Комунальний заклад «Новопразька спеціальна школа Кіровоградської обласної ради»
Урок з навчального предмету « Я у світі»
4 клас
Урок – подорож
« Я і моя сім´я.
Дружні взаємовідносини в родині».
2019 – 2020 н.р.
Вчитель: Овчаренко Н. М.
Урок з навчального предмету «Я у світі» (4 клас)
УРОК – ПОДОРОЖ
Тема: « Я І МОЯ СІМ'Я. Дружні взаємовідносини в родині ».
Мета: дати дітям поняття про щасливу сім ̓ю; вчити поважати її членів, складати схему родовідного дерева; формувати свідоме ставлення до розподілу сімейних обов ̓язків ; розвивати мовлення та вміння будувати висловлювання; збагачувати словниковий запас; коригувати пам ̓ ять, увагу; виховувати повагу до рідних, історії, традицій своєї сім ̓ї, родинних звичаїв.
Обладнання: ілюстрації за темою уроку, картки для кожного (родовідне дерево), старі сімейні фотографії, дитячі малюнки, записи пісень, презентація до теми «Я і моя сім̓я».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встали, діти, підтягніться,
Один одному всміхніться.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, будем працювати.
II. Нервово – психологічна підготовка.
Здраствуй, сонце золоте,
Здраствуй, небо голубе,
Здраствуй, теплий вітерець,
Здраствуй, сірий горобець,
Ми живемо у ріднім краї,
Всіх я вас вітаю!
ІІI. Повідомлення теми та мети уроку.
« Сім ̓я. Дружні взаємини в родині» і буде темою нашого уроку, нашої серйозної дорослої розмови. Я впевнена, що сьогодні ви відкриєте для себе багато нового про сім ̓ї ваших однокласників, більше дізнаєтесь про обов ̓язки членів родини, поділитесь сімейними традиціями.
СЛАЙД № 1, 2, 3, 4, 5.
СЛАЙД № 6, 7, 8.
УКРАЇНА ШКОЛА РОДИНА
СЛАЙД № 9,10,11.
Вчитель
Сімʼя – це група людей, що складається із чоловіка та жінки, дітей та інших близьких (кровних) родичів, які живуть під одним дахом.
- Яким словом можна замінити слово сімʼя ? ( Родина )
- Які прислівʼя ви знаєте про сімʼю?
Слайд №12.
Робота над прислівʼями.
На сонці тепло, а біля матері добре.
Дитина плаче, матері боляче.
Хто батька-матір зневажає, той добра не знає.
До свого роду – хоч через воду.
Які мамка й татко, таке й дитятко.
Діти
Усе, що є найкраще у дитини:
Її талант, культура, доброта —
Від тата й мами йде і від родини —
Незаперечна істина свята.
Сім’я, родина — це велике диво,
Там є любов і ласка, і тепло.
Там дітям затишно і радісно, й щасливо,
Тепер у нас і завжди так було.
Як тато є й матуся є рідненька,
Там добре дітям, є в них доброта.
В дітей тоді й сорочечка біленька,
І ластівкою мрія заліта.
Сім’я, родина в кожного хай буде,
В ній стільки щастя, мудрості й тепла!
Живіть щасливо на землі цій, люди,
Й щоб доля ваша світлою була!
Бо це ж чудово, як батьки і діти
У свято й будні завжди поруч йдуть.
Сьогодні всім нам можна порадіти,
Що в нас родини дружно так живуть.
Сьогодні свято! Пісня хай лунає!
І хай щасливим буде кожен день!
Батьки і діти – і душа співає,
То ж хай лунає більше тих пісень!
Пісня «Мама і я».
Сьогодні на уроці ми вчитимемося складати схему родовідного дерева і шанувати рідних. Роботи у нас багато, і щоб усю її подолати, ви повинні бути:
уважними, розумними, організованими, кмітливими.
Звичайно. Нам потрібний помічник. Ним буде сонечко з незвичайними промінцями, по яких ми будемо подорожувати космічним кораблем.
Слайд № 13,14.
Сіли всі рівненько, приготувалися до цікавої подорожі по сонячних промінчиках.
ІV. Подорож космічним кораблем.
1 – й промінь – «Сім’я, склад сім’ї».
У кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це?
Звичайно ж, тато, мама, братик, сестричка – це найрідніші на світі люди, які один одного шанують, люблять і є членами єдиної сім’ї. Сім’я, мов сонечко, зігріває дитину від народження і до кінця днів. Родина – це гніздечко любові і тепла для кожного з нас, у ній панує злагода, повага до старших, особливо дідусь і бабусів. Адже вони – коріння сім’ї, прожили довге життя, багато знають і вміють. Кожна сім’я – це частина великого українського народу.
А чи знаєте ви вірші про членів своєї родини?
(Діти декламують вірші).
Мамо, матусенько, мамочко, ненько,
Матінко, усміх твій ніжний ловлю.
Мамочко рідна, моя дорогенька.
Над усе тебе в світі люблю!
Татку, татусенько, таточку, тату,
Кращого в світі немає навкруг!
Таточку, хочу тебе я обняти.
Ти – мій порадник, заступник і друг!
Я й до бабусі з любов’ю звертаюсь:
Бабусю, бабуню, бабулю моя!
І до бабусиних рук притуляюсь
Та відчуваю в них лагідність я.
І до дідуся іду по науку:
Діду, дідуню, навчи в світі жить!
Він на голівку кладе свою руку,
Голос сріблястий струмочком біжить.
Донечко, синку, сестрице, братусю,-
Дружна, велика, весела сім’я!
Таточку, мамочко, бабусю, дідусю –
Мій оберіг і родина моя!
Робота за підручником
Розгляньте малюнок.
Кого на ньому зображено?
Покажіть бабусю, дідуся, маму, тата, сина.
Як назвати їх одним словом? ( Сім’я ).
Слайд 15-24. Робота та обговорення дитячих малюнків. Дитячі розповіді про їхні родини.
Гра «Телефон»
Один іграшковий телефон знаходиться у вчителя, інший – в учня.
Бесіда:
Алло, Владику, добрий день! Будь добрий, розкажи мені про себе. Де ти живеш?
Як звати твою маму, тата, братика, сестричку, дідуся, бабусю?
(Гра проводиться з кількома учнями.)
Молодці. Дуже добре ви працювали з першим промінчиком. Тож вирушаємо в подорож на другий промінець.
2 й промінь – «Родовід»
Космічний корабель летить дуже швидко, а тому ми приземлились на другий промінчик «Родовід».
Чи знаєте ви, що означає слово «рід»? Рід – це багато – багато поколінь. Це кілька родин від давніх часів і до сьогоднішніх днів.
Що ж таке родина?
Родина – це група людей або рідня, що складається з батьків, дітей, онуків і близьких родичів. Якщо ви прослідкуєте шлях від себе до ваших прабабусь і прадідів, то побачите свій родовід.
Робота за підручником.
Робота за карткою «Родовідне дерево»
(Спробуйте заповнити своє родовідне дерево; кого з родичів не знаєте- запитайте вдома у рідних та допишіть)
Фізкультхвилинка
Ну що ж, подорожуємо далі.
3 – й промінь – «Сімейний альбом»
Попереду на нашому шляху третій промінь «Сімейний альбом».
Діти, я хочу вам показати ось цю світлину. Вона пожовкла від часу, не кольорова, видно, що дуже давня. Як ви гадаєте, чому я її бережу?
На ній зображені родичі.
А чи є у вас такі фотографії?
Чи є у вашій родині сімейний альбом?
Це дуже добре, адже він має велике значення для сім’ї. Сімейний альбом – це історія родини.
Що ви знаєте про своїх родичів?
Принесіть до школи їхні фотографії, і ми спробуємо уявити, якими вони є в житті. Ось закінчилася подорож і з третім промінчиком. Прямуємо далі.
4 – й промінь – «Сімейний календар»
Наш космічний корабель приземлився на четвертий промінь, що має назву «Сімейний календар».
Які свята у ваших сім’ях найулюбленіші?
Чи святкуєте ви дні народження, іменини?
Кого з рідних запрошуєте на сімейні свята?
На які свята збирається вся ваша родина?
Чи є у вас сімейний календарик, у якому записані дні народження всіх членів родини.
V. Підсумок уроку
Ось і закінчується наша подорож. Ми повертаємося з неї з новими враженнями.
Діти, пригадайте, на які промінчики ви потрапляли?
Що нового ви дізнались?
Що треба зробити, аби стати гідним продовжувачем свого роду?
Діти
У чому сенс щасливого життя?
Це батько, мати і дитя.
Це хліб, й до хліба на столі.
Це мир і радість на землі.
Життя – це небо голубе.
Й сім’я, що любить так тебе.
Це освітлена сонцем хмаринка,
І в колисці маленька дитинка.
Це барвистий метелик на сонці,
Й світлячок золотий на долонці .
Це й рідна наша вкраїнська мова,
Це і батьківське мудре слово.
Це і хвилі пшеничного поля,
Це широкі степи і роздолля.
Це минуле мого народу,
І культура та звичаї роду.
Це лелече гніздо на хаті,
Й соловейки на спів багаті.
Це сади яблуневі квітучі,
І розлогі вишні пахучі.
. Це і ніжний бузок біля тину, -
І красі цій немає спину.
Коло хати любисток і м’ята,
Чорнобривцями теж багата.
Життя – це вся моя родина,
І вільна наша Україна.
Життя – це тато і матуся,
Це є дідусь, і є бабуся.
Діти, запам’ятайте слова В. О. Сухомлинського: «Бути хорошою людиною, принести щастя матері і батькові, не допускати, щоб старість їхня стала горем,- нехай все це стане бажанням всього вашого життя».
( Лунає пісня «Родина»)