв’ю кореспондента»
- Що найбільше сподобалось вам на уроці?
- Що нового ви дізналися?
А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
Слайд 25
- Яким був урок?
У – урочистий
Р – радісний
О – особливий
К – красивий
Слайд 26