Тема:"Початкові хімічні поняття"
Мета: навчальна: узагальнити й систематизувати набуті знання; відпрацювати вміння складати хімічні формули, визначати валентності хімічних елементів за формулами речовин; підготуватись до семестрової контрольної роботи; розвиваюча: розвивати основні операції мислення та пізнавальні процеси, вміння використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях; виховна:формувати навички працювати в групах, орієнтуватися в різних ситуаціях, допомагати один одному, виховувати почуття відповідальності, творчий підхід до навчання, любов до предмета.
Обладнання та матеріали: роздаткові матеріали до уроку; комп′ютер, мультимедійний проектор, екран; набір для практичних дослідів.
Форми роботи: словесні (інструктаж до виконання завдань, інформаційне повідомлення, захист творчих завдань, бесіда), тренувальні вправи, інтерактивні вправи («Струмочок», «Гра в м’яч», «Морський бій»), наочні (презентація), практичні.
Методи роботи: Індивідуальна, групова, парна, фронтальна.
Форма проведення уроку: урок-подорож
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ:
І Організаційний етап
Слово вчителя:
Привітання учнів, перевірка готовності до уроку.
«Сьогодні у нас незвичайний урок, в нас присутні гості. Але як водиться в гарному домі гості відпочивають, а господарі – працюють, тож і ми з вами почнемо працювати!»
ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Вчитель: Майже чотири місяці назад ви почали вивчати новий для вас предмет - хімію. За цей період ми з вами вивчили хімічний алфавіт, навчилися складати хімічні формули та багато іншого.
Тема уроку: "Початкові хімічні поняття"
Мета уроку:
-повторити основні початкові поняття;
- закріпити вміння складати хімічні формули;
- узагальнити вивчений матеріал;
- виховувати почуття відповідальності, самоаналізу та самооцінювання.
Вчитель: Вам подобається ходити у подорожі?
Урок проведемо у вигляді подорожі. Подорож до «Хімі-ленду»
Перш, ніж йти у похід, необхідно зібрати рюкзак. Тобто повторити основні поняття, які допоможуть вам подолати перешкоди.
ІІІ Основна частина
На уроці працюємо з маршрутним листом.
1. Місто Елементорія
Вправа «Струмочок» (фронтальна робота )
Вчитель показує елементи, учні називають їх по черзі.
2.Зупинка Атомленд
Проблемне питання:
1. Напишіть будову атому Калію, якщо він віддасть 1 електрон: (виконують біля дошки)
2. Напишіть будову атому Нітрогену, якщо він прийме 5 електронів: (виконують самостійно з перевіркою на проекторі)
3. Столиця Речовина
1. Гра «Морський бій» (робота в парах)
Кожен отримує ігрове поле, на якому написані формули простих та складних речовин. Викресли зайве.
№ |
А |
Б |
В |
Г |
1 |
KOH |
C |
H2O |
Ca(OH)2 |
2 |
CuO |
Na2O |
MgBr2 |
Cu |
3 |
O2 |
Si |
SO3 |
Ag |
4 |
Ca3P2 |
AlCl3 |
Na |
N2O5 |
5 |
H2 |
H2CO3 |
Ba3(PO4)2 |
Fe |
2.Користуючись наведеним нижче переліком речовин заповніть таблицю:
Прості речовини |
Складні речовини |
|
Метали |
Неметали |
|
|
|
|
O2, Sn, C6H12O6, Si, Al, ZnS, F2, H2O2, СО2, HCl, S, NH3.
3 Презентація творчого завдання.
Тема: «Різноманітність металів»
Слово вчителя:
«Цікаво дивитися на досліди, а ще цікавіше - зробити їх своїми руками
4.Практична долина
Слово вчителя:
«Будь-яка практична робота в кабінеті хімії починається з повторення правил ТБ» Повторення правил ТБ
Слово вчителя:
«В практичній долині» ми працюємо в групах (групова робота)
Зараз я вам пропоную розв’язати практичне завдання. У кожної групи своє завдання. Виконавши дослід, необхідно відповісти на запитання «Яке явище ви спостерігали?»
1 група
Розтовкти в керамічній ступці шматочок крейди.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
2 група
Мідну дротинку скрутити у вигляді спіралі
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
3 група
У склянку з содою додати розчин столового оцту.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
4 група
У кислоту додати шматочок крейди.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
5 група
Розтопити парафін
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
По закінченню практичної роботи, представник кожної групи озвучує завдання, спостереження та висновок.
5. Галявина формул.
Робота біля дошки: записати речовини, які мають кількісний склад:
1 атом Гідрогену, 1 атом Нітрогену, 3 атоми Оксигену;
1 атом Мангану, 2 атоми Оксигену, 2 атоми Гідрогену;
2 атоми Феруму, 3 атоми Карбону, 9 атомів Оксигену.
Відповідь демонструється, кожна окремо: HNO3 Mn(OH)2 Fe2(CO3)3
Групова робота за картками
6. Містечко Валентне
Слово вчителя:
«В цьому містечку ми працюємо в парах»
1. Знаючи валентність хімічних елементів складіть формулу сполуки:
І IV І I IІІ III IV ІІI І ІI I
AlCl, CO, CaCl, SiH, NaN, CaP, SO, FeCl, CaS, CuO
2. Визначте металічний елемент, який у сполуках з Оксигеном проявляє найбільшу валентність: WO3, NiO, , Al2O3, V2O5.
3. Виправ помилку:
Mg2O2, Ca2O, NaO2, ZnO2.
7. Берег «Знаю все»
Слово вчителя:
Нарешті ми підходимо до кордонів країни і зупиняємося на березі річки Знаю все. Тут ми повинні знайти кодове слово, яке зашифроване у вигляді тесту.
Тестування
1. Зазначте рядок утворений лише металами:
Х) Al, Zn, Ba, Na;
У) B, C, P, O;
В) Ca, Mg, Na, Si;
Г) Hg, Cl, Mn, Ba.
2. Визначте формулу складної речовини:
А) Br2;
Б) N2;
І) K2O;
Р) Cu.
3. Визначте правильне твердження щодо молекули води:
К) містить два атоми Гідрогену і два атоми Оксигену;
Д)складається з одного атома Гідрогену і двох атомів Оксигену;
М) складається з двох атомів Гідрогену та одного атома Оксигену;
Е) складається з двох атомів одного хімічного елемента.
4. Визначте валентність Фосфору у сполуці РН3:
О) I;
П ) II;
І) III;
Й) IV.
5. Визначте формулу речовини, яка записана правильно, відповідно до валентностей хімічних елементів:
А) BO3;
Я) CaO;
У) Al2O;
Ю) NaO
Ключ:
х |
і |
м |
і |
я |
Підніміть руку в кого вийшло слово
ІVРефлексія
Слово вчителя:
А тепер я прошу всіх заспокоїтись. Сядьте зручніше, закрийте очі та поміркуйте про те, чим ми займались протягом уроку. Покажіть мені, за допомогою смайликів чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи ні.
1. Що ми повторювали на уроці?
2. Чи сподобався вам урок? Чим саме?
V. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів
Слово вчителя:
Щиро дякую вам за урок. Ви гарно попрацювали.
VІІ. Домашнє завдання